Μετάβαση σε περιεχόμενο

υποθυρεοειδισμος


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!θα σας τα πω οσο πιο συντομα μπορω. απο τα 16 εχω πολυκυστικες ωοθηκες και οτι αυτο συνεπαγεται. τριχοφυια, ακμη κτλ. παρολαυτα εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων. η γυναικολογος που με παρακολουθει οσες φορες της ελεγα για ορμονολογικο ελεγχο ελεγε οχι εισαι μικρη 28 χρονων μην αγχωνεσαι.την προηγουμενη βδομαδα ομως πηγα στην ενδοκρινολογο ετσι απο ενστικτο οτι κατι δεν παει καλα και μου εγραψε εξετασεις. τι βρηκε?υποθυρεοειδισμο,και λογω αυτου ανεβασμενη προλακτινη και anti tpo. μου ειπε επι λεξη οτι με τετοιες τιμες αποκλειεται να εμενες εγκυος.μου εδωσε λοιπον χαπια να ρυθμιστει ο θυροειδης.ετσι ειπε θα χαθουν και καποια κιλα που εχω παραπανω (10), που οση διαιτα και να κανω αντιστεκονται.

ειχε καμια παρομοια εμπειρια?να ρυθμισει τον θυροειδη και να μεινει μετα εγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανι εχω υποθυροειδισμο 7 χρονια,απο την στιγμη που βρικα οτι εχω με διατροφη εχασα 20 κιλα σε 4 μηνες.απο την στιγμη που θα παρεις το χαπι δεν θα παχυνεις με την ασθενεια αλλα με την διατροφηειναι δικοαιολογια οτι φταιει ο θυροειδης δηλαδη,επισης απο την στιγμη που θα παρεις το χαπι το οποιο θα αυξανεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν θα εχεις κανενα αλλο προβλημα,οτι θες ρωτησε με,καλη επιτυχια ελπιζω να σε βοηθησα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kaλησπερα κ απο μενα εχω ενα κοριτσακι κ μετα απο αυτο 3 παλλινδρομες κυησεις.τον θυροειδη τον εχεις κληρονομησει απο καποιον κ τον εχεις εκ γεννητης.εκανα λοιπον απο μονη μου εξετασεις κ εχω υποθυρ εχει απο τον απριλιο αυτο.πρεπει να επαιξε ρολο στις παλλιν παιρνω φαρμακα κ κανω εξετασεις μηνα παραμηνα.εμεινα εγκυος τωρα κ θα κανω εξετασεις σε 15 μερες αν χρειαστει να αλλαξω παλι φαρμακο παντως μονο ο θυρ δεν φερνει υπογονιμοτητα σου ευχομαι καλη επιτυχια κ μενα γερο παιδακι γρηγορα που ρωτησα τον γιατρο πρεπει να υπαρχουν κ αλλοι λογοι που δεν μπορει μια γυναικα να μεινει εγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω για τισ απαντησεις σας!τον θυροειδη τον κληρονομησα απο την μαμα, αλλα ειχε το αντιθετο απο εμενα.σιγουρα δεν φταιει μονο ο θυροειδης αλλα φταινε και οιπολυκυστικες!η ενδοκρινολογος ειπε οτι αν μεινεις εγκυος σε ενα 6μηνο εφταιγε ο θυροειδης.τι να πω.....και η γυναικολογος ελεγε να περιμενω να μην κανω αμεσως εξετασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!!!!

Και εγώ ανακάλυψα πριν ενα χρόνο ότι πάσχω από υποκλ. υποθυρ. Και ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος μου πιστεύουν ότι ο υποθ. είναι σημαντικός παράγοντας υπογονιμότητας. Εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να μείνω έγκυος, αλλά στη δική μου περίπτωση υπάρχουν και άλλα θεματάκια από την πλευρά του συζυγου μου.

ΝΑΝΙ2004 και εγώ 28 ετών ήμουν και όταν άλλαξα γυναικολόγο και του ανέφερα ότι θέλουμε ένα μωράκι αμέσως με έβαλε να κάνω ορμονικές εξετάσεις. Με ξεσκόνισε για την ακρίβεια. Θα σου πω μόνο οτι μέχρι τότε είχα αλλάξει 2 γιατρούς στους οποίους είχα αναφέρει την επιθυμία μας αλλά για εξετάσεις...ούτε λόγος.... Πάρε και μια δεύτερη άποψη!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα απο οτι εχω καταλαβει υπαρχει συγκρουση αποψεων μεταξυ γυναικολογων και ενδοκρινολογων.η γυναικολογος επιμενει οτι ειναι απο αγχος που δεν μενω εγκυος (οχι οτι δεν υπαρχει φυσικα).

θα ξεκινησω τα χαπακια απο αυριο και βλεπουμε. η ενδοκρινολογοσ ειπε ενα εξαμηνο περιθωριο για να δει αν θα μεινω εγκυος και μετα θα κανουμε μια εξεταση τεστ synachten γιατι η προγεστερονη μου ειναι οριακη.

λεω να περιμενω να δω τι θα γινει και μετα να παρω μια δευτερη γνωμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανι ο ενδοκρινολογος ειναι ο γιατρος για τον θυροειδη,ο γυναικολογος μου με εστειλε γιατι αυτος γνωριζει για ολες τις ορμονες δεν ειναι ειδικοτητα γυναικολογου,

κονι εγω επιασα αμεσως παιδι και καταλαθος μηπως εχεις και κατι αλλο??

οι πολυκιστικες ωοθηκες ναι συμφωνω δεν πιανεις ευκολα παιδι γιατι οι κυστες εμποδισουν τα ωαρια και μερικες γυναικες που εχουν δεν εχουν κ περιοδο!!!

παντως εμενα μια ξαδερφη μου με θυροειδη και πολυκιστικες εκανε παιδακι !!!!

ο θυροειδης δεν ευθυνετε κοριτσια για την γονιμοτητα,το ξερω καλα γιατι εμεινα 2 φορες εγκυος το 1 το εχασα αλλα απο αποκοληση γιατι σηκωσα βαρος στην δουλεια μου.μου το εχει πει και η γιατρος μου κοριτσια

οποτε μην στεναχωριεστε δεν οφειλετε στον θυροειδη.

η παλινδρομη κυηση που εγραψε μια κοπελα δεν εχει ιατρικη γνωματευση απο που προερχετε ειναι αγνωστου αιτιασ ιατρικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανι η προλακτινη να ξερεις ειναι η ορμονη του ανχους ειχα και εγω ανεβασμενη καποια στιγμη και ρυθμιζετε με χαπι.μηπως ο γυναικολογος σου εχει δικιο που σου λεει οτι εχεις ανχος???

η προγεστερονη παλι ειναι η ορμονη που βοηθαει το γονιμοποιημενο ωαριο να κολησει στην μητρα και στην εγκυμοσυνη δινουν udrogestan,κουτες εχω παρει εγω και πολλες φιλες μου που εκαναν μωρακια.

αυτα που σου λεω να ξερω γιατι τα εχω ψαξει παρα πολυ και εγω οταν εμεινα εγκυος και μου τα εχει πει η γιατρος μου,

αν θες σου στελνω και το τηλ της να την επισκεφτεις ειναι πολυ γλυκια σαν ανθρωπος και πολυ υπομονετικη και θα σου λυσει καθε σου απορια,εσυ που μενεις???αυτη η γιατρος ειναι στο καλαμακι,αξιζει αν μενεις αθηνα να πας εστω και μια φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι έχω καταλάβει ο θυροειδής έχει πάρα πολλά είδη. Για τη δική μου περίπτωση (υποκλ. υποθυροειδισμός), οι απόψεις και των 2 γιατρών ήταν κοινές. Σίγουρα έχουμε και άλλα θεματάκια που ακόμα δεν έχουμε αποκτήσει μωράκι αλλά κατά την άποψη των γιατρών που με παρακολουθούν και αυτό έχει παίξει το ρόλο του... Απλά πρέπει να ρυθμιστεί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STAMYMAMY έγραψε:

νανι η προλακτινη να ξερεις ειναι η ορμονη του ανχους ειχα και εγω ανεβασμενη καποια στιγμη και ρυθμιζετε με χαπι.μηπως ο γυναικολογος σου εχει δικιο που σου λεει οτι εχεις ανχος???

η προγεστερονη παλι ειναι η ορμονη που βοηθαει το γονιμοποιημενο ωαριο να κολησει στην μητρα και στην εγκυμοσυνη δινουν udrogestan,κουτες εχω παρει εγω και πολλες φιλες μου που εκαναν μωρακια.

αυτα που σου λεω να ξερω γιατι τα εχω ψαξει παρα πολυ και εγω οταν εμεινα εγκυος και μου τα εχει πει η γιατρος μου,

αν θες σου στελνω και το τηλ της να την επισκεφτεις ειναι πολυ γλυκια σαν ανθρωπος και πολυ υπομονετικη και θα σου λυσει καθε σου απορια,εσυ που μενεις???αυτη η γιατρος ειναι στο καλαμακι,αξιζει αν μενεις αθηνα να πας εστω και μια φορα.

Ευχαριστω αλλα μενω Θεσσαλονικη!Δεν εχω βρει οτι εχω κατι αλλο εκτος απο θυροειδη και πολυκυστικες. βεβαια περιοδο εχω τακτικα καθε 28 μερες γι αυτο η ενδοκρινολογος ειπε να ρυθμισουμε τον θυροειδη και αν σε εξι μηνες δεν εχει γινει κατι βλεπουμε. ειπε οτι αν ρυθμιστει ο θυροειδης θα πεσει και η τιμη της προλακτινης!

το αγχος προσπαθω να το μετριασω...δεν τα καταφερνω παντα αλλα το παλευω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...