Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΜΙΛΙΑΣ - ΜΕΧΡΙ 6 ΕΤΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!!! :)

θα ήθελα να σας ενημερώσω για ενα site που βρήκα και αναφέρει αναλυτικά τα σταδια ανάπτυξης της ομιλιας των παιδιων.

http://www.logopedics.gr/anaptiksi_omilias.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mammoulamammy καλα εκανες και το ανεβασες πριν περιπου 2 χρονια ειχα γραψει και εγω σχετικα με τα σταδια αναπτυξης της ομιλιας των παιδιων .Δυστυχως δνε υπαχει η σωστη ενημερωση τοσο απο τους παιδατρους αρχικα ετυτχως τωρα στα νηπια και στο δημοτικο η νεα φουρνια εκπεαιδευτικων ειναι πιο ενημερωμενοι με τοθεμα και προσπαθουν να βοηθησουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα....

Δυστυχώς ετσι είναι....είμαστε λίγο πίσω στην Ελλαδα....

Η Λογοθεραπεία θέλει ακόμα πολλά βήματα...και το κυριότερο είναι η σωστή ενημέρωση!!!

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα Αναστασια μου χαρηκα πολυ και περιμενα απο σενα ειδικα να συμμετεχεις σε αυτη την ενοτητα -ειδικα εσυ που εχεις περασει τοσα με το Σπυρακο θα βοηθησεις πολυ .

mammoulamammy εσυ εχει παιδακι ;Αναρωτιεμε γιατι ακομα δεν εχουν δημιουργξσει τμημα λογοθεραπειας και στην Αθηνα ; Τοσα παιδια σπουδαζουν και θελουν να ασχοληθουν με αυτο τον τομεα δυστυχως στην ελλαδα οπως ειπες παμε πολυ πισω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια

ειμαι καινουρια στο φορουμ αν και εχω διαβασει πολλες φορες διαφορες χρησιμες πληροφοριες που δινετε.

Εχω προβλημα με το γιο μου που εχει κλεισει τα 2 εδω και 3 μηνες και δεν μιλαει!!! Οι λεξεις που λεει ειναι ελαχιστες και απο οτι διαβαζω σε διαφορα site κανονικα θα επρεπε μετα τα 2 να κανει φρασεις με 2 λεξεις τουλαχιστον. Το ιδιο μας ειπε και η παιδιατρος αλλα μας ψιλο-καθησυχαζει λεγοντας πως καθε παιδι ειναι ξεχωριστο και πως ειναι πολυ πιθανο η εγκυμοσυνη και ο ερχομος της αδερφης του (5 μηνων), να τον γυρισαν πισω λογω της ζηλειας που βιωνει. Η αληθεια ειναι πως δεν λεει λεξεις που τις ελεγε απο χρονιαρης.......

Ααα...να πω πως απο θεμα συνενοησης τα παμε τελεια! Ζηταει οτι θελει, νερο, φαγητο, καποιο παιχνιδι, βολτες κλπ...απλα με δικες του λεεξις ή και νοηματα. Λιγο πριν κλεισει τα 2 κοψαμε ακομα και τα pampers (λεει γιογιο).

Με συγψωρειτε για το κατεβατο αλλα καταλαβαινετε ποσο αγχωμενη ειμαι.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

πολυ καλο αυτο το site!!

εμενα ο δικος μου ξεκιναει λογοθεραπεια τον σεπτεμβρη και το βρηκα πολυυυ χρησιμο

Μπορεις να με βοηθησεις και να μου πεις ποσο χρονων ειναι ο γιοκας σου και ποιος σε παρεπεμψε στο λογοθεραπευτη?

Sorry και παλι για το κατεβατο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως ηρθες στην παρεα μας .Η ομιλια στα παιδια πρπει στα δυο χρονια να αρχιζει να λεει αρκετες κουβεντες και στα 3 να ειναι κατανοητο πρπει να καει προτασεις .

Λοιπον αυτο που πρεπει να κανεις ειναι το εξης :Τι ταμειο εχεις ; αν εχει ικα θα πρεπει να κλεισεις ενα ραντεβου για αξιλογηση στην ηπειρου στην Αθηνα ειναι το αρμοδιο τμημα θα σου δωσω τα τηλεφωνα μολιες επιστρεψω απο διακοπες .Απο εκει και περα εκει θα σου δωσουν την γνωματευση και θα σου εγκρινουν τις λογοθεραπιες τι οποιες θ αβρεις καποιο ιδωτικο κεντρο και θα παιρνεις καποια χρηματα απο το ταμειο σου .Βεβαια μετα την πρωτη αξιολογηση στο ικα της Ηπειρου θα πρεπει να πας να περασεις και απο επιτροπη στο ικα της περιοχης σου βασικα αυτο δνε ειναι τιποτα η πρωτη γνωματευση ειναι να παρεις .Τωρα αν εχεις τεβε η δημοσιο κελινεις σ εκαποιο δημοσιο νονοκομειο επιτροπη οπως ειναι το Αττικο η το τζανειο .

Αυτο που πρεπει να κατανοησεις ειναι οτι το παιδι αν οντως εχει καθυστερηση στην ομιλια δνεειναι κατι που δνε διορθονετε απλα θελει τρεξιμο και δουλεια απο εκει και περα μην βαλεις καμια ιδεα οτι το παιδι εχει καποιο αλλο προβλημα και μην αφησεις κανεναν να υποβιβασει το παιδι η εσενα .Ο Σταυρος μου ειναι 6 ετων εχω ακουσει τα 1000 μυρια και ναι στεναχωρηθηκα εκλαψα εξαγριωθηκα αλλα πισμωσα κιολας και εβαλα ενα στοιχημα με τον ιδιο μου τον ευατο και αυτο που μου ελεγαν εμενα οτι ειναι αδυνατο το εκανα δυνατο .Καθε νεα λεξη γιαμενα ηταν ενας αθλος καθε κατακτηση για το παιδι ηταν ενα σκαλοπατι να ανεβει .Σε αυτο δνε πρεπει να εισια μον η σου θα εσια εσυ ο αντρας σου η λογοπεδικος και το παιδι σε συνεργασια μαζι ολων θα ερθει το επιθυμητο αποτελεσμα.

ειπες στο θεμα τη συννενοησης τα πατε καλα με τις δικες του λεξεις καιμε νοηματα οχι μην του επειτρεπεις να κανει νοηματικη ειναικατι που το παιε πισω οταν αυτος θα σου λεει κατι με τη δικη του λεξη εσυ θα το επαναλαμβσνεις κανονικα δνε θα τουθ λεες οχι :πιτι αλλα σπιτι παραδειγμα απλα να αυτος σου λεει παμε πιτι εσυ θα του απαντας τιθες αγαπη μου να παμε σπιτι ; ετσι θα μαθει .Εγω ειχα φτασει πριν ενημερωθω να κανουμε με νοηματα μονο μου εδειχνε και ολα αυτα απο ψυχολογικους παραγοντες επειδη μετακομισαμε και ηταν στην ηλικα του γιου σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Το εψαξα σημερα με το ΙΚΑ...βρηκα τα τηλ στην Ηπειρου αλλα θα παρω αυριο γαιτι πρεπει 8-10 το πρωι.

Καλες διακοπες ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...
mammoulamammy καλα εκανες και το ανεβασες πριν περιπου 2 χρονια ειχα γραψει και εγω σχετικα με τα σταδια αναπτυξης της ομιλιας των παιδιων .Δυστυχως δνε υπαχει η σωστη ενημερωση τοσο απο τους παιδατρους αρχικα ετυτχως τωρα στα νηπια και στο δημοτικο η νεα φουρνια εκπεαιδευτικων ειναι πιο ενημερωμενοι με τοθεμα και προσπαθουν να βοηθησουν

Ναι, και δυστυχως το 90% των γονιων δε το δεχεται και αρχιζει τις δικαιολογιες (ειναι τεμπελης,βαριεται, η λογοθεραπεια ειναι της μοδας χωρις λογο :shock::shock: κτλ) και δε το ψαχνουν καθολου. Οποτε (δυστυχως) οι εκπαιδευτικοι σπανια θα πουν σε καποιον οτι το παιδακι του εχει προβλημα. Προσωπικα το ειπαμε σε 4 γονεις στο φροντιστηριο και οι 4 ειχαν την ιδια αρνητικη αντιδραση (και μιλαω για σοβαρα προβληματα...). Ενας μας ειπε οτι δηθεν το εψαξε και το παιδι ειναι μια χαρα , αλλα δεν υπαρχει τετοια περιπτωση γιατι το παιδι εκανε μπαμ οτι ειχε προβλημα.

Το κακο με ολο αυτο ειναι οτι τελικα το παιδακι τραβαει ολο το λουκι, που ζοριζεται και δε μπορει να καταλαβει γιατι...

Ειλικρινα ευχομαι σιγα σιγα να γινουμε πιο ανοιχτομυαλοι γιατι ειναι κριμα. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...