Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ-ΠΟΣΗ ΩΡΑ?-ΧΑΠΙΑ ΜΑΓΙΑΣ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες καινουργιες και παλιες.

Εγω σαν καινουργια μανουλα ειμαι γεματη αποριες μιας και προσπαθω να κανω οτι καλυτερο για τον μπεμπη μου.

Θηλαζω αποκλειστικα απο την αρχη. Ο παιδιατρος μου συνεστησε να τον ταϊζω απο 10 λεπτα στο καθε στηθος. Πριν απο 3 μερες τον πηγα σε αλλο παιδιατρο και μου ειπε να τον ταϊζω με ελευθερο προγραμμα και να τον βαζω στο ενα στηθος καθε φορα, να τρωει μεχρι να το αδιασει και αν χρειαστει να τον βαζω και στο αλλο. Επισης μου ειπε να μην πινω μπυρα χωρις αλκοολ αλλα να πινω 2 χαπια μαγιας μπυρας την μερα, πρωι και βραδυ. Διαβασα ομως οτι αυτα οταν τα πινεις εχεις υπερπαραγωγη γαλακτος, οπως επισης οσες τα πινουν τα πινουν με συγκεκριμενη δοσολογια και με συγκεκριμενο "προγραμμα".

Οι αποριες μου ειναι οι εξης :

Κατ' αρχην τον μπεμπη πρεπει να τον θηλαζω και απο τα 2 στηθη καθε φορα ή απο το ενα μονο? Ποση ωρα να τον ταϊζω? Μια φορα που τον αφησα να φαει πολλη ωρα, μετα μαλλον το μωρο ζοριστηκε το στομαχακι του, γιατι εκανε λιγακι εμετο και φοβαμαι να τον αφηνω να τρωει οσο θελει. Το θεμα ειναι οτι αφηνοντας τον 10 και 10 λεπτα φαινεται να μην χορταινει, γιατι οταν τον βγαζω τρωει τα χερακια του, ψαχνει και ρουφαει την πιπιλα του με μανια. Α. Ξεχασα να σας πω οτι ο μπεμπης τρωει καθε 3ωρο.

Επισης τι ισχυει με τα χαπια μπυρας?

Ακομη οταν τον πιανει λοξυγγας, που τον πιανει πολυ συχνα μετα το γαλατακι, τι να τον κανω? ΝΑ τον βαζω στο στηθος να περασει ή να τον αφησω να του περασει μονος του? Και με το ρεψιμο τι κανουμε? Οταν τρωει μεσα στη νυχτα μισοκοιμισμενος πολλες φορες δεν ρευεται και εγω φοβαμαι να τον ξαπλωσω να κοιμηθει μηπως και του ανεβει το γαλα και πνιγει.....

Περιμενω τις εμπειρες μανουλες να με βοηθησουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα σου ζησει!!! (ελπιζω να μην γινει μακελιο παλι)

Λοιπον θηλαζεις οποτε και οσο θελει χωρις ρολογια και χρονομετρα. Γκρινιαζει? στηθος...

Γιατι το ταιζιες ανα τριωρο? Σε αυτες τις ηλικιες πρεπει να κανει τουλαχιστον 8-10 θηλασμους το 24ωρο. Πρεπει να βρεχει τουλαχιστον 6-8 πανες και ετσι καταλαβαινεις οτι εχει τραφει σωστα.

ΤΟ σωστο ειναι να θηλαζεις ενα στηθος την φορα για να παιρνει και το πιο πηχτο γαλα που ειναι και το ποιο θρεπτικο.

Για τις γουλιτσες μην στεναχωριεσαι. Πολλα μωρα το κανουν. Κρατα το λιγο ορθιο μετα το γευμα και το κρεβατακι του να εχει λιγο κλιση.

Αν δεν ρευετε μην σε νοιαζει. Με το μητρικο γαλα επειδη ειοναι ευπεπτο δυσκολα κανει αναγωγες. Αν δεις οτι δεν ρευετε με τιποτα μην το ταλαιπωρεις. Ξαπλωσε το..

Μαγια μπυρας γιατι να παρεις? Οσο υπαρχει ζητηση υπαρχει και παραγωγη. Μην μπλεξεις με αυτα γιατι μπορει να παθεις υπερπαραγωγη και μαστιτιδα. Το στηθος σου θα παραγει οσο χρειαζετε το μωρο...

Οσο για τον λοξυγγα λιγακι μεμε και του περναει, αλλιως το κρατας μεχρι να ρευτει...

Ξεχασα κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Nα σου ζησει!!! (ελπιζω να μην γινει μακελιο παλι)

Λοιπον θηλαζεις οποτε και οσο θελει χωρις ρολογια και χρονομετρα. Γκρινιαζει? στηθος...

Γιατι το ταιζιες ανα τριωρο? Σε αυτες τις ηλικιες πρεπει να κανει τουλαχιστον 8-10 θηλασμους το 24ωρο. Πρεπει να βρεχει τουλαχιστον 6-8 πανες και ετσι καταλαβαινεις οτι εχει τραφει σωστα.

ΤΟ σωστο ειναι να θηλαζεις ενα στηθος την φορα για να παιρνει και το πιο πηχτο γαλα που ειναι και το ποιο θρεπτικο.

Για τις γουλιτσες μην στεναχωριεσαι. Πολλα μωρα το κανουν. Κρατα το λιγο ορθιο μετα το γευμα και το κρεβατακι του να εχει λιγο κλιση.

Αν δεν ρευετε μην σε νοιαζει. Με το μητρικο γαλα επειδη ειοναι ευπεπτο δυσκολα κανει αναγωγες. Αν δεις οτι δεν ρευετε με τιποτα μην το ταλαιπωρεις. Ξαπλωσε το..

Μαγια μπυρας γιατι να παρεις? Οσο υπαρχει ζητηση υπαρχει και παραγωγη. Μην μπλεξεις με αυτα γιατι μπορει να παθεις υπερπαραγωγη και μαστιτιδα. Το στηθος σου θα παραγει οσο χρειαζετε το μωρο...

Οσο για τον λοξυγγα λιγακι μεμε και του περναει, αλλιως το κρατας μεχρι να ρευτει...

Ξεχασα κατι?

Οχι δεν ξεχασες τιποτα και μαλιστα ησουν πολυ κατατοπιστικη και περιεκτικοτατη!!!!!! Να σαι καλα και να σου ζησει και το μωρακι σου.

Θηλαζω ανα 3ωρο γιατι ο μπεμπης με το που τρωει αρχισει να ειναι εχει ενοχλησεις λογω κολικων και αργει να τον ξαναπαρει ο υπνος, με αποτελεσμα να κοιμαται κανενα 2ωρο αφου φαει και ετσι ξυπναει μετα απο καμια ωρα γιατι πειναει και εγω δεν θελω να τον ξυπναω νωριτερα για να φαει΄......

Λες δηλαδη να τον αφηνω να τρωει οσο θελει μεχρι να χορτασει και να αφησει το στηθος μονος του? Φοβαμαι μηπως και βαρυστομαχιασει και οι κολικοι του γινουν πιο εντονοι και επειδη απο τα πονακια του σφιγγεται και κουνιεται μετα το γευμα, κανει εμετο ...... Εσυ θηλαζεις? Αν ναι ετσι κανεις, το αφηνεις να φαει οσο θελει?

Για τα χαπια δεν θελω να τα παρω, προτιμω να πινω το ποτηρακι μου με την μπυρα χωρις αλκοολ που με δροσιζει κιολας. Τα αγορασα γιατι μου τα προτεινε ο παιδιατρος, αλλα με αυτα που διαβασα φοβαμαι να τα παρω και δεν θα τα παρω τελικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και να σου ζησει :):):)

λοιπον...θα τον αφηνεις να τρωει οσο θελει εκεινος...στον θηλασμο δεν υπαρχουν ρολογια...θα τον βαζεις στο ενα στηθος και αν δεις οτι δυσανασχετει και θελει και απο το αλλο τοτε μονο θα τον βαζεις..καλο ειναι δηλαδη να τρωει μονο απο το ενα στηθος ανα γευμα....ετσι περνει το πιο λυπαρο γαλα σου...

τα χαπια μπυρας δεν νομιζω οτι σου χρειαζονται...εγω δεν πηρα ποτε...

αν δεν σου ρευεται στο τεταρτο τοτε τον αφηνεις στο κρεβατακι το οποιο πρεπει να εχει μια ελαφρια ανακλιση και το μωρο θα το βαζεις να κοιμαται ανασκελα με το κεφαλακι του στα πλαγια..ετσι δεν εχει φοβο ακομα και αν βγαζει γαλατακι...

πολλα φιλια και καλη συνεχεια :kiss::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να το αφηνεις να τρωει οσο θελει. Δεν βαρυστομαχιαζει. Δοκιμασε να το θηλαζεις νωριτερα. Αν για παραδειγμα φαει και μεινει 2 ωρες ξυπνιος στην μιαμιση ωρα ξαναβαλτον στο στηθος. Θα φαει και θα κοιμηθει.

Οι κολικοι ανακουφιζοντε απο τον θηλασμο. Τα βοηθαει να κανουν κακακια..και πριτσες! :P Διαβασα και το αλλο ποστ σου. Κανε υπομονη. Ειναι δυσκολη περιοδος αλλα θα περασει! ;)

Και ναι θηλαζω μεχρι και σημερα οσο και οποτε θελει με μεγαλη επιτυχια! :) και ειμαστε κοντα 10 μηνων!! :woohoo:

Χαπια μην παρεις γιατι εισαι σε φαση που εδραιωνετε η γαλουχια σου και κακο θα κανεις. Μπυριτσα μια χαρα ειναι. Ειδικα τωρα καλοκαιρακι!!!!!! Γιαμι γιαμι!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το παιδί πρέπει να τρώει όποτε θέλει όση ώρα εκείνο θέλει. Εσυ όταν πεινάς δεν είσαι νευρική; Δεν θες να είσαι χορτάτη μετά το γεύμα; Φαντάσου τώρα ένα μωρό που δεν καταλαβαίνει ακόμα τι σημαινει πείνα... Πεινάει και όλα του φταίνε!

Εγώ δεν πήρα ούτε μαγια της μπύρας ούτε έπινα μπύρα. Απλά έβαζα το παιδί στο στήθος και είχα γάλα και τους 16 μήνες που θήλασα. Ποτέ δεν το άφησα το μωρό να περιμένει για να φάει. Όποτε το ζητούσε, της το έδινα!

Ένα στήθος τη φορά. Ίσως στην αρχή, επειδή το στήθος σου έχει συνηθίσει σε 10λεπτα, να σε κουράσει λίγο, αλλά είναι πολύ καλύτερα το γεύμα να γίνεται αποκλειστικά από ένα μαστό.

Εμένα έτρωγε 5 λέπτά κάθε 1-1,5 ώρα και στους 8 μήνες είχε βάλει 6 κιλά και μετρούσαμε δίπλες... Φαγητό έφαγε στους 14 μήνες από δική της επιλογή και κανένας γιατρος ποτέ δεν ανησυχησε γιατί είχε καλό βάρος και φαινόταν υγιής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το παιδί πρέπει να τρώει όποτε θέλει όση ώρα εκείνο θέλει. Εσυ όταν πεινάς δεν είσαι νευρική; Δεν θες να είσαι χορτάτη μετά το γεύμα; Φαντάσου τώρα ένα μωρό που δεν καταλαβαίνει ακόμα τι σημαινει πείνα... Πεινάει και όλα του φταίνε!

Εγώ δεν πήρα ούτε μαγια της μπύρας ούτε έπινα μπύρα. Απλά έβαζα το παιδί στο στήθος και είχα γάλα και τους 16 μήνες που θήλασα. Ποτέ δεν το άφησα το μωρό να περιμένει για να φάει. Όποτε το ζητούσε, της το έδινα!

Ένα στήθος τη φορά. Ίσως στην αρχή, επειδή το στήθος σου έχει συνηθίσει σε 10λεπτα, να σε κουράσει λίγο, αλλά είναι πολύ καλύτερα το γεύμα να γίνεται αποκλειστικά από ένα μαστό.

Εμένα έτρωγε 5 λέπτά κάθε 1-1,5 ώρα και στους 8 μήνες είχε βάλει 6 κιλά και μετρούσαμε δίπλες... Φαγητό έφαγε στους 14 μήνες από δική της επιλογή και κανένας γιατρος ποτέ δεν ανησυχησε γιατί είχε καλό βάρος και φαινόταν υγιής!

Να σε ρωτησω κατι ? Το μωρακι σου το ταϊζες καθε 1 με 1 1/2 μου ειπες. Αυτο ισχυε τη μερα ή και την νυχτα? Εγω ταϊζω την νυχτα καθε 3ωρο και με εχει εξαντλησει, που και να θηλαζα καθε 1 ωρα...... Βεβαια εμεις ταλαιπωρουμαστε με αυπνιες και γκρινια λογω κολικων, αλλα και παλι τοσο συχνος θηλασμος νομιζω οτι θα με αποτελειωνε.....

Δεν ξερω τι να κανω..... Ειλικρινα νοιωθω ωρες ωρες οτι δεν τα καταφερνω καλα.... Ειδικα οταν ποναει, σπαραζει η ψυχη μου. Θα δοκιμασω να θηλαζω απο το ενα στηθος καθε φορα και βλεπουμε. Θα τον ταϊζω καθε φορα που θα βλεπω οτι πειναει και θα τον αφηνω να τρωει οσο θελει ελπιζοντας οτι κανω το καλυτερο γι αυτον.

ΠΑντως τωρα το απογευμα παροτι τον ταισα στις 7 απο το ενα στηθος για 25 λεπτα, ηταν ανησυχος απο την ωρα που αρχιζε να χωνευει, δηλαδη απο την ωρα που αρχισαν τα πονακια του και τον ταισα απο το αλλο στηθος στις 8 και κατι για 10-15 λεπτακια και τον πηρε ο υπνος και ηρεμησε ο πριγκηπας μου.

Σας ευχαριστω ρε κοριτσια. Να ξερετε οτι ειναι πολυτιμες για ολες εμας τις απειρες μανουλες οι συμβουλες απο ολες εσας τις εμπειρες. Να στε ολες σας καλα και να χαιρεστε τα μωρακια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω κατι ακομη?

Οταν λετε να ταιζω απο το ενα στηθος καθε φορα μεχρι να αδειασει, πως θα καταλαβω οτι αδειασε? Οταν το παταω και δεν θα βγαινει γαλατακι?

ΚΑι επισης να αφηνω το μωρακι μου να τρωει μεχρι να χορτασει? Να μην του το τραβαω νωριτερα? Και θα καταλαβω οτι χορτασε οταν σταματησει να τρωει? Ο δικος μου αν τον αφησω να φαει οσο θελει(μια φορα το δοκιμασα), οταν χορτασει (φανταζομαι οτι εχει χορτασει) πιπιλαει αλλα οταν παω να του βγαλω το στηθος απο το στομα ξεκιναει να ρουφαει. Αυτο τι σημαινει? Οτι πειναει ή οτι παιζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη θήλαζα τη νύχτα κάθε 1,5-2 ή και 3 ώρες. Ηταν αρκετά κουραστικό.

όταν είχε τους κολικούς την είχα αγκαλιά και της τραγουδούσα, την κουνούσα και έκανα υπομονή.

Το παιδί το ταϊζεις όση ώρα εκείνο θέλει, μέχρι να αφήσει μόνο του το στήθος. Αν δεις ότι το αφήνει και παρόλα αυτά είναι ανήσυχο, τότε δώσε του το άλλο.

Το μωρό σου είναι μικρό για να κάνει παιχνίδια. Καμιά φορά κουράζονται, κάνουν διάλειμμα και ξαναρχίζουν το φαγητό. Στην πρώτη κόρη έκανα μαραθώνιους θηλασμούς. Και 2 ώρες συνεχόμενες στο στήθος, 1 ώρα περίπου διάλειμμα και πάλι από την αρχή. Τους πρώτους μήνες αυτό γιατί μετά έκανε 10λεπτα και τέλος.

Επειδή δεν μπορείς να γνωρίζεις πόσο έφαγε, μην κάνεις εικασίες, άσε το παιδί από μόνο του να αρνηθεί το στήθος. Θα το δεις πιο ικανοποιημένο.

Για τους κολικούς εμένα μου έλεγαν να πίνω εγώ τσάι από γλυκάνισο και μάραθο για να πηγαίνει στο γάλα, αντί να της το δίνω απευθείας. Κάνε και λίγο μασάζ στην κοιλιά και μπόλικη υπομονή. Όσο γίνεσαι εσύ νευρική, το περνάς στο μωρό και δεν μπορεί να κοιμηθεί εύκολα.

Τέλος, το να βγάζει σταγόνες το στήθος όταν το πατάς δεν σημαίνει τίποτα! Να πίνεις πολλά υγρά και να έχεις πάντα νερό δίπλα σου όταν θηλάζεις. Εμένα με βοηθούσε πολύ και κατέβαζα γάλα μόλις έπινα νερό. Αντανακλαστικό ήταν, αλλά αποτελεσματικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνησω με τα κοριτσια ταιζε το μωρακι σου οση ωρα θελει

μην βαζεις ωραρια εφοσων θελεις να θηλασεις

οσο για τις γουλιες τα περισοτερα μωρακια βγαζουν γουλιτσες ειδικα στην αρχη

για την μαγια μπυρας σου εχω βαλει ενα σχετικο λινκ να δεις μιας και δεν εχω παρει για να ξερω αλλα εκει απανταει μια συμβουλος θηλασμου πιστοποιημενη και μπορεις να εχεις περισοτερες πληροφοριες αν θελησεις

οποτε η μικρη μου εχει λοξυγκα την βαζω στο στηθος πινει γαλατακι και της περναει σχεδον αμεσως

επισης καποιες φορες ουτε εμενα η μικρη μου ρευοταν τα βραδια αλλα επεζησε βεβαια καλο θα ειναι οταν δεν ρευεται να την προσεχεις λιγο περισοτερο και εγω φοβομουν στην αρχη μην βγαλει γουλιτσα και δεν το καταλαβω αυτο που εκανα οταν καποια στιγμη εβγαλε γουλιτσα στον υπνο της και ειχα φοβηθει πολυ ηταν να βαλω για ενα μηνα μια πετσετουλα κατω απο το στρωμα που κοιμοταν ωστε να παρει μια κλιση προς τα πανω και να μην πνιγει αν τυχαινε ξανα να βγαλει γουλια στον υπνο της

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 1%E9%E5%F2

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 1%E9%E5%F2

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 1%E9%E5%F2

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 1%E9%E5%F2

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... ost1625897

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...