Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΦΡΑΞΗ ΔΑΚΡΥΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!

Θέλω την βοήθεια σας αν φυσικά έχετε ακούσει ή γνωρίζετε κάτι σχετικά με την απόφραξη του δακρυικού πόρου!

Το μωράκι μου που είναι τώρα 2,5 μηνών, από την μέρα που γεννήθηκε δακρύζει-τσιμπλιάζει το αριστερό ματάκι του! Στην αρχή δεν είχα ανησυχήσει γιατί πίστευα ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και ότι με το κωλλύριο θα περάσει. Δυστυχώς όμως ακόμα δεν έχω δει καμμία διαφορά...

Η παιδίατρος μας είπες ότι ίσως είναι φραγμένος ο δακρυικός πόρος και ότι πρέπει να πάμε σε παιδοοφθλμίατρο γιατί ίσως χρειαστεί επέμβαση. Είναι λέει κάτι που συμβαίνει σε αρκετά μωράκια!

Έχετε μήπως ακούσει κάτι γι΄αυτο και ξέρετε πόσο επικίνδυνο είναι γιατί ανησυχώ πολύ;;;;;;

Ευχαριστώωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το περασα προσφατα με τον μικρο... απο τη μερα που γυρισαμε σπιτι το ειχε και ο γιατρος μου ειχε πει να του κανω μασαζ την περιοχη στο ορος για τωρα που κοντευει 2 εχουν φτιαξει και τα δυο ματακια του.

τωρα για το αν πρεπει να πατε στον οφθαλμιατρο δεν ξερω τη διαδικασια...

γιατι δε δοκιμαζεις με το μασαζ μπας και το γλυτωσετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera koritsia..Olga mou kai egw to perasa me thn dikh mou koroula alla eftixos den xriastike na kanoume thnh epemvash...Ti kolirio sou dinei h giatros sou, ena aplo h kapio me antiviosh mesa??? giati kai emeis prospathousame arketo kairo me ta klasika kai masazaki alla den egine tpt. Meta mou edosan ena alo pou distixos den thimame pio htan kai mafto perase...Pantos an xriastei na kanete epenvash mhn anisixeis den einai kati epikindino, aplos vazoun ena (sirmataki,solinaki) tha se gelasw, sto simio pou fevgoun ta dakria..An prosekseis kai se esena tha dis mia polu mikri tripoula sto simio tou matiou pou enonete me thn mith, ekei to vazoun kai to vgazoun amesos kai meta telionei h (epemvash)...Twra malon tha kanoun mia psiloanesthisia kati sto mwro alla afta den ta kserw sigoura opote rotise gia leptomeries kapion idiko...ELPIZW NA MHN XRIASTEI NA TALEPORITHITE PANTOS,na sou zhsei to mwraki sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Frapedia, μασάζ του κάνω αρκετά συχνά μέσα στην μερα, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει διαφορά!

Evi μου, το κολλύριο που βάζουμε είναι το tobrex. Δεν γνωρίζω αν έχει μέσα αντιβίωση, νομίζω πάντως πως δεν έχει... Μακάρι όπως λες να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mporeis na tou kaneis masaz(polu suxna hmerhsiws) kai na rixneis polu fusiologiko oro .an exei puon tote rixneis kollurio mexri to 6mhno ola auta.an den voh8h8ei to mwro sou meta to 6mhno pas se paidof8almiatro.oxi nwritera.sou lew thn apopsh tou antra mou o opoios einai paidiatros.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Malon auto vazame kai emeis olga mou to tobrex..Twra pou eipe h an-n gia fisiologiko oro thimithika pos auto prepei na vazame sinexia sthn arxh..Alla ths dikias mou to mataki htan sxedon klisto kai mazeve san kitrino kolodes igro (pion tha htan malon)...Alla thelei sinexia masaz me katharo vamvaki ths to ekana egw sinexia,apo ekso pros ta mesa sto mataki...Oxi stegno to vamvaki fisika...Sorry an lew kati lathos oson afora to kolirio perasan kai 6 xronia apo tote...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η δική μου η μικρούλα έχει φραγμένο τον πόρο στο ματάκι της...Είναι τώρα 6 μηνών και μία είναι καθαρό μία γεμίζει τσιμπλίτσες. Εδώ μας είπαν ότι μέχρι το χρόνο περιμένουμε γιατί συνήθως ανοίγει μόνος του. Απλά να το κρατάμε καθαρό -με νεράκι πλέον- και να κάνουμε μασαζάκι.

Μη στενοχωριέσαι - δεν είναι τίποτα αυτά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An-n, Evi μου και Snowgirl, σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Ανησυχώ πάντως γιατί κάποιες φορές βγάζει τόσο πολύ αυτό το κίτρινο υγρό που το ματάκι του είναι σχεδόν κλειστό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ TOMREX ΓΙΑ 5 ΜΕ 7 ΜΕΡΕΣ

KAI EΒΓΑΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΕΣ ΤΣΙΜΠΛΕΣ

ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΚΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΑΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΘΕ 4 ΩΡΕΣ ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΓΑΖΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολγα μου αν βγαζει πολυ κιτρινο υγρακι τοτε χρειαζεται κολλυριο.κανε μασαζακι,ριχνε και φυσιολογικο ορο αλλα αν εχει πολυ κιτρινο υγρο πρεπει να χορηγησεις και κολλυριο!μην αγχωνεσαι!!!περναει.και ο αντρας μου συστηνει μετα τον χρονο να πας στον οφθαλμιατρο απλα επειδη καποιοι λειτουργουν διαφορετικα στην Ελλαδα γι'αυτο σου ειπα στουσ 6μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An-n μου, φυσιολογικό ορό να ριχνω μέσα στο μάτι;; Γιατί εγώ το καθαρίζω με όρο και αποστειρωμένη γάζα, χωρίς όμως να ριχνω τον ορο μέσα...

Ναι, δυστυχως έχει πολύ κίτρινο υγρό! Τόσο πολύ που κάποιες φορές κολλάει και δεν μπορεί να το ανοίξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ολγα να ριχνεις πανω στην γαζα τον ορο και 2 γαζες μια σε καθε ματι παντα γιατι μπορει να τα ενα να μολυνει και το αλλο,να το κανεις 4-5 φορες μασα στην μερα,τo todrex εχει και κορντυσονη και θα περασει,ολα τα μωρακια το περνανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

olga mou mporeis na rikseis sth gaza ligo fusiologiko oro kai na to ka8ariseis etsi apla prepei na th petaskeis meta gia na mhn molun8ei apo tis suxnes pluseis alla mporeis na stakseis kai mesa sto mataki kai meta na kaneis masaz.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; αχ το πέρασα και εγω αλλά όχι με το στήθος με τον εμετό 7εβδ + 5  ακόμα το θυμάμαι ήταν Παρασκευή ξύπνησα ήμουν μια χαρά δεν είχα καθόλου ναυτία εεε λέω μπορεί να έτυχε και το απόγευμα ειδα κάτι περίεργα υγρά που δεν είχα ξανά δει.. πήρα τηλ τον γιατρό εγω πίστευα πως το εχασα το μωρο μου λέει ο γιατρός εαν με έπαιρνες μια ώρα νωρίτερα θα σου έλεγα να έρθεις να σε δω ( τελευταία φορά με ειχε δει 5 μερες πριν που άκουσα και καρδούλα ) αλλά εχω φύγει για Αθήνα εδώ και μια ώρα ταξιδεύω   ελα Δευτέρα μου είπε… καταλαβαίνεις πως ήμουν μέχρι να πάω την Δευτέρα στο κέντρο υγείας δεν είχε μηχάνημα να ακούσω το μωρο… έριξα ένα κλάμα αστα να πάνε και τελικά ήταν όλα μια χαρά  παντως εγω το πρωτο μήνα έκανα 1 φορά τη βδομαδα ραντεβού στον γιατρό γιατί φοβομουν πολύ είχα άγχος τεράστιο..  δεν υπάρχει κάτι που να σου δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα μόνο ο υπέρηχος ίσως να μιλήσεις με γιατρό σήμερα ή αύριο να πας από κοντά να σε δει κορίτσι μου όσο μπορείς ψυχραιμία και πιστεύω πως είναι όλα καλά 
    • Αχ μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να διώξω το άγχος. Έτσι κ αλλιώς απ την εγκυμοσύνη με ενδιεφερε η μέθοδος κ την είχα ψάξει κ να που τώρα το επέλεξε η μικρή 😂 Έχω κατεβάσει κ το solid starts που δείχνει κατάλληλα κομμάτια ανα ηλικία, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος στο μαγείρεμα κ μαλακώνουν πολύ κ λιώνουν κ μετά φοβάμαι ότι θα φάει μεγάλο κομμάτι. Η γιατρός μας συστήνει αυτήν την μέθοδο και σε εμάς απλά είπε λόγω του ότι η μικρή δεν είναι φαγανη, να αρχίσουμε με αλεσμένα μήπως και αρχίσει να τρώει κ το αλλάζουμε στο διμήνο. 
    • Καλημέρα κορίτσι μου!! Μην κατσεις να σκας! Πήγαινε για έναν απλό υπέρηχο σε κάποια κλινική, ώστε να σου φύγει το άγχος. Όλα καλά θα είναι, αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις την Κυριακή σου; Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση πήγα στο Γεν… για έναν υπέρηχο και μου πέρασε το άγχος. Αν παρόλα αυτά μπορείς να το διαχειριστείς, μίλα με τον γιατρό και άκου τι θα σου πει. 
    • Καλημέρα! 🌺 Για να ανακουφιστείς ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στην αρχή, ενώ το στήθος ήταν βαρύ, πονούσε υπερβολικά, ξαφνικά μια μέρα έγινε όπως πριν.. τίποτα απολύτως δε σήμαινε! Προσαρμόστηκε μάλλον στις ορμονικές αλλαγές.. αργότερα ενώ ήταν μαλακό άρχισαν να αλλάζουν οι θηλές .. περίεργα πράγματα 😀 έτσι πάει, μην αγχώνεσαι καθόλου!! Φυσικά βέβαια να ενημερώσεις όπως είπανε και πιο πριν, στον γιατρό τα λέμε όλα!
    • Κορίτσι μου προσπάθησε να μείνεις ήρεμη όσο γίνεται, μα τι λέω Ε; Το στήθος στην εγκυμοσύνη θυμάμαι ότι και εμένα κάποια στιγμή από τη μια μέρα στην άλλη σταμάτησε να είναι πρησμένο και να με ενοχλεί. Δυστυχώς δεν μπορείς με κάποιο μαγικό τρόπο να ξέρεις αν όλα είναι καλά παρά μόνο με υπέρηχο στο γιατρό σου. Στην τελική στείλτου ένα μήνυμα αν μπορεί να σε δει αύριο, γιατι 10 μέρες αναμονής είναι ότι χειρότερο! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...