Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΞΕΣΗ....


sofia.cr

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.. Εγω εκανα αποξεση στις 6 εβδομαδες...ακομα με τρωνε οι τυψεις μηπως εφταιξα εγω που ηταν παλινδρομη...ειχα κανει ντεκαπαζ και 2 βαφεσ πριν το μαθω..και λογω διακοπων επινα αλκοολ σχεδον καθημερινα και καπνιζα αρκετα....μετα το εμαθα και τα εκοψα ολα μαχαιρι...αλλα η χοριακη μου μεσα σε μια ολοκληρη εβδομαδα απο 1918 πηγε 2258...ενω επρεπε να ειναι τουλαχιστον 7.000..και η γιατρος ειπε οτι ο σακος επρεπε να μεγαλσει κι αλλο και το κουκουτσακι επισης..και ετσι πηγα στο χειροτερο ραντεβου της ζωης μου, στο χειρουργιο....ηταν η πρωτη κυηση και μαλιστα οχι προγραμματισμενη...χαρηκαμε τοσο πολυ...και τωρα με εχει πιασει φοβια οτι και την επομενη φορα ετσι θα γινει...

Ξερετε μηπως αν το ντεκαπαζ κτλ επηρεασν την εγκυμοσυνη μου? Επισης, θα κανω εξετασεις για θρομβοφιλια, μετα απο ποσο καιρο πρεπει να τις κανω? Μπορω και τωρα? Να ειστε ολες καλα και με γερα μωρα!!Σας ευχαριστω για τον χρονο σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία καλημέρα!Μην στενοχωριέσαι κοπέλα μου(αν και ξέρω ότι είναι αδύνατον), αυτά συμβαίνουνε!Και εγώ έπαθα τα ίδια στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στην 8η εβδομάδα και μετά απόξεση κ.τ.λ.Την πρώτη φορά οι γιατροί απλά το αποδίδουνε σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες, κάτι δεν πήγε καλά από την αρχή στη σύλληψη και να γεννιόταν το παιδάκι δεν θα ήταν υγιές!!!Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις, από τα χειρότερα πράγματα που έχω ζήσει και νομίζω δεν θα το ξεχάσω ποτέ, ούτε αυτά που πέρασα ούτε το μωράκι που έχασα.Εγώ αυτό που έκανα ήτανε να αλλάξω γιατρό , η οποία μου έδωσε αμέσως εξετάσεις για τοξόπλασμα - μυκόπλασμα - χλαμύδια και ήπιας μορφής θρομβοφιλίας! Όλες καθαρές! Σε 5 μήνες έμεινα πάλι έγκυος και τώρα είμαι στον έκτο μήνα και περιμένω το αγοράκι μου. Κάνω προληπτικά ενέσεις ηπαρίνης(για περίπτωση θρόμβωσης αλλά και λόγω επιπλέον κιλών κάτι που δεν σκέφτηκε ο προηγούμενος γιατρός) και παίρνω 3 utrogestan την ημέρα κολπικά από την αρχή της εγκυμοσύνης και δόξα τον Θεό όλα πάνε καλά μέχρι τώρα.Μετά το ''ατυχές'' γεγονός ήμουν σχεδόν σε κατάθλιψη με ένα ''γιατί'' συνεχώς στο μυαλό μου. Κάποια στιγμή αποφάσισα πως η ζωή δυστυχώς ή ευτυχώς προχωράει και ότι θέλω να ξαναπροσπαθήσω.Και το πέτυχα!!Εύχομαι όλα να πάνε καλά και για σένα.Δεν το ξεχνάς ποτέ απλά ο χρόνος απαλύνει τον πόνο!!Και επίσης εύχομαι να το ''ξεπεράσεις'' όσο γρηγορότερα γίνεται και να προσπαθήσεις ξανά για μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην το σκεφτεσαι καθολου ετσι...αν ηταν ετσι βρε κοριτσακι καμια γυναικα δεν θα εκανε παιδι γιατι ολες πινουν καπνιζουν και βαφουν τα μαλλια τους!αν ειναι ενα μωρακι να κατσει θα κατι ακομα και να εχεις τετοιες συνηθιες.αυτο που σου συνεβει ηταν ενα απλα τυχαιο γεγονος.αυτα στα λεω γιατι ειχα κι εγω παλλινδρομη και τα εχω συζητησει με το γιατρο μου.ευχομαι συντομα να κρατησεις ενα μωρακι στην αγκαλιτσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, παιρνω κουραγιο...

Για τις εξετασεις θρομβοφιλιας ξερετε κατι? Μετα δηλαδη απο ποσο καιρο μετα την αποξεση μπορω να τις κανω????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία μου μην στεναχωρίεσαι.Απλά έτυχε να συμβεί. Πέρασα και εγώ την ίδια φάση (πρώτη φορά που έμεινα έγκυος) και στην 8η εβδομάδα όπως η D.D.2005 έκανα απόξεση. Είναι φυσιολογικό να στεναχωρηθείς, να αναρωτηθείς γιατί σε μένα αλλά μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω. Προπαντός μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Δεν έκανες κάτι, απλά η φύση θεώρησε ότι δεν μπορούσε να επιβιώσει. Το σημαντικό είναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος και ότι μπορείς ανα πάσα στιγμή να ξαναμείνεις έγκυος αφού περάσει βέβαια το χρονικό διάστημα που θα σου πει ο γιατρός σου.

Εμείς θα βάλουμε μπρος αυτό το μήνα. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν έκανα εξετάσεις μετά την απόξεση για να δω αν υπάρχει κάποι πρόβλημα (ο γιατρός μου επέμενε ότι δεν υπάρχει λόγος). Νομίζω όμως ότι καλά θα κάνεις να τις κάνεις, να σαι σίγουρη. Ολα θα πάνε καλά μην ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΟΦΑΚΙ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙςΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟς 3 ΜΗΝΩΝ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ 3 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕς ΚΥΗΣΕΙς ΑΠ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΗΔΗ ΕΧΩΝΤΑς ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΧΩΡΙς ΕΠΙΠΛΟΚΕς Κ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟς ΤΗς ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗς.ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ Κ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΦΟΒΑΒΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙς ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΕς ΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙς 2?ΕΛΑ ΝΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ Κ ΣΤΟ 1 ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΣΣΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΤΟΥς ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ,ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΠΟΛΛΕς ΕΞΕΤΑΣΕΙς Κ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΡΗΚΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΛΕΝΕ.ΒΑΖΩ Κ ΓΩ ΕΝΕΣΕΙς ΗΠΑΡΙΝΗς ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΣΙΔΗΡΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΥΛΙΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙς 2 ΜΗΝΕς ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΝΤΕς ΣΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ΝΑ ΠΑς ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟς ΑΥΤΟς Θα ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΘΑ ΚΑΝΕΙς.ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙς ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙς ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσα, Γεωργια σε ευχαριστω ιδιαιτερως για τα χρονια πολλα!!!

Λεω να κανω τις τυπικες τουλαχιστον εξετασεις, οχι τιποτ'αλλο μηπως και το προλαβω την απομενη φορα, γιατι μπορει να ειναι κατι απλο, όπως οι ενέσεις ηπαρινης ας πούμε! Βλέπω πόσες άλλες κοπέλες έχουν ζήσει αυτήν την άσχημη εμπειρία και παίρνω κουράγιο γιατί όντως, το σημαντικό είναι οτι μπορώ να μείνω έγκυος και από εκει και περα θα κάνουμε ό,τι χρειαστεί!!! Να είστε όλες καλά και με ένα σουπερ γερό μπεμπάκι εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχει και η περιπτωση να ειναι τυχαιο!εμενα ετσι ηταν παντως,και βασικα δεν αγχωθηκα κιολας οταν μου συνεβει,και μενα ηταν 6η εβδομαδα και το θεμα ειναι πως δεν ανεβαινε η χοριακη μου οπως επρεπε αλλα στο τελευταιο ραντεβου ακουσαμε και καρδουλα...ομως δεν συμβαδιζε με τις εβδομαδες κυησης ,μετα απο 2 μερες απεβαλλα.φυσικα αν θελεις να το ψαξεις απο τωρα καντο,εγω παρολο που πριν απο αυτο ειχα και εναν ενδομητριο θανατο στις 32 εβδομαδες,δεν το εψαξα...αν αυτο θα σε ησυχασει ομως καντο.ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!!ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολους....

ενιωσα την αναγκη να αποθεσω και εγω το δικο μ πονο....

Στις 6 βδομαδες εγκυμοσυνεις απεβαλα...Το σωμα μ με προιδοποιησε μια βδομαδα πιο νωρις αλλα οι γιατροι μ ειπαν οτι ηταν φυσιολογικο...πριν δυο βδομαδες ειχα λιγο αιμα...πηγα τρεχοντας στα επειγοντα...μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και πολλες γυναικες εχουν κανονικη περιοδο μεχρι και 3 μηνων....πριν μια βδομαδα ακριβως ειχα ακατασχετη αιμοραγια...απεβαλα...και μ εκαναν και αποξεση...Δεν θα πω περισσοτερα γι αυτο...ακομα με πληγωνει....

Θελω να ρωτησω κατι...

Οι γιατροι στο νοσοκομειο μου ειπαν να περιμενω 3 μηνες για την επομενη προσπαθεια...

η ιδιωτικη γυναικολογος που με παρακολουθει μ ειπε οτι δεν χρειαζετε να ηρεμηση η μητρα μ γιατι πολυ απλα ηταν ενα σακουλι και οχι παιδι....ο αντρας μ θελει να προχωρησουμε αμεσα...εγω φοβαμαι....

τι λετε εσεις?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι ειναι καλα να περιμενεις δυο περιοδους.τουλαχιστον εμενα ετσι μου ειπε ο γιατρος οταν εκανα αποξεση στην 10η εβδομαδα.να επανελθει πρωτα κ ο κυκλος σου σε κανονικη ροη κ φυσικα κ οργανισμος σου.καλη τυχη κ συντομα ν'ακουσουμε νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολους....

ενιωσα την αναγκη να αποθεσω και εγω το δικο μ πονο....

Στις 6 βδομαδες εγκυμοσυνεις απεβαλα...Το σωμα μ με προιδοποιησε μια βδομαδα πιο νωρις αλλα οι γιατροι μ ειπαν οτι ηταν φυσιολογικο...πριν δυο βδομαδες ειχα λιγο αιμα...πηγα τρεχοντας στα επειγοντα...μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και πολλες γυναικες εχουν κανονικη περιοδο μεχρι και 3 μηνων....πριν μια βδομαδα ακριβως ειχα ακατασχετη αιμοραγια...απεβαλα...και μ εκαναν και αποξεση...Δεν θα πω περισσοτερα γι αυτο...ακομα με πληγωνει....

Θελω να ρωτησω κατι...

Οι γιατροι στο νοσοκομειο μου ειπαν να περιμενω 3 μηνες για την επομενη προσπαθεια...

η ιδιωτικη γυναικολογος που με παρακολουθει μ ειπε οτι δεν χρειαζετε να ηρεμηση η μητρα μ γιατι πολυ απλα ηταν ενα σακουλι και οχι παιδι....ο αντρας μ θελει να προχωρησουμε αμεσα...εγω φοβαμαι....

τι λετε εσεις?????

εγω περιμενα 2 κυκλους και στον τριτο ξεκινησα...ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boubou νομίζω καλύτερα είναι να αφήσεις 2-3 κύκλους (παλιά αφήνα 6 μήνες) για να ηρεμήσει ο οργανισμός σου...μην μείνεις έγκυος κατευθείαν και έχεις κανένα εξωμήτριο και τρέχεις βρε παιδί μου...

Σίγουρα αν υπήρχε μόνο σακούλι είναι καλύτερα από το αν ήσουν πιο προχωρημένη αλλά γιατί να το ρισκάρεις??

Ο άντρας σου λογικά ανυπομονεί να μείνεις πάλι έγκυος και για αυτό θέλει να ξεκινήσετε αμέσως...

αλλά αν κάνεις λίγο υπομονή θα νοιώθεις πιο ασφαλής μετα.

ευχομαι να εχεις μονο καλα από εδώ και πέρα :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω παρομοια εμπειρια και πραγματικα αν μου τυχαινε δεν ξερω αν θα ημουν τοσο δυνατη οσο εσεις,με συγκινησαν ολες οι ιστοριες σας και ευχομαι απο εδω και περα μονο καλα!!!!!SOFIA σου ευχομαι με το καλο να κρατησεις ενα μωρακι αγκαλια και μακαρι να ειναι το πρωτο και τελευταιο κακο που σου συνεβη,θα συμφωνησω και εγω με τα κοριτσια απο τον λιγο καιρο που ασχοληθηκα με το επαγγελμα αυτο θυμαμαι οτι ειναι καλο να ηρεμει ο οργανισμος 2-3 κυκλους και μετα να προσπαθεις ξανα,ευχαμαι τα καλυτερα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο μενα..

αν και με την τεχνολογια ειχα παντα καποια θεματα..να που στην δυσκολοτερη στιγμη για μενα ..βρηκα παρεα(ολες εσας) να με συμπαρασταθειτε , χωρις νατο ξερετε καν.. 1 ευχαριστω

δεν μπορουσα να πιστεψω στα ματια μου πως με την sofia , boubou μπορει και καποιες αλλες να ζουμε ακριβως την ιδια χρονικη περιοδο , τα ιδια συναισθηματα , τις ιδιες σκεψεις , τους ιδιους φοβους .

Μια απο τα ιδια και για μενα ,παλινδρομη,6 εβδομαδες,αιμοραγια,αποξεση .. και το ηθελα τοσο, φανταζομαι ξερετε πως νιωθω..

μεγαλο κουραγιο εκτος απο ολα αυτα που διαβαζω .. η 21μηνων κορουλα μου , που μεσα στην ατυχια μου..με κανει να νιωθω το πιο τυχερο πλασμα στην γη και επειδη ζω το θαυμα καθημερινα κοντα της ..λεω σε ολες σας και σε μενα πρωτη πρωτη , λιγο κουραγια ,λιγη υπομονη και ολα θα πανε καλα το ελπιζω μεσα απο την καρδια μου //χαρηκα που μπηκα στην παρεα σας//

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά στην κάθε μια κοπέλα που αναγκαστηκε να το ζησει αυτο...εχω κανει κ γω μια απόξεση μετα απο την 8η βδομαδα εγκυμοσυνης και πραγματικα οσο και αν με 'αδειασε' ψυχολογικα όλο αυτη η αχαρη διαδικασία, μπορω να πω οτι με όπλισε με μεγαλυτερο πείσμα για να τα καταφερω κάποια στιγμη..μονο έτσι πρεπει να το βλέπουμε.

Ευχομαι περαστικά και να πω επισης οτι μετα απο 2 κυκλους περιοδου μπορεις να ξαναπροσπαθησεις..

ευχομαι σε ολες τα καλυτερα το συντομοτερο @};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΚΟΥΚΙΔΑ ΟΤΑΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙς ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΚΩς ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΔΥΣΤΥΧΩς ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΕΙΣΜΩΝΕΙς Κ ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙς ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑς ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ Κ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗς ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ.

ΜΟΥΣΑ ΟΝΤΩς ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙς ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Μ ΕΓΑΛΗ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΓΕΛΟ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟΥ ΘΑ ΣΕ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙς ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙς .ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΛΕς ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕς ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΚΩς ΑΛΛΑ ΜΑς ΕΤΥΧΕ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ Κ ΜΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα κι εγώ μια παλίνδρομη τον περασμένο χειμώνα, η χοριακή δεν ανέβαινε και στο τέλος της 6ης βδομάδας έκανα απόξεση. Η στεναχώρια μεγάλη και τα γιατί πολλά. Αποφάσισα να κρατήσω ως εξήγηση τη σοφία της φύσης που δεν άφησε να μεγαλώσει ένα πλασματάκι που δε θα μπορούσε να επιβιώσει. Ο γιατρός μίλησε για απλή ατυχία, ήταν εξαιρετικά υποστηρικτικός, προσπάθησε να μεταδώσει αισιόδοξη διάθεση και δε ζήτησε ιδιαίτερες εξετάσεις. Τώρα είμαι πάλι έγκυος, η χοριακή ανεβαίνει καλά προς το παρόν αλλά έχω ακόμα πολύ δρόμο, φοβάμαι λίγο αλλά προσπαθώ να κρατάω μακριά τις αρνητικές σκέψεις.

Boubou οι οδηγίες που είχα εγώ ήταν να ολοκληρωθούν δύο κύκλοι πριν ξαναπροσπαθήσω. Η μήτρα και όλος ο οργανισμός ασφαλώς και πρέπει να επανέλθει όσο νωρίς κι αν ήταν.

Sofia εξετάσεις θρομβοφιλίας νομίζω πως μπορείς να κάνεις οποτεδήποτε, είναι εξετάσεις μοριακής βιολογίας, αναζητούν γονίδια. Ξέρω για το Lab του Λητώ πως έχει ένα πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλίας που κοστίζουν νομίζω γύρω στα 300 ευρώ.

Σας εύχομαι γρήγορα να έρθει μια καινούρια, ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες...

σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας...

ΕΥΧΟΜΑΙ να παν ολα καλα για ολες μας απο εδω και περα...

τουλαχιστο ολες γνωριζουμε οτι μπορουμε να κανουμε παιδια!

Για μενα αυτο ειναι το πιο σημαντικο και αυτο που με ανεβαζει ψυχολογικα.....

καλη συνεχεια σε ολες μας....και σε 2-3 μηνες να συζηταμε τα περι εγκυμοσυνεις μας! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι να πανε ολα καλα .. Το ευχομαι για ολες..πηρα κουραγια παιδια απο αυτα που διαβασα και οντως Γεωργια μου απο το κοριτσακι μου , δεν ξερω πως θα ημουν αν δεν την εβλεπα οταν γυρισα σπιτι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια, δεν γίνεται αυτό να μην ξανασυμβεί σε καμιά μέλλουσα μανούλα πια? Τι να πω... Επιδημία έχει καταντήσει...

Να έχετε δύναμη κ πίστη... Κ εμένα μου είχαν πει να αφήσω 2-3 κύκλους, όχι τόσο για τη μήτρα (επανέρχεται γρήγορα) αλλά για να δημιουργήσει ο οργανισμός υγιή ωάρια- σε περίπτωση που η παλινδρόμηση οφειλόταν σε χρωμ. ανωμαλίες...

Εύχομαι όλες να ζήσουμε το θαύμα μας!!! Mussa να χαίρεσαι τη μικρή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κοριτσια... Περασε λιγος καιρος κ μπορω να πω οτι ειμαι καλυτερα, ισως επειδη ασχολουμαι κ με τις ετοιμασιες του γαμου μας κ ξεχνιεμαι ευχαριστα! Στα τελη τις εβδομαδας θα παω κ για τις εξετασεις μηπως κ μπορεσουμε να δουμε τι εφταιξε!!! Να πω την αληθεια παρακαλαω να ειναι θρομβοφιλια γιατι αντιμετωπιζεται κ ετσι θα πιστευω πως θα πανε ολα καλα την επομενη φορα!! Θας σας ενημερωσω για ο,τι μαθω, μήπως κ βοηθησω κ καποια απο σας. Ευχομαι σε ολες τις ομοιοπαθουσες που οντως ειχαμε τα ιδια συναισθηματα τον τελευταιο μηνα να σας πανε ολα καλα...και συντομα να επικοινωνουμε για να λεμε τα χαρμοσυνα νεα μας! Μην το βαζετε κατω κ μη στεναχωριεστε, αργα ή γρηγορα ολα θα γινουν, ειμαι σιγουρη!! Μια ζεστη αγκαλια σε ολες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ.ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.3 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΦΗ.ΟΥΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κι από μένα! Εγώ έμεινα έγκυος σχεδόν κατά λάθος το καλοκαίρι, και μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε, παλλινδρόμησε. Δεν είχα ούτε αίμα, ούτε καφέ, ούτε πόνο, ούτε απανωτές χοριακές έκανα. Απλά έκανα 3 ή 4 υπέρηχους σε διάστημα δύο εβδομάδων για να δούμε αν μεγαλώνει. Φυσικά η εγκυμοσύνη έμεινε στάσιμη, έτσι έκανα απόξεση.

Δεν μπορώ να πω ότι στεναχωρέθηκα ιδιαίτερα, όπως και δεν είχα ενθουσιαστεί και πάρα πολύ με την ιδέα της εγκυμοσύνης. Νομίζω ότι το ξεπέρασα πάρα πολύ γρήγορα, και, ενώ στην αρχή είχα πει ότι θα κάνω όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται, τώρα δεν έχω καμία όρεξη.

Περίοδος μου ήρθε ένα μήνα μετά την απόξεση, δηλαδή την περασμένη Τετάρτη. Τώρα περιμένω να καθαρίσω για να πάω στο γιατρό να δούμε τι θα μου πει!

Προσπάθειες θα ξαναρχίσουμε όταν μου δώσει το ελεύθερο, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα θελω να γινω μαμα δεν θελω να ακουω κ να διαβαζω τετοια δεν το βαζουμε κατω κ δεν αφηνουμε να μας παρει απο κατω φυσικα κ θα πας στον γιατρο κ οτι σου πει θα κανεις σκεψου στην ιδεα οτι συντομα θα εχεις ενα μωρακι μεσα σου το καθετι θελει αγωνα για να το αποκτησεις κ να το κρατησεις ακου που σου λεω.ισως να ειναι νωρις ακομα κα εισαι πληγωμενη αλλα ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος οσο θα ξεχνιεσαι τοσο θα θελεις να τελειωσουν οι εξετασεις για να αρχισεις παλι το καινουργιο σπιτι θα γεμισει με πολλα παιδακια αρκει να το θελεις κ να το πιστεψεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία εγώ συμφωνώ μαζί σου, καλύτερα να πάρεις τον χρόνο σου και να μην πιεστείς...αλλά διαφωνώ με το να αφήσεις τις εξετάσεις!! Καλύτερα να τις κάνεις για να μην έχεις αγωνία στο μέλλον για το αν πάει κάτι στραβά...

πολλά φιλιά και καλή επιτυχία σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...