Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΑΓΧΟΣ


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους, σας παρακαλω καθησυχαστε με, ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και φοβαμαι το τοξοπλασμα, εχω σταματησει να τρωω σαλατες, φρουτα, οταν βλεπω γατα στο δρομο φευγω τρεχοντας,γνωριζει καποιος πως μεταδιδετε τελικα αυτο το τοξοπλασμα??ειμαι στα ορια της τρελας,για να σας δωσω ενα παραδειγμα ο αντρας μου επισασε το λαστιχο απο το μπαλκονι και εκει γυρω ειχε πατημασιες αδεσποτης γατας,χωρις να πλενει τα χερια επιασε και ανοιξε το μπουκαλακι με το νερο και ηπιε και στη συνεχεια ηπια κ εγω, απο τοτε εχω τρελαθει,υπαρχει περιπτωση απο την επαφη του μπουκαλιου στο στομα μου να κολλησα τοξοπλασμα η μηπως αρχιζω να τρελαινομαι και πρεπει να ηρεμησω και να απολαυσω την εγκυμοσυνη μου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου μην αγχονεσαι...απολαυσε την εγκυμοσυνη σου...δεν πιστευω πως υπαρχει τετοια πιθανοτητα...τοξοπλασμα νο ιζω παθαινεις με τριχες απο ζωο απο οσο μου ειχε πει ο γιατρος μου...και τα σκυλια στα δημιουργουνε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!!ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ ΘΑ ΦΑΣ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΕΣ ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΜΗ ΤΡΕΛΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsi moy apolause thn pio glykia stigmh ths zwh soy kai egw den eixa perasei toksoplasma opws moy eixan pei kai moy apagoreysan thn epafh me zontana ayto ennoeite na mhn ta aggikso oxi oti ta peiraza alla kai sto dromo apo gates kai skylia eixa perasei kai kathomoyna dipla se skylo mia poy o antras moy eixe ena sto magazi , kai malista afoy eixe piasei 2 fores to skylo eirthe kai me aggaliase athela toy alla ok panikovlithika alla den egeine tipota :)

den nomizo na soy apogoreysasn froyta kai laxanika apla prepei na einai polykala plymena kai to kreas poly kala psymeno

ante me to kalo na pareis agkalia to paidaki soy pernas thn pio wraia fash ths zwh soy :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να εισαι καλα,σε ευχαριστω παρα πολυ, να χαιρεσαι αυτο το κουκλακι το πανεμορφο που εχεις φωτο,να σου ζησει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου μη αγχωνεσαι...στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχαμε σκυλακι στην τριτη που ειμαι τωρα εχουμε γατα ειμαι βεβαια προσεκτικη πλυσιμο χεριων δεν ασχολουμε με την αμμο του πλεον αλλα μεχρι εκει.και θα τον παιξω και θα τον αγκαλιασω αλλωστε προσεχουμε πολυ την υγεια του,εμβολια χαπια...οσο για τα φρουτα και τα λαχανικα αν δεν τα φας τωρα που εισαι εγκυος τοτε ποτε.Το μωρακι σου εχει αναγκη απο βιταμινες.Ενα καλο πλυσιμο και απολαυσε ολα τα φρουτα και λαχανικα εποχης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου μη τρελαθείς για το τοξόπλασμα κιόλας.

Να προσέχεις ναι οκ αλλά απόλαυσε αυτή την περίοδο.

διάβασε λίγο κι αυτό:

ΤΡΟΠΟΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ:

Οι γάτες αποβάλουν τις ωοκύστεις με το τοξόπλασμα στα κόπρανά τους, έτσι υπάρχει στο τρίχωμα και το στόμα της μολυσμένης γάτας και μολύνονται οι άνθρωποι. Το παράσιτο μεταδίδεται επίσης όταν καταναλωθεί ωμό ή μισοψημένο μολυσμένο κρέας. Στις διάφορες δημοσιευμένες μελέτες η πιθανότητα μόλυνσης της εγκύου διαφέρει και εξαρτάται από υγιεινοδιαιτητικές συνήθειες, τρόπο ζωής, κοινωνικοοικονομική κατάσταση, συγκατοίκηση με μολυσμένες γάτες κ.λ.π.

καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα βρε Δεσποινάκι, μην τρελλαίνεσαι!

Καλέ αν ήταν τόσο εύκολο να κολλάγαμε το οτιδήποτε στην εγκυμοσύνη τότε όλες σε γυαάλα θα είχαμε μπει.

Χαλάρωσε και απόλαυσέ την, μην χάνεις αυτές τις πολύτιμες στιγμές με τις φοβίες σου.

Άλλωστε όπως σου είπαν και τα κορίτσια, άλλες έχουν και ζώα στο σπίτι τους. Αν είσαι σχολαστική με την καθαριότητα των φρούτων και των λαχανικών δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και μην ξεχνάς ότι πρέπει να τρως, ειδικά τώρα. :)

Καλή συνέχεια.....με λιγότερο άγχος. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα και εγω το ιδιο αγχος γιατι εχω δυο σκυλια στο σπιτι τα οποια και λατρευω (φυσικα εμβολιασμενα καθαρα κτλ κτλ)και οταν ρωτησα τον γιατρο αν ειναι σκοπιμο να τα διωξω απο το σπιτι μου λεει πιο πιθανο ειναι να κολλησεις τοξοπλασμα απο απλυτα λαχανικα η μισοψημενο κρεας παρα αγκαλιαζοντας και χαιδευοντας τα σκυλια σου...αρα χαλαρωσε αλλωστε κανεις και τις εξετασεις σου εε???εγω κανω καθε δυο μηνες για τοξοπλασμα και ειναι ολα τελεια...και εχω τα σκυλια μεσα στο σπιτι..βεβαια σαλατες εξω δεν τρωω ποτε και στο σπιτι παιρνω μονο βιολογικης καλλιεργειας λαχανικα και το μαρουλι ειδικα το αφηνω και κανα τεταρτο μεσα σε νερο με ξυδι...

απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και ολα θα πανε τελεια :):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεσποινα μου θα συμφωνησω με ολα τα κοριτσια να μην αγχωνεσαι τοσο πολυ.Να προσεχεις λιγο παραπανω απλα.Εγω κολλησα τοξοπλασμα πριν την εγκυμοσυνη-ευτυχως- και τωρα απλα ελεγχω αν ξαναεμφανιστει το μικροβιο και τα αντισωματα μου. Αυτο που μου ειπαν οι γιατροι ειναι οτι το μικροβιο αυτο μεταδιδεται κυριως απο τη γατα κ συγκεκριμενα αν ερθεις σε επαφη με τα κοπρανα της.Επισης αν φας λαχανικα που δεν εχουν καθαριστει καλα καθως κ μισοψημενο κρεας,οπως ειπαν κ τα κοριτσια πιο πανω. Αυτο που κανω τωρα εγω ειναι να μην τρωω σαλατα απο εξω καθολου κ στο σπιτι μουλιαζω ολα τα λαχανικα σε νερο κ ξυδι αλλαζοντας πολλες φορες το νερο.Δηλ για να φαω σαλατα πρεπει να εχω κανει μιση ωρα προετοιμασια αλλα τι να κανω που φοβαμαι πολυ μην ξανακολλησω...Γενικα δεν χρειαζεται πανικος απλα μεγαλη προσοχη γιατι απο πειρα σου λεω οτι εκτος απο ακρως επικινδυνο για το εμβρυο μικροβιο, κανει κ παρα πολυ καιρο να φυγει.Προσοχη λοιπον κ ολα θα πανε καλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΣΠΟΙΝΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!

ΚΑΙ ΓΩ ΕΤΣΙ ΕΙΜΟΥΝ ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΑΠΛΑ ΣΤΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΛΕΝΟΥΝ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΣΑΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟΨΗΜΕΝΟ ΚΡΕΑΣ. ΣΚΥΛΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 1 ΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΤΡΩΓΑ ΕΙΧΑ ΞΕΦΟΒΗΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ. ΦΙΛΙΑ!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα καλή μου και καλη εγκυμοσύνη να έχεις. αχ ποσο μου θυμιζεις εμένα κια γω ετσι σκεφτομουν. θεωρω οτι εισαι οπως και ημουν υπερβολικη όμως με την προσοχη κανεις δεν έπαθε τιποτα βεβαια μην φτάοσυμε στο άλλο άκρο. και γω δνε έτρωγα μαρούλια απεξω γιατι δεν ήξερα πως τα πλένουν απο ολα τα άλαλ ΄'ετρωγα επίσης συκώτι μου είπαν να μην τρώω και καποιο είδος τυριου. προσπάθησε να απολαυσεις την εγκυμοσύνη σου γιατι ειναι τελεια περίοδος απλα προσεχε κιολας χωρις να φτανεις σε υπερβολες. δεν αρρωστενεις τοσο ευκολα.φιλιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

κι εγώ στα ίδια είμαι,πρώτη εγκυμοσύνη.Έχουν οι δικοί μου γάτες κι όσο κι αν τις λατρεύω,τις βλέπω από μακριά πλέον.Λίγη προσοχή θέλει απλώς. Όπως σε όλα σε αυτή τη φάση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΧΩ ΑΝΟΣΙΑ ΣΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ---ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑΚΙ---ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...