Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία μέσω ΙΚΑ γίνεται;


Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω κάποιες εξετάσεις, γιατί περνάει ο καιρός και δεν βλέπω προκοπή.

Γνωρίζει καμία εάν μπορεί να καλυφθεί η σαλπιγγογραφία από το ταμείο του ΙΚΑ και πως γίνεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Σπεραντζα,

Τον Γεναρη εκανα υστεροσαλλπιγγογραφια(150Ε)...και οταν πηγα να κανω τα χαρτια στο ΙΚΑ για να παρω πισω καποιο μερος του ποσου,με ενημερωσαν απο το ταμειο οτι η επιστροφη ειναι περιπου 20Ε :blink::blink: .

Αποφασισα να μην τα παρω κ κρατησω την αποδειξη για την εφορια.

Τωρα για το πως γινεται... θα πας σε γυναικολογο του ΙΚΑ και θα σου την γραψει κ πας σε ιδιωτη,κανεις την εξεταση,την πληρωνεις κανονικα κ μετα πας στα γραφεια του ΙΚΑ με το παραπεμπτικο που σου εδωσε ο γυναικολογος του ΙΚΑ κ την αποδειξη πληρωμης του Ιδιωτη κ περνεες καποιο μερος του ποσου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop, ευχαριστώ θερμά, με διαφώτισες πλήρως!

Ίσως ακολουθήσουν και άλλες εξετάσεις, ορμονολογικές και τα ρέστα και θέλω να είμαι λίγο φειδωλή στα χρήματα. Αλλά μάλλον θα τα σκάσω, από ότι φαίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σπερατζα κατσε να σε διαφωτισω πιο πολυ :blink::blink::blink:

το πολυαγαπητο και αξιολογο ΙΚΑ οταν χρειαστηκε 05.08 να κανω πληρη ορμονικο ελεγχο (ετοιμαζομαι για εξωσωματικη) μου ειπαν να περιμενω τα αποτελεσματα 40 ημερες!!!!!!!!!!!!!!!!!

οταν ξαναπηρα μετα απο μερες για να κανω 1 ορμονη εξτρα που πρεπει ναγ ινει 21η μερα του κυκλου (προγεστερονη) μου ειπαν να περιμενω αλλες 60!!!!!!!!!!!!!!!

προσεξε εγω στο μεταξυ θελω να παω αμεσα για ivf.....

τωρα σε αναγκαζουν να τα σκασεις σε εξωτερικο μικροβιολογικο ναι ή ου;;;;

sorry για το υφος μου αλλα τα χω παρει εντελως στο κρανιο γιατι ειναι απαραδεκτο αυτο που γινεται...τελικα το πηρα αποφαση και θα παω να σκασω 180 € στον επομενο κυκλο μου να τις κανω εξω...αι σιχτιρ

εννοειται οτι τη σαλ-φια την εκανα εξω...τι να λεμε τωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμ, τι τις θέλω εγώ τις διαφωτίσεις; Ήρθε η ώρα να σπάσω το γουρουνάκι!

Δυστυχώς καρκινάκι, και εσύ θα τα σκάσεις και εγώ θα τα σκάσω και γενικά, αν δεν σκάσουμε εμείς στο τέλος, εμένα να με φτύσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλα το ΙΚΑ ειναι για πολλες μπατσες!!!! Οταν πηγα να μου γραψουν τα φαρμακα της εξωσωματικης,μου εγραψαν ασχετο επιθετο απο το δικο μου στην συνταγη :blink::blink::blink::blink::blink::blink: και ετρεχα σαν την τρελλη να βγαλω ακρη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α καλααααααα!!!τρεχαγυρευοπουλος!!!βρε κοριτσια να ρωτησω κ εγω κατι σχετικο-ασχετο εσεις που ξερετε τα περι ικα. καθε χρονο κανω τεστ παπ σε εξωτερικο μικροβιολογικο.περυσι αγανακτησα με το συστημα υγειας κ ειπα αφου τοσες κρατησεις κ ασφαλεια ας την χρησιμοποιησω.πηγα λοιπον στο ικα σε γιατρο κ μου κανανε εκει το παπ.να σα πω οτι γιατρος την ωρα που επερνε το υγρο μου λεει κατι φαινεται να υπαρχει σαν τραχηλιτιδα(σε γνωριζω απο την οψη....)του λεω μπορω να παρω αντιβιωση για να μην εξαπλωθει κ μου λεει να περιμενουμε τα αποτελεσματα πρωτα.ποτε θα βγουν γιατρε? σε 40μερες μου λεει.α καλα λεω οτι κ να εχω μεχρι τοτε θα εχει γινει πιο μεγαλο απο το μποι μου!τελικα τα αποτελεσματα μετα απο 40μερες ηταν καλα χωρις ιχνος τραχηλιτιδας (εξαφανιστηκε δια μαγειας ή δεν ηξερε τι του γινοτανε. κ ερωτω εγω λοιπον ρε κοριτσια.μπορω να την κανω σε εξωτερικο μικροβιολογικο κ με αποδειξη να την κανω παροχη κ να παρω τα λεφτα πισω?sorry για το μεγαλο μην αλλα αγανακτω ωρες ωρες με το συστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi2007 έγραψε:

α καλααααααα!!!τρεχαγυρευοπουλος!!!βρε κοριτσια να ρωτησω κ εγω κατι σχετικο-ασχετο εσεις που ξερετε τα περι ικα. καθε χρονο κανω τεστ παπ σε εξωτερικο μικροβιολογικο.περυσι αγανακτησα με το συστημα υγειας κ ειπα αφου τοσες κρατησεις κ ασφαλεια ας την χρησιμοποιησω.πηγα λοιπον στο ικα σε γιατρο κ μου κανανε εκει το παπ.να σα πω οτι γιατρος την ωρα που επερνε το υγρο μου λεει κατι φαινεται να υπαρχει σαν τραχηλιτιδα(σε γνωριζω απο την οψη....)του λεω μπορω να παρω αντιβιωση για να μην εξαπλωθει κ μου λεει να περιμενουμε τα αποτελεσματα πρωτα.ποτε θα βγουν γιατρε? σε 40μερες μου λεει.α καλα λεω οτι κ να εχω μεχρι τοτε θα εχει γινει πιο μεγαλο απο το μποι μου!τελικα τα αποτελεσματα μετα απο 40μερες ηταν καλα χωρις ιχνος τραχηλιτιδας (εξαφανιστηκε δια μαγειας ή δεν ηξερε τι του γινοτανε. κ ερωτω εγω λοιπον ρε κοριτσια.μπορω να την κανω σε εξωτερικο μικροβιολογικο κ με αποδειξη να την κανω παροχη κ να παρω τα λεφτα πισω?sorry για το μεγαλο μην αλλα αγανακτω ωρες ωρες με το συστημα.

Νομιζω πως,οχι, γιατι την εξεταση στην παρεχει (και καλα)το ικα.Αν δεν ειχε μηχανηματα αναλυσης,ας πουμε,κ αναγκαστηκα επρεπε να την κανεις εξω,θα τα επαιρνες! Δεν ειμαι και 100% σιγουρη ομως! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι, μια φορά που είχα πάει σε έναν γυναικολόγο του ΙΚΑ για να κάνω κάποιες ερωτήσεις, αμέσως μου πρότεινε να πάω στο ιδιωτικό του γιατρείο για τα περαιτέρω. Φέρτε τα όπλααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...