Μετάβαση σε περιεχόμενο

μαμαδες με μεγαλυτερα παιδια


Recommended Posts

μπορει οι περισσοτερες μαμαδες στο φορουμ να ειναι μωρομανες , αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και μαμαδες πολυ μεγαλυτερων παιδιων που κοντευουν στην εφηβεια ! και μπορει τα 2 πρωτα μου παιδια να ειναι 8 κα 7 , ωστοσο θα ηθελα οι μαμαδες με παιδια ανω των 10 να μοιραστουν τις εμπειριες τους ωστε να μαθαινουμε και εμεις οι "μικρες" .

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρουλα μου μαλλον δεν υπαρχουν μανουλες με μεγαλυτερα παιδια οπως φαινεται και εγω ανοιξα ενα ποστ για παιδακια που θα πανε 1η δημοτικου φετος μιας και ο μεγαλος μου θα παει 1η δημοτικου αλλα δεν πηρα καμια απαντηση ακομα,το μικρο σου ποσο ειναι;πως πατε με τα διαβασματα τα δυο μεγαλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μικρη μου ειναι 3 χρονων . οσο για τα διαβασματα , η κορη μου ειναι καλη μολις επιστρεφει απο το σχολειο καθεται απο μονη της και τα κανει ολα τα μαθηματα και μετα εχει ολο το απογευμα ελευθερο . δυστυχως ο γιος μου ειναι τεμπελακος και τον παρακαλαμε ολη μερα να κανει τα μαθηματα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε να δουμε εμεις τι θα κανουμε φετος αν και ειναι παιδι που ακουει και γενικως του αρεσει να γραφει και να ασχολειτε,θα δειξει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ! ανοιξα το θεμα για να ενημερωθουμε απο τις πιο εμπειρες εμεις που εχουμε πιο μικρα παιδια, για να ξερουμε τι μας περιμενει και πως το αντιμετωπιζουμε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόσες μέρες δεν μπορούσα να μπω.Μία έμπαινα μία με πέταγε έξω.Είσαι σίγουρη ότι θες να μάθεις τι σε περιμένει?Μήπως να το αφήσεις ως kinder έκπληξη?(πλάκα κάνω)Λοιπόν είμαι η Άννα και έχω όπως έχω γράψει 2 αγόρια ζωηρά τις πιο πολλές μέρες νιώθω σαν διαιτητής σε αγώνα μποξ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anla και εγώ δύο έχω και θα γραφτώ εδώ,αν με θέλετε, για το πρώτο μου που είναι 8 χρονών.Και εγώ μια από τα ίδια τραβάω,ο μικρός μου είναι 4 και είμαστε σαν εμπόλεμη ζώνη.Έχω δοκιμάσει τα πάντα,δεν γίνεται τίποτα.Μπορεί να παίξουν για λίγο μαζί,στο επόμενο λεπτό θα φαγωθουν.Αστα,δράμα.Να δούμε φέτος πως θα πάει γιατί τον Γιώργο μου,τον μεγάλο τον γράψαμε και αγγλικά φροντιστήριο της περιοχής μου.Οχι σε γνωστό όπως Ευρωγνώση γιατι εκεί πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου.Ενώ εδώ θα δίνουμε 44 το μήνα και 40 η εγγραφή.Είναι juniorA και θα κάνουν τα βιβλία fairyland.Στο μεταξύ ο μικρός δεν τον αφήνει καθόλου να διαβάσει,πάει και τον ενοχλεί.... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την Δευτέρα ξεκινάμε την τρίτη δημοτικού και φέτος και τα αγγλικά.Η αλήθεια είναι πως έχω μια αγωνία για το πως θα είναι φέτος ο Γιώργος, θα τα πάει άραγε καλά.Ξέρω ότι στην τρίτη κάνουν ιστορία,θρησκευτικά και εκθεσούλες.Αναρωτιέμαι θα πρέπει να τα μαθαίνει απ' έξω, παπαγαλία γιατί μου φαίνεται λίγο δύσκολο αυτό, δηλ. να κάθεται να τα μαθαίνει.Ποια μαμά έχει εμπειρία από αυτήν την τάξη;Αννα πες μου....(anla) :think:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια και από μένα..καλή σχολικη χρονια να έχουμε....εγω φέτος θα έχω εκτη τάξη...τετάρτη και δευτέρα..γεοργια η τριτη είναι λίγο δύσκολη γιατί μπαινουν πρώτη φορά στα θεωρητικά.....αλλά εξαρτάτε την δασκάλα....αν θα κάνει ερωτησεις η τα θέλει παπαγαλία....θα σας τα πεί αυτα.....άντε να τα λέμε από δω...ααααα και η μπέμπα είναι 4 μηνων :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ! ;) ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΕΤΟΣ ΠΕΜΠΤΗ (ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ????)ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ!Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΡΙΚΗ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ!!!!!Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΠΟΛΥ! :?: ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΚΛΠ!!!!! :roll: ΕΧΩ ΤΟΣΗ ΑΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ!ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια και από μένα..καλή σχολικη χρονια να έχουμε....εγω φέτος θα έχω εκτη τάξη...τετάρτη και δευτέρα..γεοργια η τριτη είναι λίγο δύσκολη γιατί μπαινουν πρώτη φορά στα θεωρητικά.....αλλά εξαρτάτε την δασκάλα....αν θα κάνει ερωτησεις η τα θέλει παπαγαλία....θα σας τα πεί αυτα.....άντε να τα λέμε από δω...ααααα και η μπέμπα είναι 4 μηνων :)

Ωχ Μαρία θα είσαι full time με τρία παιδιά στο δημοτικό και ένα μωρό. :crazy: Πώς τα καταφέρνεις; Εγώ δύο έχω, τον Γιώργο που ξεκίνησε τώρα την τρίτη και τον Γιάννη που είναι 4 χρονών και πάλι δεν αντέχω.Μέσα στο σπίτι γίνεται χαμος; :-o Εσείς πώς είστε; Υπάρχει βοήθεια από γονείς; Σήμερα έγινε ο αγιασμός,πήρε και τα βιβλία, όχι όλα. Ευτυχώς έχει την δασκάλα που είχε στην πρώτη και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη από την δουλειά που έκανε. Το απόγευμα πήγα και στο φροντιστήριο των αγγλικών που μας έκαναν την παρουσίαση για το πως θα γίνεται το μαθημα.Εχω και άγχος για το πώς θα τα πάει με τα αγγλικά.Για να δούμε. Φαντάζομαι τα δύο δικά σου παιδάκια που πηγαίνουν έκτη και τετάρτη τους έχεις ήδη ξεκινήσει ξένη γλωσσα.Πώς τα έχουν πάει;

Μακάρι να κυλήσει ήρεμα αυτή η σχολική χρονιά ή μήπως τρέφω ψευδαισθήσεις; [smilie=blob9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ! ;) ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΕΤΟΣ ΠΕΜΠΤΗ (ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ????)ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ!Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΡΙΚΗ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ!!!!!Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΠΟΛΥ! :?: ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΚΛΠ!!!!! :roll: ΕΧΩ ΤΟΣΗ ΑΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ!ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ! :):)

Καλώς ήρθες και εσύ στην παρέα μας girls. :-bd Πιστεύω ότι η μεγάλη σου δε θα έχει πρόβλημα προσαρμογής γιατί σε αυτές τις ηλικίες είναι πιο εύκολο να κάνει καινούριες παρέες από ότι αν πήγαινε γυμνάσιο ή λύκειο.Για παράδειγμα η ανηψούλα μου ήταν στην Γερμανία με τους γονείς της για 5 χρόνια. Όταν γυρίσανε Ελλάδα θα πήγαινε έκτη,θυμάμαι ότι και η αδερφή μου είχε την ίδια αγωνία.Σου λέω λοιπόν ότι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, έκανε παρέες και τα πήγε μια χαρά. Τώρα θα πάει Β' γυμνασίου και είναι με τα περισσότερα παιδιά που ήταν μαζί στην έκτη.Οπότε μην ανησυχείς,θα τα πάει καλά.Είμαι σίγουρη. [smilie=hello.gif]Τώρα για τη μικρή σου υπομονή, σε καταλαβαίνω γιατί και μένα ο δικός μου που θα πάει τρίτη δεν κάθεται εύκολα να διαβάσει,τον είχα ψιλοπιέσει πέρσι και αντιδρούσε,στο μεταξύ είναι και ο μικρός μου που δεν τον αφήνει σε ησυχία......και γίνεται της μουρλής.Αντε θα λέμε τις εντυπώσεις μας και τους καημούς μας. @-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας...επιτέλους μόνη... :lol: με την μπέμπα δηλ...εμας πήραν εχτες βιβλια και σημερα μεχρι 12:30..όλα καλα πήγαν...γεωργια μόνη είμαι ..η μαμα μου δουλευει ...εγω και ο αντρας μου και τα καταφέρνουμε μια χαρα...αγγλικα τους έχω στην ευρωγνωση και ο μικρος που είναι δευτερα δημ τον έγραψα προνηπιο ..έτσι για αρχη...του χρόνου θα πάει κανονικη δηλ junior ...σήμερα που είναι του σταυρου θα τους πάνε και εκκλησία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έμαθα από μια μαμά που θα ξεκινήσει το παιδί της στην Ευρωγνώση ότι τα δίδακτρα είναι 49 ευρώ το μήνα.Εγώ τον έγραψα στο vsk ,φροντιστήριο της γειτονιάς με 44 το μήνα. Θα δούμε. Σήμερα του έδωσαν και τα βιβλία των Αγγλικών που είναι το fairyland 2,ενώ στο φροντιστήριο θα κάνουν τα fairyland αλλά το νούμερο 1. Φοβάμαι μήπως και μπερδευτεί που θα είναι λιγο διαφορετικά. Δυσκολεύτηκε το παιδάκι μου να καθήσει να διαβάσει,ήθελε να κάνει διάλειμμα, να δει τηλεόραση και ακομα δεν έχουμε τελειώσει την ορθογραφία.Με βλέπω να τον κυνηγάω πάλι.Ευτυχώς δεν τους έβαλε πολλά,σα μια μικρή επανάληψη με αντιγραφή,ορθογραφία και μαθηματικά,να ανεβαίνει και να κατεβαίνει τις δεκάδες και τις εκατοντάδες.Τα παιδάκια σου που πάνε έκτη και τετάρτη διαβάζουν μόνα τους;Το μικρό της δευτέρας το διαβάζεις εσύ;Σκέφτεσαι να τα αφήσεις ολοήμερο; Παντως είναι λίγο τρέλα,σήμερα κοίταζα τα βιβλία και πήγαινε ο μικρός μου και τα ανακάτωνε όλα, δεν τον άφηνε σε ησυχία, του τα έπαιρνε και το άλλο φώναζε :( .Ασε.Μαρία μου εσύ δουλεύεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρααααα....τωρα κοιμουνται και βρήκα ευκαιρια να μπω για λίγο....γεωργια ο μεγάλος διαβαζει μόνος του..απλά τον ελέγχω στα προφορικα και τα μαθηματικα τον δυσκολεύουν....ειναι δυσκολα..μπόρει να τον κάνω κανένα ιδιαίτερο αμα δυσκολεύεται πολύ....κ η κόρη τα κάνει μόνη της κ ελέγχω μετα κ τον μικρο τον διαβαζω αλλά καμμια φορα τον διαβάζει κ η κορη μου .....εννοείται δεν δουλευω....γιατι θα είχα τρελλαθειιιι....εσένα ο μεγάλος διαβάζει μόνος του??εμάς απο δευτερα αρχίζει το πρόγραμμα που θα σχολάνε 2....αγγλικα δεν αρχισαμε ακόμα..πάντα αργει η ευρωγνωση....το 3 παιδι το έχουν δωρεαν,νομιζω 'ομως 'οτι σε όλα τα φροντηστηρια το εχουν ετσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεωργια αυτη η μαμα που λες ότι παει το παιδι της ευρωγνωση πόσουν μήνες κάνει ????από οκτωβρη μεχρι ιουνιο??? για ρώτα ακριβως....γιατι νομιζω ότι μας κλέβουν λίγο εμας εδω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια πως πήγε η πρώτη βδομάδα? Ο μεγάλος στην έκτη είναι ακόμα λίγο free να το πω δεν έχουνε κάνει τίποτα στην γλώσσα μόνο 1 φορά ανάγνωση , 1 φορά ορθογραφία και 4 διαιρέσεις τίποτα άλλο να δω πότε θα ξεκινήσουνε και από βδομάδα θα σχολάνε 1.15 γιατί λείπουν δάσκαλοι.Πάντως ο μικρός στην πρώτη πιο πολλά έχει κάνει από τον μεγάλο μου.Αλλά και οι δύο ειναι αλλού για αλλού.Νομίζουν ότι ακόμα είναι σε διακοπές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεωργια αυτη η μαμα που λες ότι παει το παιδι της ευρωγνωση πόσουν μήνες κάνει ????από οκτωβρη μεχρι ιουνιο??? για ρώτα ακριβως....γιατι νομιζω ότι μας κλέβουν λίγο εμας εδω!!!!

Όταν θα την ξαναδώ θα τη ρωτήσω.Λογω οτι δουλεύω,το παιδί το πηγαίνει στο σχολείο ο πατέρας μου. Το κοριτσάκι της είναι στην ίδια τάξη με τον γιό μου, δηλ τρίτη δημοτικού και την ξεκίνησε φέτος. Όπως μου είπε δεν πλήρωσε ούτε καν εγγραφή, παρά μόνο θα δίνει 49 ευρώ το μήνα.Λογικα θα την πήγαινε απο αυτό το μήνα,δηλ Σεπτεμβρη. Ενώ εγώ πλήρωσα και εγγραφή 40 ευρώ.Εσείς πόσα πληρώνετε; Που μένετε;Όταν λες Μαρία ότι τον μικρό σου που πηγαίνει δευτέρα τον έγραψες προνήπιο στα αγγλικά,εννοείς την juniorA;Τι βιβλία θα κάνουν;Εμένα στο φροντιστήριο θα κάνει τα βιβλία fairyland A και θα τους δώσουν το Νοεμβριο το ηλεκτρονικό βιβλίο που θα το μαθαίνουν διαδραστικά μέσω Η/Υ.Ασε με τα μαθηματικά και εμείς έχουμε ένα θεματάκι, τα ψιλοφοβάται και μπερδεύεται. Σήμερα τους είχε βάλει μια φωτοτυπία με κάτι ασκησούλες και έκανε κάποια λάθη.Είχε γράψει λοιπόν η δασκάλα του ότι δυσκολεύεται αρκετά και να κάνει επαναλήψεις.Ελα όμως που δεν κάθεται και να διαβάσει και το μυαλό του πετάει από δω και από κει.Ενώ με την γλώσσα τα πάει καλύτερα.Ειλικρινά προβληματίζομαι. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια πως πήγε η πρώτη βδομάδα? Ο μεγάλος στην έκτη είναι ακόμα λίγο free να το πω δεν έχουνε κάνει τίποτα στην γλώσσα μόνο 1 φορά ανάγνωση , 1 φορά ορθογραφία και 4 διαιρέσεις τίποτα άλλο να δω πότε θα ξεκινήσουνε και από βδομάδα θα σχολάνε 1.15 γιατί λείπουν δάσκαλοι.Πάντως ο μικρός στην πρώτη πιο πολλά έχει κάνει από τον μεγάλο μου.Αλλά και οι δύο ειναι αλλού για αλλού.Νομίζουν ότι ακόμα είναι σε διακοπές.

Αννα μου καλησπέρα. :x Εμας η δασκάλα του,ξεκίνησε πολύ δυναμικά.Πολλές φωτοτυπίες,ασκήσεις μαθηματικών και λίγο ιστορία. Βέβαια την ιστορία είπε να μην την μάθει παπαγαλία αλλά να καταλάβει την έννοια του κειμένου και να την πει με δικές του λέξεις.Αυτό του Γιώργου του αρεσε,τουλάχιστον για πρώτη φορά.Αυτήν την εβδομάδα τον έπαιρνε ο πατέρας μου 1.15 αλλά από την άλλη θα τον αφήνω ολοήμερο και θα τον παίρνω εγώ όταν γυρίζω από την δουλειά.Εκτός Τρίτης και Πέμπτης που έχει φροντιστήριο αγγλικών στις 4.30 που θα τον παιρνουν πάλι οι δικοί μου νωρίτερα για να ξεκουράζεται λίγο. Και η τάξη είναι χάλια. Δεν έχει παράθυρα και έτσι το φως πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτό και ούτε αερίζεται. Χάλια σου λέω. Απορώ με ποιά λογική βάζουν παιδάκια μεσα σε αυτή την τάξη;Κανονικά θα έπρεπε να διαμαρτυρηθούμε όλοι οι γονείς,είναι όμως και δύσκολο να ψάξω να τους βρω.Περσι είχα μιλήσει με το σύλλογο γονέων για το ολοήμερο, επειδή δεν υπήρχε κανένας να ζεσταίνει το φαγητό και το χειμώνα όσα παιδάκια μέναν το τρώγανε κρύο.Αποτέλεσμα μηδέν. Ούτε φέτος άλλαξε τίποτα σε αυτό το θέμα. [smilie=angry4.gif]

Ο μεγάλος σου σε ακούει; Πώς τα πάνε μεταξύ τους,τσακώνονται ή τα βρίσκουν;Εσένα ο μικρός σου που πάει πρωτη δε σχολάει12.25;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοπελιες....γεωργια θα πάει pri-junior .εμεις δεν ξεκινησαμε ακόμα..ούτε τα βιβλια δεν εχουμε πάρει...η τεταρτη ξεκίνησε κανονικα....στην εκτη πάνε χαλαρααααα.....κ η δευτέρα ξεκίνησαν ασκήσεις...

εγώ στον μεγάλο δίνω (ευρωγν) 780 την χρονια....αλλά είναι η τέταρτη χρονια....κ εμας όλοι θα σχολάνε 1.15 αυτην την εβδομάδα...εγω ειμαι από κω...εσυ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria μου σα να μου φαινεται πολλά δίνεις δηλ αν το πάρουμε με τον μήνα είναι γύρω στα 78 ευρώ.Αρκετά :!: και πληρώνεις και στο δεύτερο,έτσι δεν είναι;Εντάξει ξέρω ότι όσο παει το παιδί σε μεγαλύτερη τάξη αυξάνονται και τα δίδακτρα.Ευτυχώς που το τρίτο το έχουν δωρεάν οπότε κάτι γλυτώνεις από κει. Τουλάχιστον,είσαι ευχαριστημένη απο τη δουλειά που γίνεται;Η τάξη του pre-junior είναι μάλλον η junior A επειδή και εμείς είναι σα να ξεκινάμε από το μηδεν. Εγώ δεν ήθελα να τον ξεκινήσω πέρσι γιατί φοβόμουν μη τον φορτώσω,είναι αρκετά δύσκολος στο διάβασμα,δεν κάθεται και αν τον πιέσω αντιδράει πολύ.Βέβαια υπήρχαν πολλές μαμάδες συμμαθητών του που τα ξεκίνησαν από τη Β δημοτικού. Είναι και στο παιδί, αμα βλέπεις ότι έχει διάθεση να μάθει.Στο σχολείο μας δώσανε τα βιβλία και ήδη ξεκινήσαμε Ιστορία, σήμερα είχαμε 2 φωτοτυπίες, αντιγραφή,ορθογραφία,ξεκίνησε και τα αγγλικά.Όλα.Μου βγάζει όμως το λάδι στο διάβασμα,το ίδιο πέρσι και πρόπερσι.Δε συγκεντρώνεται, χαζολογάει.Εσείς πώς τα πάτε;

Α είμαι από Αθήνα. :lol: Δεν έχω πάει ποτέ Κω αλλά φαντάζομαι θα είναι όμορφα. :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια πως πήγε η πρώτη βδομάδα? Ο μεγάλος στην έκτη είναι ακόμα λίγο free να το πω δεν έχουνε κάνει τίποτα στην γλώσσα μόνο 1 φορά ανάγνωση , 1 φορά ορθογραφία και 4 διαιρέσεις τίποτα άλλο να δω πότε θα ξεκινήσουνε και από βδομάδα θα σχολάνε 1.15 γιατί λείπουν δάσκαλοι.Πάντως ο μικρός στην πρώτη πιο πολλά έχει κάνει από τον μεγάλο μου.Αλλά και οι δύο ειναι αλλού για αλλού.Νομίζουν ότι ακόμα είναι σε διακοπές.

Λες για όλη τη χρονιά να νομίζουν ότι είναι σε διακοπές και ο δικός μου και τα δικά σου.Ωρε τι έχουμε να τραβήξουμε.... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...