Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλω να αυξήσω το γάλα μου!τι να κάνω?


Recommended Posts

Αγαπημένες μου φίλες..

έχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών!ζυγίζει 6400 και είναι 64 εκατοστά!θηλάζει αποκλειστικά!

την τελευταία βδομάδα μετά από το γεύμα των 6 το μεσημέρι κλαίει !

το μωρό είναι υγειέστατο(ούτε ποναει , ούτε κολικούς ούτε τίποτα).

ένα βράδυ που έκλαιγε πάααρα πολύ το παιδί του έδωσα 180 μλ γάλα ξένο και προς μεγάλη μου έκπληξη το καταβρόχθησε!

επίσης όταν κλαίει το μωρό μου το βάζω στο στήθος όμως θηλάζει λίγο και το αφήνει-τότε πιέζω το στήθος μου και δεν τρέχει γάλα!σήμερα είπα να βγάλω γεύματα με το θήλαστρο

στις 11 έβγαλα 150 μλ

στισ 15 00 έβγαλα 120 μλ

και τώρα μόνο 60!(μία ώρα είμαι στο θήλαστρο!)

ποιες είναι οι ιδανικές ποσότητες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!!!

για να αυξησεις την παραγωγη σου ενα πραγμα χρειαζεται να κανεις!!!!!να βαζεις το μωρο στο στηθος καθε φορα που κλαιει.μη δινεις ξενο και μη τηρεις ωραριο!!!!οποτε κλαιει το μπεμπακι δως του μεμεδακι!!!! ;) οσο για το θηλαστρο απ οτι ξερω μειωνει την παραγωγη.καλο ειναι να εχεις νοσοκομειακο και να το χρησιμοποιεις περιστασιακα!!!!επισης,το γαλα που βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικο για το ποσο τρωει το μωρακι σου!!!!!μεμεδακι εξω λοιπον,και μην ανησυχεις για τιποτα!!!!!!να σου ζησει ο πριγκιπακος σου!!!!!!!!!!οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα τα πηγαινεις με τον θηλασμο

με το θηλαστρο βγαινει αρκετο γαλα

αλλα

δεν ειναι ενδειξη ποσα ml βγαζεις με το θηλαστρο για το αν μπορεις να θηλασεις η οχι

αλλες κοπελες θηλασαν αποκλειστικα και με θηλαστρο δεν μπορουσαν να βγαλουν γαλα σκεψου εσυ που μπορεις να βγαζεις τοσα ml να ανγχωνεσαι

μην πτοησαι επειδη μια φορα του εδωσες συμπλρωμα και ειπιε

προσπαθει το μωρακι σου να σου αυξησει την ποσοτητα που βγαζεις στο γαλα σου με το να κλαει και να το αφηνεις περισοτερο στο στηθος

αν του δινεις τωρα συμπληρωμα απο ανασφαλεια η παραγωγη σου θα μειωθει

τα πατε πολυ καλα και με το βαρος

οι πανες ειναι φυσιολογικες βρεγμενες 6-7?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki να σου ζησει το μωρακι σου,ο μονος τροπος για να αυξησεις το γαλα σου ειναι να θηλαζεις το μωρο οσο πιο συχνα μπορεις και προπαντως να μην ξαναδωσεις συμπληρωμα γιατι το μωρο θα μαθει και θα περιμενει το μπουκαλι και δεν θα τρωει απο το στηθος σου αλλα θα το εχει για μπιμπιλα κανε λιγο υπομονη στην αρχη και μετα θα πανε ολα ρολοϊ :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πινε μια κασα μπυρες τη μερα κ μετα φαε κ ενα καζανι σουπα!!! :laugh: :P

Ετσι θα σε συμβουλευε η γιαγια μου!!!

Εγω απλα συμφωνω με τα κοριτσια!!! ;)

Μην αγχωνεσαι με το θηλαστρο.

Μην αμφιβαλεις για το αν εχεις γαλα.

Ασε το ξενο γαλα στην ακρη(ή καλυτερα πετα το!)

Τα πας μια χαρα!Συνεχισε ετσι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσάκια ο μπεμπάκος κλαίει..και μιλάμε για κλάμα πείνας και δεν κάθεται στο στήθος!το πιέζω και δεν έχει..με ξεματώνει πως να σας πω!

πήρα τον παιδίατρο και μου είπε μεσα στο σκ να πλακωθώ στο γάλα και στον τραχανά..αλλά αυτά τα 60 μλ πολύ μου κακοφάνηκαν!ωράριο ΔΕΝ τηρώ!όποτε πεινάει!όμως εκεί κατά τις 9 το βράδυ τρώει τρώει τρώει και μετά κλάμα!δεν κάθετε στο στήθος με τίποτα!

δεν υπάρχει κάποια τροφή ρε κοτίτσια που να τουμπανιάζει το στήθος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ageladaki συγνωμη που θα καταχραστω το χωρο σου απλα θελω να πω οτι το ιδιο προβλημα εχω και εγω...Και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα...το μωρο μου ειναι δυο μηνων, η αναπτυξη του ειναι πολυ καλη, ομως τωρα δυο τρεις μερες νιωθω οτι το μωρο δεν χορταινει...Ειδικα σημερα κρεμεται ολη μερα στο στηθος...καθε μιαμιση ωρα τρωει...Επιχειρησα λοιπον και εγω τωρα το βραδυ να βγαλω γαλα με το θηλαστρο και προς μεγαλη μου απογοητευση εβγαλα 50γρ. Επισης το στηθος μου το νιωθω πολυ μαλακο, σαν αδειο...Μεχρι πριν λιγες μερες το ενιωθα πιο πρησμενο, ειδικα οταν πλησιαζε η ωρα να φαει το μωρο..Ακομα και το βραδυ, που κοιμαται περιπου πεντε ωρες, ουτε και παλι γεμιζει με γαλα, οπως συνεβαινε πριν...Συνεχως ειμαι με το αγχος αν τρωει...Τι γινεται???μειωθηκε το γαλα μου ετσι ξαφνικα???? γιατι??? Τρωω αρκετα μπορω να πω, κοιμαμαι, δεν κουραζομαι ιδιαιτερα...Δεν ξερω τι να κανω...Δεν θελω με τιποτα να δωσω ξενο γαλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki έγραψε:

ρε κοριτσάκια ο μπεμπάκος κλαίει..και μιλάμε για κλάμα πείνας και δεν κάθεται στο στήθος!το πιέζω και δεν έχει..με ξεματώνει πως να σας πω!

πήρα τον παιδίατρο και μου είπε μεσα στο σκ να πλακωθώ στο γάλα και στον τραχανά..αλλά αυτά τα 60 μλ πολύ μου κακοφάνηκαν!ωράριο ΔΕΝ τηρώ!όποτε πεινάει!όμως εκεί κατά τις 9 το βράδυ τρώει τρώει τρώει και μετά κλάμα!δεν κάθετε στο στήθος με τίποτα!

δεν υπάρχει κάποια τροφή ρε κοτίτσια που να τουμπανιάζει το στήθος??

Αχ ποσο σε καταλαβαινω...Ουτε και εγω τηρω ωραριο...καθε φορα που τον βλεπω ανησυχο τον βαζω στο στηθος...

Αυτη την τροφη αν υπαρχει την θελω και εγω...Εγω παντως γαλα πινω σημερα ολη την ημερα...Προκοπη δεν ειδα.. :(:(

Δωστε μας τα φωτα σας οι πιο εμπειρες...ο αντρας μου σκεφτεται να παει να παρει γαλα (δεν εχω στο σπιτι), αλλα εγω δεν θελω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria.g έγραψε:

Ageladaki συγνωμη που θα καταχραστω το χωρο σου απλα θελω να πω οτι το ιδιο προβλημα εχω και εγω...Και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα...το μωρο μου ειναι δυο μηνων, η αναπτυξη του ειναι πολυ καλη, ομως τωρα δυο τρεις μερες νιωθω οτι το μωρο δεν χορταινει...Ειδικα σημερα κρεμεται ολη μερα στο στηθος...καθε μιαμιση ωρα τρωει...Επιχειρησα λοιπον και εγω τωρα το βραδυ να βγαλω γαλα με το θηλαστρο και προς μεγαλη μου απογοητευση εβγαλα 50γρ. Επισης το στηθος μου το νιωθω πολυ μαλακο, σαν αδειο...Μεχρι πριν λιγες μερες το ενιωθα πιο πρησμενο, ειδικα οταν πλησιαζε η ωρα να φαει το μωρο..Ακομα και το βραδυ, που κοιμαται περιπου πεντε ωρες, ουτε και παλι γεμιζει με γαλα, οπως συνεβαινε πριν...Συνεχως ειμαι με το αγχος αν τρωει...Τι γινεται???μειωθηκε το γαλα μου ετσι ξαφνικα???? γιατι??? Τρωω αρκετα μπορω να πω, κοιμαμαι, δεν κουραζομαι ιδιαιτερα...Δεν ξερω τι να κανω...Δεν θελω με τιποτα να δωσω ξενο γαλα...

Μην αγχωνεσαι βρε κοριτσακι μου!

ΟΛΕΣ εχουμε περασει τη φαση που ειστε!

Τα μωρακια σας περνουν αλματακια κ προσπαθουν να αυξησουν την παραγωγη!

Ισως απλα να σας εχουν αναγκη περισσοτερο για καποιο αλλο λογο κ ετσι θελουν να θηλασουν παραπανω!

Η γαλουχια εδραιωνεται(ή κ εδραιωθηκε!)..

Το στηθος παυει να πρηζεται!

2 μηνων κ καθε 1,5 ωρα???τελεια εισαι!!!Εχω φιλη που εχει μωρο 9 μηνων κ τουλαχιστον μεχρι τους 7 θηλαζε ΚΑΘΕ ωρα!

Το στηθος δεν ειναι αποθηκη γαλακτος!

Το γαλα παραγεται τη στιγμη που θηλαζει το μωρο.

Αν θελει να θηλαζει(κ οχι απλα να πιπιλαει) για 3 ωρες ο οργανισμος θα δινει ξανα κ ξανα την εντολη "κι αλλο γαλα"!!!!

Μην αγχωνεστε!Μην κρινετε απο τα θηλαστρα!

Ειστε σε πααααρα πολυ καλο δρομο να πετυχετε αποκλειστικοτατο θηλασμο!

Τα δυσκολα περασαν!Τωρα ξεκινουν τα "ευκολα"!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki έγραψε:

ρε κοριτσάκια ο μπεμπάκος κλαίει..και μιλάμε για κλάμα πείνας και δεν κάθεται στο στήθος!το πιέζω και δεν έχει..με ξεματώνει πως να σας πω!

πήρα τον παιδίατρο και μου είπε μεσα στο σκ να πλακωθώ στο γάλα και στον τραχανά..αλλά αυτά τα 60 μλ πολύ μου κακοφάνηκαν!ωράριο ΔΕΝ τηρώ!όποτε πεινάει!όμως εκεί κατά τις 9 το βράδυ τρώει τρώει τρώει και μετά κλάμα!δεν κάθετε στο στήθος με τίποτα!

δεν υπάρχει κάποια τροφή ρε κοτίτσια που να τουμπανιάζει το στήθος??

Βρε γλυκα μου κοριτσακια...

Γτ αποδιδετε την ανησυχια σε πεινα???

Βαζω κ στοιχημα πως σε λιγες μερες θα ειναι ολα οπως πριν!

Αγελαδακι παντα ταιζουμε το μωρο με ηρεμια!

Πρεπει να ειστε ηρεμοι κ οι 2 ομως!

Ξεντυσου κ ξεντυσε τον.(μπορειτε να φορατε παμπερς!!! :P )

Αγκαλιασε τον,μιλα του γλυκα,βαλτον στο στερνο σου,φιλα τον,κουνησε τον...Ηρεμησε τον!!

Μετα καθισε ανετα σε ενα ησυχο μερος κ θηλασε τον!

Σταματα να πατας τα μεμε σου!!!!!

Δεν σε ενοχλεις??? :laugh:

Εγω δεν το αντεχω!

Δεν χρειαζεται κατι διαφορετικο απο μια ισορροπημενη διατροφη!

Βεβαια το πολυ νερο κανει καλο ετσι κ αλλιως!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι Αναστασια μου να ειναι ετσι οπως τα λες...Βεβαια οι πανες του ειναι μια χαρα, ολη την ωρα κακακια κανουμε!!!! :):)

Μου εχουν δημιουργησει και οι απεξω μια ανασφαλεια, βγαζοντας συμπερασματα του τυπου "δεν χορταινει το μωρο" και εχω λιγο φρικαρει... :angry::angry:

Αυτο με τα συχνα γευματα το κανει σημερα...Υπο νορμαλ συνθηκες τρωει στις 2,5 ωρες περιπου για 10 με 15 λεπτα..Σπανια φτανουμε στο εικοσαλεπτο..Προλαβαινει τοσο γρηγορα να φαει καλα????Εγω παντα τον ξαναβαζω αλλα συνηθως δειχνει αδιαφορια προς το στηθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι τωρα προσεξα το οτι ειπες "γυρω στις 9"...

Μηπως το μωρακι ειναι κουρασμενο κ θελει απλα να κοιμηθει???

Τι ωρα κανει μπανιο???

Να ξερεις πως δεν κοιμουνται ολα τα μωρα ηηηησυχα κ γαληνια θηλαζοντας!!!

Εχω περασει 10δες νυχτες ψαχνωντας τι της φταιει της τσαχπινας κ κλαιει απαρηγορητη!!!

Ακομα περναω!!!!Απλως...Ειναι κουρασμενη!Νυσταζει!Εχει την γκρινιουλα της μεχρι να καταφερει να αποκοιμηθει!

Να σημειωσω οτι..Οχι απλα δεν θελει το στηθος(οταν χορτασει) αλλα...Το μισει!Θελει να το τσιμπαει,ζουλαει,διωχνει....Το πεταει σαν στημένη λεμονοκουπα! :laugh:

Μπορει λοιπον το σπαρακτικο κλαμα να οφειλεται σε νυστα!!!

Κουνα τον ρυθμικα λεγοντας σσσσσσσσσςςςςςςς!Σε εμενα βοηθαει!! ;)

Μαρια μου δεν τους εμαθες ακομα τους "γυρω"!!!Δυστυχως ειναι πλειοψηφια :angry:

Μια χαρα ειναι το γαλατακι σου!Να τους προσφερεις κανα ποτηρακι αν θελουν να φανε τα κορν φλεικς τους! :laugh:

Το μωρο πλεον μεγαλωσε!Εγινε 2 μηνωωωωωων!!!(χρονια σας πολλα :) )

Ρουφαει με δυναμη κ χορταινει πολυ γρηγορα!

Μεχρι 2 μηνων σημειωνα γευματα κ διαρκεια!

Για να μη σου γραψω ανακριβειες ανοιξα το βοβλιαρακι μου κ ειδα οτι τα γευματα ηταν 5 το πολυ 10 λεπτα!!! ;)

Μια χαρα λοιπον!

Παντα ελεγχετε τις βρεγμενες πανες κ το βαρος που παιρνουν καθε μηνα!

Αν ολα οκ εκει,προχωρατε χωρις αμφιβολιες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια να μην ακούτε κανέναν άλλο εκτός από τα μωράκια σας και το ένστικτό σας!

Άντε και τη φίλη Αναστασία που σας τα λέει ωραία ;)

Αγελαδάκι είναι τελείως άκυρο αυτό που σου είπε ο γιατρός για τα γαλακτοκομικά και τον τραχανά...

Το πολύ πολύ να σε πιάσει το στομάχι σου...

Εγώ -και πολλές άλλες κοπέλες- δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά λόγω αλλεργίας του μωρού και μια χαρά γαλατάκι φτιάχνω για το μπεμπάκι μου B)

Τα μωράκια μπορεί να είναι ανήσυχα για ένα σωρό άλλους λόγους... Μπορεί να το πονάει η κοιλίτσα του...Δεν είναι απαραίτητο ότι πεινάει.

maria.g μια χαρά είστε! Εμένα 5μιση μηνών τώρα και όταν είμαστε επίτι τρώει τουλάχιστον κάθε 1 ώρα :blink: Όταν είμαστε έξω ξεχνιέται και μπορεί να περάσουν και 2 - 2μιση αλλά ποτέ παραπάνω...

Αναστασία μπορώ να ακολουθήσω εγώ τη συμβουλή της γιαγιάς σου ...και να πιω ένα καφάσι μπύρες που τοοοοσο το θέλω? :laugh:

Μία πίνω τώρα -είπα να το κάψω λόγω γιουροβίσιον :P - και φοβάμαι ότι θα ξυπνήσει η αρχόντισσα και θα τη μεθύσω :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Γεια σου Μαγδα(καλα θυμαμαι?) με τα ωραια σου!!!

Κερνα κ απο εδω καμια μπυριτσα!!!Μην το πιεις μονη σου το καφασι!!!!! :P

Εγω ηπια μια το μεσημερι!(εγω μπυρα ο αντρας μου περιε :laugh: )

Επισης κ εγω απεχω απο τα γαλακτοκομικα εδω κ 6 μηνες!(λογω αλλεργιας)

Ο καθε γιατρος λεει τα δικα του!

Αν ειχε θηλασει τοτε δε θα ελεγε τοοοσες "ομορφιες"!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδάκι μου γεια σου κ από εδώ!!! Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα (δεν θηλαζω αποκλειστικά παρα πολύ καιρό) μιας κ χρειάστηκε αρχικά να ακολουθήσω πρωτόκολλο αντλήσεων για να αυξηθεί η παραγωγή γιατί είχα μεγάλες δυσκολίες με τον θηλασμό κ έχω φάει το θήλαστρο στην μάπα (8 αντλήσεις την ημέρα με νοσοκομειακό), είναι ότι το βράδυ με το θήλαστρο βγάζεις πάντα λιγότερο γάλα κ το πρωί πάντα περισσότερο. Ακόμα κ τώρα που θηλάζουμε αποκλειστικά κ ολα μια χαρά, κάνω 2 αντλήσεις την ημέρα για να έχω γαλατάκι στο ψυγείο κ στην κατάψυξη κ πάντα το πρωί βγάζω πολύ πολύ περισσότερο από οτι το βράδυ, είναι λογικό (αυτό μην σε ανησυχείς). Τώρα για το ότι κλαίει στο στήθος μάλλον έχουν δίκιο τα κορίτσια ότι προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο γιατί νιώθεις ότι αφήνεις το μωράκι σου πεινασμένο (το έχω νιώσει), αλλά το σίγουρο είναι ότι το στήθος στηρίζεται στην αρχή της -ζητήσεις και- παραγωγής. Η άντληση με νοσοκομειακό θήλαστρο πάντως δεν μειώνει την παραγωγή, το αντίθετο την αυξάνει. Εάν όμως αντικαθιστάς τους θηλασμούς με ξένο γαλατάκι, το στήθος σου θα νομίζει ότι το παιδί σου χρειάζεται λιγότερο γάλα κ θα μειώνει την παραγωγή. Ότι νιώθεις εσύ καλύτερο κάνε, ψάξε καλά κ θα βρεις την άκρη σου. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Γεια σου Μαγδα(καλα θυμαμαι?) με τα ωραια σου!!!

Κερνα κ απο εδω καμια μπυριτσα!!!Μην το πιεις μονη σου το καφασι!!!!! :P

Εγω ηπια μια το μεσημερι!(εγω μπυρα ο αντρας μου περιε :laugh: )

Επισης κ εγω απεχω απο τα γαλακτοκομικα εδω κ 6 μηνες!(λογω αλλεργιας)

Ο καθε γιατρος λεει τα δικα του!

Αν ειχε θηλασει τοτε δε θα ελεγε τοοοσες "ομορφιες"!! ;)

Καλά θυμάσαι - Μάγδα :)

Ώστε εσύ είσαι ο πότης της οικογένειας? :P

Το ίδιο κι εδώ :)

Χικ....'γειά μας!

Πλάκα έχει πάντως που δε μπορούμε να πιούμε γαλατάκι και μπορούμε να πιούμε μπυρίτσα :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια υπομονη και ηρεμια, εμεις θηλαζουμε 5 μηνες τωρα αλλα στην αρχη ο μπεμπουλης ηταν ολη μερα στο βυζι και ο δικος μου ο αντρας επεμενε να παρει γαλα αλλα δεν τον αφηνα και εχω και δυο μεγαλυτερα παιδια(6,4χρ)που συνεχεια ηταν μαμα το ενα και μαμα το αλλο αλλα εκανα υπομονη,και τα βραδια τον πρωτο καιρο ξυπνουσε ανα μια ωρα και την μερα δεν κοιμοταν πολυ και ηταν μεσα στη γκρινια αλλα τωρα τα καταφεραμε και το απολαμβανω,να μην ακουτε κανεναν απεξω αλλα να κανετε οτινομιζετε εσεις σωστο ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις συμβουλες σας..Περασαμε μια καλη νυχτα χθες, το μωρο κοιμηθηκε 5,5 ωρες σερι... :):):) Αυτο σημαινει οτι ειχε χορτασει, διαφορετικα θα ειχε ξυπνησει νωριτερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσάκια..πάλι μου έκλαιγε ο μπέμπης!σίγουρα σε κάποια φάση κοιμάται αλλά πολύ κλάμα και δεν αντέχω να τον ακούω γιατί μου σπαράζει την καρδιά..το μωρό μου αφού σαράντησε τρώει κάθε τρεις ώρες και τα βράδια κοιμάται 5 ώρες(τώρα τις τελευταίες μέρες)

όμως το βάρος του εδώ και μια εβδομάδα έχει αυξηθεί μόνο κατά 20 γραμμάρια!Σας θυμίζω ότι εδώ και μια εβδομάδα μου κάνει κλαματάκια.

Τώρα μπάνακι τον κάνω στις 8:30-9:οο.

Επίσης κρατήστε στο μυαλό σας ότι το μωρό είναι μία χαρα(ούτε κολικοί,ούτε άρρωστο είναι φτου φτου όλα καλά)

Τώρα το στήθος μου κατά το βραδάκι γίνεται μαλακό πολύ όπως λεει και η άλλη μανουλίτσα..what happens?

επίσης γιατί δεν κάθεται στο στήθος?

επίσης γιατί όταν κλάιει και πιέζω το στήθος μου ΔΕΝ βγάζει σταγόνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki μην μετρας συνεχεια το βαρος του αυτο θα σε αγχωσει περισσοτερο αλλα αστο στον μηνιαιο ελεγχο απο τον παιδιατρο σου και αυτος θα κρινει αν ειναι ικανοποιητικο το βαρος που εβαλε,και το δικο μου στηθος που θηλαζω αποκλειστικα για 5 μηνες τωρα καποιες στιγμες ειναι πιο μαλακο και μην πατας συνεχεια το στηθος.Τωρα οταν δεν καθεται στο στηθος σου μπορει να εχει καποια πονακια,σιγα σιγα αρχιζει η προετοιμασια των ουλων και μπορει να γκρινιαζει και απο αυτο και αφου κοιμαται 5ωρες το βραδυ ειναι μια χαρα,ο δικος μου μπορει να τυχει βραδυ που να ξυπναει καθε δυο ωρες,ολες θα θελαμε ενα μωρο χωρις να κλαιει καθολου αλλα αυτο δεν γινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θέλω να τον αφήω νηστικό..Σημασία έχει να είναι ήρεμο και όχι κλαίει από την πεινα και γω να τον αφήνω να σπαράζει ώσπου να κοιμηθεί..anyway την δευτέρα θα μου πει και ο παιδίατρος τι πρέπει να κάνω.ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου να σου ζησει ο μπεμπης σου.

Εγω δεν ειχα ποτε "σκληρο¨" στηθος. Οσο και να το ζουλαω δεν προκειτε να βγει τιποτα! Και ειμαι και η πιο ανασφαλης του μαμμυ. Η καυμενη η Λαλα εχει μπουχτισει να με συμβουλευει....

Ενα πραγμα ειναι σιγουρο!! Γαλα εχεις και θα εχεις οσο τον βαζεις στο στηθος. Δεν υπαρχει μαλακο-σκληρο. Δεν δινουμε ξενο για να σιγουρευτουμε. Το ευκολο για τα μωρα ειναι το μπιμπερο. Σαφως και θα το καταβροχθιζε. Του δινεις κατι ευκολο και γρηγορο... Στο στηθος και εμενα πολλες φορες χτυπιετε. Μπορει να βαριετε να πιει γιατι ειναι κουρασμενος, μπορει να μην τον βολευει η σταση (δοκιμασε ξαπλωτη.

Κανει θαυματα!) Η μπορει να εφαγα κατι που δεν του αρεσει η τον ενοχλει. Μην αναρωτιεσαι και μην αγχωνεσε! Σκεψου στην κατοχη οι μαμαδες δεν τρωγανε τιποτα και παλι θηλαζαν γιατι ηταν η μονη τροφη που μπορουσαν να δωσουν αφθονη στα μωρα τους! Χαλαρωσε. Καμια μαμα δεν θελει να βλεπει το παιδι της να κλαιει αλλα σου το υπογραφω αν θες πως δεν φταιει η ελλειψη γαλακτος απο σενα!!!Φιλακια και υπομονη!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν βγάζω από το θήλαστρο κάθε τρεις ώρες να δω τι έχω επιτέλους λέτε να με βοηθήσει?

έχω το mini electric mendela.τι γνώμη έχετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...