Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙγΛΩΣΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ


Recommended Posts

γεια σας και παλι απο δω,δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα!!!!

λοιπον οπως οι περισσοτερες ξερετε μενω κωνσταντινουπολη και ο αντρουλης μου ο αγγελος μου ειναι τουρκαλακι.

εγω μαθαινω τουρκικα παω φροντηστηριο αλλα ακομα δεν ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο και θα αργησω να φτασω!!!

λοιπον το μικρο μου αγγελουδι θα πρεπει να μαθει και τις δυο γλωσσες,εγω θα του μιλαω μονο ελληνικα και ο αντρουλης μου μονο τουρκικα,ετσι θα μαθει και τις δυο γλωσσες!!!απο οτι μου ειπαν.

δεν σας κρυβω τον φοβο μου οτι μπορει να μαθει τα τουρκικα πιο ευκολα και να μην μπορω να το καταλαβω,και το ιδιο φοβαται και ο αντρουλης μου αντιστροφα,

εχετε προσωπικη εμπειρια??ξερετε αλλα διγλωσσα μωρα??ποσο γρηγορα εμαθαν??θα τα καταφερουμε???

ευχαριστω φιλεναδιτσες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα να προσθεσω οτι με τον τζεμ μιλαμε αγγλικα,ειναι δυσκολο να μιλησουμε αλλη γλωσσα επειδη ετσι χτισαμε την σχεση μας,και οσο να το προσπαθησουμε τουρκικα τουλαχιστον αφου μενω και εδω,δεν γινετε!!!

θα αποτρελαθει το μωρακι μου με τρεις γλωσσες!!!

εχω ανχος με αυτο το θεμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera sxedon to idio provlima exw ki egw o antroulis mou einai apo thn ameriki xerw agglika alla theloume i gorgonitsa mas na mmilaei kai tis 2 glwsses opote o enas tha milaei agglika kai o allos ellhnika to idio tha kanoun kai oi sygeneis toy antra mou apo toys opoioys sygkekrimenoi opws h adelfi tou pou parolo pou menei ellada den xerei ellinika...ta mwra apo oso xerw sen mperdeyontai kai einai oti kalytero mathenoun ta panta poly eykola kai ta aporofoun san sfouggari...tyxera ta paidakia mas den tha xreiastoun kai frontistirio!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μωρ συ σκιαχτηκα με το ΔΙΓΛΩΣΣΑ παιδακια...τρομαξα να το καταλαβω...!!! :woohoo: :woohoo:

Μια χαρα θα ειναι ολα κοριτσια...θα ειναι σουπερ ΑΤΟΥ.

αψουυυυυυυυυυυυυυυ

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα να δεις τουλαχιστον αν σου μιλησει αγγλικα θα καταλαβεις επειδη ειναι διεθνης γλωσσα,αμα ερθει εμενα και μου πεταξει κανα τουρκικο και δεν καταλαβω το παιδι μου θα τρελαθω :(

εγω που θα ειμαι η μονη που θα του μιλαει ελληνικα εδω???εννοειτε θα πηγαινουμε συχνα ελλαδα και θα μενω και αρκετα εκει αλλα εδω ολοι θα του μιλανε τουρκικα :blink:

ρε ζαχαρωτακι χιχιχιχιχι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΕ ΕΞΟΙΚΙΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΕ 3,7 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΜΙΛΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΝΕ ΑΚΟΜΗ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΗΜΙΚΡΗ.ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.ΕΣΥ ΘΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟΥΡΚΙΚΑ,ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ.!!! ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΩΡΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ !! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω εμπειρια πανω στο θεμα , μονο οτι εχει τυχει και εχω δει διγλωσσα παιδακια .. ηταν δυο αδερφακια γυρω στα 3 με 4 και τα ακουγα που μιλουσαν με την μαμα τους ( αγγλιδα) στα αγγλικα με μια καταπληκτικη προφορα ! μετα απο λιγο βλεπω ερχεται η γιαγια τους ( ελληνιδα) και ξεκινησαν να μιλουν ελληνικα τελεια !!!

με το καλο το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεβέκκα εμείς είμαστε 3γλωσση οικογένεια!!!! και μένουμε Γερμανία...

Εγώ μιλώ ελληνικά στα παιδιά, ο άντρας μου μιλά γερμανικά και μεταξύ μας (το ζευγάρι) μιλάμε αγγλικά!!

Ο γιος μου - Λουκάς - πριν πάει παιδικό, καταλάβαινε και τις 2 γλώσσε αλλά μπορούσε να συννενοηθεί μόνο στα ελληνικά, αφού ξεκίνησε παιδικό (3 ετών) μέσα σε ένα μήνα έμαθε και την γερμανική!

τώρα - 5 ετών- μιλά καλά γερμανικά αλλά όχι καλά ελληνικά, καμμιά φορά μου πετάει καμμιά λεξούλα στα γερμανικά και αμέσως του την λέω στα ελληνικά (δηλ. εννοείς αυτό, του λέω), του διαβάζω στα ελληνικά.....καταλαβαίνει και αγγλικά, δεν τον στέλνουμε αγγλικά (έχει στον παιδικό τμήμα) γιατί θέλουμε να μάθει καλά τις 2 γλώσσες! ...μια φορά ρώτησα τον άντρα μου κάτι στα αγγλικά και μου απάντησε ο γιος μου στα ελληνικά....μερικές φορές μου πετάει και αγγλικές λέξεις....αγγλικά θα του μάθει ο άντρας μου γιατί έχει 2 μητρικές (αν μπορούμε να πούμε!!) την γερμανική και την αγγλική!!!

η μικρή - Ρεβέκκα Ανδρονίκη - καταλαβαίνει και τις 2 γλώσσες και αλλά λέει πολύ ελάχιστα (συγκριτικά με άλλα μονόγλωσσα παιδάκια) αλλά τα λέει και στις 2 γλώσσες!!!

επίσης να πω ότι τα δίγλωσα και στις δικές μας περιπτώσεις 3γλωσσα παιδιά αργούν να μιλήσουν....αν συμβεί σε εσάς αυτό μην ανησυχήσεις είναι απόλυτα φυσιολογικό....έχω διαβάσει πολλές έρευνες επί τούτου!!!!

σε φιλώ και μην ανησυχείς το παιδικό μυαλουδάκι είναι σφουγγάρι που ρουφά όλες τις πληροφορίες.....απλά εσύ να του μιλάς μόνο στα ελληνικά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi σ ευχαριστω για τις πληροφοριες ειμαστε ακριβως στην ιδια κατασταση!!

οι πρωτες λεξουλες ηταν ελληνικα?τα απλα πρωτα λογακια!!!

και μεις ετσι θα κανουμε εγω μονο ελληνικα εκεινος τουρκικα!!!εεεε και θα ακουει και τα αγγλικα που μιλαμε μεταξυ μας!!!!

εσυ γερμανικα δεν μιλας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka ίσως ενδιαφέρεσαι να διαβάσεις τη συζήτηση που είχαμε πάνω στο θέμα με την ψυχολόγο του φόρουμ

http://www.mammyland.com/foroum/ka-sofi ... es-glosses

Όπως σου είπε η Argi εσύ θα μιλάς ελληνικά στο παιδάκι ο μπαμπάς τουρκικά και αυτό θα μάθει τέλεια και τις δύο γλώσσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka σ ευχαριστω μεσα απο τις συζητησεις σας καταλαβα οτι ολα θα πανε καλα αρκρι να μιλαει ο καθενας την μητρικη του!!!

ευχομαι ολα να πανε καλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka έγραψε:

Argi σ ευχαριστω για τις πληροφοριες ειμαστε ακριβως στην ιδια κατασταση!!

οι πρωτες λεξουλες ηταν ελληνικα?τα απλα πρωτα λογακια!!!

και μεις ετσι θα κανουμε εγω μονο ελληνικα εκεινος τουρκικα!!!εεεε και θα ακουει και τα αγγλικα που μιλαμε μεταξυ μας!!!!

εσυ γερμανικα δεν μιλας?

Καλημέρα Ρεβέκκα (συνονόματη της κόρης μου!!! ;) ), εγώ μιλώ γερμανικά τόσα όσα να μπορώ να συνεννοηθώ με τους ντόπιους, να με καταλαβαίνουν....καταλαβαίνω το 95% αν κάποιος μου μιλά.....

τα πρώτα λογάκια του γιου μου ήταν ελληνικά, όπως και της κόρης μου με τη διαφορά ότι η κόρη μου λέει και κάποιες λεξούλες στα γερμανικά κάτι που δεν έκανε ο γιος μου σε αυτή την ηλικία γιατί είχε περισσότερη επαφή με μένα!!!

(όσο για την άλλη συζήτηση στο φόρουμ, που πρότεινε η vivianka μην δώσεις σημασία στο τι γράφει η hope_79, γιατί απλά αποδείχιηκε ότι ό,τι έλεγε ήταν ψέμα!!!!)

με το καλό το νινάκι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...