Μετάβαση σε περιεχόμενο

θελω τη βοηθεια σας...μου τα γυρισε στο ονομα!


Dimitra83

Recommended Posts

κοριτσια γεια σας.ειμαι καινουρια στην παρεα σας αλλα θελω να σας πω για ενα προβλημα που εχω...

εχουμε 2 παιδια κ περιμενουμε το τριτο .τα πεθερικα μου ποτε δε μας εδωσαν σημασια κ ποτε δε με γουσταραν απο τοτε που ακομα ειχα σχεση με τον αντρα μου.ειμαστε μαζι απο 18 ετων και τωρα ο αντρας μου ειναι 28 και εγω 27.

οταν εμεινα εγκυος στην κορη μου ημουν 21.5 κ γυρισαν κ ελεγαν ενα σωρο λογια στον αντρα μου οι γονεις του.οτι πηγαμε γερμανια και αντι να δουλεψουμε κανουμε παιδια...λες κ αυτοι θα μας ταιζαν και αλλα τετοια...γεννησα και ουτε καν τηλ με πηρανε να μου ευχηθουνε!φυσικα ξεκαθαρισα οτι το παιδι δε προκειτε να παρει ονομα του πατερα η της μανας του αλλα για να ειμαι και δικαιη ουτε κ τον δικων μου.ετσι στην κορη μου δωσαμε ασχετο ονομα.φυσικα στην βαφτιση ο πεθερος μου ηταν εξω και καπνιζε....δε πατησε καν μεσα στην εκκλησια και στο τραπεζι ειχε μουτρα ως το πατωμα..

παει αυτο!

μενω εγκυος στο γιο μου και μολις ο αντρας μου το ειπε στη μανα του αυτη του λεει ''ΟΛΟ βλακειες κανετε!!!'' :shock: παλι ελεγαν ενα σωρο λογια.οτι καναμε βλακεια που θα κανουμε 2ο παιδι κ εχει εξοδα και τετοια κουφα!!! φυσικα και παλι ξεκαθαρισα οτι δε προκειται το παιδι να παρει κανενος παππου-γιαγιας ονομα!και παλι του δωσαμε ασχετο ονομα!και παλι φυσικα ο πεθερος μου στο προαυλιο της εκκλησιας να καπνιζει κ με τα μουτρα ως κατω!!!

5 χρονια δεν εχουν παρει το παραμικρο δωρακι στα παιδια μου.ουτε καν ενα τηλ παιρνουν να ρωτησουν τι κανουν,.μονο σε καμια γιορτη η γεννεθλια και αυτο ΑΝ το θυμηθουν...οσες φορες πηγαμε ελλαδα δεν εδωσαν σαν παπουδες ενα δωρακι φθηνο εστω δεν ειπα εγω να καταξιδευτουν αν και οικονομικα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα!με καταθεσεις κ ακινητα και αυτοκινητα και μαγαζια...και και και!αντιθετα οι γονεις μου που ειναι μισθωτοι στο ενοικιο κ με χρεη εχουν ξεσκιστει για τα εγγονια τους και για μενα και οποτε ζητησα βοηθεια την ειχα παντα!ερχονται κ 3 φορες το χρονο γερμανια για 20 μερες κ μας βλεπουν!

λοιπον...εμεινα εγκυος αυτη τη φορα.και ειναι κοριτσακι.ενω ειχαμε συμφωνησει οτι θα δωσουμε ΚΑΙ σε αυτο το παιδι ασχετο ονομα..προχτες ο αντρας μου το γυρισε !μου ειπε να βγαλουμε το μωρο Χριστινα που ειναι του μπαμπα του ονομα και οταν αρχισα να του λεω τις αντιρησεις μου τοτε μου ειπε πως καμια σχεση και δε το θελει επειδη ειναι του μπαμπα του αλλα επειδη του αρεσει σαν ονομα!!!οκ δε λεω Χριστινα ειναι ωραιο ονομα αλλα ειναι του πεθερου!!!δε θελω ρε κοριτσια του πεθερου μου το ονομα!μας εχει χεσμενους και θα τον εχω να καμαρωνει στην εκκλησια?στα αλλα 2 παιδια ουτε στη βαφτιση ηταν γιατι να του δωσω ονομα?ποτε δε νοιαστικε για εμας!!!ο γιος μου ειχε περασει 3 μερες στο νοσοκομειο και δε πηραν ενα τηλ να ρωτησουν τι κανει και η κορη μου ειχε κανει εγχειρηση και παλι ουτε ενα μυνημα ουτε ενα τηλ να μαθουν τι κανει το παιδι πως πηγε η εγχειρηση τιποτα!ειναι ΕΝΤΕΛΩς ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ!γιατι να τους βαλω ονομα???δε το πιστευω πως ο αντρας μου θελει χριστινα επειδη ταχα του αρεσει απλα σαν ονομα.το ξερω οτι το θελει γιατι ειναι του μπαμπα του και του ειπα το οτι δε το παραδεχεται με νευριαζει ακομη περισσοτερο!!!εγινε πολυ μεγαλη φασαρια μεταξυ μας πριν 3 μερες για αυτο το θεμα και ακρη δε βγαλαμε!!!τι θα κανατε στη θεση μου?

να υποχωρησω κ να βαλω το ονομα του πεθερου αποκλειεται!μας εχει φερθει απαισια!ειναι κ αλλα που δε τα γραφω γιατι θα γεμισω σελιδες!η ουσια ειναι οτι ποτε δε με ηθελε για νυφη και ποτε δεν ηθελε να κανω τα παιδια μου κ ποτε δε νοιαστικε γιαυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Geia sou Dimitra, katarxhn na xerese ta paidakia sou kai me to kalo to 3o.....

Ola auta pou perigrafeis einai pragmati polu stenaxora kai krima pou feronte etsi ta petherika sou..Alo na mhn theloun esena kai alo ta paidia tou paidiou tous auto den mporw na to katalavw.. Kai egw malon tha eimoun arnitikh sto na mpei to onoma tou petherou apo thn stigmh pou kanoun san na mhn iparxete alla prospathise na to peraseis me iremo tropo kai oxi malonontas giati etsi tha pizmosei kai o antras sou kai den tha vgazete akrh.Gia auton einai oi gonois tou. Na sou pw thn alithia den nomizw pos htan telioi prhn gnorisei esena kai ksafnika eginan stravoksila etsi exei sinithisei na tou feronte malon kai den to vlepei opos esu....Psixremia as gennh8ei to mwro kai to ksanasizitate mhn sinxizese twra sthn katastash sou den einai kalo gia to mwro sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα να σου ζησουν τα παιδακια σου κ με το καλο το τριτο....κ γω θα σου ελεγα να κατσεις να συζητησεις με τον αντρα σου ηρεμα κ πολιτισμενα του λογους που δεν αξιζει να παρει το ονομα του πεθερου αλλα να σου εξηγησει κ εκεινος τους λογους που του ηρθε κ στο γυρισε...

μπορει να του εχουν βαλει λογια ετσι ωστε να σας βαλουν να μαλωσετε οποτε μην μπεις στο τρυπακι τους κατσε κ μιληστε ηρεμα κ ειμαι σιγουρη οτι θα βγαλετε ακρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ακριβως ειναι κοριτσι μου.και σαν γονεις ακομα απεναντι στα παιδια τους ηταν παντελως αδιαφοροι!ουτε στο γιατρο δε τους πηγαιναν.ο αντρας μου ειχε προβλημα στο αυτι κ του εκαναν γιατροσοφια με αποτελεσμα να εχει τρυπα στο τυμπανο κ πριν 5 χρονια εκανε εγχειρηση!παραλιγο να μεινει κουφος απο το ενα αυτι!κ τοτε που το παιδι τους εκανε 3.5 ωρες χειρουργιο ενα τηλ δε πειραν να μαθουν πως πηγε η εγχειρηση!

το προβλημα ειναι πως εδω στη γερμανια πρεπει να δηλωσεις ονομα στο παιδι απο το νοσοκομειο ακομα!δε γινεται να περιμενω ναπερασει καιρος!γιαυτο αγχωνομαι!αρχες οκτ μπαινω στον 9ο και ξαφνικα μου τα γυρισε!πως να το χειριστω!δεν λεει να το σηζητησει ηρεμα!γυρισε κ μου ειπε οτι βαζω το πεισμα μου απεναντι στον μπαμπα του πιο πανω απο τον ιδιο μου τον αντρα και δε κοιταω τα θελω του αλλα τον εγωισμο μου κ ενα σωρο ΒΛΑΚΕΙΕΣ!να αδιαφορουσαν για μενα παει κ ερχεται αλλα να και για τα παιδακια μου?πιστεψε με δε θελω!δε θελω να βλεπω το μωρο μου κ να μου θυμιζει τον ξυνοπεθερο μου!μεχρι που καθοταν κ εδεινε τις προαλες συμβουλες στον αντρα μου οτι και καλα πολυ σημασια δινουμε στα παιδια κ δε ειναι σωστο κ πρεπει να τα αφηνουμε να κλαινε για να μαθουν κ καμια ξυλια δε βλαπτει!!εγινα πυρ και μανια!φυσικα μονο με τον αντρα μου μιλαει στο τηλ μια φορα στις 10 μερες και αυτο ο αντρας μου τον παιρνει τηλ ΠΟΤΕ ΔΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ο πεθερος μου!κ παλι ομως δε τον ρωτησε ΠΟΤΕ τι κανω εγω κ τα παιδια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον ειχα ρωτησει για πιο λογο αλλαξε γνωμη και μου ειπε οτι απλα του αρεσει παρα πολυ το ονομα χριστινα και δε το θελει επειδη λενε ετσι τον μπαμπα του.απλα του αρεσει πολυ το ονομα κ τυχαινει να λενε κ τον μπαμπα του ετσι!πραγμα το οποιο φυσικα ΔΕΝ πιστευω!!!και ο πιο χαζος δε θα το πιστευε!γιαυτο με νευριασε πιο πολυ ρε κοριτσια.γιατι δεν παραδεχεται οτι τ θελει επειδη ειναι του μπαμπα του!δηλαδη για τοσο χαζη με περναει?φοβαμαι να ξαναανοιξω το θεμα γιατι ενω ειμαστε μια χαρα θα γινουμε παλι κουλουβαχατα!αλλα τι να κανω...πρεπει να το ξεκαθαρισω πριν γεννησω!!!θα σκασω :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera kai apo mena Dimitra.Na xairesai ta pedakia soy kai me to kalo to epomeno poy 8a er8ei (xara sto koyragio soy).Esy pws ais8anesai pragmatika?Kserw pws to na adiaforoyn ta pe8erika soy gia ta eggonia toys einai dysaresto...kai akomh pio stenaxwro gia ton antra soy poy einai kai dika toy paidia to na blepei toys goneis toy adiaforoys..isws gi ayto soy zhthse na parei to onoma toy patera toy...na 8elei na prospa8hsei na toys ferei pio konta...sto katw katw mporeite na bgeite kai apo panw oti eseis to dwsate to onoma...kai afhse toys na niwsoyn typseis..(an niwsoyn)Twra 8a moy peis "kai oi goneis moy?" :| isws mia kalh idea einai na tairiaksete kai ta 2 onomata ena apo to soi toy antra soy kai ena apo to diko soy...gia na mhn meinei kaneis paraponemenos .Syzhthse ton me ton antra soy hrema..eimai sigoyrh oti 8a breite kapoia lysh...kai na mhn axwnesai.!!!Ola 8a ginoyn me thn wra toys.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giati den tou les afou o monos logos einai to oti tou aresei apla to onoma na dialeksete merika pou tha aresoun kai stous duo sas kai sto telos na dialeksete ena apo kinou...Sto kato kato einai kai diko sou paidi kai tha prepei na efxaristei kai esena to onoma, alla oti einai na kaneis mhn to kaneis me pizma kai nevra parton me to malako kai dikstou poso polu se pligonei auto pou kanei, oi antres einai kai ligo tou xeriou mas an kseroume ta koumpia tous kane kai kamia malagania gynneka eisai vre paidi mou.... ;;);;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giati den tou les afou o monos logos einai to oti tou aresei apla to onoma na dialeksete merika pou tha aresoun kai stous duo sas kai sto telos na dialeksete ena apo kinou...Sto kato kato einai kai diko sou paidi kai tha prepei na efxaristei kai esena to onoma, alla oti einai na kaneis mhn to kaneis me pizma kai nevra parton me to malako kai dikstou poso polu se pligonei auto pou kanei, oi antres einai kai ligo tou xeriou mas an kseroume ta koumpia tous kane kai kamia malagania gynneka eisai vre paidi mou.... ;;);;)

Συμφωνώ!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το χριστιαννα δε το σηζηταω...πολυ ωραιο ονομα αλλα...εχει κ του πεθερου μεσα.δε θελω τιποτα να μου τον θυμιζει...η αληθεια ειναι οτι κ για τα προηγουμενα 2 παιδια του ειχα πει καποια ονοματα κ διαλεξαμε μαζι!κ σαυτο το παιδι ειχαμε αποφασισει Ναταλια βασικα εγω παλι εγραψα ολα τα ονοματα που μας αρεσαν κ αυτος το διαλεξε!κ γυριζει τωρα κ λεει οτι εγω εδωσα οτι ονοματα ηθελα στα αλλα 2 παιδια κ σειρα του τωρα να διαλεξει κ αλλα τετοια κουλα!του ειπα βεβαια πως αφου κ καλα θελει χριστινα γιατι του αρεσει ΜΟΝΟ σαν ονομα τοτε μπορει να διαλεξει καποιο αλλο.τι στο καλο!κ ειδικα για κοριτσια εχει ενα σωρο πολυ ωραια ονοματα!κ μου απαντησε πως πιοοο πολυ απο ΟΛΑΑΑΑ τα ονοματα του αρεσει το ΧΡΙΣΤΙΝΑ!δηλαδη ελεος!σα να μου λεει καταμουτρα ''εισαι βλακας κ θελω να το πιστεψεις!!!'' να κανω καμια νυξη το βραδυ που θα σχολασει?ειμαι κ εγω λογω ορμονων καπως αποτομη πρεπει να κρατηθω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαυροπιγκουινακι χαρηκα που σε βρηκα!ναι σε ξερω κ εγω απο αλλου(φτου φτου μακρια απο μας :evil: )

κ ο αντρας μου ομως ειναι πολυ πεισματαρης!μεχρι που μου ειπε οτι αν δε μπει το παιδι Χριστινα δε προκειτε να μου το συγχωρησει ποτε μεχρι να πεθανει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Δημητρα μου.Εγω θα συμφωνησω με την κοπελια.Κατσε να γεννηθει με το καλο & το ξανασυζητατε.Αν χρειαστεις για νονα εγω ειμαι προθυμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια το θεμα οπως ειπα κ πιο πανω ειναι πως μενουμε γερμανια κ εδω οταν γεννας ΠΡΕΠΕΙ να δηλωσεις ονομα μετα την γεννα!μεσα στο νοσοκομειο!γιατι απο το νοσοκομεο σου ετοιμαζουν αυτοι τα χαρτια κ τα πιστοποιητικα του μωρου!οποτε πρεπει να το λυσουμε το θεμα πριν γεννησω. :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι κι εγω καμενη απο πεθερικα αλλα πιστευω οτι σημασια εχει να ειναι γερα τα μωρα και να εισαι καλα εσυ και ο αντρας σου.

δεν νομιζω οτι ειναι κακο να δωσεις το ονομα.ουτως η αλλως δεν το ακουει στο αρσενικο πραγμα που θα χαροποιουσε τον πεθερο σου πιο πολυ.

αποψη μου το χριστινα ειναι ωραια.βγαλτο και φωναζε την τινα η κατι αλλο.μην σκας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου και από εδώ Δήμητρα!

Όπως και στην δική μου περίπτωση, το μωρό πρέπει να πάρει το όνομα μόλις γεννηθεί. Εμείς αποφασίζουμε μαζί. Τα ονόματα που διαλέξαμε άρεσαν και στους δύο. Αν για κάποιο λόγο ο ένας δεν ήθελε, ψάχναμε για άλλο. Γιατί δεν έχεις και εσύ κάποιο άλλο όνομα να προτείνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι 33 εβδομαδων...

του προτεινα ονοματα αλλα κολλησε σαυτο κ λεει οτι βαζω τον εγωισμο μου πιο πανω απο τον αντρα μου κ τετοιεσ χαζομαρες...θα προσπαθησω σημερα να το ξανασυζητησω...να βρουμε ενα αλλο μαζι θα του πω...ηρεμα..θα κρατηθω αλλα αν επιμενει παλι στο χριστινα δε ξερω τι να κανω!θα εκραγω πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προτεινω κατι σαν εισαγωγη σε ηρεμη και συναινετικη συζητηση?

Να τον ρωτουσες αρχικα αν αισθανεται πληγωμενος απο την αδιαφορια που δειχνουν οι γονεις στα παιδια σας και στον ιδιο παραλληλα και μηπως ο λογος που επιμενει σε αυτο το ονομα ειναι γιατι ελπιζει πως ετσι θα ζεσταθουν οι μεταξυ αυτων και της δικης οικογενειας σχεσεις και ενδιαφερθουν εστω γι αυτο το νεο παιδακι σας?

Με το αναλογο γλυκο υφος γεματο κατανοηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια η προταση σου.θα του το πω.απο την αλλη ο ιδιος επεμενε προχτες που μαλωσαμε οτι ο λογος που θελει ''χριστινα'' δεν ειναι επειδη ειναι του μπαμπα του αλλα και καλα ταχα επειδη του αρεσει.κ οτι οπως κ να ελεγαν τον μπαμπα του παλι χριστινα θα ηθελε(ναι ναι το πιστεψα :roll: ) καταλαβες?αυτο μου κοπαναει.του λεω με το καλο κ με το κακο να το παραδεχτει οτι ο λογς που το θελει ειναι ο μπαμπας του γιατι οσο να πεις οταν ο αλλος σε κοροιδευει μεσα στα μουτρα σου κ μαλιστα ο ιδιος σου ο αντρας ειναι πολυ εκνευριστικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εχω πιασει το θεμα πως εχει... Και πιστεψε με σε καταλαβαινω! Εγω και χωρις τετοιες γαιδουριες απο την πεθερα μου, εχω δωσει ασχετο ονομα στο γιο μου και αν κανω αλλο παιδακι παλι ασχετο θα ειναι και ας χτυπιουνται ολοι μαζι...

Αλλα καλυτερα θα ειναι νομιζω να μην του θυμισεις την ανοητη επιμονη του οτι θελει το ονομα μονο γιατι του αρεσει περισσοτερο απο τα αλλα... σαν να μη το θυμασαι ουτε κι εσυ. Ετσι θα του δωσεις της ευκαιρια να σου απαντησει κατι αλλο και να γλυκανει το πραγμα. Ακομα καλυτερα, οταν του πεις αυτα που σου εγραψα παραπανω, κοπανα την για την τουαλετα (εγκυος γυναικα εισαι) και δως του 5 λεπτα χρονο να σκεφτει μονος του... Παιξε το χαρτι της κατανοησης με το υφος... Σημαντικο αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρε τι ωραια τα λες...εχεις δικιο σε ολα...λες να του αλλαξω γνωμη?(ειναι ζυγος με ωροσκοπο τοξοτη εντελως πληροφοριακα :lol: ) μακαρι να γινει κατι γιατι πραγματικα δε θελω να χαλαω τις καρδιες μας για χαρη του πεθερου μου!κ φυσικα ουτε κ να βαλω στο παιδι μου το ονομα του να τον εχω να χαιρεται δηλαδη οτι κ χεσμενους μας εχει κ τον τιμησαμε!τι μας λες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο ωροσκοπια δεν εχω ιδεα! Με την τεχνη της επικοινωνιας, την ψυχολογια και την υποκριτικη τα παω μαλλον καλα... :lol: Συνηθως βρισκω τροπο να κανω οτι θελω... 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομορφη φαινεσαι στη φωτογραφια προφιλ αλλα καπως κουρασμενη ισως και λιγο θυμωμενη-σφιγμενη... ή μου φαινεται?

Οπως και να ειναι απο τις εκφρασεις σου σε κοβω πολυ τσιτωμενη τωρα... Θα τα καταφερεις να το παιξεις ηρεμη και γλυκεια? Ξερεις,δεν υπαρχει χειροτερο απο το κακο θεατρο... Ειδικα αν θελεις να το παιξεις "σε κατανοωω και σε συμπονω" και σε καταλαβει ο αλλος, το πιθανοτερο ειναι να σου γυρισει μπουμερανγκ οτι εσυ κοροιδευεις και να εξοργιστει χειροτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...