Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΕΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! :) Θα ήθελα να μου πείτε απο πόσο μηνών αρχίσατε φρουτόκρεμα στα μωράκια σας?? Και κάτι ακόμα. Πρώτα δώσατε φρούτα και μετά ρυζάλευρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Angelaki!

Το κάθε μωράκι έχει διαφορετικές ανάγκες κ όλα εξαρτώνται

απο εντελώς διαφορετικά πράγματα σε σχέση με τη διατροφή του!

Στη μικρή μου,πάντα σε συννενόηση με την παιδίατρό μας,

ξεκινήσαμε ρυζάλευρο μόλις έκλεισε τον 4ο μήνα,κ φρουτάκια

(φρέσκα εννοείται)μόλις κλείσαμε τον 6ο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !

Έμάς τη φρουτόκρεμα μας την άρχισε απο 4,5 μηνών και μας την άρχισε έτσι:

1η μέρα 3 κουταλίτσες μήλο, τη 2η μέρα 5 κουταλίτσες και τη 3η μέρα 7 κουταλίτσες!

Μετά πρόσθεσα αχλάδι (το ίδιο πάλι 3 κουταλίτσες - 5 - 7)

Μετά πρόσθεσα τη μπανάνα πάλι με την ίδια διαδικασία και στο τέλος έβαλα το πορτοκάλι !

Τώρα έχουμε φτάσει και τη τρώμε όλη σχεδόν τη φρουτόκρεμα και καλύπτει ένα γεύμα ... ! ααα ! επίσης, του βάζω και ένα μπισκοτάκι ΜΙΡΑΝΤΑ μέσα για να γλυκαίνει λιγάκι (εννοείτε με οδηγίες του γιατρού εε!!)

Την απογευματινή μου την έδωσε τώρα σχεδόν 5 1/2 μηνών ... αλλά το ρυζάλευρο δεν το έτρωγε με τίποτα ! Δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα .. έτσι μου είπε η γιατρός και του έδωσα Μπισκοτόκρεμα και ευτυχώς τη τρώει όλη ! να σημειώσω εδώ ότι ο γιόκας μου δεν έχει πρόβλημα βάρους και γι'αυτό μου έδωσε τη μπισκοτόκρεμα !

Αντε καλή αρχή σας εύχομαι ... !

:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις 5 μηνων φαγαμε ρυζαλευρο

6 μηνων αρχισαμε φρουτα: 1 εβδομαδα μηλο, 2η εβδομαδα και αχλαδι, 3 εβδομαδα και μπανανα

προσωπικη μου αποψη (συγνωμη σοφια) δεν υπαρχει λογος να προσθεσεις μεσα μπισκοτα γιατι τα φρουτα ειναι απο μονα τους γλυκα και εχουν αρκετη ζαχαρη - ακομα κι αν δεν εχει προβλημα βαρους το παιδι.

οσο πιο αργα εισαγεις συστατικα επιβαρυντικα μελλοντικα τοσο το καλυτερο. εγω πχ κοιτουσα ολες οι κρεμες να μην εχουν κρυσταλλικη ζαχαρη, οπως και τα γιαουρτια (απο τον 8ο μηνα). Τωρα που η μαργαριτα εγινε 15 μηνων αρχισε να τρωει μπισκοτακια νουτριτσια ειδικα για μωρα

καλες μπουκιες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia μου, συμφωνώ μαζί σου για το μπισκοτάκι αλλά δεν μου την έτρωγε με τίποτα τη φρουτόκρεμα και η παιδίατρος μου το σύστησε ! απο τότε τη τρώει όλη και τρελαίνεται !

Δεν πιστεύω να του κάνω κακό εε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFIA έγραψε:

Frapedia μου, συμφωνώ μαζί σου για το μπισκοτάκι αλλά δεν μου την έτρωγε με τίποτα τη φρουτόκρεμα και η παιδίατρος μου το σύστησε ! απο τότε τη τρώει όλη και τρελαίνεται !

Δεν πιστεύω να του κάνω κακό εε?

Κακό δεν του κάνεις σίγουρα κοριτσάκι μου,αλλα μπορείς

σιγά σιγά να του το μειώνεις,μέχρι ν αρχίσει να τρώει

το φρούτο αυτούσιο..Έτσι έκανα εγώ με τη βανίλια..Στην

αρχή έβαζα 1 μεζούρα μεσα στο φρούτο για να το φάει,μετά

άρχισα να τη μειώνω κ έδώ κ μήνες το τρώει σκέτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eμεις ξεκινησαμε 4,5 μηνων ριζαλευρο και της πηρα το βιολογικο της holle που δεν εχει ζαχαρη και της αρεσει πολυ,και μολις μπηκε στιν 5ο ξεκινησαμε και φρουτακια με μηλο-αχλαδι-πορτοκαλι που της αρεσουν επισης πολυ.Δοξα το Θεο εχω ευκολο παιδακι στο φαγητο.Τα παιρνω βιολογικα και τα φρουτα,προσπαθω οσο μπορω να τρεφετα υγιεινά η τζουτζουκα μου.Εσενα ποσο μηνων ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

SOFIA έγραψε:

Κακό δεν του κάνεις σίγουρα κοριτσάκι μου,αλλα μπορείς

σιγά σιγά να του το μειώνεις,μέχρι ν αρχίσει να τρώει

το φρούτο αυτούσιο..Έτσι έκανα εγώ με τη βανίλια..Στην

αρχή έβαζα 1 μεζούρα μεσα στο φρούτο για να το φάει,μετά

άρχισα να τη μειώνω κ έδώ κ μήνες το τρώει σκέτο!!![/quote:2qyh6twz]

οταν ηταν να ξεκινησουμε χορτα και φρουτα η αδερφη μου που ειναι 4 χρονια μεγαλυτερη και ειχε ηδη 2 παιδια μου εξηγησε το εξης... αν γινει η αρχη με γευστικο φαγητο τοτε τα υπολοιπα που θα ειναι ανοστα, αγευστα δε θα τα τρωει με τιποτα και εξηγουμαι...

η χορτοσουπα ειναι αναλατη τελειως μπλιαξ! τα φρουτα ειναι μεν γλυκα αλλα οχι σαν μια μπισκοτοκρεμα πχ... ετσι αν η πρωτη επαφη με το ρυζαλευρο ειναι μια κρεμα που εχει ζαχαρη μετα τοτε σιγουρα η αντιδραση θα ειναι οχι στα φρουτα , οχι στα ανοστα φαγητα.

Ετσι και εδρασα.. πηρα ρυζαλευρο τελειως αγευστο (αυτο που βαζουν ως συμπληρωμα στα φαγητα που δεν τρωγεται με τιποτα! :lol::lol::lol: ) και μετα τα φρουτα ηταν σα να ετρωγε μπακλαβα!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

σιγουρα τα μπισκοτακια δεν κανουν κακο αλλα σιγουρα δυσκολευουν τη ζωη σου ;););)

επισης ο γιατρος λεει κατι πχ μπισκοτοκρεμα γιατι ετσι ειθισται, αλλα εσυ μπορεις να αντιπροτεινεις κατι αντιστοιχο πιο "υγιεινο" και αυτος θα το δεχτει.

Ας μη ξεχναμε οτι υπαρχουν πολλες μαμαδες που δεν ενδιαφερονται για την υγεια των παιδιων τους αλλα μονο για την ευκολια τους, ετσι τα μπουκωνουν με βαζακια, κρεμες τιγκα στη ζαχαρη μονο και μονο για να μην παιδευονται. Συνεπως ο γιατρος δε ξερει σε ποια κατηγορια μαμας ανηκεις, οποτε συνηθως προτεινει τον ευκολο δρομο ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις πρωτα ρυζαλευρο περιπου 5.5 μηνων και μετα απο 10 μερες σιγα σιγα μηλο με αχλαδι μετα μπανανα και μενα στην αρχη δε

ν ηθελε μετα ομωςσυνηθισε και την κατευαζει οοολη .χωρις μπισκοτο εμεις διοτι αν του δωσεις με μπισκοτο μετα δυσκολα θα φαει χωρις,,,καλο ειναι να συνηθισει ατοφιες τις γευσεις....φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΣΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ!! ΜΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ςΞΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΕΜ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΚΑΙΑ ΜΗΛΟ ΜΠΑΝΑ ΑΧΛΑΔΑΚΙ!!!! ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝ ΑΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!! ΤΩΡΑ ΤΡΩΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑ!!1 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΡΑΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ !1 ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας πρότεινε ο γιατρός ποιές μάρκες να πάρετε και τι ακριβώς;

Γιατί είμαι και εντελώς άσχετη...ή σας είπε τώρα ξεκινάτε με κρέμα;

Οι κρέμες είναι ανάλογα με την ηλικία να φανταστώ όπως τα γάλατα;

Κι εγώ δεν θέλω με τίποτα να της δώσω συντηρητικά..ειδικά ζάχαρη...οπότε θα πρέπει να τσεκάρω τα συστατικά σωστά;

Από το μάρκετ τις αγοράζετε ή από το φαρμακείο; Έχουν τις ίδιες μάρκες;

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις....είμαι νέα μανούλα.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Μαράκι85 ο γιός μου 4 μηνών.

Ισως ξεκινήσω αυτό με το ρυζάλευρο το άγευστο για να του φανούν τα φρούτα πεντανόστιμα!!!

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς Θεού, αυτό με το μπισκότο δεν το έκανα για την ευκολία τη δική μου !! Και εγώ νέα μανούλα είμαι και ακόμα μαθαίνω ! Ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού μας και έτσι κινούμαι ! Αλλά και εδώ στο mammyland έχω πάρει πάρα πολλές χρήσιμες συμβουλές γιατί πιστεύω ότι η πείρα σ'εσάς τις "παλιές μανούλες :) " είναι πολύ σημαντική και γι'αυτό σας ρωτάμε !!!! :) :) .... !

Απο σήμερα ελλατώνω σιγά σιγά το μπισκότο και σιγά σιγά θα του το κόψω τελείως !

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο? Μπισκοτόκρεμα που του δίνω το απόγευμα είναι και αυτό λάθος ? Εννοείται ότι ο γιατρός μας το είπε.. το ρυζάλευρο δεν το έτρωγε με ΤΙΠΟΤΑ .. του ερχόταν τόση αηδία που του ερχόταν εμετός .. τόσο πολύ να φανταστείτε .. και δοκίμασα όλες τις μάρκες (εκτός τις βιολογικές γιατί δεν το ήξερα !)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από εμένα!

Ο κάθε γιατρός νομίζω πως ακολουθεί το δικό του πρόγραμμα και πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες του κάθε παιδιού.

Εμείς, επειδή έχει ο μπέμπης αλλεργία στο γάλα, ξεκινήσαμε ρυζάλευρο σκέτο άνοστο και άγευστο (χωρίς γάλα μέσα) :S . Βγάζω δικό μου γαλατάκι και το φτιάχνω. Όταν έγινε 5 μηνών το ξεκίνησε αλλά δεν του πολυαρέσει. Τις πρώτες 2 μέρες αηδίαζε πολύ :x και έτρωγε 2-3 κουταλίτσες. Τώρα τρώει ευχάριστα 50γρ αλλά μετά γκρινιάζει και δεν θέλει άλλο.

Φρούτα θα ξεκινήσουμε 5μισι μηνών πρώτα με μήλο, μετά αχλάδι, μετά μπανάνα και τέλος πορτοκάλι. Θα προσθέτω ένα φρούτο κάθε 2 μέρες. Μόλις τα φάει όλα θα ξεκινήσουμε τα λαχανικά.

Επίσης ρώτησα για τα καλοκαιρινά φρούτα (που είναι υπέροχα) αν μπορώ να του δώσω και είπε πως μέχρι τον 7ο μήνα να του δίνω μόνο τα κλασικά, όπως και με τα λαχανικά μόνο πατάτα - καρότο - κολοκύθι - σέλινο. Μετά μπορώ να δώσω ότι λαχανικό και φρούτο θέλω εκτός από 2-3 που θα μπούν στον 11ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...