Μετάβαση σε περιεχόμενο

και τωρα τι γαλα???????


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις μανουλες. θα ηθελα την αποψη σας και την εμπειρια σας. εχω δυο παιδακια ,διδυμα 11 μηνων. αρκετο καιρο με απασχολει τι γαλα να τους δωσω μετα τον πρωτο χρονο.δυστυχως δεν μπορουσα να θηλασω και λεω δυστυχως γιατι προσπαθησα παρα πολυ αλλα δεν ηθελαν με τιποτα την θηλη και οποτε τα εβαζα εκλαιγαν σπαρακτικα μεχρι να τους δωσουμε το μπουκαλι.τελικα πηνουν ξενο γαλα μεχρι σημερα.αλλα δεν ξερω τι να κανω απο εδω και περα.να συνεχισω με γαλα σκονη 3 βρεφικης ηλικιας η να ξεκινησουμε γαλα τυπου εβαπορε??? θα ηθελα παρα πολυ τις αποψεις σας.ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησουν τα παιδακια σου

εγω στον δικο μου δινω φρεσκο. για το εβαπορε εχω ακουσει οτι πολλοι παιδιατροι ειναι αντιθετοι αν και δεν εχω καταλαβει ακομα το λογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου διδυμομανουλα.

κι εγω γεννησα διδυμακια και ειναι τωρα περιπου 2 μηνων!

τους ξεκινησα με almiron premature

μετα πηγαμε nan sensitive λογω κολικων και τωρα θα αλαλξουμε για

novalav ha γιατι εγιναν δυσκοιλια.

για την ηλικια που ρωτας δεν ξερω, αλλα θα με ενδιεφερε να μου πεις τι γαλατα τους εδωσες μεχρι τωρα.

φιλια

υ.γ. κι εγω εκανα προσπαθεια για θηλασμο κι ακομα κραταω το γαλα αλλα δεν φτανει που να χτυπιεμαι.ασε που δεν ξερουν να θηλασουν γιατι εμειναν θερμοκοιτιδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησουν τα μωρακια σου new mammy!!!!!!εγω εμεινα ενθουσιασμενη με το γαλα που μου εδωσαν απο την αρχη γιατι επαιρναν και πολυ καλο βαρος καθε μηνα και δεν μου εκαναν ουτε δυσκοιλιοτητες ουτε εμετους.στην αρχη τους εδεινα το novalac 1 και μετα τον 6ο μηνα συνεχισα με το novalac 2 που πινουν μεχρι και σημερα.ρωτα την γιατρο σου για το γαλα αυτο για να δεις αν κανει στην περιπτωση σας επειδη μου ανεφερες και κατι για κολικους (αν και απο οτι ξερω υπαρχει και novalac anticolic) αλλα εγω ειμαι πολυ ευχαριστιμενη με το γαλα αυτο.ελπιζω να σε βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου έλεγα να συνεχίσεις με γάλα σκόνη μεχρι τους 18 μήνες. Εγώ που μίλησα με τον παιδιατρο μου, τώρα που σταμάτησα τον θηλασμό μου είπε να συνεχίσω με ειδικο γάλα για παιδιά από 1 έτους. Δυστυχώς της μικρής δεν της αρέσει και πίνει φρέσκο γάλα... Το παλευουμε όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποιοι παιδιατροι λενε μετα το χρονο να συνεχισεις το γαλα σε σκονη, τον καταλληλο για την ηλικια τυπο, και καποιοι αλλοι λενε δωσε φρεσκο ή εβαπορε ή οτι θελεις...

Στον παιδιατρο που παμε τωρα επεσε στην αντιληψη μου οτι αλλες οδηγιες εδινε σε μια μαμα με παιδακι 1ος ετους και αλλες σ' εμενα. Πιστευω οτι εχει σχεση με τη διατροφη που κανει γενικοτερα το παιδι, ποια τροφιμα αποφευγει και ισως και το βαρος του και την αναπτυξη του γενικοτερα...

Οποτε καλυτερα να ρωτησεις τον παιδιατρο που παρακλουθει τα παιδια να σου πει τη γνωμη του και αν εχεις το θαρρος και την αιτιολογια...

Εγω παντως, απελπισμενη απο μια σχεδον διμηνη αποχη που εκανε ο μικρος μου απο οποιοδηποτε γαλα σε σκονη, του εδωσα 11 μερες πριν τα πρωτα του γεννεθλια το Δελτα Advance με 80% λιγοτερη λακτοζη. Το επελεξα αντι για το κανονικο με κριτηριο οτι ειχε λιγοτερες θερμιδες (ειναι λιγο παχουλουλης), οτι τρωει ολα τα αλλα τροφιμα μαλλον σε μεγαλες ποσοτητες, οτι ειναι πιο ευπεπτο και τελος τη γευση (γλυκιζει καπως) και τη μυρωδια που προκυπτει απο την αφαιρεση της λακτοζης, οπως λεει η εταιρια τουλαχιστον...

Ευτυχως το δεχτηκε μια χαρα και πινει οσο χρειαζεται μεχρι τωρα. Αν δεν ειχε προκυψει αυτη η αρνηση του για τα αλλα γαλατα σε σκονη, που με εκανε να υποψιαζομαι κιολας οτι εχει φουσκωματα στο στομαχι, θα του εδινα το κανονικο Δελτα Advance για 2-3 μηνες και μετα καποιο κανονικο φρεσκο. Ειμαι λιγο αρνητικη με τα προιοντα σε μορφη σκονης οπως καταλαβαινεις, ιδιαιτερα μετα το χρονο που τα περισοτερα παιδια που τρεφονται σωστα, κατα η γνωμη μου παντα, δεν τα χρειαζονται! Σιγουρα υπαρχουν και ειδικες περιπτωσεις που ειτε ο παιδιατρος που παρακολουθει το παιδι ξερει, ειτε θελει να προλαβει το "παν ενδεχομενο" προτεινοντας καποιο γαλα σε μορφη σκονης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωσε φρεσκο γαλατακι, απο αυτο που πινουμε κι εμεις. Διαβασα καπου που ελεγε ενας γιατρος οτι τα γαλατα 3ης βρεφικης ηλικιας εμφανιστηκαν απο τοτε που αρχισε να αυξανει το ποσοστο θηλασμου.Ειδαν οι βιομηχανιες οτι εχαναν κερδη και ειπαν να τα καλυψουν με κποιο αλλο "ειδικο" γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωσε φρεσκο γαλατακι, απο αυτο που πινουμε κι εμεις. Διαβασα καπου που ελεγε ενας γιατρος οτι τα γαλατα 3ης βρεφικης ηλικιας εμφανιστηκαν απο τοτε που αρχισε να αυξανει το ποσοστο θηλασμου.Ειδαν οι βιομηχανιες οτι εχαναν κερδη και ειπαν να τα καλυψουν με κποιο αλλο "ειδικο" γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΣΚΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 18 ΜΗΝΕΣ.ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΤΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΦΡΕΣΚΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΛΕΕΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 18 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΚΟΝΗ.ΕΓΩΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΦΡΙΣΟΛΑΚ ΚΟΜΦΟΡΤ ΛΟΓΟ ΕΜΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΕΠΕΙΤΑ ΦΡΙΣΟΜΕΛ ΚΟΜΦΟΡΤ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΡΙΣΟΓΚΡΟΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΣΕ ΕΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΟΥΛΑΚ ΕΒΑΠΟΡΕ ΑΝ ΘΛΕΙΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki έγραψε:

να σου ζησουν τα παιδακια σου

εγω στον δικο μου δινω φρεσκο. για το εβαπορε εχω ακουσει οτι πολλοι παιδιατροι ειναι αντιθετοι αν και δεν εχω καταλαβει ακομα το λογο.

Εγώ έχω ακούσει ακριβώς το αντίθετο...Μέχρι τα 2 απαγορεύεται το φρέσκο γάλα γιατί και καλά δε σκοτώνονται τα μικρόβια... :S:S Κάτι τέτοιο!!

Άλλα αντί άλλων λένε τελικάοι γιτροί... :laugh: :laugh: :laugh: :angry::angry:

Εγώ πάντως της δίνω εβαπορέ Noulac από 11 μηνών...Ο παιδίατρος μου είχε πει ή συνεχίζω σκόνη ή εβαπορέ...

Να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω παρα πολυ ολες ,για τις απαντησεις σας. θα μιλησω και εγω με τον γιατρο μας να δω τι θα μου προτεινει και ο ιδιος.παντως οι γνωμες σας με βοηθησαν παρα πολυ και παλι χιλια ευχαριστω μανουλες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω την ιδια απορια με σενα ειχα

αλλα μαλλον φρεσκο θα δωσω

οτως η αλλιως δεν πεινουν που δεν πεινουν

ας δοκιμασω και κατι αλλο μπορει και να τους αρεσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα,να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου!!

Κ εγώ στη μπουμπού μου έχω ξεκινήσει ήδη το φρέσκο γάλα

της Νεογαλ(είναι δραμινό),κατόπιν συννενόησης με τη γιατρό μας

βέβαια...Ενώ είχα πάρει να της δοκιμάσω κ εβαπορέ αλλα κ

φρέσκα γάλατα παιδικά,τύπου Neslac,της ερχόταν πολύ γλυκά,με

το φρέσκο ξετρελλάθηκε!

Φιλάκια,καλή συνέχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελω να σας ευχαριστησω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.οι αποψεις σας με βοηθησαν παρα πολυ.χιλια ευχαριστω μανουλες!!!!!!!!!! να σας ζησουν τα ζουζουνακια σας και να καμαρωσετε οπως επιθυμειτε!!!!!!!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...