Μετάβαση σε περιεχόμενο

μεγαλυτερα διδυμακια


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση!

Η εν λόγω κοπέα είπε ότι δεν έχει βοήθεια.

Επίσης μου είπε το εξής που θεω΄ρησα κουφό. Γέννησε λέει στις 40+ εβδομάδες από 2.500 κιλά το κάθε μωρό. Μα καλά ποιος γιατρός θα άφηνε τόσο πολύ τα δίδυμα;

Εγώ γέννησα στις 38 και πάλι πολύ ήταν.

Με πήρε τηλέφωνο η φίλη που έκανε το πάρτυ και με ρώτησε τί λέγαμε.

Μου είπε λοιπόν ότι έιχε γεννήσει πρόωρα και τα μωρά ήταν σε θερμοκοιτίδες.

Το βράδυ από νεογέννητα τα κλειδώνει στο δωμάτιο τους, κλαίνε, χτυπιούνται, δεν την νοιάζει αρκεί να κοιμάται εκείνη όσο θέλει.

Το πρωί τα ξεκλειδώνει ότι ώρα ξυπνήσει αυτή. Τώρα τα δίδυμα είανι 3,5 ετών.

Θα σου έλεγα μου λέει η φίλη μου κι άλλα αλλά έχεις ηδη φρικάρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας !

frosobal, η κοπελα αυτη που λες μαλλον εχει λαλησει λιγουλακι .. :woohoo: Καταρχην και γω νομιζω οτι αυτο που λεει για τις εβδομαδες εγκυμοσυνης κ την γεννα ειναι μπαρουφες .Μια διδυμη κυηση θεωρειται απο τους γιατρους σαν υψιλου κινδυνου ειτε ειναι απο φυσιολογικη συλληψη ειτε οχι ..Και γω στις 38 εβδομαδες γεννησα μου εσπασαν τα νερα την ημερα που θα πηγαινα για καισαρικη ..Εκανα τις κορες μου 2700 την μεγαλη κ 2750 την μικρη..

Απλα με το φτωχο μου το μυαλο νομιζω αυτο που σου εγραψα στην αρχη εχει λαλησει ..Καλε δεν φερεσαι ετσι σε παιδια τι ειναι αυτα που λεει ...Ασ την μαζεψει καποιος ..

Φρικαρα κ γω frosobal μου εντελως ... :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

ελπιζω να ειστε καλα ..Εμεις περιμενουμε πως κ πως να παμε παιδικο την επομενη τελικα εβδομαδα .Δεν αντεχουν αλλο οι καημενες θελουν λεει την δασκαλα τους κ τους φιλους τους...Καλως η κακως ομως μεχρι τωρα τις συνηθισε κ η μπουλουκα και θελει παρεα αν δεν ειναι σπιτι δεν τρωει γκρινιαζει κανει ναζια ..Οχ θεε μου ..

Τον αλλο μηνα εχουμε γενεθλια κ απο τωρα ψαχνω να δω τι θα κανουμε , μεχρι τωρα καναμε σπιτι οικογενειακα ηταν κ πιο μικρες οποτε μας βολευε.Τωρα ρητα και κατηγορηματικα μου εχουν δηλωσει οτι θελουν παρτυ γενεθλιων ..Για να δουμε τι θα κανουμε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

εδω ειμαι και εγω καλε!!!

αφου κοιμουνται ΚΑΙ μεσημερι!!!! οχι πολυ, αλλα απο το ολοτελα...

λοιπον...

καλα επαθα πλακα με τη συνεχεια της νεας γνωριμιας της Φροσως!!!

και εγω την 1η μερα της 38ης γεννησα. σπασανε τα νερα 1,5μερα πριν παω για την προγραματισμενη καισσαρικη. οσο για αυτο που τα κλειδωνει!!! :o:o:o ειναι για να παει η προνοια στο σπιτι της! και αν συμβει κατι; αν γινει ενας σεισμος, φωτια, να τα πιασει κοψιμο στο κατω κατω τη νυχτα...;;; και τα βλεπει ολα τελεια;;; μηπως παιρνει τιποτα χαπια ή.... αληθεια τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου vag

ναι και γω ειχα φρικαρει οταν το ειχα διαβασει ..Τι να πεις ..Για πες μας ομως εσυ , πως τα πατε με την εκπαιδευση ? Ξεκινας απο βραδυ το επταημερο της εκπαιδευσης η μεσημερι ?

Γμτ με τις διδυμες οταν ηταν μικροτερες ηταν το απολυτο μπαχαλο γιατι δουλευα , τις κρατουσε η μαμα μου και δυστηχως οι γιαγιαδες μπορει να ειναι πολυτιμες αλλα τα κανουν και λιγο κουλουβαχατα ..Τοτε ηταν ανεξελεγκτες τελειως ομως ...Οτι ωρα ηθελαν ετρωγαν , οποτε ηθελαν κοιμοταν και τρεις και τεσσερις υπνακους απο δυοωρα την ημερα κτλ Υπνακους γυρω στις 6 το απογευμα κτλ.Δηλαδη προγραμμα μηδεν..Οταν τελειωσα την σεζον και μειναμε μονες μας μοναχα τοτε τις εβαλα σε μια σειρα , ηταν ομως ηδη 14 μηνων...Τωρα με την Αριαδνη δεν ξερω τι να κανω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κι απο μας!

αντε να ξεκινησουμε να τα λεμε παλι γιατι με τις αλλαγες του καινουριου μαμμυ μειναμε πισω!

εμεις κοιμομαστε λιγο καλυτερα...δηλαδη ξυπναμε μια με δυο φορες το βραδυ που για μενα αυτο ειναι παραδεισος αν σκεφτεις οτι ξυπνουσαμε πεντε φορες.

η μαμα μου βοηθαει πολυ!ειμαι πολυ τυχερη που εχω τετοια μαμα!

αλλα φοβαμαι μηπως την παιρνανε και για μαμα τους! χαχα!

και εμενα τη γιαγια!!

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλωστην new_mammy !

τι κανετε εσεις ? μπραβο ειχατε και προοδο στον υπνο ολα καλα λοιπον ;)

Ειναι βοηθεια η γιαγιαδες , και μενα η μαμα μου με βοηθησε πολυ με τις ζουζουνες και ακομα οποτε φρικαρω βοηθαει η καημενη ..

Ειναι δυνατον βρε να παιρνανε την γιαγια για μανουλα ? Οχι καλε , την μυρωδια μας την αναγνωριζουν απο χιλιομετρα και ξερουν με το που γεννηθουν ποια ειναι η μαμα , μην ανησυχεις γι'αυτο ..Ολες στην αρχη ετσι σκεφτομαστε ..Μετα να δεις τι ωραια που ειναι οταν φωναζουν στην γιαγια , την μαμα μου θελωωωωω..Η οταν ανοιγουν τα χερακια τους να σ'αγκαλιασουν και σου λενε μαμα μου σ'αγαπω ..Λιωνεις παιδι μου λιωνεις και χανεσαι μετα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστω evoula μου!

ανυπομονω να γινει αυτο βεβαια γιατι καμια φορα η αληθεια ειναι οτι αμφιβαλω αν το καταλαβαινουν.

βλεπεις με τον θηλασμο απετυχα για διαφορους λογους, και πιστευω οτι κοστισε στη σχεση με τα παιδια αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλη μου new_mammy

η σχεση σου με τα μωρακια σου θα χτιστει με τον καιρο , ειναι μια σχεση ζωης που θα την επεξεργαζεσαι καθημερινα θα τα μαθαινεις και θα σε μαθαινουν και αυτα .Το οτι δεν τα καταφερες οπως λες με τον θηλασμο δεν σημαινει κατι ..Σαφως ειναι σπουδαιο να μπορεις να το κανεις αλλα αν οχι δεν ειναι και το τελος του κοσμου..Αυτο μου ειχε πει τοτε και η παιδιατρος μας αλλα και ο γυναικολογος μου. Θα δεις πως θα δενεστε μερα με την μερα ...Να εισαι απλα διπλα τους να τους μιλας , να τους τραγουδας να τα χαιδευεις ..τα νιωθουν ολα αυτα ..

Θυμαμαι τις επαιρνα αγκαλια και τις δυο μαζι και χορευαμε μεσα στο σπιτι , ακομα και τωρα που ειναι γαιδουριτσες :lol: το κανουμε καμια φορα και τρελαινονται ..

Θα δεις τα καλα ερχονται ..Οταν γεννησα ολοι μου ελεγαν πω πω πως θα τα βγαλετε περα δυο μωρα θα κλαινε θα τα κανουν ολα ταυτοχρονα πως θα τα προλαβαινεις κτλ . Τρελο θαρρος μου εδιναν ε? Δεν λεω , δυσκολευτηκαμε αλλα δυο μωρα δυο χαρες !!! Τωρα κ με την αλλη μπουλουκα , τρεις χαρες ..Αχ να εστρωνε λιγακι στον υπνο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευα, απο το βραδυ ξεκινησαμε τη μεθοδο. και γενικα το βραδυνο το συνηθισαν πολυ πιο ευκολα απο την ημερα. αλλα τα πραγματα πανε καθε μερα και καλυτερα. αφου να φανταστεις κανονισαμε να φερουμε τη μαμα μου σπιτι το Σαββατο και να βγουμε το βραδυ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ για ποτο!!! πανε 11 μηνες που το καναμε αυτο για τελευταια φορα! ενταξυ... πηγαμε και 2 φορες σε γλεντι γαμου...

New mamma φιλακια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαινω τι εννοεις , οταν επιτελους οι μεγαλες μου κοιμηθηκαν κανονικα κ με τον νομο , ιδιαιτερα το πρωτο εκεινο βραδυ που κοιμηθηκα μαζεμενες 8 ωρες νομιζα οτι ειχα κανει σπα , ειχα παει διακοπες , ειχα επαναφορτηστει κοινως ..Ελπιζω να στρωσει λιγακι η Αριαδνη αν και απο μονη της δεν νομιζω να γινει κατι..Στην δικη σου την περιπτωση τα παιδια ηταν λιγο μεγαλυτερα , σχεδον χρονιαζετε συντομα ετσι δεν ειναι ? Νομιζω οτι εκπαιδευση για την Αριαδνη δεν θα τολμησω προς το παρον αν και πολυ θα το ηθελα να κοιμηθω ξανα σαν ανθρωπος ..Θα περιμενω μεχρι Χριστουγεννα αν δεν αλλαξει κατι , και θα ξεκινησουμε μετα .Το συζητησαμε κιολας με τον Νικο και σκεφτηκαμε να της δωσουμε λιγακι χρονο .Θα δουμε ...

Βρε vag, να σε ρωτησω , γεννησες φυσιολογικα η με καισαρικη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καισαρικη τελικα, γιατι, το ξεραμε απο την αρχη, ο Σπυρακος ειχε 2 αντι 3 αγγεια στον ομφαλιο λωρο και σε ολη την εγκυμοσυνη τον προσεχε περισσοτερο ο γιατρος αν τρεφεται κλπ. κατεβαινε και πρωτος και αφου το συζητησαμε, ηταν στο τσαφ να με αφησει για φυσιολογικο (ουτως ή άλλως ειχε ολο το βραδυ υπηρεσια στην κλινικη) αλλα αποφασισαμε καισαρικη για να μη ζοριστει και δεν οξυγονωνεται καλα. οταν τον ειδε μετα απο 3 μηνες που πηγαμε ολοι μαζι στο ιατρειο τι θηριο ειναι, ειπε, αυτον φοβομουνα;;;; λαθος εκανα που δε σ' αφησα να γεννησεις φυσιολογικα. αλλα να σου πω την αληθεια, δε με χαλασε καθολου! ειχα τοσο γρηγορη αναρωση! δε χρειαστηκα ουτε 1 παυσιπονο και σε λιγοτερο απο 20 ωρες μου ειχανε βγαλει ολα τα σωληνακια και ετρωγα κανονικα.

σ' εσενα τι αλλο να ευχηθω, βρε Ευα... καλο υπνο!!! =))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

τελικα εννια στις δεκα , γενναμε με καισαρικη τα διδυμακια ..Εγω τραβηξα μεγαλη ταλαιπωρια παντως με την καισαρικη στη Σοφια κ την Νικη .Για να σταθω στα ποδια μου περασαν τρεις μερες και ειχα φριχτους πονους , τα ποδια μου τα ξαναενιωσα αφου ειχαν περασει 2 εικοσιτετραωρα ...Αφου οταν πλησιαζε ο καιρος να γεννηθει η Αριαδνη τρομαζα κ μονο στην ιδεα ..

Τελικα ειναι ολα θεμα αναισθησιολογου, αφου εκεινος που ηταν σε ποστο οταν γεννηθηκε η Αριαδνη ηταν απλα τελειως , τα ποδια μου τα ενιωσα σχεδον λιγο μετα που γεννηθηκε το φατσονι μου και σηκωθηκα κ την ιδια μερα ..

ευχαριστω για την ευχη , ας ελπισουμε να γινει κατι .. :lol:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new_mammy , ευχαριστουμε για τις ευχες και σεις οτι επιθυμειτε !! :P:P

η μεθοδος ειναι αυτη που ακολουθησε η vag στα διδυμακια της απο το βιβλιο Κοιμησου παιδι μου .

Βαλε μας και συ καμια φωτο των ζουζουνιων σου βρε new_mammy, να τα δουμε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva χρόνια πολλά για τη Σοφία!

Να τις χαίρεσαι όλες!

Πες μας πώς είναι με 3 κορίτσια στο σπίτι;

Εγώ έχω πήξει στις μπάλες, τα αυτοκινητάκια και τα τρένα.

Καθόλου βέβαια δεν με χαλάει από τη στιγμή κιόλας που τα βλέπω πόσο πολύ παίζουν μεταξύ τους.

Έχω τρελαθεί με τα διδυμάκια που άρχισαν να μιλάνε :)). Πάει ο ένας και ξεμαλλιάζει τον άλλον και κάνουν αυτό [-x και λένε τατό (κακό).

Βέβαια πιο πολύ με τρελαίνει ο μεγάλος μου ο γιος που έχει γίνει κανονικό ανθρωπάκι.

Είναι τόοοοοσο πολύ ζωηρός αλλά και τόοοοοοσο πολύ γλυκός.

Μου έχει και τεράστια αδυναμία, όλο αγκαλιές και φιλιά είναι και μαμά μου σε αγαπώ πολύ [smilie=love4.gif] .

Στον ύπνο ο μικρός τη νύχτα κοιμάται σερί εκτός κι αν ξυπνήσει στις 5 να πιει γάλα. Του δίνω το μπιμπερό και ξανακοιμάμαι. Πίνει μόνος του. Κοιμάται στις 9 και νομίζω ότι 8 ώρες είναι αρκετές για νηστικός, μπορεί να ξαναπεινάσει μέχρι το πρωί.

Ο μεγάλος θηλάζει ακόμα [smilie=confused2.gif] . Προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να τον αποθηλάσω. Με κουράζει λίγο τη νύχτα γιατί πιπίλα δεν παίρνει και με το μπιμπερό δεν τα πηγαίνει πολύ καλά. Πολλές νύχτες καταλήγει στο κρεβάτι μου.

Για αυτόν που μαρτυρώ κάθε βράδυ είναι ο 3χρονος γιος μου. Όλη τη νύχτα φωνάζει. Είναι η περίοδος των νυχτερινών τρόμων. Τελευταία φοβάται ότι θα έρθει στο παράθυρό του η κουκουβάγια και θα τον κοιτάξει με γουρλωμένα μάτια. :roll::geek:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα Φροσω ποιος ηταν ο Βαγγελης Βλακος του Δον;;;

Νew mamma αφου τα πηραμε κρανιο με τους δικηγορους, Δευτερα λεει θασ την καταθεσει στο εφετειο Αθηνων ο Αθηναιος δικηγορος. αν δεν την κερδισω, θα κανουμε να την παρει ο αντρας μου γιατι λεει ειναι πιο ευκολο. υπαρχουν πιο πολλες θετικες αποφασεις... να δουμε...

το μεσημερι οταν σχολασει ο αντραςμου θα φερει τη μαμα μου και το βραδυ θα βγουμε μονοι μας!!!!! δεν ξερω αν το ξαναειπα... αλλα το περιμκενω πως και πως!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman gia steile dieythinsi tou dikigorou sou kai onoma se pm

frosobal polu gelasa me ton trixrono gio sou. o antras mou kamia fora mou kanei plaka oti exei koukouvagia apeksw kai antidrw san to gio sou. exw provlima les? xaxaxa

koritsia gia tis fwto pou lete...egw exw ena thema me tis fwto sto internet.

ligo kollaw na valw tin familia fatsa fora.

den kserw tha dw.

eimai ligo enantion tis fwtografias sto internet.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy σου εστειλα πμ...

εχω μια πεινα... περιμενω τη μαμα με την κατσαρολα!!!

μελιτζανες με κρεας... δεν τρελαινομαι... αλλα ειναι ετοιμο φαγητο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βάγκ για το 2ο 9μηνο λες;

Εγώ έκανα την αίτηση ακύρωσης με το δικηγόρο αλλά στον Πειραιά που υπάγομαι μπορεί να πάρει και 3! χρόνια. [smilie=violent1.gif] .

Ο βαγγέλης βλάκος είναι ο τεμπέλης δράκος :lol: .

Ήθελε να το ακούσει και μου το έλεγε έτσι κι άντε εγώ να καταλάβω τί ήθελε.

Μέχρι που αγρίεψε κιόλας.

Βάλτε το στο youtube να ακούσετε το cd είναι πολύ ωραίο.

mama eva πώς περάσατε εχθές;

Α εμείς κάναμε πρόοδο. Δεν θηλάσαμε καθόλου τη νύχτα [smilie=wav.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο εμας ..

κοριτσια κουνουπιδι ειμαι σημερα εντελως ..και εχουμε κ τραπεζι με τους νονους των κοριτσιων το βραδυ ευτυχως εκτος σπιτιου γιατι δεν θα τα εβγαζα περα ...

frosobal, τι κανετε ? πως ειναι τοσες γυναικες μεσα στο σπιτι μας ? χμ εχουμε γεμισει barbie ετσι barbie αλλιως σ'ολο το σπιτι , εχουμε κουζινες κ κουζινικα διπλα στην δικη μου κουζινα οπως επισης μωρα ολων των φυλων κ μεγεθων καθως κ καροτσια , μαγικους καθρεφτες κτλ ..Ο ΝΙκος εχει τρελαθει με τοσες γυναικες στο σπιτι , απ'την μια χαιρεται γιατι εχει χαδακια τσαλιμια κ ναζια και απο την αλλη σου λεει με φαγανε λαχανο .. :lol:

Ειναι τρελα οταν αρχισουν να μιλανε κ να παιζουν μεταξυ τους εχεις δικιο , δεν ξερω αν εχουν κ τσακωμους τα δικα σου αλλα σ'εμας ο καβγας φουντωνει στο λεπτο πχ για ενα πιαστρακι , οπως επισης στο λεπτο ειναι κ η συμφιλιωση με αγκαλιες κ φιλια μεταξυ τους , αδελφουλα μου καλη ποσο σ'αγαπω κτλ..Οσο θα μεγαλωνουν κ θ'αναπτυσετε κ η σχεση μεταξυ τους εχει ακομα περισσοτερο γελιο βεβαια..

Τον καημενο τον μεγαλο σου , γιατι φοβαται καλε την κουκουβαγια ? Δειξε του το βιντεο κλιπ των μαζου κ ζου με την κουκουβαγια μπορει να ξεφοβηθει και να μην το τρομαζει ..Παιδικο αρχισατε ?

Παιδια ο Βαγγελης Βλακος τι ειναι ?? Και συγνωμη για την αγνοια μου κιολας ε?

vag, ωραιο πραγμα το φαγητο να στο φερνουν ετοιμο , οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη την εχω κ γω .Χτες η μαμα μου - η οποια μας βοηθαει στο σιδερωμα , θεε μου αν δεν ηταν κ αυτη θα τα ειχα παρει τα βουνα , ε ο Ψηλορειτης εδω κοντα ειναι αλλωστε - μας εφερε φρεσκοσιδερωμενα τα ρουχα και ηταν σαν να μου εδινε τον κοσμο ολο ..Παρολα αυτα εβαλα αλλα δυο πλυντηριακια σημερα γιατι τις μικρες δεν τις προλαβαινεις ...Καλα να περασετε στην βραδυνη σας βολτιτσα το χρειαζοσασταν , ολα τα ζευγαρια το χρειαζομαστε αυτο ..

new_mammy ,κανενα προβλημα καλη μου με την φωτο , οπως νιωθεις κανε , εμεις παλι θα τα λεμε , ετσι? ;)

Κοριτσια συγνωμη κ παλι για την αγνοια μου αλλα ο Δον ποιος ειναι ?? :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...