Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρένθετη μητερα!


Recommended Posts

Γεια σε ολους για άλλη μια φορά!

Είμαι παντρεμένη περίπου ένα χρόνο αλλα η αλήθεια ειναι οτι προσπαθούμε με τον άντρα μου για μωρο τουλάχιστον 2 χρόνια.

Προσπαθουσαμε φυσικα πριν το γαμο γιατι ξεραμε το προβλημα μου και ξεραμε οτι θα ηταν δυσκολο να αποκτησουμε παιδι.

Αυτό που δεν ξεραμε ήταν το εμποδιο που θα ηταν στην αποκτηση παιδιου και τα αλλα προβλήματα υγείας μου.

Δυστυχώς μια πιθανη εγκυμοσυνη (έστω απο εξωσωματικη) ενεχει πολλούς κινδυνους να μείνω δυνητικά ανάπηρη. Και βεβαια πιθανοτητες κινδυνου για το εμβρυο.

Ακόμα κι αν τα καταφερνα με εξωσωματικη, θα κινδυνευα να ερθω σε μια κατασταση οπου δεν θα μπορω να φροντισω το μωρό μου. Αν βέβαια κατόρθωνα να επιβιώσω και να γεννηθει και το μωρό.

Η λύση που θα με βγάλει απο αυτό το αδιέξοδο είναι αυτή της παρένθετης μητέρας.

Θα ήθελα να μαθω τις σκεψεις σας πάνω σ αυτό.

Επίσης αν είναι καμια μανουλα απο δω πρόθυμη για να προσφέρει το υπέρτατο αγαθό της μητρότητας σε μια γυναίκα που δεν μπορει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και παλι λουλουδακι!ειμαστε και συνομηλικες..δεν ηξερα οτι ειναι τοσο σοβαρο το προβλημα σου..

συμφωνω απολυτα με την παρενθετη μητερα ως λυση για το προβλημα σου, δεν συμφωνω βεβαια με τη λυση μιας "αγνωστης".αν θα το εκανα εγω θα προτιμουσα εναν δικο μου ανθρωπο, πχ μαμα,αδερφη για να μην δημιουργηθουν προβληματα..

αυτο βεβαια ειναι η δικη μου αποψη,προς θεου!!

ευχομαι να βρεις γρηγορα λυση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κολλητη μου το 'εκανε μέσω γιάτρου ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΥΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ! και εννοειται τα χω κάνει πανω μου απο την χαρα μου!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΚΑΤ ΕΥΧΗΝ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Κατια δυστυχως υπαρχουν πολλαπλα προβλήματα υγείας τα οποία έχω μάθει να αντιμετωπίζω και να ζω μια "νορμαλ" ζωή, εχω συνελθει από καθηλωση στο κρεβατι και ρισκαρω να επιστρεψω σε αυτην την κατασταση σε εγκυμοσυνη. με μια όμως διαφορα, θα ειναι πολυ δυσκολο ως ακατόρθωτο να επανελθω.

Η μαμα μου αν και νεα δεν μπορει λογω προβληματων υγείας και αδερφη δεν έχω.

Επειτα οι φιλες μου δεν ειναι οι ιδιες μητερες και το φοβαμαι. Θεωρω ιδανικο το να βρω μια γυναικα που με αυτοθυσία και ως προσφορα θα κανει κατι τετοιο αλλα με απαραίτητη προυπόθεση να εχει κλείσει ως μητερα. Ή έστω να εχει δικα της παιδια.

Αν τολμούσα να ζητησω κατι τετοιο απο την κουνιαδα μου θα με απέτρεπε το γεγονος οτι είχε δύσκολες εγκυμοσύνες. Εξαλλου δεν πιστευω να το εκανε.

Αληθεια θα ηθελα να ακουσω γνωμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια γνωστή κοπέλα θα γίνει μητέρα με τον ίδιο τρόπου που αναφέρεις, παρένθετη μητέρα είναι η πρώτη της ξαδέλφη.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ Κ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ... ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ Κ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ... ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ .

Αυτό δεν το έχω ξανακούσει αλήθεια. Απο όσο έχω ψαξει παντα το ίδιο το ζευγαρι βρίσκει τη γυναίκα που θα κυοφορήσει το παιδί τους.

Πάντως είμαι απόλυτα σίγουρη οτι νομικα απαγορευεται καθε ειδους οικονομικη συναλλαγη μεταξύ της παρενθετης μητερας και του ζευγαριού. Νομικά λέω παντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω αυτο ξερω,οτι απαγορευεται νομικα..

κι αν δεν υπαρχει οικονομικη συναλλαγη τοτε γιατι να το κανει η αλλη?(του γιατρου εννοω) :huh:

λουλουδακι μου,μακαρι να βρεις την καλυτερη κοπελα για σενα για παρενθετη,συγγενης,φιλη η οχι..το σκεπτικο σου παντως ειναι σωστο,πρεπει να ειναι ηδη μανουλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝεφέληΠ έγραψε:

έχεις απορρίψει την ιδέα της υιοθεσίας;

οχι Νεφέλη, επειδη ομως ζουμε στην Ελλάδα νομίζω πως θα υποστώ χρόνια γραφειοκρατικης ταλαιπωρίας και τελικα δεν θα προτιμηθω επειδη εχω χρόνια νόσημα. Εξ αλλου αναμεσα στα δυο προτιμω τη λυση της παρενθετης μητερας γιατι θα εχω το παιδι μου απο την πρωτη μέρα του, απο το πρωτο χαμογελάκι του!

Αλλα δεν εχω απορρίψει τελείως την ιδεα της υιοθεσίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε συμφωνώ με το θεσμό της παρένθετης μητέρας, γιατί με φρικάρει κάπως η διαδικασία, αυτό το κατά παραγγελία μωρό. Ίσως και γιατί μία περίπτωση την οποία γνώρισα από πολύ κοντά ήταν στο έπακρο τραβηγμένη, δηλ. η γυναίκα δεν είχε ωάρια, έτσι πήραν σπέρμα από το σύζυγο και ωάριο από μία άλλη γυναίκα, τα γονιμοποίησαν και τα εμφύτευσαν στην παρένθετη μητέρα η οποία ήταν μια τρίτη γυναίκα (πήραν ωάριο από άλλη γυναίκα, για να μην μπορεί η παρένθετη μητέρα να διεκδικήσει το παιδί). Η όλη φάση μου έκανε εντελώς εμπορική δοσολοψία χάι τεκ, και με τρόμαζε.

Στην προκειμένη περίπτωση έγινε δικαστήριο, το οποίο αποφάσισε να προχωρήσουν στη συγκεκριμένη διαδικασία, αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό έγινε επειδή το ζευγάρι ήταν ξένοι που δε ζούσαν στην Ελλάδα (η διαδικασία έγινε στην Ελλάδα), ή αν είναι απαραίτητο σε όλες τις περιπτώσεις.

Όσο για την παρένθετη μητέρα, πήρε 30 χιλιάρικα! Ο άντρας της φερόταν σα νταβατζής (άλλωστε πουλούσε τη γυναίκα του, αυτό δεν έκανε;) και είχε σκοπό να συνεχίσει αυτό το εμπόριο...

Γενικά είμαι υπέρ της υιοθεσίας, η οποία, όμως, έχει κι αυτή τα χίλια μύρια κακά της.

Φυσικά, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Με φρικάρει η παρένθετη εγκυμοσύνη, αλλά βέβαια δε σημαίνει ότι έχω και δίκιο!!!!!

Το θέμα είναι, Λουλουδάκι, ότι είναι και αυτή μια αρκετά ψυχοφθόρος διαδικασία, γυναίκα που να μην είναι συγγενής ή κολλητή σου και να δεχτεί να το κάνει για τη ψυχή της μανούλας της δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις, και αν όντως χρειάζεται δικαστήριο, τότε πάλι υπάρχει περίπτωση να απορριφθείς, αφού όπως λες έχεις χρόνιο νόσημα. Αυτό, βέβαια, είναι εύκολο να μάθεις αν χρειάζεται.

Σε τελική ανάλυση, αν τελικά αποκτήσεις το παιδάκι που τόσο επιθυμείς, όλα αυτά δε θα έχουν σημασία και θα τα ξεχάσεις με το πρώτο του χαμόγελο, όπως λες κι εσύ!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

louloudaki80 έγραψε:

Επίσης αν είναι καμια μανουλα απο δω πρόθυμη για να προσφέρει το υπέρτατο αγαθό της μητρότητας σε μια γυναίκα που δεν μπορει.

Με συγκίνησες απίστευτα!!!

Σου εύχομαι να γίνεις μανούλα και αν είναι δυνατόν, να ξεπεραστούν τα προβλήματα υγείας που έχεις...

Μακάρι να βρεθεί 1 κοπέλα να μπορέσει να κυοφορήσει το μωράκι σου...

Η λύση των γυναικών που το κάνουν ως επάγγελμα είναι η ιδανική!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Επειδη το εχω ψαξει λιγο σχετικα με νομοθεσια κ τετοια να σου πω πως δικαστήριο γίνεται σε καθε περίπτωση. Θα πρεπει να υπάρχουν λόγοι υγείας που δεν επιτρεπουν στη νόμιμη μητέρα να κυοφορήσει καθως επίσης και ιατρική βεβαίωση της παρένθετης που να λεει οτι δεν εχει καποιο πρόβλημα. Επίσης ισχύουν ορια ηλικίας κ.α.

Είναι νόμος οτι το ωάριο ΔΕΝ πρεπει να είναι της παρένθετης, αν η νομιμη μητερα δεν εχει ωάρια ικανα, τοτε παιρνουν δότριας.

Επίσης απαγορευεται καθε χρηματικη αμοιβη στη παρενθετη μητερα. Οι γονεις πληρωνουν την εξωσωματικη, τις εξετασεις τη νοσηλεία τη γεννα το γιατρο κλπ.

Η περίπτωση που αναφέρεις είναι αρκετά "παράνομη". Δεν μπορω να διανοηθω πως μια γυναίκα το κανει αυτό επάγγελμα.

Απο την άλλη αν το δω απο τη δική μου πλευρα θα προτιμούσα μια γυναίκα επαγγελματία απο την άποψη οτι δεν υπήρχε περίπτωση να με ενοχλήσει στο μέλλον, και δεν θα εψαχνε ποτε το παιδι που κυοφόρησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσι μου δεν ξερω τι να σου πω το θεμα της υιοθεσιας ειναι πολυ περιπλοκο στην ελλαδα εμεις ειχαμε παει και στο εξωτερικο αλλα και εκει ειναι πολυ μεγαλη η γραφιοκρατεια αλλα και τα λεφτα που θα πρεπει να δωσεις.Πριν 3 μηνες ειχα επικοινωνισει με ενα κεντρο εξωσωματικης για να γινω δοτρια πηγα εκανα εξετασεις και σε κανα 4 μηνο θα αρχιζε η διαδικασια αλλα με προλαβε η εγκυμοσυνη μου και ετσι λογικα τωρα θα το αφησω για αργοτερα.Οσο για την παρενθετη σιγουρα πιστευω πως θα πρεπει να ειναι μια κοπελα που εχει δικα της παιδια και σιγουρα καποια που να μενει και κοντα σου ωστε να μπορεις να τη βλεπεις και να παρακολουθεις την εγκυμοσυνη απο κοντα ,τους υπερηχους τις διαφορες εξετασεις και σιγουρα θα πρεπει να υπαρχει μια συμφωνια γραπτη για να αποφυγεις τυχον απροοπτα.Ειληκρινα μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω απλα ειχαμε λαθος timing.καλη επιτυχια παντως σου ευχομαι και ολα να σου πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOYLOYDAKI ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ Κ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ http://www.forum.eimaimama.gr/forum-f6/topic-t1408.htm ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΙΤ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΟΥΝ Κ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ Κ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ. ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpoympoyki έγραψε:

LOYLOYDAKI ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ Κ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ http://www.forum.eimaimama.gr/forum-f6/topic-t1408.htm ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΙΤ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΟΥΝ Κ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ Κ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ. ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

Υπαρχουν ατομα που μπορουν να κανουν πλακα με τετοια θεματα?δεν μπορω να το πιστεψω...αυτο θα ηταν το λιγοτερο...αρρωστημενο να το πω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙ ΕΧΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΚΥΟΦΟΡΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΠΧ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΨΙΛΟΣΥΖΥΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ 100% ΑΛΛΑ ΑΛΙΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Κ ΑΛΙΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ Κ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΕΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω σκεφτει και έτσι. Πραγματι είναι δυσκολο. Δεν εχω σα στοχο όμως να πείσω καμια να το κάνει.

Υπαρχουν ομως γυναικες που το κανουν ή το έχουν κανει, έτσι?

Θα τη βρω την άκρη πιστευω γιατι ο Θεός είναι μεγάλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παλι ο συζυγος μου ειναι αρνητικος ως προς την υιοθεσια,ο πεθερος μου ειναι υιοθετημενος και πιστεψτε με εχει πολλα κατάλοιπα ο ανθρωπος! επειτα το παιδι που κυοφορει η παρενθετη μητερα ειναι βιολογικα παιδί των γονιών του...θεωρω οτι ενας ανθρωπος που επιθυμει να κανει παιδί και ανντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα υπογονιμοτητας προσπερναει ολα τα υπολοιπα "θεματα" ηθικής φύσης που μπορεί να τον ταλανίζουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ' όσα διάβασα δεν κατάλαβα ότι το λουλουδάκι προσπαθεί να βρει παρένθετη μητέρα από το φόρουμ. Μάλλον τη γνώμη μας ζήτησε για το θέμα.

Πάντως, δε θεωρώ ότι η απόκτηση παιδιού μπορεί να υπερβεί όλους τους ηθικούς και άλλους φραγμούς. Το παιδί δεν είναι αυτοσκοπός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...