Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξεκινάω και εγώ σιγά-σιγά μαζί σας


makotaki

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου, εύχομαι να είστε όλοι-ες καλά..!!

Αυτό το μήνα ξεκινάω και εγώ τις προσπάθειες για ένα νινάκι. Έφτασα στο βάρος που ήθελα 68 κιλά από 107 που ήμουνα. Σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και εύχομαι όλα να πάνε καλά...Ακόμα έχω λίγο φόβο μήπως ξανασυμβεί υπερεκλαμψία όπως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που έχασα το παιδάκι μου, αλλά το παλεύω. Την τελευταία εβδομάδα μέτραγα τρεις φορές την ημέρα την πίεση μου και είχα γύρω στο 13,5 αλλά όχι σταθερά, πότε 12,8 πότε 13

άντε με το ζόρι μια φορά έτυχε 14. Έχει καμμιά σας τέτοια πίεση??Είναι καλά??Ευελπιστώ αν χρειαστεί να υπάρχουν χάπια για τις έγκυες που ανεβάζουν πίεση στην εγκυμοσύνη. Ελπίζω να μην χρειαστεί. Άναψα για όλες τις μελλοντικές μανούλες ένα κεράκι στην Αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλάντου που είναι και η Προστάτιδά μου όλα να μας πάνε κατευχήν και να έχει όλα τα μωράκια του κόσμου καλά και γερά..Εύχομαι η ευλογία της να είναι πάνω μας και να μας καθοδηγεί μέχρι τέλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακοτάκι, κατ' αρχήν μπράβο για τα κιλά που έχασες! Πώς τα κατάφερες ρε θηρίο;

Για την πίεση, μήπως θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρό σου, να σου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνεις;

Καλή επιτυχί στις προσπάθειες σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλά καλή μου..Έκανα άπειρες ώρες γυμναστήριο και διατροφή σωστή.Έκανα καθημερινά διπλές προπονήσεις και μαζί μου σύμμαχος ήτανε το πείσμα μου και το θέλω μου...!!Είναι ανυσηχητική αυτή η πίεση??Δεδομένου ότι παλιά είχα 15 και...Έκανα εξετάσεις και όλες είναι καλές. Είναι νευροπίεση και έχω και το σύνδρομο της λευκής μπλούζας.Ξεκίνησε καμμιά εγκυμοσύνη με παραπάνω πίεση???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την πίεση δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν έχω ιδέα!

Ίσως κάποια άλλα κορίτσια να γνωρίζουν περισσότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

makotaki έγραψε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, εύχομαι να είστε όλοι-ες καλά..!!

Την τελευταία εβδομάδα μέτραγα τρεις φορές την ημέρα την πίεση μου και είχα γύρω στο 13,5 αλλά όχι σταθερά, πότε 12,8 πότε 13

άντε με το ζόρι μια φορά έτυχε 14. Έχει καμμιά σας τέτοια πίεση??Είναι καλά??Ευελπιστώ αν χρειαστεί να υπάρχουν χάπια για τις έγκυες που ανεβάζουν πίεση στην εγκυμοσύνη.

Εννοεις οτι εχεις μικρη πίεση? δεν καταλαβα καλά.

εγω αν σε βοηθάει εχω 11 με 6 ...και ειμαι στην 10η βδομαδα. :blink:

με το καλό σου ευχομαι να πανε όλα καλά και να μην σκεφτεσαι τα παλια. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΙΤΑ ΚΙΛΑ....ΜΕΤΑ ΤΙΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΩΝ Η ΠΡΩΤΟΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΓΟΝΙΜΗ.ΡΩΤΗΣΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΥΛΣΑ!!!!!!!!!ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είστε καλά κορίτσια μου!!!!Και σύντομα όσες επιθυμείται ένα νινάκι να το έχετε στην αγκαλίτσα σας. Οι τιμές της πιέσεως μου τις βρίσκεται καλές?? Παλιά ανέβαζα 15 και 16.Τώρα γυμνάζομαι και προσέχω φυσικά, τρώω ανάλατα 5 χρόνια τα φαγητά μου. Όμως οι τιμές που σας είπα με αγχώνουν και με φοβίζουν.Αν ξέρει καμμιά κοπέλα ας μου πει ή αν κάποια έχει περίπου τις ίδιες ή ξεκίνησε εγκυμοσύνη με αυτές τις τιμές η παραπάνω. Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων. :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα και καλη επιτυχια.για να σε παρηγορησω,να σου πω πως κι εγω προσπαθουσα 1,5 χρονο για παιδακι και τωρα που εχασα 28 κιλα,τα καταφερα!!λογικα παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το βαρος.οσο για την πιεση,δεν ξερω,εμενα παιζει απο 10 μεχρι 12 περιπου.αν και δεν μου φαινεται κατι το υπερβολικο.εχεις λιγο αυξημενη.δεν νομιζω πως υπαρχει θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kali tixi kali mou sou efxome apo edo k pera na ise kala k ola perasmena ksexasmena. i alithia ine oti ine provlima i piesi ego den ixa alla thimame egies pros to telos tis egimosinis7-9 mina na exoun k sinithos an den pefti tous to pernoun to moro an ine para poli ipsilei,esena an mini toso den tha exis megalo provlima na ftasis mexri tous 9 arki na min anevi alo.to kalitero ine ne xasis isos k alla liga k na pas se diatrofologo gia olous tous 9 mines.

efxome poli grigora na erthi to moro k ola tha mpoyn sti sira tous arki na kanis oti sou lene oi giatroi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην αγχώνομαι δηλαδή!!! :cheer: Εντάξει κορίτσια μου αφόυ μου λέτε ότι είναι φυσιολογικά, τότε θα ηρεμήσω..!Σας ευχαριστώ για όλαααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν συγχαρητήρια για τα κιλά και καλώς ήρθες !!

κοίτα η πίεσή σου είναι λίγο ανεβασμένη αλλά δεν είναι και αμάν κάτι που θα έπρεπε να σε αναχώνει, η δικιά μου ως συνήθως είναι απο 10 εως 12, χαμηλή. Εσύ για σιγουριά όμως δες το.

σου εύχομαι γρήγορα μανούλα !!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

makotaki έγραψε:

Ευελπιστώ αν χρειαστεί να υπάρχουν χάπια για τις έγκυες που ανεβάζουν πίεση στην εγκυμοσύνη. Ελπίζω να μην χρειαστεί.

makotaki αυτό διάβασα και με μπέρδεψες :):)

καλή επιτυχία κοπέλα μου- ευχομαι όλα να ερθουν καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Είναι νευροπίεση και έχω και το σύνδρομο της λευκής μπλούζας.Ξεκίνησε καμμιά εγκυμοσύνη με παραπάνω πίεση???

makotaki katarxin sugxaritiria gia to peisma sou gt den einai k eukolo edw pou ta leme!twra to mono pou exeis na kaneis einai na xalarwseis k ola ta alla asta sto giatro sou!Mporeis omws na mou eksigiseis ti einai to sundromo tis leukis mplouzas???de to exw ksanakousei!

epeita 8elw na sou pw oti k egw pou imoun k eimai adunati exw piesi k de pisteuw oti den einai 8ema mono kilwn i kati tetoio.exw suni8ws 13.8 k alles fores otan "fortwnw" polu exw 14.9!!exw kanei eksetaseis se 8ema kardias k ola einai sxetika komple apo oti mou eixan pei,vevaia exw riksi tis mitroeidous valvidas k kati fusimata k auto kourazei ligo ti kardia k anevazei piesi eidika otan eisai agxwmeni!auto pisteuw einai to kuriotero..to agxos!episis otan emeina egkuos alla gia allous logous to exasa sti 10 evdomada eixa diarkws piesi 14-14.8-9.loipon iremise k na eisai aisiodoksi!!!sou euxomai suntoma ta kalutera nea!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακοτακι σου ευχομαι τα καλυτερα να ερθουν εγω παντρευτηκα το 2008 με κιλα 78 ημουν εγκυος ηδη δυο μηνων και ειχα ξεκινηση απο 75 εφτασα στην 24 εβδομαδα και ημουν σχεδον 86 κιλα το παιδι διαπιστωθηκε οτι ηταν αρρωστο στην β-επιπεδου εκανα καισαρικη και απο την στενωρια μου εφτασα 93 ξεκινησα δευτερη εγκυμοσυνη επειτα απο 1 χρονο με 93 κιλα και εφτασα 110 τωρα ειμαι 96 κιλα και προσπαθω να τα χασω.....μακαρι να παρω το πεισμα σου και το θελω σου να αδυνατισω γιατι δεν θα υπαρχει αλλη εγκυμοσυνη εαν δεν χασω κιλα....εκανα πιεση απο 13 μεχρι 14 καθως και ζαχαρο εφτανε 130 -140 δεν πηρα ενεση αλλα ταλαιπωρηθηκα και σε ολα φταινε τα κιλα μην το βαζεις κατω απλα προχωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εκτος απο αυτο θελω να ειμαι καλα εγω να ειμαι στον αντρα μου εμφανισιμη και στο παιδι μου...... ειμαι 1,70 δεν ειμαι ατσουμπαλη θεωρουμε ομως μια παχουλη κοπελα μολις 30 χρονων με κυτταριτιδα μπουτια και κοιλια ελεος δηλαδη δεν αντεχεται αλλο και δεν θελω να παραμελλησω τον ευατο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

valentinaki lupamai gia to mwraki sou mias k egw exw xasei ena mwraki k twra paleuw kuriolektika na meinw egkuos na ta kataferete polu grigora!!na agapas esu prwta ton eauto mou k meta 8a se agapaei k o antras sou k to paidaki sou otan me to kalo er8ei!!eksallou i emfanisi einai ena kommati mas..to simantikotero einai na exoume omorfi psuxi!!ola t'alla ginontai! na exeis tin ugeia sou k sou euxomai olopsuxa ta kalutera!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ τόσο πολύ..Δεν ξέρω τι να πω...Τελικά δεν είμαι η μόνη.. :( ... Το σύνδρομο της λευκής μπλούζας είναι ότι όταν βλέπω γιατρό ή πάει ο γιατρός να μου μετρήσει την πίεση αγχώνομαι και ανεβαίνει..!!Πάλεψα πολύ για τα κιλά μου, αλήθεια σας λέω και ακόμα παλεύω λίγο ακόμα(όσα προλάβω)...Αλλά η επιθυμία μου ήταν αυτό που έκανε δυνατή..Το χα κάτι σαν όρκο στο αγγελάκι που έχασα πως θα πάλευα για να το ξαναφέρω στην γη και να το κρατήσω στην αγκαλιά μου..Του το χρωστάω και αν και δεν έφταιγα εγώ είπα στον εαυτό μου πως την επόμενη φορά δεν θα επιτρέψω σε τίποτα να πάει στραβά και θα είμαι προετοιμασμένη καλύτερα και πιο ενημερωμένη.Εύχομαι όσες περάσατε το στάδιο μιας απώλειας σύντομα το κενό αυτό να σας το απαλύνει ένα γλυκό πλασματάκι και μια φωνούλα που θα σας πει "μανούλα".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!! μπηκα στην ομορφη στην διαδικασια να γινω μανουλα!! θελω να κανω μια ερωτηση και αν μπορειτε να με βοηθησετε..επειδη δεν εχω σταθερη περιοδο ο γυναικολογος μου, μου ειπε να παιρνω duphaston αλλα δεν μου ειπε κατι σημαντικο!!! να προσπαθω με τα χαπια η δεν ενδείκνυται κατι τετοιο!! εχω αγχωθει φοβαμαι πως δεν επρεπε να τα παιρνω!! περιμενω με αγωνια να μου απαντησετε!! σας ευχαριστω πολυ και ευχομαι ολες μας να γινουμε γρηγορα μανουλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

8a sou proteina na anoikseis ena 8ema gt edw pi8ano na mi to kseroun polles.an deis panw aristera grafei "neo 8ema".kane klik ekei kai grapse! an k nomiz apo oti exw diavasei sto forum oti ta pairneis oso prospa8eis alla kalutera 8a sou poun alles kopeles!KALH ARXH!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...