Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ


Recommended Posts

Μαμάδες με εμπειρία γύρω από τον θηλασμό, μοιραστείτε μαζί μας τους τρόπους που επινοούσε η κάθε μια για να αντέξει ο οργανισμός σας του μαραθωνιους θηλασμούς και τα ξενύχτια!!!

Ας πούμε στη δική μου περίπτωση:

1. Δεν έκανα καμια δουλειά παρά μόνο ασχολιόμουν με το μωρό και κοιμόμουν όταν κοιμόταν και αυτό. Αν δεν είχα βοηθεια θα επέλεγα να μαγειρεύω μόνο.

2. Επειδή το μωρό ξυπνούσε κάθε 20 λεπτά μέρα νύχτα, εφάρμοσα το co-sleeping δλδ κοιμόταν μαζί μου στο κρεβάτι για να μη χρειάζεται να σηκώνομαι μες τη νύχτα.

3. Θήλαζα μόνο ξαπλωμένη στο κρεβάτι στα πλάγια για να μην πιάνεται το χέρι μου.

4. έκανα μαλάξεις το στήθος την ώρα που θηλαζε το μωρό για να βοηθάω στο γάλα να κατεβει

5. Αν πετρωνε ή έκανα ζεστο ντους και μετά θηλασμό ή έβαζα μια θερμοφόρα και μετά θήλαζα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

- Να υπάρχει οποσδήποτε ένα μπουκάλι με νερό δίπλα σας γιατι εγω τουλάχιστον διψούσα απίστευτα στις αρχές οταν θήλαζα. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αργησα πολυ (μετα τον 4ο μηνα) να θηλαζω ξαπλωμένη . Δεν με βολευε καθολου , εχω μεγαλο στηθος και δεν βολευομασταν .

Η μικρη μου θηλαζε για 5 λεπτα αλλα καθε μιση ωρα ή λιγοτερο . Κοιμοταν πανω μου αυτο το μισαωρο οποτε το μπουκαλι με το νερο ειναι απο τα πρωτα που εμαθα οτι χρειαζομαι!!!

Εμενα με βοηθησε παρα πολυ το μαξιλάρι θηλασμου . Το θεωρω βασικο και απαραίτητο . Μπορει να φαινετε ακριβο αλλα εχει πολλες χρησεις ακομα πχ αν το παρετε απο την εγκυμοσυνη , βοηθάει στον υπνο ή μετα βαζεις το μωρο επανω λες και ειναι στο ρηλαξ (ποτε πανω στον καναπε) ή το βαζεις σαν φυσικο εμποδιο να μην πεσει το μωρο .

Επισης φοβερα χρησιμο ειναι ενα sling . Μαγειρευα , εκανα πολλες δουλειες , εβγαινα βολτα ,ηρεμουσα , κοιμιζα τη μικρη στο sling . Το χρησιμοποιουσα μεχρι προσφατα (να ταξιδευεις μονη με το μωρο και με τεραστια βαλιτσα , καθισμα αυτοκινητου και διαφορα συμπράγκαλα με δυο χερια δεν γινετε) και εβγαλε τα λεφτα του με το παραπάνω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Θα συμφωνησω με τον ξαπλωτο θηλασμο αλλα και με τα μπουκαλακια νερου!!!

Επισης και μερικα σνακ διπλα μου φανηκαν πολυ χρησιμα!

Για τις δουλειες δεν το συζητω αλλα οταν ειναι το δευτερο μωρακι στην οικογενεια εκει τα πραγματα δυσκολευουν..

Καλο ειναι να χουμε ενα δικο μας ατομο στην αρχη για να κανει τα απαραιτητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Αν κ δεν θα πρέπει να παραπονεθώ για τους λεγόμενους "μαραθώνιους θηλασμούς", γιατί συγκριτικά με πολλές κοπέλες,ημουν σε πλεονεκτική θέση κ δεν είχαμε πολλά τέτοια!Από την αρχή ρυθμσε το ρολογάκι του στο ποση ωρα θα τρώει!Οπότε κ τις δουλειές κάνω κ φαγητό...

Το μαξιλάρι "θηλασμού",είναι ενα μαλακό σε γωνία σχήμα το οποίο με βοήθησε πολύ για να είναι πιο ψηλά το μωρό,ακόμη το χρησιμοπιοώ!

Τον πρώτο μήνα,το βραδυ,τον είχα δίπλα μου στο πορτ μπεμπέ,μαζί με τα

συμπράγκαλα για το άλλαγμα κ τον ταιζα.Μπουκαλάκι νερό,το κιν,το τηλεκοντρόλ-γέλια!-κ κουτάκι με χαρτομάντηλα πολύ με βοήθησαν!

Επίσης,είχα διαβάσει αποε δω κ εφάρμοσα γρήγορα τον ξαπλωτό θηλασμό κ μας βολεύει!Είναι πράγματι σωτήριο!Ειδικά για τα βραδυνά ταίσματα ή τα πολύ πρωινά 06.30!Γενικά,στον καθιστό,καλό είναι να εχετε ενα μαξιλαράκι απο κάτω απο το μωρό να ανορθώνεται για να μην πιάνεστε,κ σε οσες βολεύει μαξιλάρια πίσω στην πλάτη για να μην πιάνεστε!!φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές! Είναι πολύ σημαντικό να σου δίνουν συμβουλές κάποιες που έχουν πείρα!

Πως γίνεται όμως ο θηλασμός όταν είσαι ξαπλωμένη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον ξαπλωτό θηλασμό!!!!!!!!

Από την αρχή τα βράδια και νωρίς το πρωί θηλάζαμε ξαπλωτοί! Τώρα δε με τις ζέστες; Από αρχές καλοκαιριού όλοι μας οι θηλασμοί γίνοντε ξαπλωτοί διότι ζεσταινόμαστε υπερβολικά πολύ. Το μπουκάλι με το νερό εννοείται είναι πάντα στο κομοδίνο μου!

barbiepa ξαπλώνεις στο πλάι και βάζεις ξαπλωτό στο κρεβάτι σου και το μωράκι σου στο πλάι να σε κοιτάει, η κοιλίτσα του να βλέπει την δική σου. Δίνεις το μαστό που έχεις ξαπλώσει (δηλαδή αν είσαι ξαπλωμένη αριστερά δίνεις το αριστερό στήθος) και το μωράκι σου τρώει ωραιότατα και εσύ ξεκουράζεσαι και ίσως κοιμάσαι κιόλας! Με το καλό να γεννήσεις!

Επίσης μια ξεκούραστη στάση που μου έχει ανακαλύψει ο μπέμπης μου τώρα τελευταία που έχει "μεγαλώσει" είναι να είμαι εγώ ξαπλωτή ανάσκελα και εκείνος είναι δίπλα μου καθιστός στο κρεβάτι και θηλάζει (σαν να είμαι το μπαρ και σκύβει για να πιει το ποτάκι του ένα πράμα! χιχιχι! ) Αυτό μαλλον το κάνει για παιχνίδι γιατί πιπιλάει κάτι δευτερόλεπτα και το αφήνει και το ζουλάει με τα χέρια του, του χαχανίζει και μετά το αρπάζει και το ξαναθηλάζει για λίγο κ.ο.κ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνισω με την Λαλα στοθεμα σλινγκ...μπορω να πω πως απολα τα πραγματα που εχω αγορασει για το μωρο μου..ηταν το μοναδικο που εβγαλε τα λεφτα του.

για μενα ηταν πραγματικα σωτηριο.

Αν και δεν καταφερα να θηλασω μεσα στο σλινγκ ενω εκανα διαφορα πραγματα, κατα τα αλλα ηταν τελειος γιατι ο μικρος ηθελε να ειναι σηνεχεια κολλιμενος πανω μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλού σούπερ το ξαπλωτο μπάράκι?!!Πολύ γέλιο!!Ετσι είναι, ξαπλώνεις κ το φέρνεις κοντά σου κ προσφέρεις το βυζάκι της ίδιας μεριάς κ με ευχαρίστηση το βουτάνε!!Απλά κοίτα να "ρυθμίζεις" ανάλογα το υψος στο κεφαλάκι του για να μην κλέινουν τα ρουθουνάκια του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και πήρα και γω sling δεν μπορώ να πω οτι το χρησιμοποίησα. Στο δεύτερο όμως θα δοκιμάσω ξανά γιατί θα έχω εκεί το μικρό και το μεγάλο στο καρότσι (οφ τοπικ βγηκα)

Ξαπλωτος θηλασμός γίνεται σαν να κοιμάται η μαμά στο πλάι και η κοιλιά της να εφάπτεται με την κοιλιά του μωρού. Έτσι δεν το κρατάει στο χέρι της και απλά αυτό θηλάζει χωρίς κουραση από τη μεριά της μαμάς

ΕΠΙΣΗΣ στον ξαπλωτο θηλασμό η ροή είναι μικρότερη οπότε δεν πνίγονται από το πολύ γάλα που κατεβαίνει απότομα. Θυμαμαι όταν βγαιναμε έξω και τον θηλαζα καθιστη έκλαιγε γιατί είχα μεγάλη ροη και πνιγόταν. Μέχρι να το καταλάβω άργησα και νόμιζα ότι δεν του φτανε το γάλα :dry::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wow κοριτσια μπραβο σας ολες για τις συμβουλες, ο θηλασμος ειναι το πρωτο πραγμα που με αγχωνει περισσοτερο οσο πλησιαζουν οι μερες να ερθει η μπουμπου μου στον κοσμο.. σκεφτομαι τοσο εντονα το πως θα βολευτουμε,αν θα τα καταφερω,τι θα κανω με το πετρωμα κτλ... και ολα αυτα που διαβασα ηταν διαφωτιστικοτατα!!!! ελπιζω να τα βγαλλω περα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

wow κοριτσια μπραβο σας ολες για τις συμβουλες, ο θηλασμος ειναι το πρωτο πραγμα που με αγχωνει περισσοτερο οσο πλησιαζουν οι μερες να ερθει η μπουμπου μου στον κοσμο.. σκεφτομαι τοσο εντονα το πως θα βολευτουμε,αν θα τα καταφερω,τι θα κανω με το πετρωμα κτλ... και ολα αυτα που διαβασα ηταν διαφωτιστικοτατα!!!! ελπιζω να τα βγαλλω περα..

Με το καλό κοπέλα μου. Ηρεμία και ξεκούραση θέλει. Το μωρό σκουλαρίκι στο μεμέ και όλα θα πάνε καλά. Να χεις έτοιμο και το τηλ μιας συμβούλου για ό,τι προκύψει. Εκείνες σε ηρεμούν στο πιτς φιτίλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χρήσιμο το θέμα, ειδικά για εμάς τις "πρωτάρες"... :)

Μια ερώτηση: σύμβουλο θηλασμού πως βρίσκεις; Σου συστήνουν από το μαιευτήριο ή πρέπει να φροντίσω να βρω νωρίτερα; Έχετε να προτείνετε κάποια για Αθήνα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω ποναγα πολυ μετα την γεννα κι ετσι το μονο που εκανα ηταν να θηλαζω.

ειχα διπλα μου νερο,πανες, μωρομαντηλα,σνακ,τηλεκοντρολ και τηλεφωνο. Ετρωγα θηλαζοντας,εβλεπα τηλεωραση μιλαγα στο τηλεφωνο.

Οταν συνηλθα εκανα δουλειες με την καλαθουνα διπλα μου κι οταν γκρινιαζε τον επερνα.

ο μαρσιπος οντως σωτηριος αλλα εμενα με βολεψε στις βολτες. Περπατουσα και με το που γκρινιαζε το ενσωματωνα στο μεμε και συνεχιζα.

Μετα τον τριτο μηνα τον επαιρνα και στο κρεβατι ξαπλωτα κι ετσι καπως κοιμομαστε τα βραδια. Εγω κοιμαμαι αυτος θηλαζει! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy η λαλα νομιζω εχει τα τηλεφωνα και το παπακι. Αμα τα βρω θα στα δωσω κι εγω. Με το καλοοοοοοοοο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...