Μετάβαση σε περιεχόμενο

βρε κοριτσια για πειτε μου...


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΤΙΣ 21 ΜΑΙΟΥ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3370 ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ 3365..ΣΤΙΣ 26/5 Η ΜΙΚΡΗ ΖΥΓΗΖΕ 3350.ΣΤΙΣ 5/6 ΗΤΑΝ 3350 ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 12/6 ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΖΥΓΙΖΕ 3490.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ..ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΖΗΤΑΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΘΕ 3,5-4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 7 ΜΕ 8 ΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΟΙ 4 ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑΚΙΑ...ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ Η ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΛΑΣΜΟ?ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΜΑΕΙ ΤΟΝ ΘΥΛΑΣΜΟ..ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ??ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou maria..Apo oti thimame ta mwrakia vazoun to perisotero varos tous to proto 6 mhno...Emena den mou akougete toso tragiko to varos pou exei parei,apo thn stigmh pou to mwro den kleei gia fagito kai troei kathe 3,5 me 4 wres malon xortenei..An exei anfivolies isos tha mporouse na dosei simpliroma meta apo ena duo gevmata gia na dei an to thelei to mwro, an den to troei simenei pos exei xortasei an pali oxi simenei pos pinouse kai den xortenei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apo periergia pira to vivliario ths mikrhs mou kai ida to varos pou evaze mexri ton deftero mhna...Genithike 3550. 8 hmeron htan 3375. 12 hmeron 3485. 17 hmeron 3670 kai 22 hmeron 3800....Kai na fantasteis pos h dikia mou htan polu diskolo paidi sto fagito..Malon exei dikio o giatros ths koumparas sou, eprepe na eixai valei perisotero varos to mwro...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.

Το βαρος που περνει καθε μωρο ειναι αναλογα.

Καταρχην το λαθος που κανει η φιλη σου ειναι να ταιζει το μωρο καθε 3 με 4 ωρες.

Ο θηλασμος δεν εχει προγραμμα και ειδικα στην αρχη.

Πρεπει να βαζει το μωρο συχνα στο στηθος ωστε να κανει τουλαχιστον 8 θηλασμους στην αρχη.

Τωρα ειναι μικρουλι και κουραζεται και δεν τρωει πολυ.

Πιστευω οτι η οδηγια του γιατρου ειναι λαθος αν δεν συντρεχουν αλλα πραγματα.

Πες την να βαζει το μωρο συνεχεια στο στηθος και να μην κοιταει το ρολοι της.

Ο θηλασμος ειναι ελευθερος χωρις προγραμμα και ειδικα σε τοση μικρη ηλικια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon έγραψε:

Καλημερα.

Το βαρος που περνει καθε μωρο ειναι αναλογα.

Καταρχην το λαθος που κανει η φιλη σου ειναι να ταιζει το μωρο καθε 3 με 4 ωρες.

Ο θηλασμος δεν εχει προγραμμα και ειδικα στην αρχη.

Πρεπει να βαζει το μωρο συχνα στο στηθος ωστε να κανει τουλαχιστον 8 θηλασμους στην αρχη.

Τωρα ειναι μικρουλι και κουραζεται και δεν τρωει πολυ.

Πιστευω οτι η οδηγια του γιατρου ειναι λαθος αν δεν συντρεχουν αλλα πραγματα.

Πες την να βαζει το μωρο συνεχεια στο στηθος και να μην κοιταει το ρολοι της.

Ο θηλασμος ειναι ελευθερος χωρις προγραμμα και ειδικα σε τοση μικρη ηλικια.

αυτο ακριβως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γνώμη μου είναι ν συνεχίσει θηλασμό κ να μη δώσει μπιμπερό!!!

απλά να βάζει συχνά το μωρό στο στήθος ακόμα κ αν δεν ξυπνάει μόνο του για αρχή να πάρει λίγο τα πάνω του. Αν επιμένουν τη να πω? ας πάρει κ μια ζυγαριά κ ας τον ζυγίσει πάλι σε 15 ημέρες(αφού έχει ξεκινήσει το σύστημα αυτό με περισσότερους θηλασμούς) κ αν δει διαφόρά ας μην δώσει ξένο ακόμα- δώσε άλλη μια ευκαιρία στο θηλασμό

Στο λέω εγώ που μου λέγανε όλοι βγάλε το γάλα με θήλαστρο για να βλέπουμε πόσο τρώει (γεννήθηκε 2730 κ μου έχασε σε 6 ημέρες ήταν 2450) κ φοβήθηκα ότι είναι μικρός αλλά έμαθε κ δεν πιάνει στήθος. Τώρα με αποκλειστικό θηλασμό είναι 5800 αλλά εγώ ταλαιπωρούμαι με το θήλαστρο συνέχεια. Επρεπε νε έχω επιμείνει λίγο με το στήθοα πιο συχνά κ να τον ζυγίζω-αυτό πιστευω γι αυτό λέω μη μάθει μπιμπερό γιατί μετά αντίο στήθος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mia xara ta lete giati egw to evgaza me thilastro kai parola auta evgaza kathe 2 wres ..25 hmeron kaname isagogh sto nosokomio me mia asximh gastrenteritida,prota to mwro meta egw kai opos katalavenete paei o thilazmos..Twra thelw para polu na thilasw to deftero paidaki mou otan me to kalo genuthei kai auta pou grafete einai polu xrisima :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου, γνώμη μου είναι πως έχει βάλει λίγο βάρος.

Οτι το ταϊζει κάθε 3μισι - 4 ώρες είναι λάθος. Πρέπει να το βάζει πολύ συχνά στο στήθος της άσχετα άν εκείνο δεν ζητάει. Οι 10 θηλασμοί το 24ωρο είναι απαραίτητοι για να εδρεωθεί η γαλουχία.

Να μην δώσει φόρμουλα, να προσπαθήσει παραπάνω! Θα τα καταφέρει πές της είναι εύκολο μόλις βρει ένα ρυθμο με το μωράκι!

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη ώρα που γεννηθηκε ο μπέμπης.

Το έκανα 3.830γρ, 10ημερών ήταν 3.950γρ και 1 μηνα ήταν 5.050γρ! Τώρα είναι 4μισι μηνών και ζυγίζει 7.070γρ με ύψος 65εκ! Η γιατρός μας λεει πως έχει τέλειες αναλογίες! Ακολουθεί την 90η καμπύλη σε ύψος και σε βάρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην να της ζησει το αγγελουδι!!!!Αν βρεχει τουλαχιστον 6-7 πανες νομιζω ειναι μια χαρα.Το 1ο τριμηνο παιρνουν περιπου 30gr την ημερα αρα γυρω στα 900 gr το μηνα , αν και δεν ειναι απολυτο.Οποτε αν δεν κλεισει μηνα νομιζω οτι ειναι νωρις να ξερει

Να ηρεμησει και να απολαυσει τον θηλασμο του παιδιου της γιατι η μικρη αν δεν ετρωγε δεν θα ηρεμουσε και κυριως δεν θα κοιμοταν.....

Επισης αυτο που λενε τα κοριτσια για τις ωρες εχουν δικιο....Δεν υπαρχει ωραριο....και φαγητο απο εναν μαστο καθε φορα, να νοιωθει οτι αδειαζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακου κουκλα μου

εγω δε θα δωσω καμια συμβουλη

αυτο που θα πω ειναι οτι το θηλασμο μετα απο οσα τραβιξαν τα μωρουλια μου εαν ειχα 2η επιλογη δεν θα τον σταματαγα με τιποτα

παρα μονο απο κουραση και εξαντληση σιγουρα θα εδεινα συμπληρωμα με ξενο εαν εβλεπα οτι δεν χορταιναν

τωρα ειναι και ενα μωρακι οποτε σιγουρα εχει και περισσοτερο χρονο για να του αφιερωσει

αλλα αυτη ειναι η μανουλα και σιγουρα θελει το καλυτερο για το μωρουλι της οποτε αυτη θα αποφασισει τι συμφαιρει το μωρο και ολη την οικογενεια

να της ζησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai egw sunfwnw oti o thilasmos epeidei to gala tis manas xonebete pio grigora apo ta alla sinithos trwne poli pio suxna kai nomizw oti to kalytero einai pros to parwn na to bgazei me to thilastro etsi wste na ipologisei ligo tis posotites se gramaria pou pinei to mero kai tha katalabei perisotero.....kamia fora h roi tou stithous na mhn einai arketti kai etsi to mwro kourazete stamataei me apotelesma na mhn exei faei oso prepei....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...