Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Στον Γιώργο που είναι το πρώτο μου παιδί υπήρξε ένα πρόβλημα ομιλίας που ευτυχώς χρειάστηκαν 10 μόνο μήνες για να λυθεί. Όταν χρόνισε ξεκίνησε να λέει λεξούλες αλλά 15μηνών σταμάτησε.Βέβαια τότε είχε και την πιπίλα συνέχεια στο στόμα του και δε την έβγαζε παρά μονο για να φαεί. Ότι ήθελε το έδειχνε με το δάχτυλο και έλεγε αααα. Εμείς δεν ανησυχήσαμε και ιδιαίτερα επειδή ήταν ακόμα μωρό. Και η ανηψιά μου που ήταν 2 χρόνια μεγαλύτερη από τον Γιώργο είχε μιλήσει μετα τα 3 και τα είπε όλα μαζεμένα.Εγώ και η αδερφή μου,δηλ η μαμά της ανηψιάς μου, είμαστε δίδυμες.Είχαμε φτιάξει λοιπόν μια δική μας γλώσσα που δεν καταλάβαινε κανένας. Μιλήσαμε κανονικά στα 6 όταν πήγαμε Α’δημοτικού!! Έτσι λέγαμε ότι και τα παιδιά μας πηραν τα δικά μας γονίδια. Όμως η ομιλία του αντί να ξεκαθαρίζει γινόταν πιο μπερδεμένη.Οταν ήταν 2 χρονών και 9 μηνών και δεν έβλεπα εξέλιξη άρχισα να ανησυχώ. Μίλησα με τον παιδίατρο, κάναμε προληπτικά ένα ακουόγραμμα που ήταν πολύ καλό και μας είπε να το ψάξουμε πάλι μετά τα 3.Βέβαια εγώ δεν σταμάτησα. Μπήκα στο internet και έψαξα για λογοπεδικό. Βρήκα μια που ήταν στην Αγ.Παρασκευή και αφού μιλήσαμε μου είπε ότι ήταν πολύ μικρός ακόμα για να τον αξιολογήσει και να περιμένω να πάει γύρω στα 3,5 που θα ξεκίναγε και τον παιδικό. Πραγματικά, τον Σεπτέμβρη του 2005, πήγαμε και τον είδε από κοντά. Μετά την αξιολόγηση,μας είπε ότι είναι έξυπνος, ότι τα κατανοεί όλα και τα καταλαβαίνει, όμως κάτι τον έχει μπλοκάρει. Το πιθανότερο να ήταν η πιπίλα γιατί του είχε προκαλέσει μια δυσκαμψία στην γλώσσα και στην κίνηση του στόματος και έτσι δεν μπορούσε το παιδί να αρθρώσει σωστά.Το πρώτο βήμα ήταν να κόψουμε την πιπίλα, μας πήρε μια βδομάδα με κλάματα. Περάσαμε πρώτα και από το παίδων "Αγία Σοφία" για να πάρουμε την έγκριση που χρειαζόμουν για το ταμείο μου. Εκει πάλι άγχος. Μπήκαμε μέσα,το παιδί πήγε σε κάτι παιχνίδια που είχε και εγώ μίλησα με κάποια κυρία που δε θυμάμαι ούτε το όνομα της για να μας δώσει ετήσια έγκριση.Ούτε κοίταξε καλά καλά το παιδί και λέει ναι έχει πρόβλημα να το ξεκινήσετε.Ξεκινήσαμε τις συνεδρίες Οκτώβρη 2005,μένω έγκυος αμέσως στο 2ο,άλλο άγχος όμως η λογοπεδικός μας είπε."Το παιδί σας σε λιγότερο από χρόνο θα μιλάει κανονικά και μην ανησυχείς για την εγκυμοσύνη,γιατι θα του κανει καλό.Τους πρώτους 3 μήνες η εξέλιξη ήταν πολύ αργή και αναρωτιομουν Θεέ μου θα μιλήσει.Απο Γενάρη 2006 υπήρξε θεαματική αλλαγή,μάθαινε κάθε μέρα νέες λέξεις και τις έλεγε,χρησιμοποιούσε ρήματα και έκανε προτάσεις.Και πραγματικά,νάναι καλά η λογοπεδικός μας,τέλος Ιουλίου 2006,εγώ ήδη είχα γεννήσει και τον πήγαινε ο άνδρας μου,τελείωσε την θεραπεία του και μίλαγε, μίλαγε. :):)

Ξέρω ότι το ποστ μου είναι λίγο μεγάλο αλλά ήθελα να το μοιραστώ με μαμάδες που περνάνε παρόμοια κατάσταση.Ξέρω ότι είναι ψυχοφθόρο, το έζησα και ήμουν και έγκυος, όμως θα περάσει και το παιδί σας θα μιλάει.Η δική μας λογοπεδικός ήταν σπουδαία.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax ena idio provlima exo k ego me ton diko moy megalo giorgaki mono poy emena den moy edina egrisi gia logotherapia elegan oti ine mikros akoma.tora ine 4,5 k akoma to lemoni to leei meloni

toys exo polla neura ti prepi na gini na pai sxolio gia na doyn oti exi kapio provlima? den ine poli xalia alla exi gramatiko problika aspoyme den leei 'o mpampas' tha pei 'to mpampas' k polla tetia poy arnite apo egoismo na mathi sosta alla fetos prepi na ton ksana pao k na epimino.k otan milaei grigora ta misa katalaveno :angry::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν πήγα στο παίδων"Αγία Σοφία" για να πάρω την έγκριση,αφού βέβαια είχα βρει την λογοπεδικό,η υπεύθυνη ούτε που το κοίταξε το παιδί μου.Κατι απλώς τον ρώτησε,εκείνο δεν απάντησε τίποτα και πήγε σε ένα τραπεζάκι παιδικό με παιχνίδια.Εγώ φαινόμουν ότι ημουν αγχωμένη,της εξήγησα οτι θέλω να το ξεκινήσω γιατί η λογοπεδικός μας το πρότεινε άμεσα επειδή εχει τη δυσκαμψία και πρέπει να διορθωθεί.Και ζήτησα την ετήσια έγκριση.Ειχαμε κλείσει ραντεβού και θυμάμαι ότι έξω περίμεναν τουλάχιστον άλλα 5 με 6 παιδιά.Και ήταν 3,5 χρονών.Βεβαια μου σύστησε να περιμένω αλλά εγώ είπα οχι γιατί θα ξεκινούσε και παιδικό και δεν ήθελα να αποκτήσει και άλλο πρόβλημα.Ηταν ομως ιδιαίτερα ευγενική και πρόθυμη να μου δώσει την έγκριση.Πόσο χρονών το πήγες;Εχεις βρει λογοπεδικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα ο δικος μου απο λογακια εχει πολυ φτωχο λεξιλογιο

ειναι 2 χρονων,θα πειτε ειναι μικρος ακομη αλλα πιστευω καλυτερα νωρις και να προλαμβανεις παρα μετα και να δυσκολευτει περισσοτερο το παιδι.

εμεις πηγαμε σε αναπτυξιολογο και μας συστησε εκτος απο τις φυσιοθεραπειες να κανει και εργοθεραπειες.

ο σπυρος μου δεν τον ακουγε σχεδον καθολου,τον αγνοουσε τελειως

αφου αυτος μου ειπε να του κανουμε ακουογραμμα

'μα ακουει του λεω..εχουμε κανει 5 φορες ακουογραμμα και εχει βγει τελειο'

τελικα καταλαβε οτι το παιδι μου εχει καλθυστερησει σε πολλα πραγματα και χρειαζεται ωθηση

τελος αυγουστου πρεπει να παμε σε αναπτυξιολογο του ικα και στον νευρολογο για να γραψουμε τις λογοθεραπειες και τις εργοθεραπειες

οι οποιες θα ειναι ετησιες κι αυτες!!

με λιγα λογια θα κανει παραλληλα φυσιοθεραπεια,λογοθεραπεια και εργοθεραπεια.

ξερω οτι του ειναι πολυ δυσκολο να μιλησει...τον βλεπω να προσπαθει και να μην τα καταφερνει

ειναι συνεχεια με ενα ασταματητο αααααααααααααααααα και τα νευρα μου εχουν γινει κουρελια μιας και οταν δεν καταφερνει να μιλησει νευριαζει και κλαιει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξέρω καλά αυτό το αααααα γιατί το άκουγα και εγώ για 3,5 χρόνια μέχρι που ξεκινήσαμε τις λογοθεραπειες.Την πρώτη φορά που πήγαμε θυμάμαι για να κάνει την αξιολόγηση η λογοπεδικός,ο Γιώργος ήταν κολλημένος πάνω μου και δεν της ανταποκρίθηκε καθόλου.Όμως εκείνη διέκρινε ότι το παιδί κατανοούσε πλήρως αυτά που του έλεγε.Μάλιστα έκλαιγε και έτρεχε προς την πόρτα.Ούτε τα παιχνίδια που του έδινε δεν έπαιρνε.Τότε μου είχε πει ότι συνήθως όλα έτσι αντιδρανε και σιγά σιγά με τον καιρό αλλάζουν.Εμείς οι γονείς έπρεπε να καθόμαστε έξω όταν γινόταν η συνεδρία,ακόμα και για τσίσα το πηγαινε η ίδια.Δεν έπρεπε να επεμβαίνουμε καθόλου.Εμένα το ταμείο μου ήθελε γνωμάτευση γιατρού ειδικού κρατικού κέντρου για αυτο και πήγαμε στο παίδων.Ελπίζω να σας την γραψει το ΙΚΑ για να ξεκινήσετε με το καλό.Η αδερφή μου που είναι δασκάλα μου είχε πει τότε βρε χαζή όλα τα παιδιά μιλάνε,απλά κάποια θέλουν βοήθεια για να ξεκινήσουν.Γράψε μου νεότερα. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμας μας τα γραφει το ικα ευτυχως

δηλαδη ακομη και απο το παιδων να παρω γνωματευση πρεπει να την παω στο ικα να μου την γραψουν και εκεινοι.

απλα η συμβουλη της φυσιοθεραπευτριας ειναι να τα κανουμε λιγο 'τραγικα' τα πραγματα για να τα γραψουν μιας και ειναι πολλα!!

το θεμα ειναι οτι μου εγραψαν κι εμενα συνεδριες συμβουλευτικης γονεων

8 καθε μηνα για ενα χρονο

τωρα τι θα κανω εκει ουτε και που ξερω

το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι εχω πολυυυυυυ τρεξιμο αλλα χαλαλι του

απο οταν γεννηθηκε τρεχω τωρα θα κολλησω???χιχιχι

περιμενω πως και πως να μιλησει το καμαρι μου με το καλο ξεκιναμε τελος του μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:cheer:;) ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΙΛΙΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΣΜΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΜΕΝΑ Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΚΑΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕς ΚΑΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ. ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΕΙΔΗΣΗ ΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ Η ΕΒΕΛΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 4.5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 5.5 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΦΕΤΟΣ ΜΑΙ ΑΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΡΧΟΜΕΝΟ. ΟΠΟΤΕ ΟΛΕΣ ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΝΩΡΙΣ ΕΙΔΗΣΗ ΕΜΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ Η ΣΟΥΣΟΥΡΑΔΑ Η ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙς ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕ ΣΤΑ ΧΕΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΤΗ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΕΤΣΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΒΕΒΕΑΙΑ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙΤ ΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΡΟΔΑΝΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΑΚΙ Ο ΚΟΠΟΣ Α ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗς ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΗΝ ΕΒΕΛΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Α ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΦΟΥ ΠΑΡΙΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙς ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΕΙς ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΚΟΥΡΑΣΗ ΗΑ ΑΠΟ ΠΙΘΑΝΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΝΑ Η ΝΕΑΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΚΑΠΙΟΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤ ΑΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι και ελπιζω να με βοηθησει η συμβουλευτικη γονεων γιατι ο σπυρακος μου κανει πολυ εντονα και καθυμερινα ξεσπασματα

δεν δεχεται το οχι η το μη

απογοητευεται ευκολα και αρχιζει να τσιριζει

αφου οταν του πευτει ενα παιχνιδι ενω μπορει να το πιασει με κοιταει και φωναζει για να το πιασω!!

ισως φταιει το οτι ακομη δεν μιλαει,δεν μπορει να εκφραστει αλλιως και το κανει ετσι

θα δειξει και ελπιζω να τα καταφερει να επικοινωνησει μαζι μας οπως θελει

ααααα χθες ειπε 'ναι' οχι καθαρα και μονο μια φορα αλλα ειμαι πολυ χαρουμενη εστω και για μια μοναχα λεξουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα φταίει το οτι δεν μπορεί να εκφράσει με λέξεις όσα αισθάνεται και γι'αυτό ο Σπυρακος σου εχει και τα ξεσπάσματα.Εμένα ο Γιώργος μέχρι την ηλικία των 3,5 που ξεκινήσαμε τις θεραπείες,μέσα στο σπίτι όλο στρίγκλιζε και φώναζε.Λες και δε μπορούσε να ηρεμήσει.Όταν όμως πηγαίναμε αλλού προσπαθούσε να περνάει όσο το δυνατόν απαρατήρητος από τους άλλους ανθρώπους,ίσως επειδή δεν μίλαγε.Ο Γιαννάκης μου παρόλο που δεν είχε ποτέ πρόβλημα ομιλίας,να φανταστείς δύο χρονών μίλαγε πεντακάθαρα,τώρα που είναι 4 θυμώνει και ξεσπάει πολλές φορές απέναντί μας και απέναντι στον αδερφό του.Για αυτό από προσωπική μου πείρα θεωρώ ότι ξεσπάσματα έχουν και τα παιδιά που μιλάνε, ανάλογα σε τι φάση και σε ποιά ηλικία βρίσκονται Αλήθεια η εργοθεραπεία τι είναι γιατί εμείς δεν κάναμε κάτι τέτοιο,μόνο λογοθεραπείες κάναμε που κρατάγανε τρία τέταρτα.Πηγαίναμε δυο φορές την εβδομάδα,Δευτέρα και Τετάρτη την μία εβδομάδα και την άλλη Τρίτη και Πέμπτη.Επίσης η ίδια του έκανε και τις ασκήσεις για την δυσκαμψία που είχε στο στόμα.Μας είχε πει ότι στο σπίτι έπρεπε να του μιλάμε κανονικά,εαν έλεγε λάθος τις λέξεις εμείς θα τις επαναλαμβάναμε σωστά χωρίς όμως να τον διορθώνουμε.Επρεπε επίσης,στο σπίτι να καθόμαστε και να λέμε τις λεξούλες που του μάθαινε,γιατί μετά από κάθε θεραπεία μας έδινε το χαρτί του μαθήματος.Εαν όμως βλέπαμε ότι το παιδί δεν ήθελε,δε θα τον πιέζαμε,δηλ.να το κάναμε σαν παιχνίδι για να το ευχαριστιέται.Ξεκινήσαμε Οκτώβρη 2005 και Ιούλιο 2006 τελειώσαμε.Τον Σεπτέμβρη 2006 τον πήγαμε για επαναξιολόγηση και μας είπε ότι δεν χρειαζόταν άλλες θεραπείες γιατί είχε πάρει τον ρυθμό και κάθε μέρα μάθαινε από μόνος του νέες λεξούλες.θα συμφωνήσω και με την katerina kafira ότι δεν θέλει άγχος και πίεση γιατί φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.Ολα θα πάνε καλά,μετά δε θα βάζει γλώσσα μέσα του θα το δεις.Το έχω ζήσει :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια μου

μου δινετε πολυ κουραγιο και ετσι σκευτομαι πως θα τα καταφερουμε και σε αυτο

ελπιζω μονο να μην του πεσουν πολλα μαζεμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα "ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ".Να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε και το μικρό σου θα μιλήσει και θα σου φαίνονται όλα σαν ένα κακό όνειρο,όπως μου φαίνεται πια εμένα.Εντάξει,δε θα γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη,εμας μας πήρε 10 μήνες για να φτάσει στο επίπεδο που έπρεπε να είναι ένα παιδί της ηλικίας του.Γιατί αυτός ήταν και ο σκοπός της λογοπεδικού μας,ο λόγος του να είναι σύμφωνος και ηλικιακά,από κει και πέρα θα τον αφήναμε να συνεχίσει και μόνος του για να νιώσει και αυτοπεποίθηση.Βέβαια για μένα το πιο σημαντικό είναι να υπάρχει καλή "χημεία" και εμπιστοσύνη ανάμεσα στο παιδί και στη λογοπεδικό.Εμείς την πρώτη που είδαμε,εκεί και κολλήσαμε,όχι σε κέντρο, ήταν ιδιώτης.Είχα πει όμως όταν έψαχνα,ότι αν δε μου άρεσε θα κοίταζα και αλλού.Ακόμα και σήμερα που είναι 8 χρονών,μου λέει μαμά θέλω να κανονίσεις να πάμε να δω την κα Αγγελική.Τοσο πολύ την αγάπησε και αισθάνθηκε καλά μαζί της. :lol:Ένα βήμα την κάθε φορά,όχι όλα μαζί και θα δεις αποτέλεσμα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

εχω μια απορια...αυριο θα παω να γραψω στον γιατρο τις εργοθεραπειες και πολυ συντομα και τις λογοθεραπειες για τις οποιες θα περασουμε επιτροπη απο το ικα.

για την συμβουλευτικη γονεων που μου εχει γραψει περναω κι εγω επιτροπη η τα πληρωνω εγω??

το ρωταω μηπως παει και αυτο με το ικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή αρχή και καλό ξεκίνημα.Μπράβο και είπαμε όχι άγχος ούτε πίεση,να το δει περισσότερο σαν παιχνίδι.Μιλάει η πείρα.Εγώ στο σπίτι δεν τον αγχωνα καθόλου ειδικά μετά τα μαθήματα που επρεπε να κάνουμε "στυλ επανάληψη" της λίστας των λέξεων που είχανε κάνει με την γιατρό.Μας έδινε μετά από κάθε μάθημα και μια λίστα.Καταλαβαίνεις και μένα δεν καθόταν,οπότε δεν τον πίεζα και αφού το είχα συζητησει και με τη γιατρό μας,μου είχε πει να του λεω απλά λέξεις απο την σειρά εκείνη που έκαναν,όπως μιλάγαμε μεταξύ μας και να τους τις τονίζω.Ροδανι θα πάει και η γλώσσα του μικρού σου,θέλει μόνο να του δείξει κάποιος τον τρόπο και μετά ποιος τον πιάνει... B) Τώρα για αυτό που ρωτάς,εγώ έχω ΤΥΠΑΤΕ,είναι της αγροτικής τράπεζας και δεν ακολούθησα την διαδικασία του ΙΚΑ γιατί εμένα με την γνωμάτευση μου εγκρίθηκε από το ταμέιο με όριο 16 συνεδρίες το μήναx12μήνες.Το ανώτατο.Διάβασα όμως ότι το ΙΚΑ εγκρίνει μέχρι 8 συνεδρίες το μήνα το μέγιστο όσον αφορά την συμβουλευτική γονέων.Πιστεύω να μην έχει αλλάξει.Αν κάνω λαθος ας με διορθώσει μια άλλη μαμά.Πάντως δε νομίζω να πληρώνεις από την τσέπη σου όλο το ποσό της συμβουλευτικής. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου εχουν δωσει 8 συνεδριες τον μηναχ12μηνες

οποτε μαλλον καλα ειμαστε μεσα στα ορια!!

αντε απο αυριο ξεκιναει αγωνας,επιτροπες και να κλεισω το ραντεβου για την γνωματευση της λογοθεραπειας

καλη μας αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον......τα νεα μας!!!!

προχθες επαιρνα τηλεφωνο στο ειδικο κενρο του ικα για να κλεισω ραντεβου να παρω παραπεμτικο λογοθεραπειας και εργοθεραπειας....ματαια ομως..ημουν μιαμιση ωρα με το ακουστικο σκουλαρικι και απαντηση καμια :evil: μονο αναμονη.

αποφασιζουμε με τον αντρα μου να παμε εκει να κλεισουμε το ραντεβου γιατι αν περιμεναμε απο το τηλ δεν θα κλειναμε ποτε!!!

πηγαμε και μας εκελισαν ραντεβου για 2 δεκεμβρη :roll::roll::roll: μας ειπαν οτι μπορουμε να ξεκινησουμε τον μικρο οποτε θελουμε, να κρατησουμε τις αποδειξεις και μετα θα παρουμε οτι δωσαμε αναδρομικα απο το ικα!!!

η πλακα ηταν οτι οση ωρα ειμασταν εκει δεν ακουσα ενα τηλεφωνο να χτυπαει και στα ραντεβου δεν ειδα καμια υπαλληλο να μιλαει στο τηλεφωνο!!!!!!!!!!!!

μαλιστα μια κυρια που ηταν εκει μου ειπε

καλα εκανες και ηρθες απο εδω γιατι αν περιμενες απο το τηλεφωνο ουτε σε μια εβδομαδα δεν θα επιανες γραμμη :shock::shock::shock: ελεος πια ποση ταλαιπωρια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είναι απίστευτη η κατάσταση στην Ελλάδα :evil::evil::evil::evil:

Αναστασία ελπίζω να μην ξαναταλαιπωρηθείτε και από εδώ και πέρα να μας λές μόνο τα κατωρθώματα του Σπύρου :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω νατασουλα μου!!!

μιλησα και με την φυσιοθεραπευτρια χθες και κανονισαμε να μας βαλει στο προγραμμα της για τις λογοθεραπειες και τις εργοθερπειες.

τωρα το ποσο θα πληρωσω γιαυτα αυτους τους 2 μηνες δεν το εχω ακομη συζητησει αλλα οσο και να ειναι πρεπει να τον ξεκινησω να μην χασουμε χρονο

υπομονη και ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια καλημερα .Καλως ηρθες στο συτημα των τρελων του ΙΚΑ .ειδες κατασταση ; μπαχαλο και που να εβλεπες τι γινοταν οταν ηταν στη Αραχωβης τουλαχιστον τωα ειναι καλυτετο το κτιριο με περισσοτερες υποδομες αλλα το μαχαλο μπαχαλο .Λοιπον σου εκλεισαν ραντεβου για τις 2 Δεκεμριου ακου τι θα κανεις ειναι μια κατασταση που τουλαχιστν τα περισσοτερα ιδιωτικα κένταρ δεχονται .Θα πεις στην υπευθυνη του κέντρου οτι θα περασεις απο επειτροπη στις 2 δεκεμβριου μεχρι τοτε το παιδι θα κανει κανονικα τις λογοθεραπειες -εργοθεαπειες που εκεινη κρινει οτι χρειαζετε συνηθως ειναι 2 λογοθεραοεις και 1 εργοθεραπεια την εβδομαδα και δεν θα τη πληρωσεις τωρα αλλα οταν παρεις την εγκριση απο το ΙΚΑ αλλωστε οταν θα ειναι να περασεις απο αξιολογηση στο ΙΚΑ θα πρεπει απο το ιδιωτικο κεντρο που κανεις τις λογοθεραπειες μα σου δωσουν μια πληρη αξιολογηση για το παιδι ενα σου λεω οσοιγοεις πηγαν ετοιμη με το χαρτι της αξιολογησης απο το ιδιωτικο κεντρο ηραν και την εγκριση κατευθειαν αντιθετα γονες που δν εηξεραν ταλαιπωρηθηκαν .Δεν θα ξεχασω εμενα τη πρωτη φορα ουτε καν εωσεσημασια στο Σταυρο επειδη ηταν και αρρωστουλης και τοτς δνε εφευγε απο διπλα μου το θεωρησε οτι το παιδι εχει θεμα και κατευθειαν παιρνοντας στα χερια της την αξιολογηση του ιδιωτικου κεντρου η οποια ηταν πιο φουσκωμενη απο την πραγματικοτητα αβλεπη μας εδωσε την εγριση για 16 λογο 20 εργο και 20 ειδικες διαπαδαγωγισεις ανα εβδομαδα .Οταν λοιπον παρεις την εγριση απο την ΗΠΕΙΡΟΥ επομενη κινηση ειναι να κελισεις ενα ραντεβου στο ΙΚΑ της περιοχης σου που ειναι οι δοιηκητικες υπηρεσιες στο τμημα ΑΜΕΑ για να περασει και εκει απο επιτροπη εκει δε χρειαζετε ο Σπυρακος ειναι τυπικο θεμα θα πας μονο με την αποφαση αποτην Ηπειρου και το βιβλαιρειο υγειας που εχεις ασφαλισμενο το παιδι .Αφου σου γραφουν και εκει τις θεραπειες επομενη κινηση ειναι να πας σε μια παιδιατρο του ΙΚΑ με τα χατια αυτα καινα στα γραψει στο βιβλιαρειο.Θα περιμνεις μετα γυρω στις 10 εργασιμες ημερες πρι πας στο τμημα παροχως της περιοχης ια να πληρωθεις .Μετα πας με ολο το χαρτομανι στο τμμα παροχων του ικα που ανηκεις και πρεπει να εχεις μαζι σου τα εξης χαρτια .

Την αποφαση απο την Ηπειτου( την οποια θα πρεπει να την εχεις βγαλει αρκετες φωτοτυπιες επειδη το αρχικο στο κρατανε στο ικα της επιτροπης και χωρις αυτο δε κανεις δουλεια )

την αποφαση απο την επιτροπη θα στη δωσουν και αυτο θα το βγαλεις φωτοτυπιες

το βιλιαρειο υγειας

την αιτηση που θα εχεις κανει για να παρεις τα χρηματα και το βιβλιαρειο υγειας που ειναι ασφαλισμενο το παιδι (μην ξεχνας απαραιτητη υποθση ειναι να εχεις βγαλει στο παιδι ΑΜΚΑ διαφορετικα δεν σου εγκρινου τιποτα . )

και τελος τις αποδειξεις απο το ιδιωτικο κεντρο λογοθεραπας μαζι με ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα ποιες ημερομηνιες κανει το παιδι (συνηθως για να παιεις πρισσοτερα χρηματα αποτο ΙΚΑ γραφουν ιοπολλες ημερομηνιες .

Δινεις ολα αυτα και μετα πας ταμειο αν δνε εχεις εσυ ασφαλιση το παιδι αλλα ο νατρας σου χρειαζεσε καιτην ταυτοτητα του αλλα και εξιουσιοδοτηση .

Τα χρηματα που δινει το ικα ανα μηνα ειναι 204. 08 αν θυμαμαι καλα .

Καθε μηνα που θα πηγαινεις να παιρνεις τα χρηματα θα πρεπει να ακολουθεις την ιδια δικασκασια χαρομανιου δηλαδη :ΑΙΤΗΣΗ -ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟΥ -ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΕ ΤΙς ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΑΟΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ -ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ-ΒΙΒΛΙΑΡΕΙΟ ΤΑΥΤΥΟΤΗΤΕΣ ΑΝ ΔΝΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ (ΑΥΤΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ.)Μπορεις βεβαια να πηγαινεις μαζεμενους μηνες 2-3 αλλα εκει θα πρεει να εχεις διπλα χαρτια για καθε μηνα ξεχωριστα .

Αυτα τα ολιγα :mrgreen: και αν κουαστηκες να τα διαβαζεις περιμενε να δει τη θα παθεις οταν θα περιμενεις στην ουρα .... :lol: οτι χρειαστεις παρε με τηλ. να σου πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βανια μου αυτο το χαρτομανι πλεον το εχω συνηθησει!!!!!

ηδη με τις φυσιοθεραπειες κανω αυτο το πραγμα 2 χρονια τωρα :shock:

εχω συνενοηθει με την φυσιοθεραπευτρια του και θα ξεκινησουμε τελος του μηνα(το ποσο θα παει θα το μαθω αυριο)

κι εκεινη τα ιδια μου εχει πει...να τα πω λιγο φουσκωμενα για να παρω την εγκριση αν και ειμαι σιγουρη οτι ο σπυρος θα τις αγνοησει οποτε θα πουν οτι εχει προβλημα

:lol::lol: ετσι εγινε και με τον αναπτυξιολογο...του μιλαγε αυτος...ο σπυρος ηταν αδιαφορος και ετσι αυτος εβγαλε το σπυμπερασμα οτι ο μικρος εχει προβλημα :shock::shock::shock::roll::roll::roll:

αντε να δουμε...εχει πολυ τρεξιμο αλλα πρεπει να γινει και δεν με ενοχλει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μην ανυσηχεις Ολα θα πανε καλα Ο μικρος θα μιλησει Η εργοθεραπεια θα του κανει καλο γιατι εκτος των αλλων ειναι πιο διασκεδαστικη απο τις αλλες θεραπειες Τον βλεπω στη φωτογραφια εχει μεγαλωσει πολυ το κουκλακι!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι λινα μου!!!

ολα θα πανε καλα πιστευω..ειμαι πολυ αισιοδοξη γιατι ο μικρος εχει ηδη αρχισει να προσπαθει να μιλησει

καθεται και μιλαει 'μωρουδιακα' βεβαια στα παιχνιδια του με τις ωρες :lol::lol::lol: μεχρι και τραγουδι εχει εφευρει

ντουκακα..ντουκακα και το λεει και με τετοιο ρυθμο που πεθαινουμε στα γελια :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου να ξερεις το Ικα καλυπτει κριβως για καθε μια συνεδρια τα εξης χρήματα :

ΑΓΩΓΗ ΛΟΓΟΥ @ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ :9,68

ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΔΡΙΑ :1,23

ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΙΣΗΣ 1,23

αυτα ειναι τα χρηματα που καλυπτει το ικα δηλαδη αν καποιο κεντροχρεωνειτη λογοθεραπεια 35 ευρω εσυ απο το ικα θα παρεις 9,68 τα υπολοιπα τα βαζεις απο τη τσεπη σου. Οσο για το αλλο θα σου απαντησω με μυνημα στο κινητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά το ΙΚΑ είναι το χειρότερο ταμείο και ταλαιπωρεί αφάνταστα τον κόσμο.Ευτυχώς εμείς λόγω άλλου ταμείου δεν τα πέρασα όλα αυτά.Ήταν όλα πολύ απλά και γρήγορα.Εσύ Αναστασία μου ξεκίνησε τον μικρό σου. Περιττό να σου πω ότι η λέξη "πατάτα" ήταν η αγαπημένη λέξη του γιου μου πριν ξεκινήσει τις λογοθεραπείες. 8-) Καλή αρχή λοιπόν. :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι να κανω γιωργια μου με την χαρτουρα που με περιμενει??? υπομονη μονο :roll::roll:

να σαι καλα και εσυ και η βανια που με τις συμβουλες σας με εχετε βοηθησει παααααααρα πολυ!!!!!!!

σημερα εχουμε φυσιοθεραπεια και θα μαθω και ποτε ξεκιναμε και τα υπολοιπα!!!!!!!!

φιλακια πολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...