Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΣΤΑΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΙΕΣ ΓΙΑ ΜΩΡΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα ξανά.Λοιπόν προσπαθούμε με τον άντρα μου για μωρό αλλά δυστυχώς ακόμα τίποτα. Επειδή έχω άστατο κύκλο (την τελευταία φορά μου ήρθε περίοδος μετά απο 1 μήνα καθυστέρησης) οι πιθάνοτητες μειώνονται άλλο να έχεις περίοδο κά8ε 28 ημέρες και άλλο κάθε 2 μήνες χάνεις πολύτιμο χρόνο.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω υπάρχει κάποιο φάρμακο που να σου κάνει να έχεις ωορηξία κάθε μήνα άρα και σταθερό κύκλο αλλά παραλλήλα να προσπάθεις και για μωρο?

Αν δεν προσπαθούσα για παιδί μια λύση είναι τα αντισυλληπτικά για να μου φτιάξει ο κύκλος αλλά τώρα που προσπάθω δεν υπάρχει λύση να φτιαχτεί ο κύκλος μου???

Περιμένω με ανυπομονήσια τα μηνύματα σας. Φιλάκιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki γειά σου

Tο μόνο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε γυναικολόγο- που θα σου πει ακριβως τι να κάνεις.

Φυσικά κα ιυπάρχουν φάρμακα και αγωγές που μπορείς να ακολουθήσεις και μια χαρά θα τα καταφέρεις -όπως άπειρες κοπέλες κάνουν με παρόμοιο θεματάκι!!!

:)

976251paff2ub0tg.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει η κλομιφαίνη αλλα πρεεπι να στη δωσει ο γιατρό σου.

Εγω ειχα κυκλο καθε"οταν θυμοταν" και μετα απο μια 3μηνη αγωγη εδω κ ενα χρόνο καθε 30 μερες ρολοι.. Ρωτα ομως το γυναικολόγο σου αν σου κάνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου λινακι μου.

λοιπον θα σου πω τα δικα μου για να καταλαβεις.

εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες με αποτελεσμα να μην βλεπω ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ περιοδο.

πιο παλια εκανα αγωγη με αντισυλληπτικα για αρκετο διαστημα τα οποια δεν με βοηθησαν καθολου.

οταν αποφασισαμε με τον αντρουλη μου πως θελουμε παιδακι πηγαμε στον γιατρο του μιλησαμε κ μου εδωσε να κανω την εξης αγωγη για να κατεβασω πιο πολλα ωαρια.μου εδωσε λοιπον στην αρχη του κυκλου τα serpafar kπρος το τελος επερνα τα outrogestan.βεβαια παλι δεν εβλεπα περιοδο κ επερνα τα primolut για να μου ερθουν.

στον 6ο μηνα θεραπειας εμεινα εγκυος.

ασχετο που δεν ειχε καλη καταληξη.

τωρα που ειμαι παλι στις προσπαθειες περνω την ιδια αγωγη μαζι με glucophage.αν διαβασεις παλιοτερα θεματακια θα δεις πως εχουν βοηθησει παρα πολλες γυναικες.το μονο προβλημα σε αυτα ειναι να τα συνηθισει ο οργανισμος σου.εκανα πολυ κουραγιο για να μην τα σταματησω.

τωρα ειναι ο 3ος μηνας κ ακομα δεν εχω δει κατι.ελπιζω ομως.

ολα αυτα που σου γραφω στα γραφω να παρεις μια ιδεα για να ξερεις τι να συζητησεις μρ τον γιατρο σου.

σε καμια περιπτωση δεν θα παρεις κατι απο μονη σου.σε καμια ομως.

εαν το προβλημα ειναι μονο η περιοδος σου μη φοβασαι κ ολα θα γινουν.

καλη επιτυχια κ οτι θελεις ρωτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ξανά. Ευχαριστώ για τις απαντησούλες σας. Εννοείται οτι δεν πρόκειται να πάρω φάρμακα απο μόνη μου αλλά ρωτάω επειδή αυριο θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου να τον ρωτήσω γι'αυτα τα φάρμακα.

Τα clomiphane citrate κάπου έχω ξαναδιάβασει γι'αυτα σε κάποιο forum και άκουσα καλά πράγματα, αύριο ελπίζω να μου πει να πέρασω απο το ιάτρειο του να μου πει τι εξετάσεις χρειάζονται για να ξεκινήσω την θεραπεία με αυτο ή με άλλο σκέυασμα θα δούμε βλέποντας και κάνοντας.

Πριν απο 3 εβδομάδες έκανα εναν υπέρηχο ενδοκολπικο και μου ειπε οτι οι ωοθηκες είναι καθάρες που είχα μικροπολυκυστικες ωοθηκες αλλα είδε κάτι κυστουλες στα όρια με τον τράχηλο μου είπε βέβαια οτι είναι ανευ σημασίας και μπορεί να φύγουν μόνες τους.

Glucophage δεν μπορώ να πάρω γιατί έχω χαμηλό ζάχαρο γύρω στο 0.50 και έχω μάθει οτι το ρίχνει ακόμα περισσότερο με το συγκεκριμένο χάπι. Τέλος πάντων θα ρωτήσω αύριο και θα σας πω τι μου είπε. Ευχαριστω :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!Καταρχάς σου εύχομαι πολύ σύντομα να μείνεις έγκυος που τόσο πολύ θέλεις!!Φυσικά δεν είσαι η μόνη που έχει άστατο κύκλο..και εγώ ανέκαθεν αυτά περνούσα με τη περίοδό μου!!Απο πάντα!!Ποτέ δεν είχα σταθερό κύκλο!!Ο κύκλος μου κυμαινόταν απο 35-45μέρες παρόλα αυτά έμεινα έγκυος με την πρώτη ελεύθερη επαφή την πρώτη φορά (που δεν είχε καλή κατάληξη)και την δεύτερη φορα μετά απο 4μήνες προσπαθειών και πιστεύω οτι θα είχα μείνει και πιο νωρίς αν δεν είχα άγχος!Ποτέ μου δεν ακολούθησα κάποια αγωγή για να στρώσει ο κύκλος μου.Κοίτα αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα όπως πολυκυστικές ή κάτι άλλο και απλά έχεις άστατο κύκλο γνώμη μου μην πάρεις χάπια.Υπάρχει κ άλλος τρόπος.Χρησιμοποίσε τεστ ωορρηξίας για 3μήνες δοκιμαστικά και αν δεν καταφέρεις τίποτα τότε πάνε στον γυναικολόγο σου να πάρεις αγωγή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας ξανά. Λοιπόν τελικά πήγα στον γυναικολόγο μου την Πέμπτη που μας περασε. Του ειπα οτι θέλω να έχω σταθερό κύκλο και παράλληλα να προσπαθώ για μωράκι και μου εδωσε να πάρω χαπάκια βιταμίνη Ε (δεν θα πω το σκευασμα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Γνώριζετε αν φτιάχνει την περίοδο η βιταμινη Ε ??

Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΛΕΙΑ η απορία σου Linaki_1980 !!!

Το ίδιο παθαίνω και γω! είμαστε και την ίδια χρονιά (1980) !

Δεν εχω πολυκυστικές και την Τρίτη θα κάνω τις ίδιες ερωτήσεις στην γυναικολόγο μου!

Πολύ ενδιαφέρον εχουν και οι απαντήσεις των κοριτσιών !

Πιστεύω και γω οτι ενα τριμηνάκι δοκιμής των τεστ ωορηξίας θα είναι πολύ καλό!

σήμερα και μένα μου ήρθε περίοδος, μετά απο 45 μέρες !!!

επισης βρήκα αυτό, στο ιντερνετ για την Βιταμίνη Ε

http://www.vita.gr/html/ent/385/ent.2385.asp

ΑΝ μου πει κατι αλλο η γιατρός μου, θα το μοιραστώ μαζί σας την Τρίτη το μεσημέρι !

ΦΙΛΑΚΙΑ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria+fotis έγραψε:

ΤΕΛΕΙΑ η απορία σου Linaki_1980 !!!

Το ίδιο παθαίνω και γω! είμαστε και την ίδια χρονιά (1980) !

Δεν εχω πολυκυστικές και την Τρίτη θα κάνω τις ίδιες ερωτήσεις στην γυναικολόγο μου!

Πολύ ενδιαφέρον εχουν και οι απαντήσεις των κοριτσιών !

Πιστεύω και γω οτι ενα τριμηνάκι δοκιμής των τεστ ωορηξίας θα είναι πολύ καλό!

σήμερα και μένα μου ήρθε περίοδος, μετά απο 45 μέρες !!!

ΑΝ μου πει κατι αλλο η γιατρός μου, θα το μοιραστώ μαζί σας την Τρίτη το μεσημέρι !

ΦΙΛΑΚΙΑ !!!

Maria+fotis αν μπορείς ρώτησε για την βιταμίνη Ε και πες μου. Αν σου γράψει άλλο σκεύασμα ρώτησε λεπτομέρειες.

Θα περιμένω με αγωνία τα νεα σου.

Ευχαριστώ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια !

λοιπόν, γύρισα από τη γιατρό μου με τις εξής απαντήσεις :

:blink: οταν τη ρώτησα για βιοχημική κύηση μου απάντησε πως, είναι αυτό που έλεγαν ανεμογκάστρι κάποτε, και οτι γενικά ας πούμε οτι η κάθε περίοδος είναι είτε ωάριο που δεν γονιμοποιήθηκε είτε μια μικρή αποβολή ! τη ρώτησα βέβαια αν εννοεί οτι χρειάζεται καθάρισμα και μου είπε πως εξαρτάται την περίπτωση...

:huh: Βιταμίνη Ε: καλό είναι να την παρουμε, απλά δεν μπορεί κανείς να μας εγγυηθεί οτι θα μας λύσει το πρόβλημα του αστατου κύκλου. Σα βιταμίνη όμως είναι καλή! ;)

B) Filicine ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

:silly: αυτάααα...

τιποτα ιδιαίτερο δηλαδή...

προσωπικα θα ξαναπάω την αλλη εβδομάδα για εσωτερικό υπέρηχο

(τώρα είμαι αδιάθετη :pinch: ) να δούμε τι παίζει από πάχος ενδομητρίου κλπ... :)

φιλάκια σε όλα τα κοριτσούδια ! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! :) ΕΙΜΑΙ 29ΕΤΩΝ ΕΠΙΝΑ 8ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΥΣΙΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΘΜΙΖΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ Κ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΑΛΛΑ Κ ΓΩ ΕΧΩ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ Κ ΑΥΤΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΑΝΧΟΣ Κ Η ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΓΙΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΟΡΜΟΝΕΣ Κ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΚΥΗΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΙΔΥΜΑ ΕΩΣ Κ ΠΕΝΤΑΔΥΜΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΗΓΕΝΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ Κ ΣΥΖΗΤΗΣΤΕΤΟ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...