Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΙΟΨΙΑ ΣΕ ΕΜΒΡΥΟ


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα,θα ηθελα για αλλη μια φορα την πολυτιμη βοηθεια σας.διαβαζω κατα καιρους απο κοπελες που ειχαν παλλινδρομη οτι στειλαν το εμβρυο κ τον πλακουντα για βιοψια κ πως βρηκαν οτι ειχα χρωμοσ. ανωμαλια.πριν λιγο καιρο που εκανα αποξεση (σε κλινικη) ο γιατρος μου ειπε οτι αν ειχα 2000€ θα το στελναν για βιοψια κ πως κατα 95% οφειλοταν σε χρωμοσ. ανωμ.φυσικα κ δεν τα ειχα κ δεν το εκανα.θα ηθελα να ρωτησω αν οντως κοστιζει τοσο πολυ κ αν σε νοσοκομειο ειναι δωρεαν.θα ηθελα πολυ να γνωριζω τι συνεβει στο μωρο ωστε να ειμαι προετοιμασμενη στο μελλον.περιμενω διευκρινησεις.φιλακια κ ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi den ksero ean ginetai se dimosio,gnosti mou ontos plirose arketa gt ithele na mathei ean einai kati klironomiko i tyxaio,itan apofasismenoi oti den tha prospathisoun na kanoun paidia ean itan klironomiko,telika itan tyxaio k tora exoun ena koritsaki!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτα είναι δημοσια νοσοκομεια ή ιδιωτικες κλινικες?δεν ειμαι απο αθηνα κ δεν γνωριζω.στην πολη μου εχουμε νοσοκομειο κ 2ιδωτικες κλινικες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη σισι που δεν εξηγησα....

εγω δεν εκανα αποξεση εκανα γεννα κανονικη, βλεπεις κ στα 2 ημουν 22 εβδομαδων.

το ιασω ειναι ιδιωτικη κλινικη...πληρωσα κανονικα το νοσοκομειο, το γιατρο συν 700 ευρω για την ιστολογικη...στο δευτερο δεν ηθελε η γιατρος να το αναλαβει το νοσοκομειο κ το εστειλε στο πανεπιστημιο...κ κοστισε 600ευρω.

ξερω γενικα οταν κανεις αποξεση στοιχιζει πολυ λιγα γυρω στα 100-200 ευρω,...αφου εδω στην αθηνα οι γιατροι δεν ζητουν για την ιστολογικη λενε π.χ. 600 ευρω για την αποξεση κ συμπεριλαμβανουν κ τα εξοδα της ιστολογικης...ειναι κ μικρο το εμβρυο γιαυτο περνουν λιγοτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Εγω Σιση μου εκανα τον Φεβρουαριο αποξεση και βιοψια στο Ιασω που ειναι ιδιωτικο μαιευτηριο και πληρωσα 500 ευρω για ολα!Βλακειες σου ειπε ο γιατρος σου και στο λεω μονο και μονο γιατι γνωμη μου ειναι να τον αλλαξεις!Φαινεται πως μονο τα χρηματα τον ενδιαφερουν!Ηβιοψια εδειξε και σε εμενα βαρια χρωμοσωματικη ανωμαλια που ομως οπως μου ειπε ο γιατρος μου ειναι κατι που συμβαινει και αντιμετωπιζεται σαν τυχαιο γεγονος!Και εχει δικιο γιατι τωρα ειμαι παλι εγκυος και δοξα τον Θεο ολα πανε καλα!

Οποτε απλα ξαναπροσπαθησε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου κι εγω πιστευω δεν ισχυουν αυτα που σου ειπε.εγω ειχα πληρωσει 600 την αποξεση,1000 τον γιατρο ο οποιος παρεπιπτοντως ηταν μεγαλος κλεφτης και για η βιοψια τιποτα!μια συμβουλη ομως,μη βασανιζεις το μυαλουδακι σου τωρα με αυτα αφου πλεον δεν αλλαζει τιποτα.κι εγω αυτο εκανα και τελικα ηταν εις βαρος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την έκανα στο ιασω το 2008 και ήμουν στην 7η εβδομάδα.

Ο πρώην γιατρός μου, μου είχε πει 1300 με απόδειξη ή τα μισά χωρίς... και ήταν και η ιστολογική του εμβρύου μέσα στην τιμή.

Αλλά απ' ότι βλέπω... ό,τι θέλουνε ζητάνε... κι όπου σε "βρούνε"...

Ιωάννα πήρες απόδειξη για τα 500 από το ιασω;;

Σίσσυ, εύχομαι όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την έκανα στο ιασω το 2008 και ήμουν στην 7η εβδομάδα.

Ο πρώην γιατρός μου, μου είχε πει 1300 με απόδειξη ή τα μισά χωρίς... και ήταν και η ιστολογική του εμβρύου μέσα στην τιμή.

Αλλά απ' ότι βλέπω... ό,τι θέλουνε ζητάνε... κι όπου σε "βρούνε"...

Ιωάννα πήρες απόδειξη για τα 500 από το ιασω;;

Σίσσυ, εύχομαι όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia ekana viopsia sto moro poy genisa perisi texnita 5 minon logo kardiakou provlimatos sto mitera ki to steilan sto panepistimio athinon me 400 eyro.oi perisoteroi giatroi koitoun tin tsepi mas gi ayto se teties periptoseis epidei eimaste evalotes prepei n pernoume ki deyteri ki triti gnomi.exo alaxei treis giatrousgiati to proto pou rotousan ton antra m itan ti doulia kanei :angry:etsi to psaxa ki exo vrei giatro pou pano apo ola einai antrhopos ki den koitaei tin tsepi giati thelei na krataei tis pelatises tou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryangel έγραψε:

koritsia ekana viopsia sto moro poy genisa perisi texnita 5 minon logo kardiakou provlimatos sto mitera ki to steilan sto panepistimio athinon me 400 eyro.oi perisoteroi giatroi koitoun tin tsepi mas gi ayto se teties periptoseis epidei eimaste evalotes prepei n pernoume ki deyteri ki triti gnomi.exo alaxei treis giatrousgiati to proto pou rotousan ton antra m itan ti doulia kanei :angry:etsi to psaxa ki exo vrei giatro pou pano apo ola einai antrhopos ki den koitaei tin tsepi giati thelei na krataei tis pelatises tou.
xexasa na sas po pos oti ekana ki sto mitera ki sto giatro mou pira kanonika apodeixeis.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Εγώ έκανα απόξεση πριν 2 μήνες στο Ιασώ και πλήρωσα 900,00 ευρώ, 500,00 για τον γιατρό και 400,00 για την ιστολογική εξέταση του εμβρύου.Αποδείξεις δεν μου έδωσε ο γιατρός, αν και μου είχε πει πως θα μου τις φυλάξει....Η εξέταση έδειξε χρωμόσωμα 21 (σύνδρομο down) και μου συνέστησε συμβουλή γενετιστή.Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητος αφού μου τόνισε ο γυναικολόγος μου ότι ήταν τυχαίο γεγονός και να αρχίσω τις προσπάθειες μετά από 2 περιόδους!Είμαι λίγο μπερδεμένη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κελλυ μου κ εγω εχω 2 ασχημα γεγονοτα κ τα δυο 22 εβδοαμδες...κ τα δυο ασχετα μεταξυ τους αλλα χρειαζομαι κ εγω γεννετικη συμβουλη....το ενα περιστατικο ηταν κ εμενα τρισωμια 15....εχω κλεισει με γεννετιστη ραντεβου κ περιμενω να παω.

ο γεγννετιστης θα μου πει να κανουμε καρυοτυπο κ θα μου πει κ για τροφοβλαστη...αυτα.

καρυοτυπο θα κανουμε για να τσεκαρουμε αν δεν φερουμε καποιο προβλημα εμεις στα χρωμοσωματα μας....κ στην περιπτωση μας θα το κανουμε τζαμπα (εχω μιλησει με εναν γενετιστη ακομα) γιατι εχω ενα παιδι...

η τρισωμια συνηθως γινεται απο μεταλλαξη της διαιρεσης εκεινη την στιγμη...τυχαιο γεγονος απλα οφειλουμε να κανουμε οτι μας πουν για να ειμαστε καλλυμμενη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο Χρυσάνθη μου, πρέπει τουλάχιστον να κάνω μια συνάντηση μαζί του.Ξέρεις ,φοβάμαι μην με βάλει σε ένα γολγοθά εξετάσεων άδικα και απογοητευτώ.Αλλά από την άλλη δεν θέλω να το ρισκάρω για την δεύτερη φορά.Εσύ γιατί πρέπει να κάνεις όλα αυτά αφού το παιδάκι σου προδίδει όλες τις τυχόν εξετάσεις σου?Ίσως ήταν τυχαία γεγονότα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εξετασεις ο γενετιστης θα σου βαλει να κανεις σιγουρα...καρυοτυπο δηλαδη....

εγω που μιλησα με εναν μου ειπε απο την στγμη που ηταν μωσαικισμου κ εχω ενα παιδι κ το περσυνο δεν ηταν τελικα χρωμοσωμιακο αποκλειεται να εχω καποιο προβλημα στον καρυοτυπο...αλλα ας τον κανω για να ειμαστε 100% σιγουροι...απλα ξερουμε οτι ηταν συνηθως οι χρωμοσωμ ανωμαλιες γινοντε εκεινει τι στιγμη δηλαδη μολις ενωθει το ωαριο με το σπαερματοζωαριο κατι παθαινουν κ γκαγκευουν....εδω μιλησα με επιστημονες του εξωτερικου κ μου ειπα τυχαια γεγονοτα κ το δευτερο σπανιοτατο...κ εκεινη την στιγμη ηθελα να ρωτησω εναν απο αυτους....ποια ειναι τα αλλα σπανια...να ξερω για επομενη εγκυμοσυνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς και οι επιστήμονες νομίζω ότι δεν μπορούν να ξέρουν πόσες σπάνιες και τυχαίες περιπτώσεις υπάρχουν μέχρι να εμφανιστεί ακόμα μία άγνωστη ως τώρα!Πάντως το σίγουρο είναι πως σκέφτεσαι πολύ σωστά, να κάνεις το καρυότυπο για να είσαι ήσυχη και σου εύχομαι πολύ σύντομα να ξαναγίνεις μητέρα!Σε ευχαριστώ, με βοήθησες να αποφασίσω πως είναι καλύτερα να πάω στον γενετιστή και ελπίζω πως θα πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην αθηνα 3 ειναι οι κορυφαιοι...εγω θα παω σε εναν απ οαυτος κ στον αλλο θα μιλησει η γιατρος μου κ βλεπουμε αν θα παω κ εκει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι το καλύτερο, για να έχεις 2 επιστημονικές απόψεις!Εμένα μου σύστησε έναν στην Βασ.Όλγας νομίζω,δεν θυμάμαι το όνομά του,μου έχει δώσει και κάρτα αλλά δεν την έχω μαζί μου.Ελπίζω να είναι μέσα στους 3 καλύτερους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα πληρωσει 600 ευρω με την αποξεση,,η εξεταση λεγεται καρυοτυπος εμβρυου...ημουν 8 βδ,,,η εξεταση εγραψε οτι ειχα αγορακι κ ηταν μια χαρα,,ο γιατρος λεει ,τυχαιο γεγονοσ εκανα κ γω καποιες εξετασεις που ηταν καλεσ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi2007 αρχικά μετά την απόξεση γίνεται καρυότυπος στο έμβρυο και αφου βγουν τα αποτελεσματα ο γιατρος κρινει αν πρεπει να κανει το ιδιο και η μητερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...