Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ηχογενές κομβίο στην καρδιά- 1:6500 πιθαν. down


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,

όπως βλέπετε κ από τον τίτλο του θέματος αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να κάνω αμνιο με αυτό το αποτέλεσμα. Στην αυχενική είχα 1:23000 αλλά στη β' επιπέδου βρεθηκε ένας δείκτης χρωμοσωμικής ανωμαλίας που με προβλημάτισε. Συγκεκριμένα ο γεννετιστής μου είδε στην αριστερή κοιλία της καρδιάς του εμβρύου μια μικρή άσπρη σκια (ένα μικρό κομματάκι ασβέστιο όπως είπε) που ονομάζεται ηχογενής εστία (κομβίο) και θεωρητικά αυξάνει τις πιθανότητες για down γιατί βρέθηκε και σε αυτά τα παιδάκια.

Ο γεννετιστής και ο γιατρός αλλά και ο γιατρός του gyn.gr λένε ότι από μόνος του αυτός ο δείκτης δε σημαίνει τίποτα και δε συστήνουν αμνιο γιατί ο κίνδυνος απόβολής είναι πολύ μεγαλύτερος. Λένε ότι μέχρι τη γέννα πιθανότατα θα έχει εξαφανιστεί και δεν επηρεάζει σε καμιά περίπτωση την καρδιακή λειτουργία. Μόνο αν συνηπήρχε αυτός ο δείκτης με κάτι ακόμα θα αύξανε τις πιθανότητες πιο πολύ και θα συνιστούσαν αμνιο. Όλα τα υπόλοιπα όμως είναι τέλεια.

Παρότι είναι όμως όλοι καθησυχαστικοί καταλαβαίνετε ότι εμένα με έζωσαν τα φίδια. Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετώπισε καμιά κοπέλα εδώ αυτό το θέμα και τι θα κάνατε αν είχατε αυτές τις πιθανότητες για down δηλ 1:6500. Παρεπιπτόντως είμαι 29 στα 30.

Περιμένω τη γνώμη σας... :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lenitsa έγραψε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,

όπως βλέπετε κ από τον τίτλο του θέματος αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να κάνω αμνιο με αυτό το αποτέλεσμα. Στην αυχενική είχα 1:23000 αλλά στη β' επιπέδου βρεθηκε ένας δείκτης χρωμοσωμικής ανωμαλίας που με προβλημάτισε. Συγκεκριμένα ο γεννετιστής μου είδε στην αριστερή κοιλία της καρδιάς του εμβρύου μια μικρή άσπρη σκια (ένα μικρό κομματάκι ασβέστιο όπως είπε) που ονομάζεται ηχογενής εστία (κομβίο) και θεωρητικά αυξάνει τις πιθανότητες για down γιατί βρέθηκε και σε αυτά τα παιδάκια.

Ο γεννετιστής και ο γιατρός αλλά και ο γιατρός του gyn.gr λένε ότι από μόνος του αυτός ο δείκτης δε σημαίνει τίποτα και δε συστήνουν αμνιο γιατί ο κίνδυνος απόβολής είναι πολύ μεγαλύτερος. Λένε ότι μέχρι τη γέννα πιθανότατα θα έχει εξαφανιστεί και δεν επηρεάζει σε καμιά περίπτωση την καρδιακή λειτουργία. Μόνο αν συνηπήρχε αυτός ο δείκτης με κάτι ακόμα θα αύξανε τις πιθανότητες πιο πολύ και θα συνιστούσαν αμνιο. Όλα τα υπόλοιπα όμως είναι τέλεια.

Παρότι είναι όμως όλοι καθησυχαστικοί καταλαβαίνετε ότι εμένα με έζωσαν τα φίδια. Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετώπισε καμιά κοπέλα εδώ αυτό το θέμα και τι θα κάνατε αν είχατε αυτές τις πιθανότητες για down δηλ 1:6500. Παρεπιπτόντως είμαι 29 στα 30.

Περιμένω τη γνώμη σας... :kiss::kiss::kiss:

το δικο μου εχει στην δεξια πλευρα της καρδουλας του κομβιο,δεν ειναι τιποτα απο μονο του!1 στα 10 μωρακια το εχουν,μην αγχωνεσαι εγω ειμαι 33χρονων,καλη συνεχεια!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο που θα πρεπεις να κανεις για μενα ειναι να κανετε ενα υπερυχο καρδιας εμβρυου....κανονικος υπερυχος ειναι αλλα γινεται απο ειδικο....αυτος ο υπερυχος θεωρω οτι θα σου λυσει καθε απορια....και θα ηρεμησεις...

πιστευω και ευχομαι οτι δεν ειναι κατι....μην αγχωνεσαι και πηγαινε ακομα και αυριο να κανεις τον υπερυχο :)

με το καλο κοπελα μου :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

lenitsa έγραψε:

το δικο μου εχει στην δεξια πλευρα της καρδουλας του κομβιο,δεν ειναι τιποτα απο μονο του!1 στα 10 μωρακια το εχουν,μην αγχωνεσαι εγω ειμαι 33χρονων,καλη συνεχεια!! :kiss::kiss:[/quote:17bb09pc]

Δηλαδή vaster μου από ό,τι κατάλαβα εσύ δεν θα κάνεις άμνιο ε;; Τον υπέρηχο καρδιάς που λέει η Bourique τον έκανες ή όχι; Εγώ ρώτησα το γεννετιστή αν χρειάζεται εμβρυοκαρδιογράφημα και είπε όχι σε καμιά περίπτωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι ο δικός μου μπέμπης έχει το ίδιο και το είδαμε στην β΄ επιπέδου. οι πιθανότητες της αυχενικής είναι 1)18.000 οπότε και οι 2 γιατροί που πηγαίνω μου είπαν ότι με τόσο καλή αυχενική δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. έτσι κι αλλιώς το ευρημα αυτό δεν αποτελεί σημαντικό δείκτη χρωμοσωμικής ανωμαλίας. οπότε δεν έκανα αμνιο σύμφωνα και με τη γνώμη και των 2 γιατρών. εμένα πάντως δε μου πρότεινε κανένας υπέρυχο καρδιάς και νομίζω ότι είναι τελείως περιττό αφού το ηχογενές κομβίο δεν επηρεάζει καθόλου τη λειτουργία της καρδιάς, αυτό μου το ξεκαθάρισαν από την πρώτη στιγμή. μην ανησυχείς μια χαρά είναι το μωράκι σου, καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενιτσα μου δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. θα συμφωνισω με τα κοριτσια και θα πω πως χρειαζονται και αλλα ευρυματα ταυτοχρονα με αυτο. το ανακαλυψε μια συγγενης μου μετα το μεγαλο υπερηχο που εκανε και οταν το ειπε στον γυναικολογο της εκεινος της ειπε πως δεν πρεπει να δινει καν σημασια και πως εχει πει πολλες φορες στο κεντρο αυτο που κανουν τους μεγαλους υπερηχους να μην αγχωνουν τα κοριτσια με τετοιες λεπτομερειες.

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και απο εμένα. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και εγώ έκαναν πριν απο μια βδομάδα εμβρυοκαρδιογράφημμα και μου είπε η γιατρός πως αν δεν υπάρχει άλλη παθογένεια δεν είναι απο μόνο του ανησυχητικό και πως φεύγει στη πορεία της κύησης ή το πρώτο διάστημα μετά τη γέννα.

Αλλά για να σου φύγει η απορία και το άγχος μπορείς να κάνεις και συ μια εξέτασει σε καρδιολόγο και να είσαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΥΧΕΙΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Ο ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ :). ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΕΙ Η ΗΧΟΓΕΝΗΣ ΕΣΤΙΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ δεν ξέρετε πόσο με ηρεμείτε με αυτά που λέτε. Μερικές φορές δε σου φτάνει η γνώμη των ειδικών (ακόμα κ αν είναι ενθαρρυντική) και θέλεις να ακούσεις απεγνωσμένα τη γνώμη μιας μανούλας.

Μακάρι να είναι έτσι γιατί η αλήθεια είναι δε σκοπεύω να κάνω άμνιο. Τη φοβάμαι πολύ, όχι σαν διαδικασία αλλά σαν ρίσκο, και ανυπομονώ τόσο να δω το μωρό μου κ να είναι καλά... :side:

Σας ευχαριστώ

αν βέβαια κάποια έχει διαφορετική εμπειρία θα ήθελα να το γνωρίζω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως το ιδιο ειχε και η μικρη μου :):)

δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα..........

και εγω μολις ακουσα για ασβεστιο στη καρδουλα στη β επιπεδου

που ειχα κανει ολα μαυρισαν γυρω μου :S:S:S

αλλα μετα που καταλαβα τι ειναι ολα οκ.............

ειναι συχνο και φυσιοκογικο μου ειχε πει ο γενετιστης που εκανα α-β επιπεδου :):):):)

οποτε απλα ξεχασε το :):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...