Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ..ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ??


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......ΕΙΜΑΙ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΨΙΛΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ...ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ...PLS..ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ..ΔΗΛ.ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ??? :oops:

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προχθες το βραδυ ειδα αιμα το οποιο σταματησε καποια στιγμη και επεσα για υπνο....Τι ωραια...!!!!Μετα απο 3 ωρες σηκωθηκα νιωθοντας πως θελω να παω τουαλεττα και τελικα εσπασαν τα νερα!!!!3¨42...τοτε αποφασισε ο μπεμπακος μου πως θελει να βγει!!!Ηρθαμε στο μαιετηριο και απο τις 5 που με ειχαν στο δωματιο οδυνων γεννησα με επισκληριδιο στις 11¨35...Ειχα την πιο ευκολη γεννα που θα μπορουσε κανεις να εχει!!!!Ειλικρινα δεν καταλαβα τιποτα...αυτο που λενε με ενα πονο???εεεε εμενα ηταν με 0 πονο!!!!Ακομα και την ωρα που βγηκε το κεφαλακι και καλα νιωθεις κατι ουτε τοτε δεν καταλαβα κατι!!!!!Κιχ δεν εβγαλα το καημενο.....Μακαρι ολες σας να ειστε το ιδιο τυχερες με εμενα!!!!!!Οσο για την επισκληριδιο ειναι το πιο υπεροχο πραγμα που υπαρχει....δοξα και τιμη στον ανθρωπο που ανακαλυψε αυτη την μεθοδο!!!!!!!Υπεροχο πραγμα πραγματικα.....

Συμβουλη μου...απλα εκεινη την ωρα να ακους τον γιατρο σου, να του δειξεις απολυτη εμπιστοσυνη και να κανεις οτι σου λεει....οσο πιο ηρεμη εισαι τοσο πιο ευκολα και γρηγορα θα γεννησεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με την επισκληριδιο τα νοιωθεις ολα αλλα δεν πονας!!! #:-s οταν στην κανουν ειναι τρελη ανακουφιση!! Μην φοβασαι. ολα θα πανε καλα. Με το καλο!!!!! και με ..κανεναν πονο... ειπαμε... επισκληριδιος!!! :-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σου!

Και εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο, όταν δεν άντεχα άλλο τους πόνους την έκανα και ηρέμησα, δεν πονάς αλλά νοιώθεις τις συσπάσεις και πότε πρέπει να σπρώξεις!

Μη φοβάσαι με την επισκληρίδιο θα απολαύσεις τον τοκετό σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ.... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!! ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ. ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ. ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΡΙΑ..ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ...

ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 5-6? ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΡΓΕΙ?

ΔΗΛ.ΠΑΛΙ ΤΡΩΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΛΑ... ;)

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕ ΛΕΤΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ φυσιολογικά με επισκληρίδιο γέννησα και ήταν υπέροχα!!! Τίποτα δεν κατάλαβα!! Και μετά ο γιατρός μου με κορόιδευε γιατί εγώ του έλεγα συνέχεια να γεννήσω με καισαρική! Ευτυχώς που δεν με άφησε.... Ήταν και άνδρας μου μαζί η πιο ωραία στιγμή της ζωή μας!!!!

Όταν είπα στην μαία μου να είναι καλά αυτός που ανακάλυψε την επισκληρίδιο μου είπε όλες το ίδιο λένε :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ και τα δύο μου παιδάκια τα γέννησα με φυσιολογικό τοκετό.Μόνο που στο πρώτο πρόλαβαν και μου έκαναν επισκληρίδιο ενώ στο δεύτερο όταν ήρθε ο αναισθησιολόγος για την επισκληρίδιο η διαστολή μου ήταν τέτοια που είχε φτάσει η ώρα να σπρώξω για να γεννήσω. Δεν υπήρχε δηλ. λόγος να μου την κάνει πλέον.Συνιστώ την επισκληρίδιο γιατί πραγματικά οι πόνοι είναι ελεγχόμενοι και όχι τόσο δυνατοί. Στο δεύτερο δε σου κρύβω ότι τα είδα όλα.Το μόνο πρόβλημα που είχα μετά την επισκληρίδιο ήταν ότι με έπιασαν ρίγη και μου έβαλαν οξυγόνο.Περα από αυτό όλα καλά.Να σου ευχηθώ λοιπόν με ένα πόνο. : ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ""ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΦΕΥΡΕ""" ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΩ..ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΦΥΣΙΚΑ...

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έτσι περίμενα είχα αγωνία να δω πως θα είναι και τελικά ήταν ακριβως όπως την είχα φανταστεί!!! ΤΕΛΕΙΑ!!

Και τώρα μου λέει: μαμά είμαι το τέλειο παιδί???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΜΩΡΕ ΨΥΧΟΥΛΑ..ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ ΛΕΣ""""ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ"".....ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΤΕ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΓΑΠΗ ΤΕΤΟΙΑ...Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΓΑΠΗ....ΑΝΤΕ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μιας και ανοιξατε αυτο το θεμα,να ρωτησω κατι και εγω??Μου λενε καποιοι να μην κανω επισκληριδιο γιατι και καλα μια μικρη δοση περναει στο μωρο και εκτος απο αυτο φερνει προβληματα στη μεση..Εγω θελω να γεννησω με φ.τ αλλα αν συμβει κατι και γεννησω με καισαρικη παλι με επισκληριδιο θελω..Για πες τε εχετε ακουσει κατι εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επισκληρίδιος είναι σωτηρία!!!!

Αν θέλετε να δείτε την δική μου εμπειρία πηγαίνετε Εγκυμοσύνη ‹ Μοιραστείτε μαζί μας την δική σας εμπειρία τοκετού< Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ από georgia11a!!!

Θα διαβάσετε την εμπειρία μου με όοοοολες τις λεπτομέρειες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επισκληρίδιος είναι σωτηρία!!!!

Αν θέλετε να δείτε την δική μου εμπειρία πηγαίνετε Εγκυμοσύνη ‹ Μοιραστείτε μαζί μας την δική σας εμπειρία τοκετού< Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ από georgia11a!!!

Θα διαβάσετε την εμπειρία μου με όοοοολες τις λεπτομέρειες!!!!

ΑΑΑΑΑ!!! Γύρω στις 25 Μαΐου το είχα ανεβάσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μιας και ανοιξατε αυτο το θεμα,να ρωτησω κατι και εγω??Μου λενε καποιοι να μην κανω επισκληριδιο γιατι και καλα μια μικρη δοση περναει στο μωρο και εκτος απο αυτο φερνει προβληματα στη μεση..Εγω θελω να γεννησω με φ.τ αλλα αν συμβει κατι και γεννησω με καισαρικη παλι με επισκληριδιο θελω..Για πες τε εχετε ακουσει κατι εσεις?

Μη στεναχωριέσαι καθόλου!!! Πραγματικά η επισκληρίδιος είναι κάτι το απίστευτο!!! Το λέω εγώ που αναγκαστικά έπρεπε να πονέσω γιατί ο μπέμπης μου ήταν πολύ ψηλά και είχα συσπάσεις από 85% και πάνω!!!! Όσες έχουν γεννήσει καταλαβαίνουν!!! Η γιατρός μου μου είπε ότι έχω τρομερή αντοχή στον πόνο!!! Άργησαν λοιπόν πολύ να μου κάνουν επισκληρίδιο και όταν μου την έκαναν αααααααααχχχχχχχ ήρθε ο Παράδεισος!!!! Δεν καταλάβαινα τίποτα από πόνο!!! Την τελευταία δόση (λίγο πριν γεννήσεις καθώς ανα μία ώρα σου κάνουν δόσεις) την κάνουν πιο "ελαφριά" για να νιώθεις και να μπορείς να σπρώξεις!!! Στην ουσία νιώθεις σαν να πηγαίνεις ....τουαλέτα!!! απλώς νιώθεις ότι έχεις κάτι και πρέπει να σπρώξεις!!!

Πάντως την στιγμή που το μωρό γλυστράει από μέσα μας (γιατί σαν να γλυστράει εγώ το ένιωσα) και ξεφουσκώνει (σαν μπαλόνι!!!) η κοιλιά, τα συναισθήματα είναι ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΑ!!!!

Θα μπορούσα να το ζήσω 100 φορές!!!! και έκανα και 13 ώρες να γεννήσω!!! (από τις οποίες τις 7,5 ώρες πονούσα!!!!)

Για καισαρική δεν γνωρίζω αλλά ο ΦΤ είναι πραγματικά η πιο μεγάλη, η πιο σημαντική, η πιο άγια στιγμή για μια γυναίκα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ...ΕΙΠΑ ΘΑ ΔΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΘΑ ΠΡΑΞΩ..ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ,ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΩΡΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...