Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΙΔΗΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΛΛΗΨΗ


Recommended Posts

Έχω πολύ χαμηλή φεριτίνη αλλά έκοψα το felicine εδώ και ένα χρόνο. Ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να τα παίρνω - μπορώ να μείνω έγκυος και με μηδενική φεριτίνη αρκεί να ενισχυθεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Έχω φίλη που είχε αναιμία και συνέλαβε χωρίς βοήθεια.

Έχω ακούσει πολλά.... Άλλοι μου είπαν ότι χωρίς φυλλικό οξύ να το ξεχάσω.

Γνωρίζετε τι ισχύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego xoris na exo provlima to ixa arxisi ti filicin kani kalo pera apo ti silipsi k stin anaptiksi toy egefaloy toy moroy min to stamatas oxi toso gia sena alla gia to emvrio poy to xriazete apo ti silipsi mexri toys 3 protoys mines

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σου ημέρα κοριτσάκι!!!!!!!!!!

Εγώ γνωρίζω πως το φυλλικό οξύ (που είναι μία βιταμίνη απλώς) έχει πολύ μεγάλη χρησιμότητα στον οργανισμό μας, κυρίως κατά τη διάπλαση του οργανισμού του βρέφους!!!!! Γι΄αυτό πολλοί γιατροί (και τρομάρα τους….. δυστυχώς….. όχι όλοι!!!! :angry::angry::angry::angry::angry::angry: ) το συνιστούν να το παίρνουμε κανένα 3μηνο πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες!!!!!

Να παίρνεις….. δεν κάνει καθόλου κακό……. ούτε συνταγή γιατρού χρειάζεται ασφαλώς…..

Εάν υπάρχει έλλειψη στον οργανισμό…… μέχρι και σε αποβολή οδηγείσαι…. ή σε ακόμη χειρότερα πράγματα…… δε θέλω να τα αναφέρω….. κρίμα δεν είναι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όμως βρε παιδιά έχω ένα προβληματάκι ως προς το να είμαι συνεπής σε χαπάκια, βιταμίνες, κ.τ.λ. Παλαιότερα είχα εθιστεί στα χαπάκια (τα depon και τα ponstan τα κατέβαζα σαν να ήταν καραμέλες) που τώρα λέω...μακριά.

Αν αρχίσω να τα παίρνω από Σεπτέμβριο (γιατί τώρα θα πάω διακοπούλες), μου λέτε ότι μετά από 3 μήνες θα πρέπει να ξεκινήσω τις προσπάθειες ξανά! Ε! ρε γλέντια που θα κάνουμε.

Ό,τι δε κάνεις στα νιάτα σου, σου' ρχεται να το κάνεις στα γεράματα δε λένε; Ε, ε εγώ, στα γεράματα, θα προσπαθώ ακόμα για παιδάκι (Καλλιό αργά παρά ποτέ).

Anyway μετά τις διακοπές θα αρχίσω το filicine και ο Θεός βοηθός!!!! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tanya έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όμως βρε παιδιά έχω ένα προβληματάκι ως προς το να είμαι συνεπής σε χαπάκια, βιταμίνες, κ.τ.λ. Παλαιότερα είχα εθιστεί στα χαπάκια (τα depon και τα ponstan τα κατέβαζα σαν να ήταν καραμέλες) που τώρα λέω...μακριά.

Αν αρχίσω να τα παίρνω από Σεπτέμβριο (γιατί τώρα θα πάω διακοπούλες), μου λέτε ότι μετά από 3 μήνες θα πρέπει να ξεκινήσω τις προσπάθειες ξανά! Ε! ρε γλέντια που θα κάνουμε.

Ό,τι δε κάνεις στα νιάτα σου, σου' ρχεται να το κάνεις στα γεράματα δε λένε; Ε, ε εγώ, στα γεράματα, θα προσπαθώ ακόμα για παιδάκι (Καλλιό αργά παρά ποτέ).

Anyway μετά τις διακοπές θα αρχίσω το filicine και ο Θεός βοηθός!!!! :unsure:

Συγγνώμη κορίτσι μου……………

Μην το βλέπεις έτσι…………….

Χαπάκια……………

Βιταμίνη είναι………………..

Δεν είναι τίποτε…………………

Κι εννοείται πως ξεκινάς προσπάθειες χωρίς να το περιμένεις καλέ......

Κι όσο για το συνεπής που λες……………….

Να είναι καλά το κινητό κι οι υπενθυμίσεις του!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό είναι να το ξεκινήσεις 3 μήνες πριν την σύλληψη. Αν πιάσεις όμως πιο γρήγορα δεν θα πάθεις τπτ. Εγώ το είχα ξεκίνησα 1 μήνα πριν και αμέσως έπιασα. Φυσικά το συνέχισα μέχρι που έκλεισα στον 4ο νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα φεριτίνη 17 - δηλαδή τίποτα. Εκτός απο filicine ξεκίνησα σχεδόν από τον δεύτερο μήνα και σίδηρο. Το filicine δεν το πέρνεις για τον δικό σου οργανισμό αλλά για το έμβρυο, το οποίο θα το έχει άμεσα ανάγκη μόλις σχηματιστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες μου εγώ όταν μιλάω για χαμηλή φεριτίνη εννοώ 0-2!

Έχω ένα παλιό κουτί, το οποίο θα το ξεκινήσω άμεσα (μετά τις διακοπές δηλαδή) και μετά θα ξανακάνω εξετάσεις αίματος για να δούμε τι έχω κάνει.

Έχω πάθει ψύχωση με το όλο θέμα και γι'αυτό το λόγο δε μου κάθεται. Έχω σπάσει και τα νεύρα του συζύγου αλλά ....κάποια στιγμή θα μου κάτσει, δεν μπορεί! Έστω και στα 40!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τα λίγα που ξέρω τα κορίτσια που ήδη σου έχουν απαντήσει έχουν δίκιο. Νομίζω ότι βοηθά στο να μην δημιουργηθούν δυσπλασίες στο μωράκι... Δεν είναι και τόσο σημαντικό να το βάλεις στο προγραμμά σου... Ο γιατρός μου δεν μου έχει πει να το παίρνω σταθερή ώρα, Αρκεί να το θυμάμαι 1 φορά την ημέρα...Δε ξέρω αν βοηθά στη σύλληψη αλλά αν ήταν έτσι θα έπρεπε να είχα κάνει 3 παιδιά μέχρι τώρα. Μην αγνοείς τις οδηγίες του και καλή επιτυχία... Αισιοδοξία και πίστη. Σύντομα θα τα καταφέρεις!!! ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει...και ζεις? Ύπάρχεις? Λέω να το ξεκινήσεις άμεσα, δηλαδή σήμερα και επίσης να μιλήσεις με τον γιατρό σου μήπως πρέπει να πάρεις απο τώρα σίδηρο για να γεμίσουν οι αποθήκες σου. Αν μείνεις έγκυος και έχεις τέτοιες αποθήκες σιδηρου δεν θα μπορείς ούτε το χέρι σου να σηκώσεις.....Έτσι ήμουν εγώ στην αρχή. Ίσα ισα που στεκόμουν στα πόδια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία μου ....την ίδια απορία έχουν όλοι! Αν ζω και αν υπάρχω....

Πριν από λίγο πήρα ένα filicine και μιλώντας με το γιατρό μου μου είπε ότι, αφού θέλω, να πάρω και resoferon. θα κάνω εξετάσεις αίματος από τον Σεπτέμβριο (όπως κάθε χρόνο άλλωστε) και θα ξεκινήσω να τα παίρνω εντατικά.

Πάντως από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου η φεριτίνη μου ήταν πάντα εκεί! 0-2 άντε να έχει πάει και 4! Πιο πάνω όμως όχι!

Αφού απορούν όλοι πώς αντέχω και δεν πέφτω!.....

Ας όψεται η δουλειά μου που με κρατάει σε εγρήγορση.

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κον21 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την εμψύχωση.

Θέλω από κάπου να πιαστώ για να αντέξω.....Μου έχει γίνει εμμονή. Αρχίζω και τρελλαίνομαι και αυτό σίγουρα δε βοηθάει.

Αλλά τι κάνω για να μην το σκέφτομαι; Άμα μου μπει κάτι στο μυαλό....μόνο με ηλεκτροσοκ θα πάψω να το σκέφτομαι....

Πρέπει να βρω άλλες διεξόδους και ασχολίες αλλά .....τι και με ποιον.....

Πάω να φάω τα γεμιστά μου .....και να κοιμηθώ μέχρι να έρθει.....ο σύζυγος...

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω το παιρνω κι αρχισα να σκεφτομαι μηπως η βιοχημικη που ειχα ηταν γιατι το ειχα σταματησει?Εχω βαλει υπενθύμιση στο κινητο και δεν το ξεχναω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και οι γυναικολόγοι δε δίνουν συγκεκριμένη ώρα που πρέπει κανείς να το παίρνει, ωστόσο να πω ότι εμένα γαστρεντερολόγος μου είπε να το παίρνω καλύτερα το πρωί πριν το φαγητό για την καλύτερη απορρόφησή του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσω σιδηρο μαζί με φυλλικό οξύ με το που σταμάτησα τα αντισυλληπτικά. Εννοείται ότι δεν έμεινα έγκυος αμέσως (έμεινα μετά από ένα χρόνο), και δεν το έπαιρνα και συνέχεια.

Τον τελευταίο καιρό είχαμε σταματήσει τις προσπάθειες και είχα σταματήσει και το σίδηρο και το φυλλικό οξύ, και άρχισα να παίρνω πάλι όταν είχα μεγάλη καθυστέρηση και μου πέρασε απ' το μυαλό ότι μπορεί και να είμαι έγκυος!

Δε νομίζω να παθαίνουν κάτι τα έμβρυα άμα δεν πάρεις φυλλικό οξύ. Έχω φίλες που έμαθαν ότι είναι έγκυος όταν ήταν τριών και δύο μηνών και φυσικά δεν έπαιρναν απολύτως τίποτα και κουράζονταν και πάρα πολύ και τα μωρά τους είναι μια χαρά.

Σίγουρα καλό θα ήταν όταν αρχίζουμε προσπάθειες για παιδί να παίρνουμε φυλλικό οξύ.

Το σίδηρο απορροφάται καλύτερα με το φυλλικό οξύ. Εγώ τα παίρνω και τα δύο το πρωί, όταν σηκώνομαι για τουαλέτα. Μετά ξανακοιμάμαι και όταν σηκώνομαι τρώω το πρωινό μου. Ελπίζω να μην κάνω χαζομάρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MIA APO TA IDIA K EGW..MHDEN APO8HKES K AS PAIRNW SIDHRO 2 XRONIA SXEDON SUNEXOMENA!TO FOLLIKO OKSU TO EXW KSEKINHSEI KANA XRONO ALLA EPEIDH ANEVHKE POLU TO STAMATHSA GIA LIGO.H ALH8EIA EINAI OTI EINAI ENA + OSO PROSPA8EIS ETSI MOU EIXE PEI O GUNAIKOLOGOS.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...