Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια,η αδελφή μου γέννησε την Παρασκευή το δεύτερο παιδάκι της!

Ένα γλυκύτατο αγοράκι!Το πρώτο της παιδί δε το είχε θηλάσει καθόλου,γιατί την είχαν αποθαρρύνει ο γιατρός και οι μαίες9έχει επίπεδες θηλές)!

Μετά από πλύση εγκεφάλου που της έκανα και αφού είδε οτι εγώ θήλασα,αποφάσισε να θηλάσει τώρα το μπέμπη!

Στην αρχή που τον έβαλε στο στήθος πιπιλούσε μια δύο φορές και μετά το άφηνε!Είπαμε πως είναι αρχή και γι αυτό!Σαν πρώτη επαφή ήταν εντάξει!Δεν τον πιέσαμε γιατί και με το μπιμπερό το ίδιο έκανε!Κι ας είχε να φάει 5 ώρες!!!

Σήμερα όμως που είναι η 3η μέρα και της κατέβηκε πολύ γάλα,το στήθος της είναι γεμάτο ποναει είναι σκληρό και ο μικρός δε δέχεται με τίποτα να θηλάσει!

Του βάζει το στήθος στο στόμα και αυτός κρατάει το στόμα ανοιχτό και δεν αντιδρά παρ όλο που πεινάει!

Σκέφτηκε να το βγάλει με θήλαστρο,τουλάχιστον να δίνει στο μωρό με το μπιμπερό το δικό της και όχι ξένο!Ενώ το πρωί έβγαλε 60γρ,από τις 3 η ώρα δε βγάζει σταγόνα,ενώ το στήθος είναι γεμάτο!!!!!Προσπαθεί με μασάζ και ζεστό νερό,με το χέρι,τίποτα!

Την πήρα πριν τηλέφωνο!Είναι απελπισμένη και κλαίει!Δε ξέρω πώς να τη βοηθήσω και αισθάνομαι κι εγώ λίγο υπεύθυνη που την έβαλα σε όλη αυτή τη διαδικασία!

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε καμία από εσάς?Και πώς το αντιμετωπίσατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou kopela mou!!!exei panikoblithi twra..as hremisei den yparxei logos na anxonete.

as mpei na kanei ena zesto ntous kai na trexei to nero sto sththos gia namalakosei!!!!kai zestes petsetes kai pali kai na to kanei masaz me to xeri tis kai meta na balei to thilastro pali!!!to thilastro pou exei einai kalo??trabaei einai ilektriko?giati egw me ena tou xeriou thn eixa pathei kai eixa panikoblithei kai egw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly μου σου έστειλα το κόστος που με ρώτησες στο άλλο φόρουμ. Κοιμάται η μικρή κ μπαινοβγαίνω κ στα 2. Προσπάθησε να την ηρεμήσεις..

xazomammy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthropaki έγραψε:

Molly μου σου έστειλα το κόστος που με ρώτησες στο άλλο φόρουμ. Κοιμάται η μικρή κ μπαινοβγαίνω κ στα 2. Προσπάθησε να την ηρεμήσεις..

xazomammy

Χε!Χε!Κι εσύ διπορτο το χεις ε?

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ SWING THS MEDELA. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΣΟΥ..ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΣΕΧΟΥΣΕΣ ΘΗΛΕΣ ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΙ ΕΒΓΑΖΑ 1,5 ΛΙΤΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ..ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!

ΓΙΑ 29 ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΚΑΚΩΝ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ...ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΜΑΙΕΣ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΑΡΕ ΜΕ...ΤΟΣΟΣ ΠΟΝΟΣ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ...

ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΝΑ 5 ΩΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΛΙΑΡΟ ΝΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΑΔΕΝΕΣ...

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΙΑ...

ΤΕΣΠΑ, ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΟΧΗ...ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΥΨΕΙΣ...ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΚΟ..ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΤΗΣ Η ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ, ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΣΩ...ΑΠΟ ΤΙΣ 14.30 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 19.30 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ...

ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΤΑΙ...ΘΑ ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΧΛΙΑΡΗ ΚΟΜΠΡΕΣΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΕΠΙΘΕΜΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ...ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ..

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ...ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΣΟΥΝΙΑ!!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Επικίνδυνα πράγματα να μη βγάζει σταγόνα και να πονάει. Χλιαρά ντους και με το χέρι δοκίμασε; Το θήλαστρο που έχει δεν είναι κατάλληλο για τον πρώτο καιρό.

Θα έλεγα να το παλέψει χωρίς μπιμπερό εφόσον έχει επίπεδες θηλές ή σε τελική να δοκιμάσει και με ψευδοθηλές.

Μην αφήνει το στήθος να γεμίζει. Υπάρχει ο κίνδυνος να πετρώσει. Καλή επιτυχία και να μη το βάλει κάτω. Κάθε αρχή και δύσκολη. Και πάνω από όλα να μην την αγχώνει ο θηλασμός.

Να της ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

otan les den bgenei to gala ti enoeis ?

oti petrose kaiden bgenei ?

h oti den ebgene to gala apo thn thilh kai sto telos petrose ?

an den pianei to mwro to sththos katholou prepei na to deleasei ligo .na patisei me to xri ths thn thilh na bgalei gala na to geutei prwta .

oso gia to petroma auto pou eipan ta koritsia ....alla oxi me thilastro .mporei na mhn einai katalilokai na apogoiteutei perissotero ....me to xeri .kuklikes kuniseis thelei kai na katebenoun me ligh piesh pros thn thilh .

an einai to deutero pou se rwthsa den exw idea ,den exw idea kai an ginete auto .

kai polu tha hthela namathw an mporei na simbei auto kaipws antimetopizete .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟριτσακι μου να σου ζησει το ανηψακι...

Ψυχραιμία και πολυ υπομονη

Να παρει και εν ατηλεφωνο τη γυναικολογο της μηπως χρειαστει να τη δει

αλλα πολλα χλιαρα(ΟΧΙ ΖΕΣΤΑ)ΝΤΟΥΖ κατω απο τρεχουμενο

νερο για πολλη ωρα ..

λιγο λιγο με το χερι

και μετα λιγο λιγο σε χαμηλη ενταση με το θηλαστρο

αν διαστηματα,να αφηνει το στηθος ελευθερο να αναπνεει!!!!

και λιγο λιγο το μωρακι στο στηθος με ηρεμία

πανω απο ολα να τρεφει το μωρο!!

σε συννενοηη με τους γιατρους

μεχρι να φιαξει το στηθος...

προφανως ισως χρειαστει συμπληρωμα

ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΝΤΟΥΖ!!!

ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ...ΗΡΕΜΙΑ...

ΟΛΑ Θ ΑΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

otan les den bgenei to gala ti enoeis ?

oti petrose kaiden bgenei ?

h oti den ebgene to gala apo thn thilh kai sto telos petrose ?

an den pianei to mwro to sththos katholou prepei na to deleasei ligo .na patisei me to xri ths thn thilh na bgalei gala na to geutei prwta .

oso gia to petroma auto pou eipan ta koritsia ....alla oxi me thilastro .mporei na mhn einai katalilokai na apogoiteutei perissotero ....me to xeri .kuklikes kuniseis thelei kai na katebenoun me ligh piesh pros thn thilh .

an einai to deutero pou se rwthsa den exw idea ,den exw idea kai an ginete auto .

kai polu tha hthela namathw an mporei na simbei auto kaipws antimetopizete .

επισης πολυ σημαντικη συμβουλη...

να σταξεις λιγο γαλατακι στη θηλή

και κατι αλλο, μην παρνει σαν ενδειξη την

ποοστητα που θα βγαζει με το θηλκαστο

το θηλαστρο να το χρησημοποιει φειδωλα

και μονο για ανακουφηση!!!

συμπληρωμα να δωσει μνο εφοσον

βλεπει οτι το μωρο δεν τρεφεται

(δεν βρεχει 6-7 πανες ημερησιως)

ας ερθει και σε επαφη με μια μαια

ειδικη συμβουλο θηλασμου..

και παλι ψυχραιμια

ολα θα στρωσουν...

μην πανικοβαλλεται...

και να μερταει και τη θερμοκρασια της

ισως να ανεβασει λιγο δεκατα

(εγω ανεβασα μεχρι 38)..ΔΕΝ ΑΔΕΙΑΖΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ

ΤΕΛΕΙΩΣ....

υπενθιμιζω...το θηλαστρο με φειδω!!

ενημερωσε μας,αγωνιουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα .Με τον πανικο δεν βγαινει τιποτα.Θα σου πω τι εκανα εγω και τι βοηθησε εμενα.Κατ αρχας ας παει να κανει ενα ζεστο μπανιο και καθως θα κανει μασζ στο στηθος της ας προσπαθησει με το χερι σιγα σιγα μα βγαζει γαλα οχι απο την αρχη του στηθους αλλα οσο πιο κοντα γινεται στις θηλες τις μεχρι να βγει το πρωτο γαλα.Να βαλει μια θερμοφορα στο ενα της στηθος οσο κανει μασαζ στο αλλο και εναλλαξ .το παν ειναι να μη σταματησει γιατι μετα ξανα απο την αρχη.Θηλαστρο δεν χρησιμοποιησα ποτε δε με βολευαν και με πονουσαν επι 11 μηνες εβγαζα με το χερι.Οσο για τις θηλες για να ειναι πιο ευκολο για το μωρο να τις πιασει ας παρει ενα παγακι (ξερουμε τι σημβαινει με τις θηλες μας οταν κρυονουμε...)και ας βγαλει μερικες σταγονες για να δελεασει το παιδι.Προσωπικα με βοηθουσε και ο αντρας μου στεκοταν απο πισω μου και με μαλακες κινησεις εκανε μασαζ οταν κουραζομουν (αυτο που ειπα οτι αν σταματησεις ξανα απο την αρχη).Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.Απλα να την ενθαρρυνετε να συνεχισει,το ψυχολογικο μερος παιζει σημαντικο ρολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έπαθα 2 φορές μαστίτιδα... πιθανό να έχει φράξει και κάποιος πόρος . Για να μην πετρώσει το γάλα στο στήθος πρέπει να βγει... το μωρό δεν μπορεί να τραβήξει από στήθος που έχει υποστεί συμφόρηση και το θήλαστρο στην συμφόρηση μπορεί να αποδειχτεί εξίσου αναποτελεσματικό.Συμβουλή αν και ακραία ... αφού κάνει κομπρέσες , ζεστα ντους , μαλάξεις κλπ να βάλει τον άντρα της να τραβήξει από το στήθος για να ενεργοποιήσει τον πόρο κι αν έχει σχηματιστεί κάποιο μικρό πέτρωμα αυτό θα το ξεμπλοκάρει λόγω της μεγαλύτερης δύναμης που μπορεί να ασκήσει. Όμως προσοχή όχι απότομα. Περαστικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω να έχουν πάει όλα καλά, είδα το θέμα με καθυστέρηση, θα γράψω όμως και την δική μου εμπειρία, ίσως βοηθήσει άλλες κοπέλες.

Όσο χαζό κι αν ακούγεται, βοηθάει πάρα πολύ το λάχανο. Εμένα μου το είπε η μαία μου και με έσωσε. Όποτε πέτρωνε το στήθος, έβαζα μέσα από το σουτιέν ένα μεγάλο φύλο κρύο (από το ψυγείο) λάχανο. Σε λίγη ώρα το λάχανο ψιλομαραινόταν, αλλά το στήθος γινόταν μαλακό και έτσι μπορούσε ευκολοτερα το μωρό να τραβήξει. Βρωμούσα, βέβαια, τρελή λαχανίλα, αλλά μικρό το πρόβλημα μπροστά στην ανακούφιση που ένιωθα και στην χαρά που έβλεπα το παιδάκι μου να μπορεί να φάει.

Στα πάρα πολύ δύσκολα είχα βάλει και γω τον άντρα μου να τραβήξει!!! Μετά έμαθα το κόλπο με το λάχανο και δεν ξαναχρειάστηκε...

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dididi έγραψε:

Ελπίζω να έχουν πάει όλα καλά, είδα το θέμα με καθυστέρηση, θα γράψω όμως και την δική μου εμπειρία, ίσως βοηθήσει άλλες κοπέλες.

Όσο χαζό κι αν ακούγεται, βοηθάει πάρα πολύ το λάχανο. Εμένα μου το είπε η μαία μου και με έσωσε. Όποτε πέτρωνε το στήθος, έβαζα μέσα από το σουτιέν ένα μεγάλο φύλο κρύο (από το ψυγείο) λάχανο. Σε λίγη ώρα το λάχανο ψιλομαραινόταν, αλλά το στήθος γινόταν μαλακό και έτσι μπορούσε ευκολοτερα το μωρό να τραβήξει. Βρωμούσα, βέβαια, τρελή λαχανίλα, αλλά μικρό το πρόβλημα μπροστά στην ανακούφιση που ένιωθα και στην χαρά που έβλεπα το παιδάκι μου να μπορεί να φάει.

Στα πάρα πολύ δύσκολα είχα βάλει και γω τον άντρα μου να τραβήξει!!! Μετά έμαθα το κόλπο με το λάχανο και δεν ξαναχρειάστηκε...

;)

οντως εχεις απολυτο δικιο για το λαχανο η αδερφη μου το εκανε αυτο και την ειχε βοηθησει πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...