Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΠΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλήσπέρα...Αν ξέρει καμιά σας... πήγα στο ΙΚΑ να πάρω το 1ο επίδομα (κυοφορίας) και μου έδωσαν μια επιταγή, την οποία πήγα και εξαργύρωσα στην τράπεζα Πειραιώς. Όταν μετά τη γέννα θα πάει ο άντρας μου να πάρει τα άλλα δύο επιδόματα (λοχείας και βοήθημα τοκετού) θα του δώσουν πάλι επιταγή? Κι αν ναι, πώς θα την εξαργυρώσει στην τράπεζα? Δεν θα πρέπει να πάω εγώ η ίδια? Κι αν τυχόν λόγω λοχείας δεν μπορώ να μετακινηθώ? Αν έχει τύχει σε κάποια, ας με πληροφορήσει...Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα fotin!δυστυχως δε ξερω να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας.δεν ηξερα οτι υπαρχουν επιδοματα στο ΙΚΑ.για να παρεις το επιδομα κυοφοριας τι χαρτια επρεπε να ειχες?καιπου τα πηγες για να παρεις την επιταγη!συγνωμη που δεν βοηθησα καθολου στην απορια σου....μακαρι να ηξερα κατι επι του θεματος.ξεχασα να πω οτι εχω καρτα ανεργιας αν παιζει ρολο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν θα παει ο αντρας σου να πληρωθει τα επιδοματα να εχει μαζι του μια εξουσιοδοηση απο εσενα προς αυτον.εγω πριν απο 3,5χρονια που γεννησα πηγα εγω στο ικα κ πληρωθηκα απευθειας απο εκει.μου ειχαν πει οτι για τα επομενα χρηματα να εχω κανει μια εξουσιοδοτηση σε καποιον πριν γεννησω για να μπορεσει να παρει τα χρηματα.βεβαια μπορεσα κ πηγα η ιδια.φανταζομαι οτι κ τωρα το ιδιο θα ισχυει. μια εξουσιοδοτηση θεωρημενη απο αστυνομια ή κεπ που να αναφερει τα στοχεια αυτου που θα παραλαβει την επιταγη απο το ικα κ θα πληρωθει απο την τραπεζα.κ μην ξεχασεις σε 3μηνες απο την μερα που θα γεννησεις να κανεις τα χαρτια σου για το βοηθημα του οαεδ.οχι την 6μηνη αδεια.πριν απο αυτην κ μετα το βοηθημα λοχειας-τοκετου.ειναι περιπου 800Ε.ηταν τουλαχιστο τοσα μπορει τωρα κ παραπανω.ελπιζω να σε βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fiore25 έγραψε:

καλησπερα fotin!δυστυχως δε ξερω να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας.δεν ηξερα οτι υπαρχουν επιδοματα στο ΙΚΑ.για να παρεις το επιδομα κυοφοριας τι χαρτια επρεπε να ειχες?καιπου τα πηγες για να παρεις την επιταγη!συγνωμη που δεν βοηθησα καθολου στην απορια σου....μακαρι να ηξερα κατι επι του θεματος.ξεχασα να πω οτι εχω καρτα ανεργιας αν παιζει ρολο αυτο.

Λοιπόν fiore μου, καταρχήν το βοήθημα τοκετού (είναι ίδιο για όλες τις ασφαλισμένες του ικα, 990 €), το δικαιούσαι σίγουρα, αλλά μετά τον τοκετό. Υπάρχουν και τα άλλα 2 επιδόματα (κυοφορίας και λοχείας) τα οποία τα δικαιούσαι ΜΟΝΟ αν τα δύο τελευταία χρόνια απο την πιθανή ημερομηνία τοκετού σου, έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα στο ικα. Δηλαδή μετρώντας απο την Π.Η.Τ. σου 2 χρόνια πίσω, δες αν έχεις συγκεντρωμένα 200 ένσημα. Το οτι έχεις καρτα ανεργίας δεν παίζει ρόλο. Θα σου τα πούνε και στο ΙΚΑ της πειοχής σου αν πας και ρωτήσεις, θα σου δώσουν κι ένα ενημερωτικό χαρτί που γράφει τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσεις. Δεν θέλει πολλά, μια βεβαίωση απο γυναικολόγο του ΙΚΑ για την Π.Η.Τ. σου, το βοβλιάριο υγείας του ΙΚΑ, τα ένσημά σου τα οποία σου τα τυπώνουν εκεί επι τόπου, μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ οτι είσαι άνεργη, αυτά...Σου λένε να πας 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ να πάρεις το επίδομα κυοφορίας (σαν ποσό διαφέρει απο κοπέλα σε κοπέλα, αναλογως με τα ημερομίσθια που έπαιρνε στην τελευταία δουλειά) και αμέσως μετά τον τοκετό πάσ εσύ ή ο σύζυγος να πάρεις επίδομα λοχείας και βοήθημα τοκετού. Δεν είναι δύσκολη διαδικάσία, αν έχεις τα ένσημα είσαι τυχερή γιατί όλα μαζί τα χρήματα ξεπερνάνε τις 3000 €! Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαι, ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi2007 έγραψε:

οταν θα παει ο αντρας σου να πληρωθει τα επιδοματα να εχει μαζι του μια εξουσιοδοηση απο εσενα προς αυτον.εγω πριν απο 3,5χρονια που γεννησα πηγα εγω στο ικα κ πληρωθηκα απευθειας απο εκει.μου ειχαν πει οτι για τα επομενα χρηματα να εχω κανει μια εξουσιοδοτηση σε καποιον πριν γεννησω για να μπορεσει να παρει τα χρηματα.βεβαια μπορεσα κ πηγα η ιδια.φανταζομαι οτι κ τωρα το ιδιο θα ισχυει. μια εξουσιοδοτηση θεωρημενη απο αστυνομια ή κεπ που να αναφερει τα στοχεια αυτου που θα παραλαβει την επιταγη απο το ικα κ θα πληρωθει απο την τραπεζα.κ μην ξεχασεις σε 3μηνες απο την μερα που θα γεννησεις να κανεις τα χαρτια σου για το βοηθημα του οαεδ.οχι την 6μηνη αδεια.πριν απο αυτην κ μετα το βοηθημα λοχειας-τοκετου.ειναι περιπου 800Ε.ηταν τουλαχιστο τοσα μπορει τωρα κ παραπανω.ελπιζω να σε βοηθησα.

Με βοήθησες πολύ, σ'ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα fotin,οντως θα παρεις παλι επιταγη αλλα για να μπορεσει να τα παρει ο αντρα σου απο την τραπεζα θα πρεπει να του κανεις μια εξουσιοδοτηση με το γνησιο της υπογραφης απο την αστυνομια.ΑΑΑ και μην ξεχασετε πριν πατε να παρετε το επιδομα λοχειας να βγαλετε πρωτα βιβλιαριο υγειας για το παιδι ετσι θα παρετε ενα 10% παραπανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με το βιβλιαριο κ το 10% ειναι καινουργιο?δεν το ηξερα.απο που σου το λενε αν βεβαια στο λενε?εσυ ποτε γεννησες κ το πηρες.να το ξερω για την επομενη φορα.παιρνεις συν 10% απο το επιδομα λοχειας κ τοκετου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα μονος σου πρεπει να ψαχνεσαι.εγω οταν ρωτησα στον οαεδ για το βοηθημα μετα τον τοκετο μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο.μου το ειπε μια γνωστη που το ειχε παρει (με βγαζανε κ τρελη).τελικα πηγα στο ικα μου ετοιμασανε το χαρτι οτι ειχα παρει το βοηθημα λοχειας-τοκετου(γιατι με αυτο πας οαεδ)κ μετα πηγα κ τους το ετριψα στην μουρη.δεν ειπαν κουβεντα,κανανε κ τους αδιαφορους. λες κ τα βαζουνε απο την τσεπη τους τα λεφτα.ουφ συγχηστικα που τα θυμηθηκα. :angry:

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ.Και εμενα προσπαθουσαν να μου δημιουργησουν προβλημα στον οαεδ αλλα δεν τους βγηκε μου ερχοταν να ριξω μπουνια στην κυρια που με εξυπηρετουσε με τα ξυνισμενα μουτρα της λες και θα της τα επερνα απο το μισθο της....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα και απο μενα, θελω να ρωτησω κατι εγω ειμαι ανεργη και τον προηγουμενο μηνα εληξε το ταμειο ανεργιας που επαιρνα.πηγα λοιπον στον οαεδ προχθες για να ανανεωσω την καρτα ανεργιας μου και ρωτησα αν δικαιουμαι το καποιο επιδομα και μου ειπαν οχι :ohmy: αλλα απο οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ το παιρνουν ολες οι κοπελες που παιρνουν τα επιδοματα απο το ικα σωστα ή καταλαβα κατι λαθος?α και κατι ακομα εγω μπορει να μην δουλευα μεχρι προτινος αλλα εχω σιγουρα 200 ενσημα αρα δικαιουμαι απο το ικα επιδοματα ετσι????

αχ ας μου απαντησει καποια κοπελα αν ειναι αναλογη περιπτωση με την δικη μου ή αν γνωριζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να παρεις το πρωτο επιδομα πρεπει να εχεις τα 2 τελευταια χρονια 200 ενσημα.τα επιδοματα για τη γεννα τα παιρνεις μονο αν εισαι σε εργασιακη σχεση (γιατι σου ζητανε κ βεβαιωση εργοδοτη)οσο για το επιδομα του οαεδ κανονικα πρεπει να το περνεις αφου πηρες το κυοφοριας απο το ικα.στον οαεδ πας με μια βεβαιωση που σου δινει το ικα.θα μαθεις περισσοτερα κ σιγουρα στο site του οαεδ που λεει για τα επιδοματα της μητροτητας.ελπιζω να βοηθησα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω να το δικαιουσε γιατι εμενα το πρωτο πραγμα που με ρωτησαν ηταν αν εργαζομαι και ουτος η αλλως θελεις παλι βεβαιοση απο τον εργοδοτη.Παντος ψαξτο μηπως βρεις καμια ακρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sisi2007, σχετικά με αυτό που είπες: "κ μην ξεχασεις σε 3μηνες απο την μερα που θα γεννησεις να κανεις τα χαρτια σου για το βοηθημα του οαεδ.οχι την 6μηνη αδεια.πριν απο αυτην κ μετα το βοηθημα λοχειας-τοκετου.ειναι περιπου 800Ε.ηταν τουλαχιστο τοσα μπορει τωρα κ παραπανω.", να σε ρωτήσω το εξής:

Πρέπει να είμαι σε εργασιακή σχέση και να έχω πάρει άδεια εγκυμοσύνης για να δικαιούμαι αυτό το επίδομα του ΟΑΕΔ που λές? Γιατί εγώ ήμουν σε ανεργία κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, δεν δούλευα. Ξέρω οτι οι γυναίκες που εργάζονται και σταματούν λόγω κύησης παίρνουν και κάποιο επίδομα απο τον ΟΑΕΔ. Εσύ σ' αυτό αναφέρεσαι ή σε κάτι άλλο? Αν είναι να το ψάξω, είναι αρκετά χρήματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

georgiasamar έγραψε:

κοριτσια καλησπερα και απο μενα, θελω να ρωτησω κατι εγω ειμαι ανεργη και τον προηγουμενο μηνα εληξε το ταμειο ανεργιας που επαιρνα.πηγα λοιπον στον οαεδ προχθες για να ανανεωσω την καρτα ανεργιας μου και ρωτησα αν δικαιουμαι το καποιο επιδομα και μου ειπαν οχι :ohmy: αλλα απο οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ το παιρνουν ολες οι κοπελες που παιρνουν τα επιδοματα απο το ικα σωστα ή καταλαβα κατι λαθος?α και κατι ακομα εγω μπορει να μην δουλευα μεχρι προτινος αλλα εχω σιγουρα 200 ενσημα αρα δικαιουμαι απο το ικα επιδοματα ετσι????

αχ ας μου απαντησει καποια κοπελα αν ειναι αναλογη περιπτωση με την δικη μου ή αν γνωριζει...

Η περίπτωσή σου μοιάζει με τη δική μου πολύ!

Είχα κι εγώ 200 ένσημα μέσα στο 2009, γεννάω με το καλό μέσα Αυγούστου και είμαι άνεργη απο τον Δεκέμβριο του 2009 μέχρι και σήμερα, έπαιρνα και επίδομα ανεργίας αλλά έληξε αυ΄τον τον μήνα. Για τον ΟΑΕΔ δεν ξέρω να σου απαντήσω, ρώτησα κι εγώ και μου είπαν ένα ξερό όχι, αλλά θα το ψάξω περεταίρω. Αλλά για το ΙΚΑ, αν έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια απο την ΠΗΤ σου, τότε διακούσαι επίδομα κυοφορίας, λοχείας και βοήθημα τοκετου. Εγώ πήρα ήδη το 1ο και μετά τη γέννα θα πάρω και τα άλλα 2. Να πας στο ΙΚΑ να τα ρωτήσεις. Είναι αρκετά τα χρήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο οαεδ δινει ενα επιδομα (πριν 3,5 χρονια ηταν 800) μολις γεννησεις κ αφου εχεις παρει τα επιδοματα απο το ικα.σου δινει το ικα μια βεβαιωση κ με αυτην πας στον οαεδ κ παιρνεις αυτα τα λεφτα.για να βγεις σε αδεια 6μηνη (αυτο οταν περασουν 2μηνες απο την γεννα) πρεπει να δουλευεις,οποτε δεν πας στην δουλεια κ σε πληρωνει ο οαεδ(680 αν εισαι πληρης ωραριο).εγω στον οαεδ που ρωτησα κανανε οτι δεν ξερουν, γιαυτο θα πας στο ικα να ζητησεις την βεβαιωση για το βοηθημα του οαεδ κ υστερα θα πας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi2007 έγραψε:

ο οαεδ δινει ενα επιδομα (πριν 3,5 χρονια ηταν 800) μολις γεννησεις κ αφου εχεις παρει τα επιδοματα απο το ικα.σου δινει το ικα μια βεβαιωση κ με αυτην πας στον οαεδ κ παιρνεις αυτα τα λεφτα.για να βγεις σε αδεια 6μηνη (αυτο οταν περασουν 2μηνες απο την γεννα) πρεπει να δουλευεις,οποτε δεν πας στην δουλεια κ σε πληρωνει ο οαεδ(680 αν εισαι πληρης ωραριο).εγω στον οαεδ που ρωτησα κανανε οτι δεν ξερουν, γιαυτο θα πας στο ικα να ζητησεις την βεβαιωση για το βοηθημα του οαεδ κ υστερα θα πας.

ok, σ' ευχαριστώ, θα πάω μετά τη γέννα στο ικα να ζητήσω αυτή τη βεβαίωση που μου λες και βλέπουμε. Ελπίζω να ισχύει ακόμα αυτό που λες και να δικαιούμαι τα χρήματα. Αλλά στον ΟΑΕΔ είναι τόσο άτιμοι, δε σου λένε τίποτα, λες και τους τα κλέβεις απο την τσέπη τους! Ντροπή τους, μόνο αυτό έχω να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κοριτσια γεια σας

επειδη το ψαχνω και εγω το θεμα

και επειδη πηγα στο ικα αυτην την εβδομαδα που μας περασε

επειδηξ δεν ξερω εαν εχω συμπληρωσει τα 200 ενσημα ,

τους ειπα οτι εχω καρτα ανεργιας

για οσες εχουν ενσημα 200 μπορουν ν κανουντ χαρτια τους κ να παρουν χρηματα παιρνουν πανω απο 1500 εαν δεν κανω λαθως .

για οσες εοχυν καρτα ανεργιας περνουν μονο μ το καινουργιο νομο που βγηκε το 900 ε

θα παω αυριο να μαθω τι χαρτια χρειαζονται και θα σας ενημερωσω

οσες εχουν ικα μην το αφηνετε να πατε να τα διεκδηκησετε

η αδερφη μου πηρε κα στα δυο αγορια της το επιδομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΠΗ1987 Η ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΒΕ Η ΗΤΑΝ ΑΝΕΡΓΗ???? ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΑΕΔ??? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ6ΜΗΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenatsak καλησπερα και απο εδω δεν ειναι για της ανεργες ειναι για αυτες που δουλευουν εγω εκανα τα χαρτια μου και θα το παρω στης 15 του μηνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλο το ενα αλλο το αλλο το 6μηνο δεν το πειρα ακομα ουτε και εγω.Για το επιδομα θα χρειαστης βεβαιωση εργοδοτη πρεπει να πασ στο ικα και να παρεις μηχανογραφημενα τα ενσυμα του τελευταιου χρονου ταυτοτητα Α.Φ.Μ το Α.Μ.Κ.Ακαι το χαρτι που σου δινει το ικα αταν περνεις το επιδομα λοχειας γραφει επανω οτι ειναι για χρηση στον οαεδ ελπιζω να μην ξεχασα κατι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΚΟΥ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΜΑΘΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ!!!!! ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ??? ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΗΜΙΑΠΟΣΧΟΛΗΣΗ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
    • Μακαρι να ερθουν ολα καλα για ολες μας!!!🙏❤️🧿 Την αλλη Τεταρτη εχω γιατρο!! Ανυπομονουμε μ τον αντρα μου!!! Καλη αρχη μ το νεο γιατρο κ με τη νεα προσπαθεια!! 🤞🤞❤️❤️❤️❤️ Χαρηκα πολυ μ τα νεα σου Ελισσαβετ μου!!! Το οτι εισαι ηρεμη παιζει τεραστιο ρολο νομιζω κ βοηθαει πολυ!!  Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να κρατας θετικη χοριακη!!!🙏🤰✨️🤞🥰 Να μας γραφεις τα νεα σου!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...