Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΗΔΕΝ..ΤΥΨΕΙΣ


puppa

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι καινούρια στην παρέα σας.Ο λόγος που επικοινωνώ είναι να με βοηθήσετε κυρίως ψυχολογικά.Έχω ήδη ένα παιδάκι το οποίο επειδή ήρθε πολύ εύκολα (δόξα τω θεο) έχω αγχωθεί για το δεύτερο. Από τον Μάρτιο περίπου προσπαθώ με τον άντρα αλλά κάθε μήνα που περιμένω την ακατανόμαστη αγχώνομαι φοβερά. Να φανταστείτε ότι περιμένω περίοδο στις 22 και έχω ήδη κάνει 4 τέστ φυσικά αρνητικά. Δεν έχω απολύτως κανένα σύμπτωμα μόνο κάτι κράμπες στην κοιλιά και είμαι σίγουρη ότι πάλι τίποτα. Ξέρω ότι δεν βγαίνει τίποτα άμα αγχώνομαι αλλά .....ξέρετε πως είναι. Τα συμπτώματα πόσο νωρίς φαίνονται?

Από την άλλη νιώθω τύψεις απέναντι στο παιδάκι μου και φοβάμαι μην τιμωρηθώ για την αχαριστία μου. Αυτά ελπίζω να μην σας ζάλισα και ευχαριστώ που με διαβάσατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν κατάλαβα γιατί έχεις τύψεις.

Είναι πολύ νωρίς για να κάνεις τεστ, φυσικά και έδειξαν αρνητικά. Μην αναλώνεσαι με τέτοιες σκέψεις και άγχος. Περίμενε κι άμα είναι να έρθει, θα έρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Puppa mou kalispera apo mena kali mou...

Kai kalosorises stin paraioulla mas...

Prwton min anxwnesai...

An einai kane mia xoriaki pou einai pio apotelesmatiki...

Sou eyxome oti kalitero...

Kai o theoullis einai megalos...

Tha perimenw nea...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ante kale pou anxonese ,esi pou exi k ena ti na poun ta koritsia pou prospathoun mines gia proto pedi

oxi den to leo oti ise axaristi sto leo gia na min anxonese afou kseris oti mporis na minis egios ;)

ola kala tha pane apla skeftese oti irthe to proto amesos ara k afto alla den ine tsi kathe egimosini ine diaforetiki emena aspoume itan anapoda sto proto argisa sto deytero ligotero k sto trito irthe xoris na mas rotisi :P

ante na tros k na kimase kala pere k kamia polivitamini me ton antra sou k tha erthi k to mikroulaki ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σε καταλαβαίνω τουλάχιστον έχεις ένα παΐδι εγώ που προσπαθώ για το πρώτο για να δούμε τώρα κατάφερα τίποτα η όχι σου εύχομαι ότι καλύτερο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τυψεις νιωθω απεναντι στο παιδι μου γιατι θελω τοσο πολυ να κανω δευτερω που ειναι σαν να μην εκτιμαω οσο πρεπει το πρωτο (εχω αυτογνωσια δεν μπορεις να πεισ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

puppa αυτό που λες είναι παράλογο. Πώς είναι δυνατόν να νιώθεις τύψεις απέναντι στο παιδί σου, επειδή θες να κάνεις κι άλλο! Να νιώθεις τύψεις απέναντι στον άντρα σου, επειδή έχεις γκόμενο, το καταλαβαίνω, αλλά με τα παιδιά δεν πάει έτσι!!!!

Ηρέμησε ρε κοπέλα μου, αφού καθυστέρηση δεν έχεις, τι παιδεύεσαι με τα τεστ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα το αγχος σου μου φαινεται τρομερα δυσανολογο σε σχεση με το γεγονος οτι ηδη εχεις ενα παιδι...

και του γεγονοτος οτι προσπαθειτε μολις 6 μηνες!!!!

αν διαβασεις εδω τις ιστοριες της καθε κοπελας που παιδευεται πανω απο 1 -2-3 χρονια για να της ελθει το πρωτο θα αναθωρουσες πολυ τον τροπο με τον οποιο αντιμετωπιζεις την κατασταση...οσο πιο πολυ αγχος θα εχεις τοσο πιο δυσκολα θα ερθει!!

δες το ολο θεμα ψυχραιμα

καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sigoura exete dikio koritsia kai sas euxaristw oles gia tin voitheia. vlepete eimai poli kleistos tipos kai den auta pou sas eipa den mporw kai den thelw na ta pw stous dikous mou antrwpous. lathos swsto den kserw. etsi eimai pantws. kali epitixia loipon kiriws sta koritsia pou perimenoun to prwto bebe

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Puppaki γεια σου και απο μενα!!!

Καταρχην να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!!

Και τωρα ξεκιναω.....:

1.ΠΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ :)

2.ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΣΟΥ Κ ΔΟΞΑΣΕ ΤΟΝ θΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΑΞΙΩΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ! :)

3.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΤΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ 20ΛΕΠΤΑ ;);) .

4.ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ΟΥΤΕ 1 ΛΕΠΤΟ :P:P:P

6.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ (ξανα )!!! ;)

Ολα θα πανε καλα και αργα ή γρηγορα θα μεγαλωσει κι αλλο η οικογενεια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop έγραψε:

Puppaki γεια σου και απο μενα!!!

Καταρχην να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!!

Και τωρα ξεκιναω.....:

1.ΠΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ :)

2.ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΣΟΥ Κ ΔΟΞΑΣΕ ΤΟΝ θΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΑΞΙΩΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ! :)

3.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΤΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ 20ΛΕΠΤΑ ;);) .

4.ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ΟΥΤΕ 1 ΛΕΠΤΟ :P:P:P

6.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ (ξανα )!!! ;)

Ολα θα πανε καλα και αργα ή γρηγορα θα μεγαλωσει κι αλλο η οικογενεια σας!!!

:cheer::cheer::cheer::cheer::cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε συ κοπελια... τα θες τα μπατσακια σου, με το συμπαθιο κιολλας! :P για ασε τα αγχη και παιξε λιγο με την κορουλα σου και με τον αντρουλη σου...

εγω επι 1χρονο ειμουνα καθε μηνα κατα φαντασια εγκυος! εκανα 5 κυκλους με κλομιφαινη, 2 σπερματεγχεισεις και τελικα άλλαξα γιατρο και εκανα εξωσωματικη. ετσι εχω τωρα μπροστα μου τα ζουζουνια μου.

εσυ με τοσο αγχος πως θες σε 6 μηνες να μηνεις εγκυος; τα μωρα δεν ερχονται κατα παραγγελια. υπαρχει και ο Θεος που κανει κουμαντο και γελαει οταν κανουμε σχεδια.

σορυ που στα λεω ετσι χοντρα, αλλα πρεπει να γυρισεις στην πραγματικοτητα! στην ΧΑΛΛΛΛΛΑΡΗ πραγματικοτητα... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες σας.

Καταρχήν να σας πω ότι παρακολουθώ τις συζητήσεις στο forum εδώ και καιρό αλλά μόλις σήμερα αποφάσισα και εγώ να μπω στην παρέα σας με αφορμή το θέμα της puppa.

Είμαι από τις τυχερές που δόξα το θεό έχω ένα υγειέστατο κοριτσάκι 4 ετών. Εδώ και αρκετά χρόνια ξέρω ότι έχω κάμψη μήτρας και μου είχε πει ο γυναικολόγος μου ότι ίσως να δυσκολευτώ να μείνω έγκυος. Όταν λοιπόν παντρεύτηκα και ξέροντας αυτό είχα πει ότι δεν πρόκειται να μείνω σύντομα έγκυος και το είχα βγάλει από το μυαλό μου. Έλεγα ότι ας περάσει ένας χρόνος προσπαθειών και βλέπουμε. Ε λοιπόν έμεινα έγκυος τον πρώτο μήνα του γάμου μου στο υπέροχο μπουμπουκάκι μας.

Μετά από 1 1/2 χρόνο είπαμε να βάλουμε μπρος για το δεύτερο. Εμ εσύ είσαι που το λές? 2 χρόνια με πολλές προσπάθειες,άγχος, μετρούσα μέρες, έκανα τεστ ωορρηξίας. Πήγα στο γιατρό μετά από τον πρώτο χρόνο προσπάθειας, έκανα ορμονικές εξετάσεις, έκανα σαλπιγγογραφία όλα καλά. ο γιατρός μου, μου έλεγε κλασικά να μην το σκέφτομαι και να μην αγχώνομαι.

Είχα αγχωθεί πάρα πολύ. Εννοείται ότι έλεγα "δοξα τω θεό" που έχω ήδη ένα παιδί ενώ άλλες προσπαθούν χρόνια να αποκτήσουν ένα αλλά υπήρχαν και μέρες που έλεγα γιατί? Ήρθε τόσο γρήγορα το πρώτο γιατί τώρα το δεύτερο αργεί?

Και περνούσαν πάλι οι μήνες...Να πω βέβαια ότι ο άντρας μου ήταν πολύ άνετος από την αρχή και συνέχεια μου έλεγε ότι το μυαλό μου φταίει που αγχώνομαι και ότι εκείνος δεν θα έμπαινε "στο τρυπάκι" που είχα μπει εγώ.

Κάποια στιγμή ξαναπαίρνω το γιατρό μου τηλέφωνο πεπεισμένη ότι κάτι έχω εγώ και να μου πει τι άλλες εξετάσεις μπορώ να κάνω. Εκείνος τότε μου είπε ότι εγώ είμαι μια χαρά και μήπως πρέπει να κάνει και ο άντρας μου ένα σπερμοδιάγραμμα να δούμε τι γίνετε?

Και έγινε εννοείται κι αυτό. Και τα αποτελέσματα μας ήρθαν κεραμίδα στο κεφάλι. Μεγάλος αριθμός σπερματοζωαρίων, πολύ χαμήλή κινητικότητα. Διάγνωση : Κιρσοκήλη.

Δυστυχώς έπρεπε να περάσει πολύς καιρός για να ξεκινήσουμε να ψαχτούμε. Μετά από 1 χρόνο εγώ και μετά από 2 χρόνια ο άντρας μου. Αλλά που να πάει το μυαλό μας έχοντας ήδη 1 παιδί.

Η επέμβαση έγινε πρίν 4 μήνες. Ο γιατρός μας είπε ότι αποτελέσματα για πιθανή εγκυμοσύνη θα περιμένουμε μετά από 6-9 μήνες.

Το άσχημο τώρα είναι ότι ενώ εγώ έχω χαλαρώσει κάπως από τη στιγμή που βρήκαμε το πρόβλημα, τώρα έχει αρχίσει να αγχώνεται πολύ ο άντρας μου.

Προς θεού puppa δεν υπονοώ κάτι για εσάς γιατί 6 μήνες δεν είναι τίποτα. Είσαι στην αρχή ακόμα. Να μην αγχώνεσαι όπως λένε και τα άλλα κορίτσια και θα σου έρθει από κει που δεν το περιμένεις.

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποια κοπέλα που να ξέρει περιπτώσεις που μετά από επέμβαση κιρσοκήλης υπήρχε σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα επιθυμητή εγκυμοσύνη.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για την αράδα μου. Ελπίζω να μην σας κούρασα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little.angel έγραψε:

Καλημέρα σε όλες σας.

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποια κοπέλα που να ξέρει περιπτώσεις που μετά από επέμβαση κιρσοκήλης υπήρχε σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα επιθυμητή εγκυμοσύνη.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για την αράδα μου. Ελπίζω να μην σας κούρασα. :)

γεια σας και απο μενα B)

little.angel , εμεις αντιμετωπισαμε ενα τετοιο θεμα ο αντρας μου εκανε επεμβαση για κιρσοκοιλη τελη Νοεμβρη του 2006 και μας ειπαν ακριβως τα ιδια πραγματα τοτε οτι θα εχουμε αποτελεσμα σε περιπου 6-9μηνες αλλα υπογραμμισε επισης οτι καθε οργανισμος διαφερει.Εμεις βεβαια πραγματοποιησαμε εξωσωματικη λιγο αργοτερα τον Φεβρουαριο του 2007 η οποια πετυχε και εμεινα κ εγκυος τον Μαιο του 2009 στο τελειως ξεκαρφωτο..

θελω να πω και στην κοπελια μας που αγχωνεται να μην το κανει !!Ειναι ο χειροτερος εχθρος το αγχος κοριτσια , καλη ψυχολογια θελει υπομονη και πιστη οτι θα τα καταφερεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little.angel έγραψε:

Καλημέρα σε όλες σας.

Καταρχήν να σας πω ότι παρακολουθώ τις συζητήσεις στο forum εδώ και καιρό αλλά μόλις σήμερα αποφάσισα και εγώ να μπω στην παρέα σας με αφορμή το θέμα της puppa.

Είμαι από τις τυχερές που δόξα το θεό έχω ένα υγειέστατο κοριτσάκι 4 ετών. Εδώ και αρκετά χρόνια ξέρω ότι έχω κάμψη μήτρας και μου είχε πει ο γυναικολόγος μου ότι ίσως να δυσκολευτώ να μείνω έγκυος. Όταν λοιπόν παντρεύτηκα και ξέροντας αυτό είχα πει ότι δεν πρόκειται να μείνω σύντομα έγκυος και το είχα βγάλει από το μυαλό μου. Έλεγα ότι ας περάσει ένας χρόνος προσπαθειών και βλέπουμε. Ε λοιπόν έμεινα έγκυος τον πρώτο μήνα του γάμου μου στο υπέροχο μπουμπουκάκι μας.

Μετά από 1 1/2 χρόνο είπαμε να βάλουμε μπρος για το δεύτερο. Εμ εσύ είσαι που το λές? 2 χρόνια με πολλές προσπάθειες,άγχος, μετρούσα μέρες, έκανα τεστ ωορρηξίας. Πήγα στο γιατρό μετά από τον πρώτο χρόνο προσπάθειας, έκανα ορμονικές εξετάσεις, έκανα σαλπιγγογραφία όλα καλά. ο γιατρός μου, μου έλεγε κλασικά να μην το σκέφτομαι και να μην αγχώνομαι.

Είχα αγχωθεί πάρα πολύ. Εννοείται ότι έλεγα "δοξα τω θεό" που έχω ήδη ένα παιδί ενώ άλλες προσπαθούν χρόνια να αποκτήσουν ένα αλλά υπήρχαν και μέρες που έλεγα γιατί? Ήρθε τόσο γρήγορα το πρώτο γιατί τώρα το δεύτερο αργεί?

Και περνούσαν πάλι οι μήνες...Να πω βέβαια ότι ο άντρας μου ήταν πολύ άνετος από την αρχή και συνέχεια μου έλεγε ότι το μυαλό μου φταίει που αγχώνομαι και ότι εκείνος δεν θα έμπαινε "στο τρυπάκι" που είχα μπει εγώ.

΄

ακριβώς είναι τα πράγματα και με εμένα. Το πρώτο ήρθε μέσα σε ένα μήνα και ξεκίνησα προσπάθειες νωρίς γιατί έλεγα θα αργήσει οπότε να μην περιμένω και πολύ. Πόσο δίκιο έχετε κορίτσια για το άγχος . Τα παιχνίδια όμως του μυαλού είναι τα πιο ύπουλα. σκέφτομαι΄από τον επόμενο μήνα να μην σημειώνω ΄τίποτα , ούτε ημερομηνία περιόδου και ότι κάτσει μπας και μου φύγει το παλίο άγχος διότι κάθε μήνα ψαχνω για συμπτώματα. άσχετο τι είναι η κυρσοκήλη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κιρσοκήλη puppa είναι η διάταση των φλεβών που απομακρύνουν το αίμα από τους όρχεις. Η κιρσοκήλη οφείλεται σε βλάβη των φλεβών αυτών και πιο συγκεκριμένα των βαλβίδων που διαθέτουν, ώστε να κατευθύνουν το αίμα προς τα πίσω σε μεγαλύτερες φλέβες και τελικά στην καρδιά. Οι ανεπαρκείς βαλβίδες δεν μπορούν να απομακρύνουν το αίμα όπως πρέπει, και αυτό μένει στάσιμο, προκαλώντας διάταση των φλεβών.

Τα παραπάνω τα αντέγραψα από ένα site που αναφερει για την κιρσοκήλη. Σε γενικές γραμμές πάντως η κιρσοκήλη δημιουργεί πρόβλημα στην κινητικότητα του σπέρματος. Έχει να κάνει με την αιμάτωση των όρχεων.

Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά και πάλι σκέψου αυτό που συμφωνήσαμε και οι δύο. Ότι είμαστε από τις τυχερές που ευτυχώς έχουμε ήδη τα μπουμπουκάκια μας ενώ άλλες κοπέλες τραβάνε τα πάνδεινα για να αποκτήσουν έστω και ένα.

Εγώ πάντως είπα "αν είναι να έρθει από μόνο του καλώς αλλιώς δεν πειράζει" Τι να κάνουμε?

Εδώ θα είμαστε και θα τα ξαναπούμε.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...