Μετάβαση σε περιεχόμενο

λαπαροσκοπηση


Recommended Posts

καλησπερα.προκειται σε μια εβδομαδα να κανω μια λαπαροσκοπηση για αφαιρεση ενος ινομυωματος.θα γινει με ολικη ναρκωση.μηπως καποια κοπελα εχει κανει κατι τετοιο να μου πει πληροφοριες?μετα πονας?εισαι φουσκωμενη?μετα την ολικη οταν σε ξυπνανε εισαι καλα η ξανακοιμασαι?πιο πολυ φοβαμαι την ολικη παρα την επεμβαση μαλλον.σας ευχαριστω πολυ που με ακουσατε.ειμαι πολυ φοβιτσιαρα τελικα.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EΛΕΝΑ2

γεια σου!

Καλή επιτυχία στην επεμβασούλα σου!

Εχω υποβληθεί 2 φορές σε λαπαροσκόπηση και πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς για κάτι...

Exei καταντήσει "ρουτίνας" πια για τους γιατρούς..

Ακόμα και από την ολική, πλέον, συνέρχεσαι πανεύκολα!

Μέχρι να σε πάνε στο δωμάτιο θα είσαι οκ, ίσως ελαφρώς ζαλισμένη αλλά okey! Eγώ και τις δυο φορές, δεν ξανακοιμήθηκα ως το βράδυ...

Οσο για το πρήξιμο που ρωτάς, ναι θα είσαι ...με την κοιλιά τούμπανο!

Αφότου σε ναρκώσουν, διοχετευόυν αρκετό αέρα στην κοιλίτσα σου, και έπειτα για 2-3 μέρες είσαι λίγο σαν έχεις καταπιεί καρπούζι αλλά χωρίς κάποια ιδιαίτερη ενόχληση...

Θέλει αρκετό περπάτημα στους διαδρόμους (για να αρχίσει να αποβάλλεται ο αέρας με τις αναπνοές) ..., τουαλέτα και ελαφριά γεύματα...

Τα ραμματάκια ίσως σε τραβάνε λίγο, και η κοιλίτσα εσωτερικά (στην μήτρα) αλλά και πάλι υποχωρεί συνήθως γρήγορα ο πόνος ακόμα και με ελαφριά αντιφλεγμονώδη...

Ευχομαι όλα να πάνε καλά και μην φοβάσαι...

Οτι χρειαστείς , ευχαρίστως να βοηθήσω...

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελα μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροοφοριες.να σαι καλα μου εφυγε ενα αγχος.να σε ρωτησω και κατι αλλο?με το πρηξιμο που εχεις αισθανεσαι και δυσφορια μετα?μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι θα ποναω μετα στους ωμους.εσυ ποναγες?τελικα ειμαι πολυ φοβιτσιαρα...............φαντασου οτι παω να κοιμηθω και βλεπω χειρουργεια στον υπνο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ με την marimari ...Ακριβως ετσι θα ειναι...

δεν ειναι απολυτως τιποτα...κοιμασαι ωραια ωραια κανουν αυτοι την δουλεια τους ΑΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ (χαχαχα πλακα κανω ρεεεεεε)

και μετα θα εχεις αυτα τα φουσκωματα κυριως στην κοιλιτσα...(σιγα τα αυγα...σου λεω) και αντε να πονεσεις σαν να χεις πιαστει λιγο στους ωμους!!!

ΑΛΗΘΕΙΑ δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις!!!

ΦΙΛΙΑ..και ολα να πανε σουπερ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα Ελενα2. Συμφωνω με τα κοριτσια! Μην ανησυχεις, είναι ΄πολύ απλή και συνηθισμενη διαδικασια. Και η ναρκωση που βαζουν είναι μετρια.

Εγώ θελω να προσθεσω απλά ότι μπορεί να αντιμετωπισεις καποια αλλη παρενεργεια μετα και να μην καταλαβεις οτι ειναι απο την επεμβαση! Μπορεί να νιωσεις κατι σαν μυικο πονο , σαν πιασιμο ψηλα στους ώμους και στο στερνο! Εγώ το ένοιωσα το βραδυ μετα την επεμβαση και νομιζα οτι ειχα παθει ψυξη. Ομως επειδη μιλησα με τον γιατρο μου την επομενη ημερα και τον ρώτησα μου είπε πως είναι απο τον αερα που μας φουσκωνουνε!

Απλα σου το λεω και αυτο ωστε αν σου τυχει να μην ανησυχησεις!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια ολες σας.με εχουν τρομοκρατησει οτι μετα την επεμβση μολις μου δωσουν το αντιδοτο για την ολικη θα ειμαι χαλια.θα ζαλιζομαι,θα κοιμαμαι,θα κανω εμετο...ειμαι που ειμαι χεστρα ακουσα και αυτα και....καταλαβαινετε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι τιποτα!!

Εχω κανει και εγω λαπαροσκοπηση . Ειναι ευκολη

επεμβαση! Συμφωνω με οσα ειπαν τα κοριτσια!!

Ολα θα πανε τελεια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου μη φοβάσαι καθόλου... Έχω κάνει 2 φορές επέμβαση με λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστεων από τις ωοθήκες. Είναι απλή επέμβαση, ο μετεγχειρητικός πόνος είναι μηδέν σε σχέση με το νυστέρι και εγώ προσωπικά δεν είχα καμία παρενέργεια από την ολική. Το μόνο που είχα και τις δύο φορές ήταν πόνος στους ώμους (την πρώτη φορά ομολογώ ήταν αρκετός για να πάρω παυσίπονο) αλλά για 1-2 μέρες. Όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη φοβάσαι καθόλου κοριτσάκι!

Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση μαζί (δύο σε ένα!!!!)

Η νάρκωση δεν είναι βαριά, να φανταστείς εμένα επειδή δεν μου άρεσε στο δωμάτιο του νοσοκομείου, 2 ώρες μετά την επέμβαση σηκώθηκα και έφυγα χαχα, ο γιατρός μου με έβριζε αλλά αισθανόμουν καλά...Πήγα σπίτι μου και έφαγα κοτόσουπες..χαχα

Η κοιλιά είναι φουσκωμένη, αλλά μην φανταστείς και τίποτα ιδιαίτερο...Εγώ πόνους στους ώμους κλπ δεν θυμάμαι να είχα, το μόνο που με ενοχλούσε είναι τα ράματα στον αφαλό, ειδικά στο κάτσε σήκω.....Πιο πολύ μάσησα όταν μου βγάλανε τα ράματα από τον αφαλό, γιατί άργησα να πάω και είχαν θρέψει...

Ολα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσα σας ευχαριστω παρα πολυ,μου διωχνετε το αγχος μου γιατι ειμαι κυριολεκτικα χεσμενη.........με φοβισαν πολυ με την ναρκωση,οτι μετα θα ειμαι χαλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ 2 έγραψε:

αχ βρε κοριτσα σας ευχαριστω παρα πολυ,μου διωχνετε το αγχος μου γιατι ειμαι κυριολεκτικα χεσμενη.........με φοβισαν πολυ με την ναρκωση,οτι μετα θα ειμαι χαλια.

ελα μωρεεεεεε...τι πανε και σου λενε...ενα θα σου πω

Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ!!!!

ΧΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα λαπαροσκόπηση πριν ένα μηνα. Είναι σχετικά απλή επέμβαση, με την νάρκωση δεν είχα πρόβλημα λίγο τρέμουλο όταν ξύπνησα. Σηκώθηκα πολύ γρήγορα από το κρεβάτι και γενικά δεν πόνεσα καθόλου (εμένα μου αφαιρέσανε και το σκωληκοειδίτη μιας που κάνανε την επέμβαση...). Τα ραμματάκια τραβάνε για 4-5 μέρες. Είχα τεράστια κοιλιά για αρκετές μέρες. Πόναγα ψηλά στους ώμους αλλά το χειρότερο όταν σηκωνόμουνα ένιωθα πόνο στο διάφραγμα - από ότι μου είπανε είναι από το εγκλωβισμένο αέριο...Οι 3 τομές ήδη σχεδόν δεν φαίνονται ειδικά η μεγαλύτερη κάτω από τον αφαλό που το είχα έννοια γιατί στην αρχή φαινότανε σαν δεύτερος αφαλός...Δεν έμεινα μέσα, την πρώτη μέρα όμως έπεσε πολύ πείνα μόνο μία φρυγανιά μου δώσανε το βράδυ πριν φύγω από την κλινική μαζί με λίγο τσάι, κύρίως όμως για το έντερο να μην με πονέσει. Το επόμενο βράδυ να φανταστείς ήμουνα στη γιορτή του πατέρα μου με καλεσμένους και μακρύ φόρεμα! (πήγαινα βέβαια και λίγο στο δωμάτιο για ξάπλα γιατί με ενοχλούσε αρκετά το διάφραγμα). Γενικά όμως δεν είναι κάτι. Θα το ξαναέκανα χωρίς φόβο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και γρήγορη ανάρρωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου μου είχε πει πως όσο πιο αδύνατος είναι κανείς

τόσο λιγότερο πόνο νιώθει στους ώμους

διότι δεν εγκλωβίζεατι ο αέρας στο σώμα και με το περπάτημα αποβάλλεται εύκολα...

Σε μένα πάντως , που είμαι πολύ αδύνατη, αυτό ίσχυε...

Δεν πόνεσα καθόλου στους ώμους, σε καμία από τις δύο επεμβάσεις!

Οσο για την νάρκωση, συμφωνώ με την Ζαχά... Από τις καλύτερες "ζαβλάκες"!

Μην φοβάσαι... Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα λαπαροσκοπηση στις 9/4!ηταν να γινει με ραντεβου για αφαιρεση κυστης(επεμβατικη δηλαδη) αλλα στο νοσοκομειο που την εκανα ειχαν επισχεση εργασιας!μου ειπε ο γιατρος να παρω αντισυλληπτικα μπας και φυγει η κυστη μεχρι να τελειωσει η επισχεση αλλα δεν..προλαβε!!με επιασαν αφορητοι πονοι,εκανα εισαγωγη εκτακτως οποτε εγινε το χειρουργειο μετα απο 22 ωρες πονου!!οποτε για μενα η λαπαροσκοπηση ηταν ανακουφιση!!δεν πονεσα καθολου μετα,δεν πονουσα καθολου στους ωμους,το μονο που με ενοχλησε ελαχιστα ηταν τα συρραπτικα κι αυτο μονο οταν γελουσα!!παρολο που κρατησε 2,5 ωρες γιατι η κυστη δημιουργησε φλεγμονη,η λαπαροσκοπηση ηταν το λιγοτερο!!οσο για την ναρκωση,το καλυτερο απο ολα!μην φοβασαι τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστω παρα παρα πολυ ολες σας,μου δωσατε πολυ κουραγιο γιατι ειλικρινα σας μιλαω ειμαι παρα πολυ φοβισμενη.γενικως φοβαμαι πολυ τα χειρουργεια,τις ναρκωσεις,ολα......εμενα μου ειπε ο γιατρος καμια ωρα θα κρατησει η επεμβαση και θα μεινω 2 νυχτες στο νοσοκομειο.την ημερα που θα χειρουργηθω και την επομενη.μου ειπε οτι την πρωτη μερα δεν θα σηκωθω καθολου,θα εχω καθετηρα.μου ειπε οτι θα ποναω στους ωμους μου αλλα δεν μου ειπε οτι θα ποναω στο διαφραγμα.να σας πω την αληθεια πιο πολυ φοβαμαι την ωρα που θα με βαλουν στο χειρουργικο τραπεζι παρα την επεμβαση......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω και κατι αλλο βρε κοριτσια?εσεις εισαστε καπνιστριες?γιατι εγω ειμαι και δεν το εχω κοψει καθολου και την αλλη εβδομαδα ειναι η επεμβαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ 2 έγραψε:

να ρωτησω και κατι αλλο βρε κοριτσια?εσεις εισαστε καπνιστριες?γιατι εγω ειμαι και δεν το εχω κοψει καθολου και την αλλη εβδομαδα ειναι η επεμβαση.

ΑΝΤΕ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...ΤΙ ΛΕΣ ΜΑΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗ????? :blink: :silly: :lol:

ΕΓΩ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΛΛΑ ΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ ΤΣΙΓΑΑΑΑΑΑΑΡΟΟΟΟΟΟΟ!!!!

ΧΑΧΑΧΑ :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΕ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΩΡΑΙΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ!!!!

ΧΑΧΑ :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ 2 έγραψε:

κοριτσια εσεις το ειχατε κοψει τελικα το καπνισμα πριν το χειρουργειο?

Οχι δεν ειχα σταματησει το καπνισμα (κακος βεβαια) το χειρουργειο ηταν στις 9 το πρωι μεχρι εκεινη την ωρα μπορει να εκανα και 5 τσιγαρα. Δεν επαθα τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2Τι υπέροχο νέο βρε Αντωνία μου, χάρκα πάρα πολύ!!Συγχαρητήρια κι εύχομαι όλα να συνεχίσουν πολύ καλά!!!💗💗
    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...