Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποσπάσματα απο βιβλία...


vasoula2

Recommended Posts

Γειά σας!

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτο το θέμα ώστε να γράψει οποιος θέλει ενα κομμάτι απο ενα βιβλίο που του αρέσει,που διαβάζει αυτην την εποχή,κλπ.

Θα σας γράψω μια προσευχή που βρίσκεται στο βιβλίο "Θεραπεία με τη βοήθεια των αγγέλων" .

"Αγαπημένε Θεέ,

Έχουμε τοση αγάπη να δώσουμε ο συζυγός μου και εγώ,και θέλουμε να μοιραστούμε την αγάπη μας με ενα μωρό.Ζητάμε Εσύ και οι Άγγγελοι να μας βοηθήσετε να συλλάβω.Σε παρακαλώ στείλε μια απο τις πιο φωτεινές και ευτυχισμένες ψυχές σου στη ζωή μας και επίτρεψε αυτό το πλάσμα να γίνει το παιδί μας.Σε ευχαριστώ."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία προσευχή Βασούλα μου... Μακάρι οι άγγελοι να φέρουν στη ζωή κάθε ζευγαριού που το επιθυμεί μία φωτεινή κι ευτυχισμένη ψυχούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία προσευχή Βασούλα μου... Μακάρι οι άγγελοι να φέρουν στη ζωή κάθε ζευγαριού που το επιθυμεί μία φωτεινή κι ευτυχισμένη ψυχούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία προσευχή Βασούλα μου... Μακάρι οι άγγελοι να φέρουν στη ζωή κάθε ζευγαριού που το επιθυμεί μία φωτεινή κι ευτυχισμένη ψυχούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

και γω θα σου γραψω κατι απο το αγαπημενο μου βιβλιο τον ΑΛΧΗΜΙΣΤΗ...ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΟΜΟΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..σου το ευχομαι ολοψυχα καρδια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω θα σου γραψω κατι απο το αγαπημενο μου βιβλιο τον ΑΛΧΗΜΙΣΤΗ...ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΟΜΟΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..σου το ευχομαι ολοψυχα καρδια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ, ΜΠΟΡΟΥΣΕ, ΚΑΙΣΑΡ, ΝΑ ΣΑΣ ΣΩΣΕΙ.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΙΩΝΙΑ ΕΝΑΛΛΑΓΗ,

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΧΙΖΕΙ ΤΙΣ ΘΟΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΩΝ,

ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΑΔΙΑΚΟΠΑ, ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΓΗ.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ 'ΚΑΝΕ ΓΟΡΓΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ,

ΠΟΥ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΑΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ,

ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΡΩΖΟΝΤΑΣ ΒΡΑΧΝΑ, ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ,

ΠΡΟΣ ΚΑΠΟΙΑΝ ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΗ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ ΝΟΤΙΑ.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ 'ΚΑΝΕ ΤΑ ΥΓΡΑ, ΠΑΡΑΔΟΞΑ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑ,

ΠΟΥ ΑΒΡΕΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ Τ'ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗΡΟΙ ΠΟΙΗΤΑΙ,

ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΓΕΜΑΤΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ

ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ, ΟΠΩΣ ΛΕΝ, ΔΕ ΓΕΛΑΣΑΝ ΠΟΤΕ.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ, ΒΕΒΑΙΑ, ΝΑ ΣΑΣ ΣΩΣΕΙ.

ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΤΕ...ΣΚΕΦΕΤΕΙΤΕ...ΕΓΩ...

ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ...ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ, ΚΑΙΣΑΡ...ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ...

ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ, ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΒΑ Τ'ΟΔΗΓΩ.

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ "ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΠΟΙΗΤΗ ΚΑΙΣΑΡΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ"

ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ-"ΜΑΡΑΜΠΟΥ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ, ΜΠΟΡΟΥΣΕ, ΚΑΙΣΑΡ, ΝΑ ΣΑΣ ΣΩΣΕΙ.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΙΩΝΙΑ ΕΝΑΛΛΑΓΗ,

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΧΙΖΕΙ ΤΙΣ ΘΟΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΩΝ,

ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΑΔΙΑΚΟΠΑ, ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΓΗ.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ 'ΚΑΝΕ ΓΟΡΓΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ,

ΠΟΥ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΑΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ,

ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΡΩΖΟΝΤΑΣ ΒΡΑΧΝΑ, ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ,

ΠΡΟΣ ΚΑΠΟΙΑΝ ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΗ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ ΝΟΤΙΑ.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ 'ΚΑΝΕ ΤΑ ΥΓΡΑ, ΠΑΡΑΔΟΞΑ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑ,

ΠΟΥ ΑΒΡΕΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ Τ'ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗΡΟΙ ΠΟΙΗΤΑΙ,

ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΓΕΜΑΤΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ

ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ, ΟΠΩΣ ΛΕΝ, ΔΕ ΓΕΛΑΣΑΝ ΠΟΤΕ.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ, ΒΕΒΑΙΑ, ΝΑ ΣΑΣ ΣΩΣΕΙ.

ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΤΕ...ΣΚΕΦΕΤΕΙΤΕ...ΕΓΩ...

ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ...ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ, ΚΑΙΣΑΡ...ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ...

ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ, ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΒΑ Τ'ΟΔΗΓΩ.

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ "ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΠΟΙΗΤΗ ΚΑΙΣΑΡΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ"

ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ-"ΜΑΡΑΜΠΟΥ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

το παρακάτω δεν ειναι απόσπασμα απο βιβλίο αλλα είναι μια ιστοριούλα που μου στείλανε στο e-mail μου...ειναι πολύ ωραία...

Μια μέρα συγκεντρώθηκαν σε κάποιο μέρος της γης όλα τα συναισθήματα και όλες οι αξίες του ανθρώπου.

Η Τρέλα αφού συστήθηκε 3 φορές στην Ανία της πρότεινε να παίξουν κρυφτό.

Το Ενδιαφέρον σήκωσε το φρύδι και περίμενε να ακούσει ενώ η Περιέργεια χωρίς να μπορεί να κρατηθεί ρώτησε: Τι είναι το κρυφτό;». Ο Ενθουσιασμός άρχισε να χορεύει παρέα με την Ευφορία και η Χαρά άρχισε να πηδάει πάνω κάτω για να καταφέρει να πείσει το Δίλημμα και την Απάθεια-την οποία δεν την ενδιέφερε ποτέ τίποτα-να παίξουν κι αυτοί.

Αλλά υπήρχαν πολλοί που δεν ήθελαν να παίξουν: Η Αλήθεια δεν ήθελε να παίξει γιατί ήξερε ότι ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα την αποκάλυπταν, η Υπεροψία έβρισκε το παιχνίδι χαζό και η Ανανδρία δεν ήθελε να ρισκάρει.

«Ένα, δύο, τρία» άρχισε να μετράει η Τρέλα. Η πρώτη που κρύφτηκε ήταν η Τεμπελιά. Μιας και βαριόταν κρύφτηκε στον πρώτο βράχο που συνάντησε. Η Πίστη πέταξε στους ουρανούς και η Ζήλια κρύφτηκε στην σκιά του Θριάμβου ο oποίος με την δύναμη του κατάφερε να σκαρφαλώσει στο πιο ψηλό δέντρο. Η Γενναιοδωρία δεν μπορούσε να κρυφτεί γιατί κάθε μέρος που έβρισκε της φαινόταν υπέροχο μέρος για να κρυφτεί κάποιος άλλος φίλος της οπότε την άφηνε ελεύθερη . Και έτσι η Γενναιοδωρία κρύφτηκε σε μια ηλιαχτίδα.

Ο Εγωισμός αντιθέτως βρήκε αμέσως κρυψώνα ένα καλά κρυμμένο και βολικό μέρος μόνο για αυτόν. Το Ψέμα πήγε και κρύφτηκε στον πάτο του ωκεανού. Το Πάθος και το Πόθος κρύφτηκαν μέσα σε ένα ηφαίστειο. Ο Έρωτας δεν είχε βρει ακόμη κάπου να κρυφτεί. Έβρισκε όλες τις κρυψώνες πιασμένες, ώσπου βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και κρύφτηκε εκεί.

«....1000» μέτρησε η Τρέλα και άρχισε να ψάχνει. Την πρώτη που βρήκε ήταν η Τεμπελιά αφού δεν είχε κρυφτεί και πολύ μακριά. Μετά βρήκε την Πίστη που μίλαγε στον ουρανό με τον Θεό για θεολογία. Ένιωσε τον «ρυθμό» του Πόθου και του Πάθους στο βάθος του ηφαιστείου και αφού βρήκε την Ζήλια δεν ήταν καθόλου δύσκολο να βρει και τον Θρίαμβο. Βρήκε πολύ εύκολα το Δίλημμα που δεν είχε ακόμη αποφασίσει που να κρυφτεί. Σιγά σιγά τους βρήκε όλους εκτός από τον Έρωτα. Η Τρέλα έψαχνε παντού, πίσω από κάθε δένδρο, κάτω από κάθε πέτρα, σε κάθε κορφή βουνού, μα τίποτα. Όταν ήταν σχεδόν έτοιμη να τα παρατήσει βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και άρχισε να τον κουνάει νευρικά ώσπου άκουσε ένα βογκητό πόνου.

Ήταν ο Έρωτας που τα αγκάθια από τα τριαντάφυλλα του είχαν πληγώσει τα μάτια. Η Τρέλα δεν ήξερε πως να επανορθώσει, έκλαιγε, ζήταγε συγνώμη Και στο τέλος υποσχέθηκε να γίνει ο οδηγός του Έρωτα. Κι έτσι από τότε ο Έρωτας είναι πάντα τυφλός και η Τρέλα πάντα τον συνοδεύει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το παρακάτω δεν ειναι απόσπασμα απο βιβλίο αλλα είναι μια ιστοριούλα που μου στείλανε στο e-mail μου...ειναι πολύ ωραία...

Μια μέρα συγκεντρώθηκαν σε κάποιο μέρος της γης όλα τα συναισθήματα και όλες οι αξίες του ανθρώπου.

Η Τρέλα αφού συστήθηκε 3 φορές στην Ανία της πρότεινε να παίξουν κρυφτό.

Το Ενδιαφέρον σήκωσε το φρύδι και περίμενε να ακούσει ενώ η Περιέργεια χωρίς να μπορεί να κρατηθεί ρώτησε: Τι είναι το κρυφτό;». Ο Ενθουσιασμός άρχισε να χορεύει παρέα με την Ευφορία και η Χαρά άρχισε να πηδάει πάνω κάτω για να καταφέρει να πείσει το Δίλημμα και την Απάθεια-την οποία δεν την ενδιέφερε ποτέ τίποτα-να παίξουν κι αυτοί.

Αλλά υπήρχαν πολλοί που δεν ήθελαν να παίξουν: Η Αλήθεια δεν ήθελε να παίξει γιατί ήξερε ότι ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα την αποκάλυπταν, η Υπεροψία έβρισκε το παιχνίδι χαζό και η Ανανδρία δεν ήθελε να ρισκάρει.

«Ένα, δύο, τρία» άρχισε να μετράει η Τρέλα. Η πρώτη που κρύφτηκε ήταν η Τεμπελιά. Μιας και βαριόταν κρύφτηκε στον πρώτο βράχο που συνάντησε. Η Πίστη πέταξε στους ουρανούς και η Ζήλια κρύφτηκε στην σκιά του Θριάμβου ο oποίος με την δύναμη του κατάφερε να σκαρφαλώσει στο πιο ψηλό δέντρο. Η Γενναιοδωρία δεν μπορούσε να κρυφτεί γιατί κάθε μέρος που έβρισκε της φαινόταν υπέροχο μέρος για να κρυφτεί κάποιος άλλος φίλος της οπότε την άφηνε ελεύθερη . Και έτσι η Γενναιοδωρία κρύφτηκε σε μια ηλιαχτίδα.

Ο Εγωισμός αντιθέτως βρήκε αμέσως κρυψώνα ένα καλά κρυμμένο και βολικό μέρος μόνο για αυτόν. Το Ψέμα πήγε και κρύφτηκε στον πάτο του ωκεανού. Το Πάθος και το Πόθος κρύφτηκαν μέσα σε ένα ηφαίστειο. Ο Έρωτας δεν είχε βρει ακόμη κάπου να κρυφτεί. Έβρισκε όλες τις κρυψώνες πιασμένες, ώσπου βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και κρύφτηκε εκεί.

«....1000» μέτρησε η Τρέλα και άρχισε να ψάχνει. Την πρώτη που βρήκε ήταν η Τεμπελιά αφού δεν είχε κρυφτεί και πολύ μακριά. Μετά βρήκε την Πίστη που μίλαγε στον ουρανό με τον Θεό για θεολογία. Ένιωσε τον «ρυθμό» του Πόθου και του Πάθους στο βάθος του ηφαιστείου και αφού βρήκε την Ζήλια δεν ήταν καθόλου δύσκολο να βρει και τον Θρίαμβο. Βρήκε πολύ εύκολα το Δίλημμα που δεν είχε ακόμη αποφασίσει που να κρυφτεί. Σιγά σιγά τους βρήκε όλους εκτός από τον Έρωτα. Η Τρέλα έψαχνε παντού, πίσω από κάθε δένδρο, κάτω από κάθε πέτρα, σε κάθε κορφή βουνού, μα τίποτα. Όταν ήταν σχεδόν έτοιμη να τα παρατήσει βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και άρχισε να τον κουνάει νευρικά ώσπου άκουσε ένα βογκητό πόνου.

Ήταν ο Έρωτας που τα αγκάθια από τα τριαντάφυλλα του είχαν πληγώσει τα μάτια. Η Τρέλα δεν ήξερε πως να επανορθώσει, έκλαιγε, ζήταγε συγνώμη Και στο τέλος υποσχέθηκε να γίνει ο οδηγός του Έρωτα. Κι έτσι από τότε ο Έρωτας είναι πάντα τυφλός και η Τρέλα πάντα τον συνοδεύει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...