Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και αποσμητικό;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Δυστυχώς εγώ δεν έχω αρκετό χρόνο πια ώστε να μπαίνω και να μαθαίνω τα νέα σας. Ήθελα όμως τη γνώμη σας για ένα πολύ σημαντικό θέμα που έμαθα πρόσφατα. Επηρρεάζει το αποσμητικό τον θηλασμό; Μου είπαν ότι επειδή είναι καρκινογόνα και μιλάμε για την περιοχή της μασχάλης, ότι μεταφέρονται όλα στο μωρό...Απο τη μια λέω ένασωρό καρκινογόνα μεταφέρονται και μονο απο αυτά που τρώμε στα μωρά..αλλά απο την άλλη προβληματίζομαι μήπως θα επρεπε να το πάρω πιο σοβαρά το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανη εγω βαζω αποσμητικο...αν βγω εξω...δεν γινεται και διαφορετικα δεν μπορουμε να βρωμαμε κιολας...μεσα στο σπιτι ομως δεν βαζω...και επισης δεν χρησιμοποιω ουτε αφρολουτρα και κρεμες....πιο πολυ ομως για να μην αλοιωνεται η μυρωδια μου...γιατι εχω παρατηρησει οτι τον ενοχλει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό λέω κι εγώ..απο την άλλη βέβαια είναι και τα βιολογικά αποσμητικά αλλά έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα; Γιατί κι εγώ έχω ένα θέμα με την περιοχή της μασχάλης..αν δεν κάνει και δουλειά το αποσμητικό ...θα με χαιρετάνε όλοι απο μακρια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τα βιολογικα δεν ξερω να σου πω....

αλλα μηπως τελικα ειμαστε λιγο υπερβολικες;;;; :dry: οι βαφες που βαφουμε τα μαλλια μας δεν ειναι καρκινογονες;;;;

θεωρω οτι αν μπουμε σε αυτη την διαδικασια θα τρελαθουμε τελειως....

καλυτερα να θηλαζει και να κανουμε ολα αυτα...παρα ξενο....

χωρια που ειχαν στειλει mail οτι τα γαλατα τις δελτα και τις φαγε ειναι καρκινογονα...

ομως ετσι δεν πορευομαστε...δυστυχως....απλα κανουμε το σταυρο μας για να μας εχει ο θεος υγιεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερω γω μωρε..απο τη μια είναι υπερβολή αλλά απο την άλλη λες γιατί να βάζω καρκινογονα στον οργανισμό μου και να τα μεταφέρω και σε ένα νεογέννητο; Δεν ξέρω..θα ρωτησω και το γιατρό τη γνωμη του..κι όχι τίποτε άλλο αλλά και είναι ακριβά τα βιολογικά και δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με τα κοινά..βέβαια δεν είναι καρκινογονα....μπελά που βάλαμε στο κεφάλι μας...!!!

Προς το παρόν σε καληνυχτιζω μπουρικ μου..!!φιλάκια στα παιδάκια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμάς η μαία στα μαθήματα ανώδινου μας είχε τονίσει ιδιαίτερα το συγκεκριμένο θέμα. Εγω πάντως κάνω το εξής..εκτός σπιτιού βάζω αποσμητικό κ εντός όταν νιώθω οτι ιδρώνω, πλένομαι κ βάζω λίγο καθαρό οινόπνευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!και εγω βαζω αποσμητικο,δεν γινεται να βρωμαμε καλοκαιρι ειναι...και στην τελικη λενε:οχι βαφες,οχι βαψιμο,οχι αποσμητικο,οχι,οχι...ε,ελεος βρε κοριτσια τα ακουνε αυτα κοπελες που θα θελουν να θηλασουν και το σκεπτονται γιατι πιστευουν οτι θα περιοριζονται παααρα πολυ ενω μονο ετσι δεν ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσια ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι το δέρμα δεν απορροφά τόσα πολλά χημικά.Πρώτον και δευτερον ότι πιο πολλά καρκινογόνα απορροφώνται απο το μωρό μυρίζοντας το αποσμητικό παρά θηλάζοντας. Δηλαδη απειροελάχιστη εως μηδαμινή ποσότητα περνάει στο γάλα. επίσης επειδή μου το είπανε κι αυτό δεν έχει αποδειχθεί ότι συχετίζεται το αποσμητικό με τον καρκίνο του μαστου. Δυστυχώς επειδή έχω μεγάλο πρόβλημα με τον ιδρώτα δε γίνεται να μη βάζω απόσμητικό!! Μου είπε επίσης ότι πάνε στο ιατρείο του γυναίκες που βρωμοκοπάνε άρωμα και πως ζαλίζεται και ο ίδιος απο τη μυρωδιά..αυτό ναι πειράζει το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki οσων αφορα τα αποσμητικα και τον καρκινο του μαστου το εχω διαβασει και απαγορευεται να φοραμε αυτα που γραφουν anti respirant πανω γιατι δεν επιτρεπουν στο δερμα να ιδρωνει στην μασχαλη και αυτο προκαλει τον καρκινο μαστου-μαλον ειναι ενας απο τους παραγοντες.Αν ψαξετε στα αποσμητικα δυστυχως ολα σχεδον ειναι ετσι,πολυ λιγα ειναι αυτα που δεν το γραφουν,εγω εχω αγορασει ενα που δεν ειναι ετσι και σχεδον αοσμο για να μην ενοχλει τον μικρο γιατι τα εντονα αρωματα εκτος των αλλων προκαλουν και αλλεργιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μαια μου ειχε πει οτι περναει η μυρωδια και η γευση στο γαλα απο τη μασχαλη στον αδενα που ειναι ακριβως διπλα και μιας και υπαρχει αυτη η πιθανοτητα δεν εχω φορεσει καθολου 6 μηνες τωρα.οτι ειναι καρκινογονα αυτο δεν ειναι να το αναλυουμε θα μας πιασει απελπισια!!!!!και ουτε μπορουμε να το συγκρινουμε με τις βαφες μαλλιων αν βαφαμε το στηθος μας ισως να περναγε στο γαλα!

και ενταξει με το οινοπνευμα και συνεχεια ντουζακια κατι γινεται στο σπιτι και στη βολτα , στο γυμναστηριο πως να την παλεψω που ακουστε συμπτωση: σημερα λεει η γυμναστρια στο αερομπικ κοριτσια τωρα που καλοκαιριασε να προσεχουμε λιγο το αποσμητικο μας και της λεω οτι θηλαζω και δεν φοραω και μου ειπε χιλια συγγνωμη και μη σε νοιαζει για τους αλλους καλα κανεις και θηλαζεις το μωρακι και ντραπηκα πολυ ειναι ασχημο να μυριζεις καπως αλλα δεν με νοιαζει πραγματικα μπορει να φυγει οποιος τον ενοχλει! βλεπω να μαζευουνε υπογραφες και να με διωχνουνε απο το γυμναστηριο χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aννουλα είσαι πολυ θαρραλέα βλέπω ε;;; χαχαχαχαχα...Καλά κάνεις..εγώ δεν κόβω το αποσμητικό μου...δεν ξέρω..ίσως δοκιμάσω κανένα βιολογικό κι αν κάνει δουλειά θα το συνεχίσω..αλλά να σας πω ότι βρήκα ένα σε μαγαζί βιολογικών και έκανε 15 ευρώ...πενταπλάσια τιμή απο ένα κανονικό αποσμητικό...για να δουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω μαλλον ετσι θα κανω..

καλυτερα βιολογικο,φυτικο παρα αυτα τα χημικα,που να σας πω την αληθεια εδω εμενα ενοχλουν,φαντασου το νεογεννητο!!ειδικα αυτα που ειναι σε μορφη σπρευ αφηνουν τοσο εντονη μυρωδια,που πνιγομαι..δεν το συζητω,η βιολογικα,η την πουδρα του μωρου για τη μασχαλη!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ναι πολυ θαραλλεα χαχα! :P

επισης μου προτεινε μια θεια να βαζω αντι για πουδρα βανιλια σκονη που βαζουμε στα γλυκα και εγω σκεφτηκα επισης φυλλα δυοσμου!!!

θα δοκιμασω και θα σας πω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Aννουλα είσαι πολυ θαρραλέα βλέπω ε;;; χαχαχαχαχα...Καλά κάνεις..εγώ δεν κόβω το αποσμητικό μου...δεν ξέρω..ίσως δοκιμάσω κανένα βιολογικό κι αν κάνει δουλειά θα το συνεχίσω..αλλά να σας πω ότι βρήκα ένα σε μαγαζί βιολογικών και έκανε 15 ευρώ...πενταπλάσια τιμή απο ένα κανονικό αποσμητικό...για να δουμε..

αν ειναι να κανει δουλεια χωρις να βλαπτει..τα δινω τα 15..εδω αλλοι δινουν 25-30 ευρω για αποσμητικο CHANEL και DIOR!!!!

να μας πεις ποια μαρκα ειναι και αν κανει δουλεια! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To βρήκα στο ecofamily αλλά δεν το έχω παραγγείλει ακόμη.

Αλεξάνδρα πως πάει το μωράκι;; Κοντεύει ε;; πωπω....αντε γλυκιά μου με το καλό !!:)

Ρε κορίτσια δεν ξέρω...με ταλκ , λεμονια και φυλλα δυοσμου θα φύγει η μποχα;;; Δεν το νομιζω...αφήστε που έρχεται το καλοκαιρι και δεν είναι καρός για τέτοια πειράματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω εχω παρει rollon και αρωμα της lavera βιολογικο με ωραια μυρωδια που δυστυχως δεν κραταει πολυ αλλα μετα απο τοσα χρονια αποχη απο χημικα δε θα μπορουσα να ξαναγυρισω σε αυτα (παντως λογω θηλασμου 14 μηνες δε φορουσα τιποτε ,συχνο πλυσιμο ,ενιοτε ταλκ στις μασχαλες ,καθαρα ρουχα ) τωρα που μεγαλωσε το μωρακι αν και ακομα θηλαζω αγορασα τα παραπανω αρωματα.ειναι και μια αλλη εταιρεια η loccitane που δραστηριοποιειται στο χωρο των φυτικων με πολυ ωραια πραγματακια .στη θεσσαλονικη τα βρηκα στο λαμπροπουλο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...