Μετάβαση σε περιεχόμενο

Από πότε.. μέλι???


Recommended Posts

Μανούλες έμπειρες καλημέρα! Από πότε είναι ασφαλές να δίνουμε μέλι στα παιδάκια μας? Προς το παρόν του δίνω μια γερμανική μαρμελάδα από τα βιολογικά, χωρίς ζάχαρη, αλλά θα ήθελα να ξεκινήσουμε να τρώμε μέλι μιας και το θεωρώ πιο υγειινό.. Είμαστε 13 μηνών :)

Φιλιά πολλά σε όλες και ευχές για μια πανέμορφη Κυριακή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενα πολυ καλο θεμα αναφερες .Προσοχη στο μελι απαγορευτε να δινουμε μελι σε μωρα κατω του ενος ετους και αυτο γιατι περιεχει μια ουσια η οποια μπορει να προκαλεσει αλλαντιαση και ειναι πολυ σιβαρο δες σχετικο αθρο εγω τ ειχα μαθει στη σχολη στο μαθημα διατροφηςhttp://www.melissokomos.gr/04012.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα απαγορεύεται πριν το χρόνο

Αλλά και κάποιο παιδίατροι λένε μετά τα 3 χρόνια

Και εγώ δεν έχω δώσει ακόμα που είναι 14μηνών

Η παιδίατρος σου τι λέει?

Στο γιό μου αν θυμάμαι καλά είχα δώσει γύρω στα 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παρολο που ειναι 2 χρονων δεν του εχω δοσει ακομα...

οι πιο πολλοι παιδιατροι συνιστουν την εισαγωγη του μελιου στα παιδια μετα τον 18 μηνα της ζωης τους...

φιλια στον φοιβακο :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ μανούλες..΄Πολύ χρήσιμο το άρθρο σου Βάνια μου, να είσαι καλά! Σύμφωνα με αυτό βέβαια, από ενός έτους και μετά δεν υπάρχει πρόβλημα.. Bourique μου σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!! Θα ρωτήσω και την παιδίατρό μας βέβαια :) Φιλιά πολλά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα αν το μελι ειναι δικο σας και ξερεις μετα απο συμφωνια με το γιατρο ρωτησε το αλλα και εγω μετα τα 2 του ειχα δωσει επειδη ηταν απο το εμπορειο οχι απο καποιον δικο μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera MamaTobe....Egw pistevw kai einai kathara prosopikh mou gnomh, ta paidia na mathenoun stis glukies gefsois oso pio arga ginete. To meli einai sigoura mia para polu kalh trofh, alla den pavei na einai sakxara kai opos kseroume oloi ta paidia ethizonte stois glukes gefsois.Opos oloi mas distixos...Egw den ths edosa na faei tipota gluko mexri ta duo peripou, ektos apo mpiskotakia kai frouta fisika...Etixe na pame se ena paidiko parti kai ekei efage proth fora tourta kai patatakia (distixos)....Apo tote vevea an thn afisw tha trwei mono tetia. :blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω του ειχα δωσει μελι μετα το πρωτο χρονο..κ ξεκινησαμε με πολυ λιγο

μην τυχον κ παθαινε καμια αλλεργια,μετα του εβαζα κ μεσα στο γαλα.Ειδικα

οποτε ηταν αρρωστουλικο μεσα σστο γαλατακι του του εκανε πολυ καλο.Ομως

μας το ειχανε στειλει απο χωριο δεν ηταν του εμποριου!!!

Κοιταξτε τα παιδια θελουνε κ τη ζαχαρη κ τη σοκολατα κ ολα απλα να ειναι

λιγο κ σε ενα μετρο!! τα θελει ο οργανισμος τους..κ γω στην αρχη δεν του

εδεινα τιποτα ομως μια στο παρτυ του μια σε αλλα παρτυ ε δεν μπορεις κιολας να το αφηνεις να μην τρωει ενω τα αλλα παιδακια τρωνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sigoura tha faei apo ola yotaki mou..Egw lew gia otan einai mikra kai mporeis kapos na to elenkseis..Prhn ena mhna peripou eixai genethlia ths koumparas mou h mhkrh,(1 xronon)..Ekatse kai thn taise mia komatara tourta, egw afto as poume den tha to ekana pote. Oxi giati eimai kalhterh mana apo ekinh alla nomizw pos einai perito..Einai mikrh kai outos h alos den tha ths elipe h tourta sto parti....Eksalou exoume ta pio paxisarka paidia sthn europh....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω παρα πολυ σε αυτο που λες..εμενα ο γιος μου τον ιουλιο

θα γινει 2 χρονων κ τα μονα που τρωει ειναι 2 3 σμαρτεις κ 1 αυγουλακη

κιντερ.Το χειμωνα οχι το καλοκαιρι με την ζεστη..Σε οσα παρτυ εχουμε

παει κ του εχω προσφερει γλυκο η τουρτα δεν τα θελει με τιποτα να τα

φαι γυρναει απο την αλληπλευρα μονο κανα σμαρτης τρωει απο τα παρτυ .Επειδη τρωει μονο τα παραπανω που σου ειπα

οποτε μου τα ζητησει (οχι καθε μερα) θα του δωσω να φαι.Αυτο ηθελα

να πω..Ειμαι κ γω κατα σε αυτο που κανει η κουμπαρα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μάλλον θα συμφωνήσω με το Γιωτάκι :) Κι αυτό γιατί έχω δει παιδάκια στον πολύ κοντινό μου περίγυρο, που τους είχαν στερήσει οτιδήποτε γλυκό ως τα 2, και πλέον, αφού φυσικά έτυχε και κάποια στιγμή δοκίμασαν γλυκό (τούρτα συγκεκριμένα), έχουν εμμονή με το θέμα γλυκό. Η καθε μαμά ξέρει τι είναι καλύτερο για το παιδί της και σαφέστατα δεν αντιλέγω σε εσάς που ακολουθείτε την παραπάνω τακτική, απλά πιστεύω πως δεν είναι κακό που και που το παιδί να δοκιμάζει κάτι γλυκό, είτε αυτό είναι τούρτα, είτε σοκολάτα και να μην έχει απωθημένα ή εμμονές από τα 2 και μετά. Εννοείται πως δεν αναφέρομαι σε έκθεση του παιδιού σε σάκχαρα σε καθημερινή βάση και σε μεγάλες ποσότητες. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...