Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΡΗΣΗ ΡΗΛΑΞ ΑΠΟ ΒΡΕΦΟΣ 2 ΜΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες σας.

Εχω ενα μωρακι 57 ημερων. Αγορασα το ρηλαξ της chicco που ειναι για ηλικιες 0+, το οποιο υποτιθεται οτι κανει να το χρησιμοποιουν βρεφη.

Ο μπεμπης δειχνει να του εχει ιδιαιτερη προτιμηση, μιας και εκει ειναι το μονο μερος που ηρεμει και κοιμαται.

Ακουσα οτι δεν κανει να βαζουμε τα μπεμπακια μας τοσο μικρα σε ρηλαξ. Εσεις τα βαζετε? Ειναι ακινδυνα??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα χαίρεσαι το μωράκι σου.

Εμένα η μπουμπού μου μπήκε σχεδόν αμέσως στο relax pegperego που είχε μελωδία & διάφορα παιχνιδάκια.Περίπου 3μηνών άρχιζε να παίζει με τα παιχνιδάκια αυτά & ηρεμούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ τα δικά μου τα έβαζα από δύο μηνών και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα! Φρόντισε όμως να έχει το ριλάξ τη σωστή κλήση έτσι ώστε να μην επιβαρύνεται η μεσούλα του. Επίσης μη κάνεις το λάθος και το κοιμίζεις εκεί και μετά το πηγαίνεις στη κούνια γιατί ύστερα θα μάθει να κοιμάται μόνο με κούνημα :S

Να το χαίρεσαι το ζουζουνάκι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Το ρηλαξ που πηρα εχει ενα επιπλεον "στρωματακι" υποτιθεται ειδικο για τα νεογεννητα και για τα πολυ μικρα μωρακια που υποστηριζουν την μεσουλα του, γι' αυτο και το αγορασα.

Κυριακή μου :

Δυστυχως το ρηλαξ ειναι ο πιο καλος τροπος να τον κοιμηζω, μιας και ειναι γκρινιαρης και δυσκολος σρον υπνο. Πολλες φορες τον βαζω εκει μεσα και κουναει τα ποδαρακια του και κουναει και το ρηλαξ μαζι και τον παιρνει ο υπνος ετσι. Τοτε τον μεταφερω στο κρεβαττακι του.....

Ελπιζω να μην το συνηθισει και μετα δεν του φευγει με τιποτα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

Κυριακή μου :

Δυστυχως το ρηλαξ ειναι ο πιο καλος τροπος να τον κοιμηζω, μιας και ειναι γκρινιαρης και δυσκολος σρον υπνο. Πολλες φορες τον βαζω εκει μεσα και κουναει τα ποδαρακια του και κουναει και το ρηλαξ μαζι και τον παιρνει ο υπνος ετσι. Τοτε τον μεταφερω στο κρεβαττακι του.....

Ελπιζω να μην το συνηθισει και μετα δεν του φευγει με τιποτα!!!!!!!!

Στο λέω γιατί τα μωρά συνηθίζουν γρήγορα σε μια ρουτίνα και μετά δεν τους αλλάζεις συνήθειες με τίποτα!!!

Έτσι τα κοίμιζα κι εγώ και τη πάτησα :x !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στο ριαξ τον εβαζα απο νεογεννητο ειχε διαφορες θεσεις που προσαρμζοταν αναλογα με βολεψε και τον ειχα σχεδον μεχρι 6 μηνων του αρεσε και ηταν απο τα πιο ασφαλη μερη εει τον ταιζα μεχρι που εκατσε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσακι εμένα η μικρή μου είναι 24 ημερών. Της έχουμε αγοράσει το ίδιο relax που αναφέρεις κι εσύ. Όταν λοιπόν ήρθε ο παιδίατρος στο σπίτι για την πρώτη εξέταση του το έδειξα και τον ρώτησα αν επιτρέπεται να την βάζω και μου απάντησε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Πρέπει όμως να είναι στην πιο χαμηλή κλίση. Μάλιστα έχω και μια κούνια που έχει και μουσική και μου είπε οτι κι έκει μπορώ να την βάζω. Μή φοβάσαι λοιπόν. Αν και να πώ την αλήθεια δεν κάθεται στο relax πολύ ώρα, προτιμά την κούνια με την μουσική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

Καλημερα σε ολες σας.

Εχω ενα μωρακι 57 ημερων. Αγορασα το ρηλαξ της chicco που ειναι για ηλικιες 0+, το οποιο υποτιθεται οτι κανει να το χρησιμοποιουν βρεφη.

Ο μπεμπης δειχνει να του εχει ιδιαιτερη προτιμηση, μιας και εκει ειναι το μονο μερος που ηρεμει και κοιμαται.

Ακουσα οτι δεν κανει να βαζουμε τα μπεμπακια μας τοσο μικρα σε ρηλαξ. Εσεις τα βαζετε? Ειναι ακινδυνα??????

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια.

Πιστεύω πως όλες έχουμε σήμερα ρηλαξ, αλλά εγώ που είχα ρωτήσει την παιδίατρο( αν και βλέπω πως και οι δικές τους απόψεις διαφέρουν ), μου είπε μετά τον 6ο μήνα ( έστω και αν οι προδιαγραφές είναι από 0+ ) ….. έτσι απλά το χρησιμοποιούσα σε μικρότερη ηλικία μόνο για να τα κουνάω μέχρι να τα πάρει ο ύπνος ( ~ 10 λεπτά ), δεν τα άφηνα επάνω ώρες….. οι περισσότερες όμως μαμάδες τα βάζουν και δεν αντιμετώπισαν προβλήματα….. οπότε ρώτα τον παιδίατρό σου και αποφάσισε ….. Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια πυ να βαλουμε τα μωρα μετα τους 6 -7 μηνες στο ρηλαξ ; αφου δεν χωρανε σε αυτη την ηλικια μπαινον στο παρκογια να μαθουν να καθονται καινα στηριζονται και γυρω στους 8 μηνες στη στρατα αν καιοι περισσοτεροι γιατροι ειναι κατηγρηματικοι οτι δν εκανεικαλο .Εγω αντως τα χρησιμοπουησα ολα και δνε ειχαμε κανενα προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε εναν γιατρο που τον ειχα παει (και δεν ξαναπηγα!!!) ειπε οτι μεχρι τον 6ο μηνα δεν κανει να τα βαζουμε

Εγω τον βαζω γιατι ειναι ο μονος τροπος να κανω φαγητο ή να παω στην τουαλετα, μιας και οταν ειναι ξυπνιος συνηθως γκρινιαζει. Τον βαζω αλλα φοβαμαι μηπως του κανω κακο στην μεσουλα, αλλα προκειμενου να κλαιει..... Και βασιστηκα στο οτι οι προδιαγραφες του συγκεκριμενου ρηλαξ ειναι για χρηση σε βρεφη νεογεννητα. Ελπιζω πως δεν επιβαρυνουν την μεση του.

Αν παντως δεν ηταν τοσο γκρινιαρης, ισως να το χρησιμοποιουσα αργοτερα. ΠΑντως προσπαθω να μην τον εχω πολυ ωρα, αν και καμια φορα αν τον παρει ο υπνος, τον αφηνω για να μην τον ξυπνησω μπας και καταφερω να κανω καμια δουλιτσα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

ρε κοριτσια πυ να βαλουμε τα μωρα μετα τους 6 -7 μηνες στο ρηλαξ ; αφου δεν χωρανε σε αυτη την ηλικια μπαινον στο παρκογια να μαθουν να καθονται καινα στηριζονται και γυρω στους 8 μηνες στη στρατα αν καιοι περισσοτεροι γιατροι ειναι κατηγρηματικοι οτι δν εκανεικαλο .Εγω αντως τα χρησιμοπουησα ολα και δνε ειχαμε κανενα προβλημα

Συμφωνω!

6 μηνων, εβγαλα τα παιδια μου απο το ριλαξ!

Καθοντουσαν στο παρκο τους!

Εγω απο 40 ημερων τα εβαλα!

Υπερβολες ως συνηθως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εμείς έχουμε την κούνια με την μουσική που δεν μπορείτε να φανταστειτε πως την εχει καταβολευτεί κ τον βάλαμε αμέσως,την πρώτη βδομάδα?Το ρυλάξ πάνω στο μήνα κ αυτό γιατί στην αρχή δεν του πολυάρεσε!Δεν ρώτησα ποτέ τον γιατρό να σας πω την αλήθεια μου γιατί στηρίχτηκα στις προδιαγραφές 0+.Νομίζω πάντως πως κ το ρυλάξ κ η κούνια είναι ως 6 μηνών,μετά το παιδί εχει μεγαλώσει κ βαρύνει είναι για πάρκο!Δεν νομλιζω πως κάνεις κακο στο μωράκι σου,εχετο στο πιο χαμηλό.Κ το ξάπλα σε έναν καναπέ ολη μέρα είναι καλύτερο,αυτή η οριζοντίωση?Δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα.φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...