Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαμάδες(και όχι μόνο!!) στην παιδική ηλικία!!


tirogaridaki

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sandy7280 έγραψε:

...εδώ είμαι περίπου 5 μηνών, στα πρώτα μου μπανάκια!!! ;)swim.JPG

Καλά Sandy μου σ'αυτή την φώτο πόσο μοιάζετε με την κόρη σου!!!!!

Τι καλή που ήσουνα .... ζουζούνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sandy7280 έγραψε:

...εδώ είμαι περίπου 5 μηνών, στα πρώτα μου μπανάκια!!! ;)swim.JPG

Καλά Sandy μου σ'αυτή την φώτο πόσο μοιάζετε με την κόρη σου!!!!!

Τι καλή που ήσουνα .... ζουζούνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, πες τα βρε Σοφάκι μου!!! Θα βάλω τον άντρα μου να διαβάσει αυτό το θέμα, γιατί μ' έχει φάει ότι η κόρη του μοιάζει μόνο σ' αυτόν!!! Δε λέω, καρμπόν του είναι!!! Αλλά κάτι έχει πάρει κι από την ...καημένη τη μάνα!!!!!! ;)

Φιλάκια πολλά στην Εύα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, πες τα βρε Σοφάκι μου!!! Θα βάλω τον άντρα μου να διαβάσει αυτό το θέμα, γιατί μ' έχει φάει ότι η κόρη του μοιάζει μόνο σ' αυτόν!!! Δε λέω, καρμπόν του είναι!!! Αλλά κάτι έχει πάρει κι από την ...καημένη τη μάνα!!!!!! ;)

Φιλάκια πολλά στην Εύα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Σκαναρα και γω 2...

Λοιπον σε αυτην είμαι 7 μηνών.. ξέρω ότι φαινομαι τεράστια άλλά η μανούλα μου ξεγελάει γιατι ειναι πολύ μικροκαμωμένη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκαναρα και γω 2...

Λοιπον σε αυτην είμαι 7 μηνών.. ξέρω ότι φαινομαι τεράστια άλλά η μανούλα μου ξεγελάει γιατι ειναι πολύ μικροκαμωμένη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κυριακη μου εισαι κουκλα και πραγματικα

σου μοιαζει η κορακλα σου!!!!!!!!!!!!!!!!:kiss: :woohoo:

ελευθερια αλλη μια κουκλα και τι ματαρες!

φτου σου κοπελα μου!:kiss:

savropinguinos επισης κουκλα!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κυριακη μου εισαι κουκλα και πραγματικα

σου μοιαζει η κορακλα σου!!!!!!!!!!!!!!!!:kiss: :woohoo:

ελευθερια αλλη μια κουκλα και τι ματαρες!

φτου σου κοπελα μου!:kiss:

savropinguinos επισης κουκλα!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου αν σε σουβλιζει στη μήτρα κοντά τότε πάρε τηλέφωνο τον γυναικολόγο...εμένα μου έδινε utregostan όταν είχα έντονη ενόχληση....
    • Μαζί σου...πάρε μια δεύτερη γνώμη, μίλα με έναν άλλο γιατρό για να νοιώσεις πρώτα απ' όλα εσύ ασφάλεια μέσα σου. Είναι πολύ βασικό να έχεις μια καλή επικοινωνία με τον γιατρό σου!  Αναμένουμε νέα σου...  
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!  Δεν σου έγραψα για τα πεθερικά γιατί καλώς ή κακώς δεν έχω τέτοιες εμπειρίες.. έχω όμως εμπειρία από κακεντρεχεις ανθρώπους που δεν έχουν ποτέ μια καλή κουβέντα να πουν στην καλύτερη περίπτωση για να μην πω κάτι χειρότερο.. καταλαβαίνω ότι λόγο συγγένειας δεν μπορείς να τους απομακρύνεις ή να απαντήσεις όπως θα ήθελες, παρόλα αυτά η δική μου στάση απέναντι σε τέτοιους ανθρώπους είναι αυτή ακριβώς, να κρατάς σε απόσταση τέτοιους ανθρώπους, να προφυλάσσεις τα παιδάκια σας, τον εαυτό σου και τη σχέση σου με τον άντρα σου. Για εμένα δεν υπάρχει τίποτα σημαντικότερο από την οικογένεια, την δική μου οικογένεια, αυτή που εγώ έχω δημιουργήσει με τους ανθρώπους που θέλω κοντά μου. Όλοι οι υπόλοιποι "από μακριά και αγαπημένοι" ακόμα και αν είναι συγγενείς εξ αίματος.. Θα σου πω και κάτι που με βοήθησε η ψυχοθεραπεία να καταλάβω.. μη περιμένεις να αλλάξουν οι άνθρωποι, αυτοί είναι αυτοί που είναι, με τα καλά και τα κακά τους.. το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι οι προσδοκίες που έχεις από αυτούς..! Αφού ξέρεις ότι η πεθερά δεν πρόκειται να σε βοηθήσει με το παιδί, μην έχεις προσδοκίες να σε βοηθήσει.. η αλλαγή στο τρόπο σκέψης θα σε βοηθήσει να γλιτώσεις από την απογοήτευση και την στεναχώρια.. φυσικά εφόσον δεν έχουν σκοπό να σε βοηθήσουν τώρα με το παιδί στην ευαίσθητη κατάσταση που βρίσκεσαι δεν υπάρχει λόγος και να πηγαίνεις εκεί..! Σε περίπτωση που ερωτηθείς θα απαντήσεις την αλήθεια, στην κατάσταση που βρίσκεσαι χρειάζεσαι βοήθεια, δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν οπότε γιατί να διακινδυνεύσεις την κατάσταση της υγείας σου με το να πηγαίνεις; Αν πληγωθούν είναι δικό τους πρόβλημα..! Και μην φοβάσαι να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου, την οικογένεια σου και τις επιλογές σας μέσα σε αυτήν.. πάντα με ευγένεια! Φυσικά σε συνεννόηση από κοινού με τον άντρα σου.. γιατί είστε μαζί και πρέπει πάντα να είστε ενωμένοι και αγαπημένοι απέναντι σε όλους..! Για το θέμα των αιμορραγιών έχω να πω πολλά περισσότερα.. εγώ έχω αιμορραγίες από την 4η εβδομάδα.. πριν ακόμα προλάβουμε να δούμε σάκο.. και δεν σου μιλάω για λίγο αίμα στο σκούπισμα αλλά για ποσότητα κόκκινου αίματος που γέμιζε σερβιετα και λερωνομουν και στο παντελόνι, συνοδευόμενο από έντονους σφαχτες στη μήτρα.. πριν μερικές μέρες απλά φτερνιστηκα (!!) και αμέσως ένοιωσα κάτι να τρέχει από κάτω το οποίο συνοδεύτηκε από τους συνήθεις σφαχτες (σου μιλάω για πόνο που μόνο σε εμβρυϊκή στάση ηρεμεί μετά από διπλό παυσίπονο..) αλλά αυτή τη φορά μαζί με το αίμα είχα και πηγματα.. όπως καταλαβαίνεις πάγωσα ολόκληρη.. με έπιασαν τα κλάματα.. λέω τώρα το χάνω.. και όμως, δύο μέρες μετά που είδα το μωράκι μου, ήταν εκεί ακόμα γερό να "χτυπιέται" ολόκληρο πάνω κάτω χεράκια ποδαράκια με καρδιακή λειτουργία υπό την επήρεια "σπιντ"!! (By the way κορίτσια δεν εξηγείται διαφορετικά, κάτι "παίρνει" το μωρό και δεν μας δίνει!!🤪🤣🤣🤣🤣). Θέλω να καταλήξω στο ότι καταλαβαίνω απόλυτα την ταραχή σου.. από την πρώτη στιγμή που είδα κόκκινο αίμα μέχρι και πριν μερικές μέρες παρόλο που έμαθα να βιώνω όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ως τώρα με αιμορραγίες και να το διαχειρίζομαι σχετικά ψύχραιμα... Δεν σημαίνει όμως ότι θα χάσεις το μωράκι ή ότι πρόκειται να το χάσεις.. δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος εξωτερικός παράγοντας που συντέλεσε στην αιμορραγία.. σίγουρα η ψυχολογία σου αυτή τη στιγμή και η κούραση που νοιώθεις δεν βοηθάνε.. αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και ο παράγοντας...! Οι αιμορραγίες στο α' τρίμηνο είναι τρομακτικές αλλά αρκετά συνήθεις σε ποσοστό 15-25% των φυσιολογικών κυήσεων.. Παρεπιπτόντως το καφέ αίμα, όσο και να είναι σε ποσότητα, μη το φοβάσαι κάν!! Είναι παλιό αίμα που βγήκε τώρα.. ίσως και από το μπάνιο που πήγατε.. αλλά δεν έχει σημασία γιατί δεν χρειάζεται να το φοβάσαι, εγώ όταν δεν έχω αιμορραγίες έχω μόνιμα καφέ αίμα στο σερβιετακι με ροζ στο σκούπισμα... Όπως καταλαβαίνεις δεν συγκινούμαι καθόλου πλέον εφόσον ξέρω ότι δεν αποτελούν ένδειξη αποβολής..! Σίγουρα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου και αν μπορείς να ξαπλώσεις για σήμερα και να ξεκουραστείς.. έχεις άνθρωπο να σε βοηθήσει με το παιδί τώρα; Προγεστερόνη σου δίνει; Πρέπει να σκέφτεσαι αισιόδοξα για το μωράκι μέσα σου.. και στο λέω για να το ακούω και εγώ που βρέθηκε ένα μεγάλο αιμάτωμα πίσω από το μωράκι και φοβάμαι πολύ δεν σου κρύβω.. όμως δεν είναι κάτι στο χέρι μας πέρα από το να ακολουθούμε τις οδηγίες του γιατρού μας και να σκεφτόμαστε θετικά και πως όλα θα πάνε καλά!! Σου εύχομαι ολόψυχα να δείτε αύριο ένα υγιέστατο γερό μωράκι!! 🙏🙏🙏🙏 Όλα θα πάνε καλά!! 😘😘😘😘
    • Καλημέρα κορίτσια. Από εχθές έχω πολύ τυμπανισμό, σε σημείο που με χτυπάει σαν μαχαιριά από κάτω. Λέτε να είναι κάτι κακό??? 
    • Καλημέρα κορίτσια!  που λετε για το βάρος εγώ θα ήθελα πάλι ένα μωρό Μέχρι 3κιλα το πολύ για να το βγάλω πάλι εύκολα 😜! Είχα πάει εγώ υπέρηχο κ το έβγαλε 2700 κ γέννησα την επόμενη ήμερα 2500! Ήταν μια σταλιά αλλά πραγματικά βγήκε μονος του 🤪🤪 αλλά οπως λέει κ το @ditakiκανενα δεν έμεινε μέσα στην κοιλια! Κ εννοείται εμένα η γιατρος μ είπε δεν είναι μόνο το βάρος είναι όλα π πρέπει να βλέπονται αναλογικά δλδ το μηριαίο οστό η κεφάλι του όλα να αναπτύσσονται φυσιολογικά να συμβαδίζουν μεταξύ τους… @Apostolia88κοριτσι μου καλά έκανες να παρεις μια δεύτερη γνώμη! Αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρο σου είναι το καλυτερο π μπορείς να κανεις!!  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...