Μετάβαση σε περιεχόμενο

αποτελέσματα εξέτασης σπέρματος


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τα αποτελέσματα εξέτασης σπέρματος του συζύγου μου μετά από 2 μέρες αποχής.

ΟΓΚΟΣ: (ml) 2 ΟΨΗ: ΛΕΥΚΩΠΗ

ΧΡΟΝΟΣ ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ: 15'

ΓΛΟΙΟΤΗΤΑ: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 75

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 150 (αυτή μήπως ξέρεται αν είναι καλή τιμή ή όχι?)

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:

1Η ΩΡΑ:

%ΚΙΝΗΤΑ 55

% ΤΑΧΕΙΑ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΟΜΑΛΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:12

% ΑΣΘΕΝΗΣ ή ΒΡΑΔΕΙΑ ΚΙΝΗΣΗ:10

% ΝΩΘΡΗ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΚΙΝΗΣΗ: 28

2Η ΩΡΑ:

%ΚΙΝΗΤΑ 48

% ΤΑΧΕΙΑ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΟΜΑΛΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:10

% ΑΣΘΕΝΗΣ ή ΒΡΑΔΕΙΑ ΚΙΝΗΣΗ:10

% ΝΩΘΡΗ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΚΙΝΗΣΗ: 28

3Η ΩΡΑ:

%ΚΙΝΗΤΑ 5

% ΤΑΧΕΙΑ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΟΜΑΛΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:0

% ΑΣΘΕΝΗΣ ή ΒΡΑΔΕΙΑ ΚΙΝΗΣΗ:0

% ΝΩΘΡΗ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΚΙΝΗΣΗ: 5

ΠΟΣΟΣΤΟ (%) ΑΝΩΜΑΛΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:

(ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ , ΜΕΣΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΥΡΑΣ) 62%

ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗ :ΌΧΙ

ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ Χ 106/ml: (μέτρηση σε Makler counting chamber): 0

KAI TΩΡΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ!!!)

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ ΣΟΒΑΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ??????

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΑΝΩΜΑΛΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΤΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΦΤ<60%

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha μου συγνώμη για την καθυστέρηση. Προφανώς δε θα μπορεί κάποια κοπέλα να σε βοηθήσει. Εγώ θα σου δώσω τις εξετάσεις του αντρούλη μου στον οποίο έχει διαγνωστεί ολιγοασθενοσπερμία . Τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο λεπτομερή όσο τα δικά σου.

Όγκος 4,1 ml

Αριθμός σπερματοζωαρίων 25εκ / ml

Κινητικότητα για την 1η ώρα: Ζωηρά 30%, Μέτρια 30%, Ακίνητα 40%

και για την 3η ώρα:Ζωηρά 20%, Μέτρια 20%, Ακίνητα 60%

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :-)

ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ!!!

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ ΕΛΑΦΡΙΟΥ ΒΑΘΜΟΥ. ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΑΝ...

ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ? ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΣΟΥ Η ΕΧΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ??

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΣΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.λοιπον ο αριθμος αφορα την ποσοτητα στο 1 ml των σπερματικων υγρων ενω ο αλλος στο συνολο που εβγαλε .παντως ο αριθμος τους ειναι μια χαρα απλα εχουν λιγο ασθενη κινηση .2 ολοκληρες μερες ειχατε αποχη ? παντως εμεις που ειχαμε κανει σε καποιο ειδικο εργαστηριο μας ειχαν πει 3 το λιγοτερο . και εμας ηταν λιγο τεμπελικα και ειχαν και πολλες ανωμαλες μορφες αλλα τα καταφεραν . μην ανχωνεσαι πολυ γλυκεια μου . ασε που καθε φορα που θα κανει αυτη την εξεταση ολο κατι διαφορετικο θα δειχνει .δεν εχω καταλαβει πως γινεται αυτο .ο ουρολογος του αντρα μου του ειχε πει οτι μπορει πολλα πραγματα να επιρεαζουν καθε φορα τα αποτελεσματα .μια χαρα του ειπε εισαι ξεκολλα και μην το σκεφτεσαι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ :-)

ΜΑΣ ΑΓΧΩΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΓΡΑΦΕ ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ ΣΟΒΑΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ!!!! ΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ...'

ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΑΠΟΧΗ ΕΙΧΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΘΩΣ ΗΤΑΝ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ...

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΧΑΜΗΛΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ?

ΕΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΓΥΟΣ?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε με συνεχωμενες επαφες ολες τις προηγουμενες μερες δεν θα ηταν και τουρμπο τα κακομοιρα .η χαμηλη κινητικοτητα φαινεται γιατι ειναι πιο πολλα τα ακινητα και αυτα με επιτοπια κινητικοτητα απο αυτα με προσθια κινηση . εμεις προσπαθουσαμε 1,5 χρονο αλλα στην ουσια το προβλημα το ειχα εγω . γιατι ειχα πολυκυστικες οωθηκες και εκανα ωαρια οποτε ηθελα .και πιθανοτητα για μια κλειστη σαλπιγγα .ελπιζω ολα καλα να σας πανε κοριτσακι μου και γρηγορα :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΟΜΗ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :-)))????

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΠΟΙΑ ΜΕ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕ ΠΡΟΣΘΙΑ ΚΙΝΗΣΗ?

ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

% ΤΑΧΕΙΑ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΟΜΑΛΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:12 ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΘΙΑ ΚΙΝΗΣΗ (ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 15 ??)

% ΑΣΘΕΝΗΣ ή ΒΡΑΔΕΙΑ ΚΙΝΗΣΗ:10 ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ???

ΚΑΙ % ΝΩΘΡΗ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΚΙΝΗΣΗ: 28 ΜΕ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ???

ΚΑΙ ΤΟ 55% ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ??

ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΩΜΑΛΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΥΨΗΛΟ (62%)

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαμανθα καλησπεερα,

ο αριθμος των σπερματοζωαριων σας ειναι σουπερ ..για να καταλαβεις το κατωτατο φυσιολογικο ειναι να εχει ο αντρας 20 εκατομυρια/μλ και σε συνολο 40 εκατομμυρια .

η κινητικοτητα λιγο με εχει μπερδεψει οπως τα γραφεις

το συνολο των ζωηρως και μετριως κινουμενων σπερματοζωαριων πρεπει να ειναι ανω του ποσοστου των 50% (αν καταλαβα εχετε 20%;;;) αν ναι τοτε υπαρχει ασθενοσπερμια η οποια με βιταμινες βοηθιεται πολυ..μη πανικοβαλλεσαι και ολα θα πανε καλα..πατε στον ουρολογο σας να σας διαβασει τις εξετρασεις

καλη επιτυχια!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ! ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?

ΠΩΣ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ???ΜΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ? ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΜΑΝΘΑ ποιος σας ειπε να κανετε σπερμοδιαγραμμα ?και που το κανατε σε απλο μικροβιολογο ? και οταν λες οτι προσπαθειτε καιρο ποσο εννοεις ?παντως και εγω ξερω οτι με βιταμινες μπορει να διορθωθει η κινητικοτητα .επισης οχι πολυ στενα ρουχα και οχι πολυ ζεστο νερο .εμεις ειχαμε παει σε ουρολογο γιατι ο αντρας μου ειχε κιρσοκοιλη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΙΑ ΚΥΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΗΝ 5Η-6Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΜΑΛΛΟΝ ΔΗΛΑΔΗ ΗΤΑΝ ΚΥΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ (2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΣΤ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΒΗΚΑΝ ΣΑΚΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΧΩΡΙΑΚΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ...ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΞΑΦΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ...ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 28 ΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 32 (ΑΣΧΕΤΟ!) ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΕΙΣΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ 32 Κ ΕΚΕΙΝΟΣ 35 ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΜΕ Ε ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ 2ο ΠΑΙΔΙ ΠΑΑΑΛΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙΡΟΣ....

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ....ΑΚΟΜΑ!!!

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ Κ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΟΥ (ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΦΥΣΙΚΑ!!!!) :-)))))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν υπαρχει προβλημα ρωτα με οτι θες .εγω ειμαι 35 και ο συζυγος 40 . αργησαμε να το παρουμε αποφαση για μωρο και μετα καναμε 1,5 χρονο .δεν ειναιι κακο που το ψαχνετε ισα ισα αλλα μην αγχωνεστε κιολλας .εγω να φανταστεις ειχα ξεκινησει διαδικασιες για εξωσωματικη και τελικα εμεινα φυσικα εγκυος .οταν σταματησα να το σκεφτομαι και ειχα παρει την αποφαση για την εξωσωματικη και χωρις να κανω ερωτα οπως τους προηγουμενους μηνες (δηλαδη συνεχως )αλλα για την ευχαριστηση μας μονο ηρθε μονο του σαν δωρο απο το θεο οπως λεει ο αντρας μου .ο γιατρος που ειχα μου το ελεγε βρε δεν εχεις τιποτα απλα θελει να ρυθμιστουν οι ωοθηκες σου .αλλα εγω αγχωνομουν λογω ηλικιας .εγω παντως θα σας ελεγα να απολαυσετε το καλοκαιρι να χαλαρωσετε να κανετε τα μπανακια σας και αν δεν προκυψει τιποτα μεχρι το φθινοπωρο το ξανακοιτατε .φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

breeze ειχατε θεμα με το σπερμα;;; τι αριθμο ειχατε;

η ιστορια μας ειναι πανομοιοτυπη...προσπαθουμε ενα χρονο εφτασα αισιως ρα 36, ο συζυγος 40 και με πολυ μετριο σπερμα(7 εκτομυρια-καλη κιντηικοτητα).

Σεπτεμβριο μπαινω σε εξωσωματικη... :dry: μακαρι να ημουν και γω τοσο τυχερη οσο εσυ!!

Σαμανθα δεν ξερω Αθηνα ουρολογο ειμαι απο Θεσνικη, παντως ο δικος μου αντρας με πολυ χαλια αριθμο και κινητικοτητα καταφεραμε τουλαχιστον την κινηητικοτητα να την αντιμετωπισουμε και απο 10 % εφτασε 60 οποτε γι αυτο σου λεω μη πανικοβαλλεσαι..οπως και να το κανουμε στα συν σου ειναι η ηλικια σας.κανατε καλλιεργεια σπερματος; υπερηχο ορχεων;;; καντε αυτα πρωτα και βλεπετε..προσοχη το τσιγαρο ειναι θανατος για το σπερμα!!! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΡΚΙΝΑΚΙ ο αντρας μου δεν ειχε προβλημα με τον αριθμο ειχε 30 εκατομυρια /ml αλλα ειχε λιγο χαμηλη κινητικοτητα και αρκετες ανωμαλες μορφες σχεδον 80 τις εκατο .ο γιατρος μας ομως του ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρει τιποτα το εβρισκε ικανοποιητικο .το προβλημα το ειχα εγω γιατι ειχα συνδρομο πολυκιστικων οωθηκων και μια πιθανοτητα για μια κλειστη σαλπιγγα .αν εσυ εισαι ενταξει μηπως βιαζεστε για εξωσωματικη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Σαμάνθα καλησπέρα,

Δεν έχω να σου προτείνω κάποιον ουρολόγο, μπορώ να σου προτείνω το κέντρο που πήγαμε όμως εμείς (κάνουν διερεύνηση της υπογονιμότητας) και μας βοήθησαν και βρήκαμε τι είχαμε και σήμερα είμαι έγκυος 13 εβδομάδων.

Προσπαθούσαμε 3 χρόνια και δεν είχαμε ούτε μια σύλληψη. Τελικά συλλάβαμε μόνοι μας μετά από έξι μήνες περίπου που επισκεφθήκαμε το κέντρο και ολοκληρώθηκαν οι ανάλογες θεραπείες. Είμαι 35 και ο άντρας μου 44.

Ο άντρας μου είχε πρόβλημα με το σπέρμα. Όπου είχαμε πάει μας έλεγαν δεν γίνεται τίποτα, εκεί βρήκαν τι ακριβώς συνέβαινε και με απλή θεραπεία που επαναλάβαμε δύο φορές, σε τρεις μήνες το σπέρμα του είχε φτιάξει. Εγώ πάλι είχα διάφορα άλλα προβλήματα, τα οποία αντιμετωπίστηκαν και καταφέραμε τη σύλληψη. Κι ελπίζουμε όλα να μας πάνε καλά μέχρι το τέλος.

Ειλικρινά, σου συστήνω να επισκεφθείς αυτό το κέντρο, κάνε ένα ραντεβού με τον ανοσολόγο, κρατάει πολύ ώρα και δεν θα σου στοιχίσει πολλά. Εμάς μας άνοιξε τα μάτια, μας εξήγησε πολλά και καταλάβαμε τι έφταιγε.

Το κέντρο είναι το Locus Medicus, είναι στους Αμπελόκηπους, θα βρεις το site του στο internet. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που γράφω το όνομα του γιατρού, λέγεται Τσιλιβάκος.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία με όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia.

Telika emeina eguos ton mhna auton pou ekane o antras mou thn eksetash spermatos...Kai me 'efage' sthn grinia pou ton esteila gia eksetaseis... :cheer::cheer::cheer:

den peirazei omws!!!

Euxomai stis eguoules na exoun mia uperoxh egumosunh kai stis ypoloipes suntoma na akousoun ta euxarista!!!

sas euxaristw para polu gia to endiaferon !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο samantha!!!!

Τα νέα σου είναι υπέροχα!!! Παρακολουθούσα τη συζήτηση χωρίς να πάρω μέρος, γιατί είχα και εγώ ανάλογες απορίες.

Άντε, καλή συνέχεια τώρα και όλα να σου έρθουν κατ'ευχήν :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια, συγχαρητήρια!!!!

Μακάρι η εγκυμοσύνη να είναι κολλητική και να την "κολλήσουμε" και εμείς γρήγορα!!!

Εύχομαι όλα να πάνε πού πολύ καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο κοριτσακι μου ,συγχαρητηρια .

ειδες που ολα πηγαν καλα ? :lol::lol:

αντε τωρα να εχεις και μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...