Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική......στα σκαριά!!


Recommended Posts

Μετά απο πολύ κόπο και αγωνία η απόφαση πάρθηκε....

Ξεκινάμε εξωσωματική και η αγωνία μου κάθε μέρα μεγαλώνει..

Οι σάλπιγγές μου βρέθηκαν "αλλήθωρες" , βγάζουν σε αδιέξοδο και η επικοινωνία με τη μήτρα είναι πολύ δύσκολη. Το πορτάκι που τα ενώνει είναι μισάνοιχτο και το ωάριο δυσκολεύεται να διαβεί...

Ευτυχώς οι πολυκυστικές μου έχουν υποχωρήσει, γιατί όπως μου είπε και ο γιατρός "οι πολυκυστικές αγαπούν τις αδύνατες κοπέλες" και τα 4 κιλάκια που έχασα (επιτέλους) λειτούργησανε καλά.

Ο κυκλος μου σταθεροποιήθκε τους τελευταίους μήνες και όλα πηγαίνουν καλα μεχρι στιγμής.

Ο γιατρός μου μίλησε για ενέσεις και όχι για φάρμακα άλλα, αυτό είναι φυσιολογικό?

20 ημέρες ενέσεις 10 και 10 με παρακολούθηση...

Δέν ξέρω πολλά και ίσως κάποια κοπέλα μπορεί να βοηθήσει..

Οι ενέσεις αυτές γίνονται εύκολα στο σπίτι? Πονάνε? Εχουν κάποιες παρενέργειες (πρήξημο, νεύρα, κυκλοθυμία κτλ)?

Πάντως το μεγαλύτερο βάρος έχει φύγει , ξέρουμε το πρόβλημα και ακριβώς τη λύση

Ας ελπίσουμε πως δεν θα ταλαιπωρηθούμε πολλές φορές!!

Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσουμε........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε γνωρίζω τίποτε σχετικά με την εξωσωματική…….

Ήθελα απλώς να σου δώσω από καρδιάς τις καλύτερες ευχές μου……

Και να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που το αποφασίσατε!!!!!!!!

Ψηλά το κεφάλι και να θυμάσαι……

Κάπου εκεί έξω……. μια θετική χοριακούλα σε καρτερεί!!!!!!!!!!!!!!!

Αναμένουμε νέα σου!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GIOULAKI, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ!!!! ΚΑΙ ΣΥΝΝΤΟΜΑ ΜΕ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ!!!!!!ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ, ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ. ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ 11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΗΝ PREGNYL, ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ H ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ. ΠΡΗΞΙΜΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ!!!!! ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΕΞΩΣΟΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΠΕΡΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!! ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ! :):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gioulaki μου, καλή επιτυχία κι από μένα!

Όπως σου είπε και η ΜΙΚΑ, οι ενέσεις δεν είναι τίποτα. Εγώ στην αρχή φοβόμουν πολύ και έλεγα αποκλείεται να τις κάνω μόνη μου! Τελικά ήταν πολύ εύκολο! Είναι τόσο λεπτές, που δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Επίσης, δεν είχα ούτε πρήξιμο, ούτε νεύρα, παρά μόνο ένιωθα λίγη υπνηλία (αλλά εκείνο τον καιρό έτρεχα και με τη δουλειά και μπορεί να ήταν από αυτό)!!

Με το καλό να ξεκινήσεις, κοριτσάκι, και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε!!!

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gioulaki Καλή επιτυχία. Εύχομαι να μείνεις με την πρώτη αν και σίγουρα θα μείνεις αν είσαι σε καλά χέρια. Εγώ είχα σχεδόν το ίδιο πρόβλημα με σένα υδροσάλπιγγες και τώρα έχω μια κορούλα 3 μηνών που είναι ότι πολυτιμότερο έχω. ¨Εκανα 3 εξωσωματικές η 1η πέτυχε αλλα λόγω υγρού που είχαν οι σάλπιγγες μου παλινδρόμησε το έμβρυο και απέβαλα. Η 2η εξωσωματική έγινε στο Ελενα και έπεσα σε γιατρό που δεν με πρόσεξε καθόλου και γι αυτό δεν πέτυχε. Την τρίτη πήγα συστημένη σε εναν τέλειο γιατρό και δόξα το θεό έμεινα.

Οι ενέσεις δεν είναι τίποτα εγώ επειδή φοβόβουν έβαλα τον άντρα μου και μου τις έκανε, η μύτη είναι τόσο μικρή και είναι σαν στυλό ώστε να μην νιώθεις ότι κάνεις ένεση. ϊσως χρειαστείς και λιγότερες ενέσεις ανάλογα πως θα ανταποκριθείς μια φίλη που είχε πολυκυστικές έκανε υπερδιέργεση η οποία είναι η μόνη σοβαρή παρενέργεια των ενέσεων έτσι ο γιατρός μου την σταμάτησε στις 6 μέρες των ενέσεων διέγερσης και αφού πήρε τα ωάρια τα γονιμοποίησε και τις τα έβαλε μετά απο 5 μέρες σε βλαστοκύστες και τώρα γεννάει τα διδυμακια της.

Νεύρα δεν είχα, πρήξιμο στις ενέσεις δεν είχα, μόνο αγωνία τις 2 πρώτες φορές. Την τρίτη που πέτυχα το είχα δει πολύ χαλαρά. Θα δεις θα πετύχεις δες το χαλαρά σαν να πας για μια θεραπεία. Η εξωσωματική έχει γίνει παιχνιδάκι στις μέρες μας.

Φιλιά και καλή επιτυχία.

Περιμένω να μου στείλεις π.μ. ότι είσαι έγκυος, γιατί θα μείνεις αρκει να το πιστέψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ..

Ερωτήσεις:

1. Τι είναι οι βλαστοκύστες?

2. Μου είπε ο γιατρός οτι ξεκινάμε οταν το αποφασισουμε εμείς. Δηλαδη δεν παίζει ρόλο η τελευταία περίοδος?

3. Αν αποτύχει σε ποσο καιρό μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki έγραψε:

Αχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ..

Ερωτήσεις:

1. Τι είναι οι βλαστοκύστες?

2. Μου είπε ο γιατρός οτι ξεκινάμε οταν το αποφασισουμε εμείς. Δηλαδη δεν παίζει ρόλο η τελευταία περίοδος?

3. Αν αποτύχει σε ποσο καιρό μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε?

Gioulaki καλημερα!Δεν θα σου πω για τις ενεσουλες,γιατι οπως σου ειπαν κ τα κοριτσια ειναι παιχνιδακι.

1.οι βλαστοκυστες ειναι τα γονιμοποιημενα ωαρια 5-6 ημερων.Δηλ τα αφηνουν να αναπτυχθουν στο εργαστηριο λιγες μερες παραπανω απο οτι τα γονιμοποιημενα 2-3ημερων.Θεωρουνται "καλης ποιοτητας" γιατι καταφεραν να φτασουν σε αυτο το σταδιο.Είναι το ανώτερο εξελικτικά στάδιο του προεμφυτευμένου εμβρύου, αυτό σημαίνει ότι, μόνο τα υγιή γενετικά και δυνητικά ικανά προς εμφύτευση έμβρυα θα φτάσουν σε αυτό το στάδιο.

2.Ο γιατρος σου ειπε οταν θελετε εσεις μαλλον για ψυχολογικους λογους...Θα τον παρεις τηλ κ θα του πεις ποτε θες να ξεκινησετε κ βαση της τελευταιας περιοδου σου,θα σου δωσει οδηγειες.

3.Η αποτυχια ειναι μακρυα!!!!Μην την σκεφτεσαι.Ξεκινα θετικα κ μην σε απασχολει.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι ακόμα ...ισως χαζό..η εξωσωματική σημαίνει και καισαρική?

Οχι οτι με ενοχλεί...Ας πάνε όλα καλά και ας βγεί και απο όπου βολεύεται το μπεμπέ, απλά επειδή αυτό εχω καταλάβει απο διάφορες συζητήσεις εδω μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη η εξωσωματικη θεωρειται "πολυτιμη" εγκυμοσυνη

οι περισσοτεροι γιατροι προτεινουν την καισαρικη μην

παει κατι στραβα στον φυσ. τοκετο.

Η αδερφη της κολλητης μου γεννησε φυσιολογικοτατα

ενα υγιεστατο παιδακι παρα πολυ ευκολα και τοσο γρηγορα

που δεν προλαβε ουτε επισκληρηδιο να κανει.

Ο θεος της εδωσε την καλυτερη ανταμοιβη.. :):)

'Ηταν η 9η εξωσωματικη της και δεν ειχε περιθωρια για αλλη :)

Ευχομαι τα καλυτερα!

Ολα να παν καλα.

Φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα Γιουλακι!

σου ευχομαι πολυ καλη επιτυχια!

ειμαστε σε παρομοια φαση αφου και εγω για λογους κακιστου σπερματος(αριθμος και κινητικοτητα) θα κανω την πρωτη μου εξωσωματικη.

η καισαρικη προετεινεται σε ολες τις περιπτωσης διδυμης κυησης ειτε συλλαβεις φυσιολογικα ή οχι. Αν παλι το μωρακι ειναι ενα νομιζω οτι τοτε αποφασιζει ο γιατρος αναλογ αμε την γενικη υγεια της επιτοκου.

καλη συνεχει ακαι καλη μας δυναμη!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki έγραψε:

Και κάτι ακόμα ...ισως χαζό..η εξωσωματική σημαίνει και καισαρική?

Οχι οτι με ενοχλεί...Ας πάνε όλα καλά και ας βγεί και απο όπου βολεύεται το μπεμπέ, απλά επειδή αυτό εχω καταλάβει απο διάφορες συζητήσεις εδω μέσα.

Επειδή αυτή την ερώτηση την εκανα πρόσφατα σε δύο εξωσωματικούς που επισκέφθηκα, μου απάντησαν τα ίδια και οι δύο: Ότι η κύηση από εξωσωματική, δεν θεωρείται πλέον "υψηλού κινδύνου" όπως τη θεωρούσαν πριν από πολλά χρόνια. Δεν διαφέρει σε τίποτα με την κύηση από φυσιολογική σύλληψη. Αρα ισχύουν οι ίδιες παράμετροι. Δηλαδή, ακόμα και φυσιολογικός τοκετός, αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα! Τώρα, βέβαια, ξέρουμε όλες καλά, ότι οι περισσότεροι γιατροί, επιλέγουν πλέον την καισαρική για λόγους ευκολίας. Και αυτό δεν έχει κάποια σχέση με τη διαδικασία της εξωσωματικής.

Γιουλάκι μου, με το καλό κορίτσι μου!! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Ελειπα δυο μέρες και δεν μπορεσα να απαντήσω (μη με περάσετε και για γαϊδούρα)

Καρκινάκι καλη επιτυχία και στις δυο μας!!!

Christinne ειναι η πρώτη σου φορά? Και εσεις τωρα θα κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Ελειπα δυο μέρες και δεν μπορεσα να απαντήσω (μη με περάσετε και για γαϊδούρα)

Καρκινάκι καλη επιτυχία και στις δυο μας!!!

Christinne ειναι η πρώτη σου φορά? Και εσεις τωρα θα κάνετε?

Αγάπη μου γλυκιά, εγώ μπήκα στη διαδικασία το Νοέμβριο, αλλά απέτυχε! Εντάξει, είμαι και... μεγαλούτσικη κάπως! Δεν μπορώ να πω, πως δεν με πείραξε κιόλας! Αλλά, αφού λύσω κάποια θέματα με τον κύκλο μου (με την ροή και κάποια άλλα μικροπροβληματάκια), νομίζω ότι θα επανέλθω δριμύτατη! Γιατί, ναι μεν μπορεί να αποτυγχάνεις, αλλά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, νιώθεις ότι βγαίνεις πιο δυνατή από τον αγώνα και δεν το βάζεις κάτω!!!!! Προσπαθείς με πιο πολύ πείσμα!

Καλή επιτυχίαααααααααααααα και σκέψη θετική!!!!!!! Θα τα καταφέρουμε!!!!!!! :):)

Φιλιά πολλά :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή αρχή και καλά αποτελέσματα...σύντομα!!! :woohoo:

Θα συμφωνήσω με ότι σου είπαν τα κορίτσια παραπάνω. Οι ενέσεις δεν είναι τίποτα. Η μόνη παρενέργεια που μπορεί να εμφανιστεί είναι η υπερδιέγερση αλλά αυτή είναι αρκετά ακραία και όχι συχνή περίπτωση οπότε μην το σκέφτεσαι. Εσύ θα σκέφτεσαι μόνο το θετικό αποτέλεσμα.

Ο γιατρός σου είπε όταν αποφασίσετε για να είστε σίγουροι. Από εκεί και πέρα θα σου δώσει οδηγίες. Αν κάνεις το μακρύ πρωτόκολλο θα σου πει μάλλον να ξεκινήσετε την 21η μέρα του κύκλου σου. Οπότε υπολόγισε πότε σε βολεύει. Έχε υπόψην σου ότι τα περισσότερα κέντρα εξωσωματικής κλείνουν τον Αύγουστο.

Όσον αφορά την καισαρική, συνήθως την προτιμούν. Εμένα τρεις γυναικολόγοι μου έδωσαν την ίδια απάντηση: ότι η εγκυμοσύνη είναι κατά κάποιο τρόπο υψηλού κινδύνου και πολύτιμη, οπότε θα κάνουμε καισαρική για να είναι όλα ελεγχόμενα και να μην ρισκάρουμε. Είναι πάντως και θέμα γιατρού. Εμένα να σου πω την αλήθεια δεν με πείραξε καθόλου. Είπα ας γίνει το καλύτερο προκειμένου ο μικρός να μην ζοριστεί και να βγει υγιής.

Την άλλη βδομάδα τον περιμένω!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σε δυο ώρες εχω ραντεβού με το γιατρό για να μου δώσει τα φάρμακα και να ξεκινήσουμε αυτή την εβδομάδα, εχω πολυ πολυ αγωνία........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki καλημέρα!! Έχω καιρό να σε πετύχω και μπαίνω τώρα και μαθαίνω τα υπέροχα νέα σου!!

Μπράβο κοριτσάκι μου, πολύ χαίρομαι για σένα! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι τελείως ανώδυνη η διαδικασία και γρήγορα να μάθεις ότι έχεις και ένα και δύο μωράκια στην κοιλίτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...