Μετάβαση σε περιεχόμενο

μεγαλυτερα διδυμακια


Recommended Posts

εμεις τωρα μετακομισαμε πριν 2-3 μηνες και εχει 3 κρεβατοκαμαρες οποτε μας ηρθε κουτι αρχικα θα ειναι ετσι οπως στα πα μαζι τα διδυμα και τα μικρα σε αλλο δωματιο και οταν μεγαλωσουν θα ειναι τα κοριτσια μαζι και τα αγορια μαζι..

αλλα και οι δικες σου μια χαρα νομιζω θα βολευτουνε.. θα την προσεχουν και την μικρη θα τους αρεσει πιστευω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια γεια σας!

ειμαι η Ευη απο Θεσσαλονικη και εχω μικρα, ακομα διδυμακια. τον Σπυρο και τη ΜαριαΑννα. με εξωσωματικη τα καναμε. ευτυχως με την πρωτη!

σορρυ που μπαινω στην παρεα των μεγαλων διδυμων, αλλα να ξερετε, θα σας διαβαζω που και που, να ξερω τι με περιμενει. ακομα!

Να ειστε καλα και εσεις με τους αντρουλιδες σας και τα μωρακια ..ε... σορυ... παιδακια (πια!) σας!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman έγραψε:

κοριτσια γεια σας!

ειμαι η Ευη απο Θεσσαλονικη και εχω μικρα, ακομα διδυμακια. τον Σπυρο και τη ΜαριαΑννα. με εξωσωματικη τα καναμε. ευτυχως με την πρωτη!

σορρυ που μπαινω στην παρεα των μεγαλων διδυμων, αλλα να ξερετε, θα σας διαβαζω που και που, να ξερω τι με περιμενει. ακομα!

Να ειστε καλα και εσεις με τους αντρουλιδες σας και τα μωρακια ..ε... σορυ... παιδακια (πια!) σας!!!

:kiss:

καλη μου vag :)

μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που πριν καλα καλα το συνειδητοποιησεις στεκονται μπροστα σου , εκφερουν γνωμη για τα παντα , σου βγαζουν και γλωσσα ..Μεχρι να πεις κιμινο θα εχουν μεγαλωσει και τα δικα σου ζουζουνια :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου natali :)

παλευω τα θηριακια αστα να πανε ειμαστε σημερα ..Το μικρο εχει γκρινια μαλλον βγαζει δοντια , οι μεγαλες μου με ζορισαν σημερα .

Βλεπεις το οτι βγηκαν εκτος προγραμματος απ'το σαβ-κυρ τους εδωσε αερα και τωρα για να ξαναμπουν στη γραμμη θα φτυσω αιμα ..

Εσεις ακολουθειτε καποιο συγκεκριμενο προγραμμα καθε μερα η κανετε κατι αλλο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαστε αναλογα τις ορεξεις μας..

συνηθως τα πρωινα καθομαστε σπιτι.. γιατι ειμαι και εγω μονη μου και που να παω εξω με τα παιδια και την κοιλουμπα?

ε και τα απογευματα ή θα παμε στις κουνιες ή καμια βολτιτσα..

πηγατε τελικα χθες στα μαζου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν αντεξα να τις παω και εστειλα τον μπαμπα τους ;) Εμεινα σπιτι με το μικρο την ετοιμασα για υπνο και μετα ενα σωρο πραγματα που επρεπε να γινουν , τα καθημερινα του σπιτιου που παρολο το πρωινο συμμαζεμα φαινοταν σαν να ειχε πεσει βομβα ..

Οι μανταμιτσες μου ηρθαν εντεκαμιση παρακαλω και επεσαν ξερες αλλα οποτε βγαινουμε εκτος προγραμματος την επομενη μερα εχουμε παντα εντασεις και ετσι την πληρωνω εγω σημερα ..

:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διδυμομανουλες να χαιρεστε τα μωρα σας!

κι εγω διδυμομανουλα πολυ φρεσκια μαλιστα!

μολις τριων μηνων τα βλασταρια μου!

αγορακι-κοριτσακι!

τα πρωτα μου παιδακια!

θα μπαινω κι εγω να σας διαβαζω για να δω τι ...με περιμενει!!!!

αν θελέτε πειτε σε μας τις φρεσκιες διδυμομανουλες αν κρατατε καποια ρουτινα στα μωρα σας?

εγω προσπαθω να τα βαλω απο τωρα σε προγραμμα κι ας ειναι τοσο μικρα σε ρουτινα για να μην εχουμε προβλημα αργοτερα.

κυριως δηλαδη με το θεμα του υπνου και την ωρα που θα πεσουν.

εσεις τι ωρα τα βαζετε??

φιλια πολλα

και να μας ζησουν τα παιδακια μας ολων μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κ σενα new_mammy! B)

Να χαιρεσαι τα μικρουλια σου και συ , οπως ειχα γραψει στην vagman, λιγο νωριτερα θα τα δεις και συ ποσο συντομα μεγαλωνουν ...Να σου πω οσον αφορα την ρουτινα καλο ειναι νομιζω να τα μαθεις απο μικρα σε καποια συγκεκριμενα πραγματακια βασικα .Οπως πχ αυτο ειναι το κρεββατι και εκει κοιμομαστε , Οταν το βραδυ κανουμε μπανιο μας βαζουν τις κρεμες μας , χαμηλος φωτισμος κτλ και μετα μαμ σημαινει προετοιμασια για τον υπνο .

Δεν ξερω αν η φιλεναδα natali.str ,που εχει και αυτη διδυμακια 2 ετων , συμφωνει και αυτη μαζι μου καλο ειναι να μην τους μαθεις να κοιμουνται καπου αλλου παρα στο κρεββατι τους , σ'ενα κρεβατι τα εχεις ακομα η οχι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva σ'ευχαριστω για το καλωσορισμα!

τα εχω σε δυο κουνιες ξεχωριστες απο το τελος του πρωτου μηνα και μεχρι στιγμης επειδη το ενα μου ξυπναει το αλλο κανουμε βαρδιες με την μαμα μου εναλλαξ τα παιδια(δηλαδη κραταω την μπεμπα το ενα βραδυ, τον μπεμπη το επομενο κ.ο.κ) σε διαφορετικο δωματιο αλλα στην κουνια τους παντα.

ακολουθω πιστα την ακολουθια μπανιο-γαλα-υπνος χαμηλος φωτισμος και νανι

αλλα δεν ξερω αν κανω καλα που δεν τα κραταω μονη μου τελειως.

αλλα κοντεψα να μεινω απο δυναμεις οταν το εκανα στην αρχη που οι κολικοι ηταν πολυ περισσοτεροι απο οτι τωρα και τα ξυπνηματα ηταν καθε ωρα την νυχτα και για τα δυο παιδια με αποτελεσμα να μενω ξυπνια ολο το βραδυ.

τωρα ξυπνανε 2-3 φορες εκτος αν εχουν πονακια που παει και 4 φορες.

εσεις τι ωρα τα βαζατε για υπνο σε αυτην την ηλικια?

και επισης το μεσημερι τα βαζατε για υπνο ωστε να κρατησουν καποια ρουτινα και πως? εγω τον μεσημεριανο υπνο δεν μπορω να τον καθορισω σε συγκεκριμενη ωρα, παντως κοιμουνται ποτε στη μια το μεσημερι ποτε στις τρεις ποτε στις 4.θα ηθελα ομως και αυτο να το βαλω σε προγραμμα...ειμαι υπερβολικη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι μου θυμιζεις ..Εγω τις ειχα σε μια κουνια μεχρι 4μηνων μετα ενοχλουσαν η μια την αλλη και τις εβγαλα .Τις κοιμιζα μονη μου ειχα βεβαια βοηθεια αν το επιθυμουσα αλλα προτιμησα να το κανω μονη μου απο ενα σημειο και επειτα γιατι ηθελα να τις μαθω ,να με μαθουν να γνωριστουμε λιγακι τις συνηθειες μας κτλ .Τις εβαλα στο δωματιο τους οταν σαραντησαν και εμενα μαζι τους στο ιδιο δωματιο μεχρι περιπου 5 μηνων.Προσπαθουσα να κρατησω μια ρουτινα στο υπνο στοιχειωδη πραγματακια γιατι οσο ειναι μικρουλια δεν μπορουμε να τους επιβαλλουμε πολλα πολλα .Μοναχα αυτο που σου ειπα για τον υπνο , απ'την αρχη παρα τα ξυπνηματα τις εβαζα στην κουνια τους και εκει ξανακοιμοταν ..Τις ταιζα το βραδυνο γαλα μαζι με τον Νικο στο ιδιο δωματιο , να συμμετεχει και αυτος ο καημενος , και κατοπιν εκεινος εβγαινε με το που εμπαιναν στο κρεβατι.Αργοτερα τις ταιζα μονη μου ξαπλωμενες ανασηκωμενο το κεφαλακι με μαξιλαρι και νανι..Αυτο καποια στιγμη επειδη δουλευα τοτε πηγε να μου το χαλασει η μαμα μου για τον μεσημεριανο υπνο και δεινοπαθησα για να τις επαναφερω στο δικο μου προγραμμα ..Τα μεσημερια εκανα ακριβως την ιδια διαδικασια χωρις φυσικα χαμηλο φωτισμο κτλ.Φαντασου οτι ακομα και τωρα που ειναι σχεδον 3 χρονων γαιδουριτσες κοιμουνται με το ιδιο μουσικο κουτι που τους εβαζα και τοτε ..Και κατι αλλο μην τα κρατας σε διαφορετικο δωματιο ακομα και αν το ενα ξυπναει το αλλο , πρεπει να συνηθισουν το ενα την φωνη το κλαμα τις στριγγλιτσες του αλλου γιατι μετα τι θα γινει ?Εγω δυστηχως δεν το εκανα εξ αρχης και ηταν λιγακι δυσκολοτερο αργοτερα .Το εκανα σαν εσενα επαιρνα την πιο ανησυχη στο σαλονι για να μην ξυπνησει την αλλη ..Και γω εμενα ξυπνια ολη νυχτα πηγαν 16 μηνων για να δω μια νορμαλ νυχτα ..Δεν ειναι ομως ολα τα μωρα ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω και τα δυο τα εβαλα στο δωματιο τους απο την αρχη, αλλα κοιμομουν μεσα κι εγω. γα 1,5 μηνα [εριπου το παλευα μονη μου. μετα τα επαιξα και ηρθε η μαμα. εγω επαιρνα τον μπαεμπη με τους κολικους στο σαλονι για να μην ξυπναει την μπεμπουλα. τωρα στις διακοπες που εχουμε ερθει στο πατρικο μου εχει η μαμα το ενα και εγω το αλλο εναλλαξ καθε βραδυ.πιστευω οτι ειναι λαθος γιατι ισχυει αυτο που λες. οτι το ενα ξεσυνηθιζει την φωνη του αλλου. αλλα τ να κανουμε, αν δεν το κανουμε ετσι θα μενουμε ξυπνιες και κουρασμενες μονιμως! οχι πως τωρα δεν ειμαστε...

το μεσημερι θα κανω αυτο που λες και ελπιζω να βγει αποτελεσμα. πρεπει να τα μαθω να κοιμουνται μεσημερι οπωσδηποτε.

τωρα νιωθω οτι τα κανω ολα λαθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι από μένα.

Τα διδυμάκια μου είναι 10,5 μηνών και ο μεγάλος είναι σχεδόν 3.

Τα κοιμίζω χωριστά πλέον γιατί ο ένας ξυπνάει τον άλλον και οι δυο τον μεγάλο μου και κάθε νύχτα έχουμε πάρτυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου καλη μου new_mammy

στις αρχες ειναι λιγο δυσκολο το ξερω σιγα σιγα ομως φτιαχνουν τα πραγματα οσο και αν τωρα σου φαινεται καμια φορα τρελοκομειο..θυμαμαι οτι καποιες φορες μ'εβγαζε στο κλαμα , και τωρα ακομα ιδιαιτερα με το μωρο κιολας ειναι φορες που δεν την παλευω..Ανθρωπινο ειναι δεν ειμαστε προγραμματισμενες να κανουμε παντα το σωστο , λαθη θα κανουμε αρκετα αλλωστε ειναι και η σχεση μας με τα παιδια μας μια σχεση που πρεπει να την δουλεψουμε για να λειτουργησει ..

Θα τα λεμε για να ξεθυμαινουμε λοιπον ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal έγραψε:

Γεια σας κι από μένα.

Τα διδυμάκια μου είναι 10,5 μηνών και ο μεγάλος είναι σχεδόν 3.

Τα κοιμίζω χωριστά πλέον γιατί ο ένας ξυπνάει τον άλλον και οι δυο τον μεγάλο μου και κάθε νύχτα έχουμε πάρτυ!

γεια σου και σενα frosobal :)

τα χωρισες ε ? Οι δικες μου κοιμουνται μαζι στο ιδιο δωματιο αλοιμονο μου και τολμουσα να τις χωρισω ..Μιλανε απ'τα κρεβατια τους μεχρι να τις παρει ο υπνος ..Ακομα και οταν ηταν στους μηνες που ειναι τα δικα σου διδυμακια ειχαν αυτη την γλωσσα που δεν καταλαβαιναμε τιποτα με τον αντρα μου αλλα ειχε πολυ γελιο :P

Πως τα πηγαινουν με το μεγαλο σου παιδακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να αντιστρέψω την ερώτησή σου και να συο πω πώς πάει ο μεγάλος με τα μωρά.

Στην αρχή τα είδε σαν παιχνίδι, μετά περάσαμε στο στάδιο ζήλειας. Όπου περνούσε τους έχωνε και μια σφαλιάρα. Τώρα πάιζει πάρα πολύ μαζί τους.

Μπουσουλάει πρώτος αυτός και πίσω τα μωρά και τα βάζει να κάνουν αταξίες.

Εχθές τους έδειχνε τον κουβά με την σφουγγαρίστρα :laugh: .

Απλά επειδή είναι κι αυτός μικρός είναι ατσούμπαλος και τα χτυπάει κατά λάθος.

Τη γλώσσα αυτή την έχουν και τα δικά μου. Στις βόλτες συνέχεια δείχνουν κα΄τι, μιλάνε και ξεκαρδίζονται στα γέλια.

Είναι απλά απίστευτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα οι μπουμπουδες κανουν διαφορα στο μωρο δεν δειχνουν προς το παρον ζηλια η κατι παρεμφερες αυτο βεβαια θα δειξει μελλοντικα ..Της μαθαινουν να φτυνει αυτο ειδα εγω σημερα και τρελαθηκα , εφτα μηνων παιδι φτυνει και αυτες να εχουν σκασει στα γελια να γελαει και το μικρο γιατι τις εβλεπε ..Χαμος ..

Βοηθεια εχεις καθολου με τα παιδια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ βοηθούσε η μητέρα μου αλλά έσπασε το πόδι της. Άσε τα έχω παίξει κανονικά. Αν και βλέπω ότι όσο περισσότερο ασχολούμαι μαζί τους τόσο πιο ήρεμα είναι.

Οι δικές σου δεν ζηλεύουν γιατί δεν είχαν ποτέ την μοναδικότητα.

Ο μεγάλος μου ήταν ο άρχοντας εδώ και έπαθε μεγάλο σοκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον εχεις δικιο ..πηγαινει παιδικο το μεγαλο σου ? Εμεις τον ξεκινησαμε περισυ οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη και μας βοηθησε αρκετα στο ολο θεμα ...την τεταρτη αρχιζουμε παλι και το περιμενουμε πως και πως ;) Να σου πω και γω καθημερινα τα παιζω και ειναι φορες που φτανω στα ορια μου ..Τωρα εχω τα παιδια μονη μου , εχω τον καλο μου που οτι μπορει κανει ο χριστιανος αλλα και αυτος ερχεται απ'την δουλεια και ειναι πτωμα ..ιδιαιτερα αυτος ο χρονος που περασε που δεν δουλευω απ'τη μια εκανε καλο στα παιδια απ'την αλλη με ξεθεωσε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα παω να ξαπλωσω μεχρι να ταισω στις 0000 το μπουλουκακι μου ..Προβλεπεται δυσκολη νυχτα μαλλον ξεκιναμε με τα δοντακια οποτε ας κρατησω δυναμεις

καλο βραδυ θα τα ξαναπουμε ελπιζω .. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακι..

new mammy εμεις μιλαγαμε και παλια.. ;) χεχε

frosobal και μαζι εχουμε μιλησει αν θυμαμαι καλα.. στις διδυμομανουλες..

τελως παντων να τα χαιρεστε ολες τα ζουζουνια σας..

οσο για το προγραμμα.. ναι και εμεις την εχουμε την ωρα χαλαρωσης..

τωρα τελευταια εχουμε χαθει λιγο γιατι θελουν ολο αγκαλιες και τετοια και δεν ειμαι και για πολλα πολλα με την κοιλουμπα.. αλλα προσπαθουμε να μην το χασουμε εντελως..

παντως πιστευω πως 3 μηνων δεν ειναι λογικο να μην κοιμουνται μεσημερι ειναι παρα πολυ μικρα.. εμενα κοιμοντουσαν πολλες ωρες τοσο μικρα μονο για γαλα ξυπναγαν ε και λιγο τα κραταγαμε και εμεις ξυπνια το απογευματακι.. αλλα οσο να ναι κοιμοντουσταν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωρό !

Πώς και το αποφάσισες για 4ο;

Πολλές φορές περνάει και από δικό μου μυαλό.

Κυρίως επειδή δεν τα χάρηκα τα μωρά όσο ήθελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηρθε εντελως τυχαιαα και ποολυυ γρηγορα..αλλα καλοδεχουμενο.. 4ο και τελευταιο μαλλον γιατι δεν μας περνει και για αλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...