Μετάβαση σε περιεχόμενο

μεγαλυτερα διδυμακια


Recommended Posts

Καλημερουδια σας !

vag , πως περασατε χτες ?

Εμεις οπως σας ελεγα ειχαμε τραπεζι στους νονους των κοριτσιων , ωραια περασαμε ειχαμε αλλο ενα μωρο μαζι με την Αριαδνη πολυ γελιο ..Του εκανε χαρουλες κ γελακια , κοιμηθηκε μεσα στον μαυρο χαμο στο καροτσι για μιαμιση ωρα , επαιξε και γενικα το εριξε εξω το φασολι μας .Το ιδιο βεβαια κ η Σοφια κ η Νικη οι οποιες τιναξαν τον παιδοτοπο στον αερα μεχρι που εξαντληθηκαν και φτανοντας σπιτι μου ειπαν κ οι δυο να τους βαλω πιτζαμακια κ να παω να κοιμηθω ..Χμ σαν πολυ μεγαλωσαν τα παιδακια μου ...

Εσεις πως περασατε χτες κοριτσια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα περασαμε και εμεις... ηρεμα. δε λειψαμε πολυ για πρωτη φορα 9-12. την Κυριακη εχουμε γαμο συναδελφου, οποτε θα ξαναερθει η μαμα μου για να παμε στο γλεντι.

και εσεις καλα περασατε! μπραβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!

τι ωραια που βολταρατε!

μπραβο! μπραβο!

κοριτσια επαναφερω το θεμα υπνου!

οπως εγραψα και στιςδιδυμομανουλες εγω κοιμιζω τις μουριτσες απο τις 8 το βραδυ με αποτελεσμα να ξυπνουν γυρω στις 2 φορες για φαγητο καμια φορα τωρα και μια.

βεβαια υπαρχουν και τραγικες νυχτες αλλα ολο και καλυτερα.

οι αλλες μαμαδες διαβαα τα κοιμιζουν πολυ αργοτερα....δηλαδη καπου 11-12.

κανω λαθος λετε??

εγω νομιζω οτι πρεπει να μαθουν απο τωρα σε ενα προγραμμα οπως οταν θα γινουν ολοκληρα παιδακια!!!

αν εχετε χρονο πολυασχολες διδυμομανουλες πειτε τη γνωμη σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αγοράκια μου είναι 10 μηνών και κοιμούνται γύρω στις 21:30-22:00, καμιά φορά βέβαια τυχαίνει να κοιμηθούν λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα... Αν πιουν όλο το γάλα τους πριν κοιμηθούν, ξυπνάνε κατά τις 06:30 - 07:00 για γάλα και ίσως ξανακοιμηθούν λίγο, μπορεί όμως και να μην κοιμηθούν.... είναι πρωινοί τύποι..... και φυσικά ο ένας ξυπνάει τον άλλο....

Καμιά φορά οι ενοχλήσεις από τα δόντια μπορεί να τους χαλάνε τον ύπνο και να ξυπνάνε όλη νύχτα.... αν είμαι τυχερή το πάνε σερί μέχρι το πρωί [smilie=wav.gif]

Κι εγώ προτιμώ να κοιμούνται νωρίς το βράδυ και δεν χαλάμε το πρόγραμμά τους, κι ας ξυπνάνε τόσο νωρίς το πρωί.... [smilie=sleepy1.gif][smilie=coffee2.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο εμας ..

new_mammy , νομιζω οτι καλα κανεις και βαζεις την βαση του προγραμματος απο νωρις , ετσι θα το θεωρουν δεδομενο καθως θα μεγαλωνουν .Εγω τις εκανα μπανακι , τους εδινα το γαλα τους κ νανι μαξιμουμ στις 2130.Ποτε δεν τις αργησα περα απο αυτη την ωρα μεχρι και πριν λιγο καιρο φαντασου που το ριξαμε λιγακι εξω ..Ακομα και τωρα το αργοτερο που θα μεινουν ξυπνιες ειναι εννιαμιση.Μερικες φορες δεν μου επιναν γαλα παρα μονο 70- 80μλ οταν τις εβαζα για υπνο γιατι νυσταζαν αλλα εγω τις ταιζα ξανα γυρω στα μεσανυχτα ετσι για να εξασφαλισω ενα τριωρο η τετραωρο υπνο στην καλυτερη των περιπτωσεων..Τις ταιζα βεβαια κοιμισμενες γιατι ειναι δεν υπαρχει νομιζω περιπτωση να καταφερεις να ξυπνησεις ενα παιδι που εκεινη την ωρα θελει να κοιμηθει..Εμας μας βολεψε αυτο για αρκετο καιρο μεχρι που αρχισαν τα δοντακια και η μεγαλη μου κορη δεινοπαθησε ..

k147, γεια σου κ σενα , να χαιρεσαι τα παιδακια σου :P , συμφωνω και γω μαζι σου , καλυτερα τα παιδια να μπαινουν σε μια ρουτινα απο την αρχη , δεν πειραζει που θα ξυπνανε οπως λες λιγο νωριτερα το πρωι .Εσυ τα εχεις μαζι στο ιδιο δωματιο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ :) Ναι μαζί τα έχω στο ίδιο δωμάτιο. Άλλωστε αναζητά ο ένας τον άλλο ;) Άσε, αυτά χορταίνουν ύπνο κάθε βράδυ.... και είναι μέσα στην τρελή χαρά κάθε πρωί.... ειδικά ο Δημήτρης. Ο Γιώργος θα μπορούσε άνετα να ξανακοιμηθεί, αν τον άφηνε ο ταλιμπανάκος μου.... αλλά πού τέτοια τύχη..... Όσο για γάλα, κοιμισμένα δεν πίνουν σταγόνα... :( οπότε δεν δοκιμάζω πλέον να τα ξυπνήσω, τσάμπα τους χαλάω τον ύπνο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva καλησπερα!

με αυτο το προγραμμα το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορεις να ξεμυτισεις μετα απο αυτη την ωρα!

βεβαια να σου πω δεν με πειραζει αυτο αλλα σκεφτομαι οτι το καλοκαιρι θες να βγεις λιγο παραπανω!

το κουβεντιαζουμε με τον αντρα μου το τι θα κανουμε του χρονου το καλοκαιρι κι εγω σκεφτομαι οτι του χρονου μηπως τελικα κανουμε οτι και φετος! νανακια!!!

απ τν αλλη δεν μπορω να κανω και τιποτα αλλο, ειμαι εξαντλημενη οταν πια τα παιδια κοιμουνται!

Θεε μου σ΄ευχαριστω που μα τα χαρισες!

κοριτσια περυσι τετοιες μερες ανακαλυψα την εγκυμοσυνη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βραδινή έξοδος; Τί είναι αυτό; Χαχαχα

Δε μου λείπει καθόλου όμως ;) Κάθε μέρα που περνάει όμως τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά, απλά μεγαλώνει και η κούραση γιατί τα παιδιά μας διεκδικούν όλο και περισσότερο. Αλλά και οι στιγμές που μας χαρίζουν είναι ανεκτίμητες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new_mammy , ειναι ακομα μικρα τα ζουζουνια σου , ευχαριστησου αυτο το διαστημα με το προγραμμα που εχετε και μπορεις μεγαλωνοντας να κανεις μικρες παρεκλισεις .Για παραδειγμα εμεις ορισμενες φορες που επρεπε να παμε καπου - μιλαμε για πριν την ελευση της Αριαδνης - αντι για 1400 που πηγαινουν για υπνο τις εβαζα μια ωρα η μιση ωρα μετα ετσι ωστε να ξυπνησουν λιγακι αργοτερα .Μ'αυτο τον τροπο αν υπηρχε το ενδεχομενο να μεινουμε λιγακι παραπανω να μην εχουμε γκρινιες αλλα να προλαβω να επιστρεψουμε σπιτι με καλη διαθεση απο την βολτα . Αλλωστε μεγαλωνοντας θα δεις οτι δεν γινεται να κρατησεις το ιδιο προγραμμα που ειχατε στους 6-7 μηνες , μετα τον πρωτο χρονο η στο 18μηνο.Τα παιδια μεγαλωνοντας θα σου δειχνουν τις αναγκες τους και συ σαν καλη μανουλα θα διαμορφωνεις το προγραμμα σου αναλογα ...

k147, και μεις το ιδιο αν και πολυ κοσμος μας ελεγε να τις χωρισουμε δεν το εκανα ..Ειναι τρελα οταν μιλανε μεταξυ τους , ιδιαιτερα η μεγαλη μου οταν ξυπναει πρωτη παιζει λιγο με τα αξεσουαρ που εχει η καθεμια στο κρεβατι της , και μετα φωναζει στην αλλη να ξυπνησει να μιλησουν γιατι βαριεται...

Κοριτσια σκεφτομαι οτι σε λιγες μερες τα κοριτσουδια μου θα γινουν τριων χρονων και τρελαινομαι..Ειλικρινα δεν ξερω πως περασε ο καιρος , τις θυμαμαι ακομα οταν μου τις εδωσαν πρωτη φορα αγκαλια και τωρα ειναι ολοκληρες κοπελες..Ποσο γρηγορα περναει ο καιρος ..

Αχ συγκινηθηκα παλι ..

k147 συμφωνω μαζι σου , δεν μετανιωνω για τις βολτες που μπορει να εχασα , γιατι ημουν πλαι τους και αυτο με γεμιζε και με γεμιζει απιστευτα , αλλωστε ειναι τοσο λιγος ο καιρος που τα παιδια μας μας εχουν πραγματικα απολυτη αναγκη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια την Αριαδνη δεν την εχω μεταφερει ακομα , ειμαστε στο ναι και στο οχι με τον Νικο για το τι θα κανουμε τελικα γιατι το δωματιο των κοριτσιων ειναι λιγακι μικρο .Σκεφτομασταν να ..ανταλλαξουμε δωματια , δηλαδη να παμε εμεις στο δικο τους και να παρουν εκεινες το δικο μας δωματιο.Ενας αλλος λογος ηταν και ειναι το οτι η Αριαδνη ειναι λιγακι τσαναμπετισσα και ο υπνος της δυσκολος και διακεκομμενος αλλα πρεπει να το κανουμε το βημα συντομα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια θα σας καληνυχτισω καπου εδω , παω να ταισω την Αριαδνη η οποια θα το ρουφηξει κοιμισμενη ως συνηθως , εχω μια κουραση..αλλο πραγμα πρωτη ημερα περιοδου σημερα καταλαβαινετε κουνουπιδι ειμαι.. (-|(-|(-|(-|

τα λεμε αυριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

τι μου κανετε σημερα ? Εμεις καναμε γυμναστικη με τις κορες μου σημερα , το απιστευτο γελιο κοριτσια ...Η Σοφια κ η Νικη εκαναν χοπ χοπ και η Αριαδνη απο το ψηλο καρεκλακι του φαγητου που την βαλαμε για να μας βλεπει καλυτερα χτυπουσε χερια ποδια και εβγαζε κραυγουλες ..Τι να κανω καπως πρεπει να τις απασχολησω δημιουργικα ..Βεβαια σηκω πανω πεσε κατω , γυρω γυρω το τραπεζι μου επεσε το νεφρι μου αλλα χαλαλι γιατι ειχαμε πολυ γελιο..Εσεις πως περασατε ?

Τις εβαλα πριν λιγο στο κρεβατι για μεσημεριανη χαλαρωση αλλα δεν το βλεπω να κοιμουνται , συζητανε η μια με την αλλη και ανταλλασουν αποψεις για τα μαλλια κ τα ρουχα τους - θεε μου παναγια μου τι θα συμβει σε καμια δεκαετια ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να κανω , επιλογες δεν εχω μεχρι τις αρχες Οκτωβρη που θα πανε οι μεγαλες στον παιδικο..Χοροπηδαω και γω πανω κατω και ο θεος βοηθος μη φαω τουμπα γιατι τοτε θα τα δω σκουρα στα σιγουρα ..Συγνωμη που το αναφερω αλλα υπαρχει ενα θεμα στο φορουμ οπου ενας μελλοντικος μπαμπας ρωταει ποσο κοστιζει ενα παιδι για να δει αν θα κανει ?! Το εχετε δει γιατι εγω φρικαρα τελειως και του απαντησα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ mama eva δεν ειναι τελεια αυτα τα παιχνιδακια?εγω παντως τρελλαινομαι οταν γινομαι ενα με την μικρη μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς χορεύουμε κι ας είμαστε αγοράκια \:D/ .

Τα μωράκια μου φτου φτου κοιμούνται μια χαρά τη νύχτα.

Ο μεγάλος είναι ένα μεγάααααααλο θέμα.

mama eva οι δικές σου ξυπνάνε τη νύχτας; Έχουν εφιάλτες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι καλη μου , οτιδηποτε αρκει να περνανε αυτα καλα , αν φαμε και καμια τουμπα παραπανω χαλαλι ..

κοριτσια σημερα μου ηταν καπως η μεσαια μου , πολυ γκρινια απο το πουθενα , να φαει δεν ηθελε και τωρα το βραδακι πριν πιει το γαλα της μου ζητουσε γαλακτομπουρεκο ?! Εγω δεν τους εχω δωσει ποτε , κουφαθηκα λιγο γιατι μου το ελεγε κωλομπουρεκο και μεχρι να μου ερθει η φωτιση ειδα και επαθα .Ελπιζω να μην πιασαμε κανενα κρυωματακι και να ειναι απλα μια δυσκολη μερα ..

ωχ αληθεια ποναει το νεφρι μου ..δεν ξαναχορευω μακαρενα μαζι τους ..ψεματα θα ξαναχορεψω γιατι πεθαινω στα γελια που προσπαθουν να μαθουν τις φιγουρες και κουνανε τον πωπω .. :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

ευα διαβασα το θεμα του "μελλοντικου βλακα" και τι να πω!

η κοροϊδία δυστυχως δεν εχει ορια εδω μεσα

πολυ ωραια περασατε με τις ζουζουνες!

φιλια σε ολες τις διδυμομανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα frosobal τι κανετε ? Τι χορους χορευετε εσεις ? πλακα πλακα με ξεθεωσαν ..Τουλαχιστον κανω και λιγο γυμναστικη χι χι ..

Εμενα οι μεγαλες δεν μπορω να πω οτι ξυπνανε πλεον την νυχτα .. Μια φορα στο τοσο μπορει να θελουν τουαλετα κυριως η Νικη που νιωθει ανασφαλεια να μην λερωσει βρακακι ρουζουλι και πιτζαμακι ασορτι και το λεει κιολας οτι θα στεναχωρηθω αν λερωθω ..Η μεγαλη δεν ξυπναει ουτε με σφαιρες ..Ας νιαουριζει η αλλη διπλα της το πολυ πολυ μισοκοιμησμενη να της πει κανενα σουτ κοιμαμαι και να γυρισει απο το αλλο πλευρο..

Με την μεγαλη μου δεν εχω προβλημα ομολογω αν ξυπνησει καποια απο τις δυο συνηθως ειναι η μεσαια ..Οταν ηταν λιγο μικροτερες εκει στο 18μηνο κοντα ειχαμε θεμα με εφιαλτες το ειχα συζητησει με την τοτε παιδιατρο μας η οποια μας συνεστησε ηρεμες εικονες και καταστασεις λιγο πριν τον υπνο , οχι εντονα παιχνιδια λιγη μουσικουλα , λιγη αγκαλιτσα χαδακια και μετα νανι ..Ομολογω οτι το ξεπερασαμε ευκολα γιατι ειχα τρομαξει λιγο στην αρχη δεν ηξερα τι μπορει να τις ενοχλουσε εψαχνα στο δωματιο τους μηπως με το φωτακι της νυχτας δημιουργουνται σκιες η οτιδηποτε αλλο , ομως απλα ηθελαν ηρεμες παραστασεις και χαλαρωση γιατι γενικα ηταν και ειναι αρκετα ζωηρες ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new_mammy , τι κανετε ? μα ναι συγχιστηκα πολυ οταν το διαβασα γιατι λεω μπα εγω δεν καταλαβα καλα αλλα οντως το εννοουσε ? Δεν ξερω τι να πω ..

Εσυ τι ζουζουνιες κανεις με τα μωρακια σου για πες μας ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα διδυμονούλες! Τα δικά μου αγοράκια είναι τριών ετών :x

Αλήθεια τα δικά σας παίζουν μεταξύ τους? Εμένα περισσότερο μαλώνουνε παρά παίζουνε μεταξύ τους. Αφήστε που τους αρέσουν διαφορετικά παιχνίδια. Ο ένας τρελαίνεται για αυτοκινητάκια και του άλλου του αρέσει να παίζει με ότι παράγει ήχο (μουσικά όργανα, κλπ..). Τα μόνα παιχνίδια που παίζουνε μαζί (πράγμα σπάνιο βάβαια) είναι να κυνηγιούνται, να παίζουνε κρυφτό (μαζί όμως και με τη μαμά) και να κάνουν το τρενάκι ή να παλεύουνε! Βασικά την περισσότερη ώρα είναι από πίσω μου ή θέλουν να συμμετέχω κι εγώ στο παιχνίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια...

πολυ χορος επεσε ε;;;

εμενα μονο η Μαριαννα χορευει. κοριτσακι... ο Σπυρος... με τιποτα!

αλλα θα πηδηχτω απο το παραθυρο, γιατι αρχισε να χορευει με μανια οταν εχει το αλτερ διαφημηση κατι cd του ΛεΠα!!! να τη δω σε λιγα χρονια να χορευει "επανω σε χαλια, σε μαγικα χαλια..."

νερο δεν εχουμε απο χθες το πρωι! και λενε θα φτιαξουν τη βλαβη ως το απογευμα... να δουμε... ευτυχως εχουμε δεξαμενη 1 τονου με πιεστηκο και δεν εχουμε προβλημα οπως η γειτονισσα με τα 2δυμα+1 που μαζευε παγουρια πρωι πρωι που εσταζε λιγο! εμ, οταν την ειχαμε βαλει τους ελεγε ο αντρας μου... βαλτε και εσεις, να μην εχετε ποτε προβλημα, 3 παιδια εχετε... τιποτα αυτοι... τους ειπα βεβαια αν χρειαστουν να μας πουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...