Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Ανηκω κι εγω σ εκεινες που έμειναν εγκυος το Μαιο και λίγο πριν. Να σας πω την ιστορία μου.Η τελευταια μου περιοδος ηταν στις 29 Μαρτιου, σημειώνω όμως οτι εχω πολυ αστατο κυκλο.Κάνω καποιες β χοριακες οι οποιες βγηκαν πολυ καλες και μετα απο λιγες μερες πηγα να κανω υπερηχο. Ενδομητριο δόξα τω Θεω, αλλα πολύ πιο μικρο συμφωνα με την ημερολογιακη του ηλικια.Που σημαινει ή οτι το παιδι ειναι πολυ μικρο ή ότι οφείλεται στο μεγαλο και ασταθη κυκλο που εχω.και τωρα περιμενω...Εκανα και προχτες εναν υπερηχο αλλα παλι δεν ακουσαμε καρδια, βεβαια ευτυχως ειχε μεγαλωσει και ειχαν διαμορφωθει μεσα στο σακο καποια κυτταρα.Μ εξετασε ο γιατρος κολπικα και ευτυχως ουτε ξερα αιματα ουτε φλεγμονες. Εχει ξαναακουσει κανεις την περιπτωση???please help me

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΗΛΙΑΝΑ έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα.Ανηκω κι εγω σ εκεινες που έμειναν εγκυος το Μαιο και λίγο πριν. Να σας πω την ιστορία μου.Η τελευταια μου περιοδος ηταν στις 29 Μαρτιου, σημειώνω όμως οτι εχω πολυ αστατο κυκλο.Κάνω καποιες β χοριακες οι οποιες βγηκαν πολυ καλες και μετα απο λιγες μερες πηγα να κανω υπερηχο. Ενδομητριο δόξα τω Θεω, αλλα πολύ πιο μικρο συμφωνα με την ημερολογιακη του ηλικια.Που σημαινει ή οτι το παιδι ειναι πολυ μικρο ή ότι οφείλεται στο μεγαλο και ασταθη κυκλο που εχω.και τωρα περιμενω...Εκανα και προχτες εναν υπερηχο αλλα παλι δεν ακουσαμε καρδια, βεβαια ευτυχως ειχε μεγαλωσει και ειχαν διαμορφωθει μεσα στο σακο καποια κυτταρα.Μ εξετασε ο γιατρος κολπικα και ευτυχως ουτε ξερα αιματα ουτε φλεγμονες. Εχει ξαναακουσει κανεις την περιπτωση???please help me

πιθανοτατα εγινε αργα η συληψη!!!καρδια ακους απο την 6 βδομαδα και μετα και καμια φορα μπορει και οχι,συμβαινει να ακουνε καρδια στην 8η βδομαδα.

χωριακη ξαναεκανες?διπλασιαζετε ετσι οπως πρεπει??

να μην ανυσηχεις να σκαιυτεσε θετικα για να μην επηρεαζεις το νινακι σου!!!!ολα καλα πανε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σηλιανα μου καλημερα. οταν λες αστατο κυκλο τι ακριβως εννοεις, ποσες μερες διαφορα? Δεν θέλω να σε απογοητευσω και ισως καποια κοριτσια με κατακρινουν αλλα θελω να μιλαω ειλικρινα. Υπαρχει και η πιθανοτητα να μην προχωρησει.... συγνωμη που στο λεω και λυπαμαι πολύ αλλα κατι παρομοιο ειχα και εγω... Συμφωνα με εναν κανονικο κυκλο θα επρεπε να ακουσει ο γιατρος την καρδια 10/5. Και 2 εβδομαδες αργοτερα να εγινε η συλληψη, προχθες λογικα θα επρεπε να την εχει ακουσει. εκτος και αν η συλληψη εγινε ακομα αργοτερα υπαρχει βεβαια και αυτη η πιθανοτητα. Εγω θα ελεγα να ξανακανεις μια χοριακη και απο κει θα καταλαβεις. Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να κανω λαθος και ολα να πανε καλα, και να εχεις το καλυτερο Πρωτοχρονιατικο δωρο για το 2011!! Ενημερωσε μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Άδικα σε ανησύχησε ο γιατρός. Θα έπρεπε να περιμένει λίγο. Εμένα μου το έβγαλε 2 εβδομάδες μικρότερο η μία γιατρός και 1 εβδομάδα αργότερα (συμφωνώ περισσότερο με αυτή την εκδοχή) ένας άλλος γιατρός. Έγινε αργά η σύλληψη γιατί είχα μεγάλο και ασταθή κύκλο λόγω θηλασμού.

Εδώ την ΠΗΤ δεν την βγάζουν σύμφωνα με την τελευταία περίοδο αλλά συμφωνα με το μέγεθος του εμβρύου στην 8η-9η εβδομάδα. Ετσι η ΠΗΤ μου είναι 12 μέρες μετά την ημερολογιακή ΠΗΤ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σηλιανα!ενα εχω να σου πω.μην αγχωνεσαι αδικα!μια χαρα ειναι η χοριακη σου και ολα θα ειναι σουπερ!καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!εμενα η χοριακη δεν διπλασιαζοταν ντε και σωνει καθε δυο ημερες,ναυτιες δεν ειχα ουτε και κανενα αλλο συμπτωμα και τωρα βρισκομαι στην τελικη ευθεια αναμενοντας την αφιξη του γιου μου σε ενα μηνα(ο οποιος κατα την εγκυμοσυνη εχει ηδη αποκτησει εμπειριες απο ταξιδια εξωτερικου μεχρι και μπουζουκια πριν 2 εβδομαδες!)!Γι αυτο cool και μην διαβαζεις το καθετι και αγχωνεσαι.στο λεω εκ πειρας:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω καρδιακη λειτουργια ακουω παντα την 8η βδομαδα και ποτε νωριτερα. Αρα αν οντως η ωορηξια αργησε πολυ να γινει, ολα ειναι μια χαρουλα.

Ειναι καλο οτι ο σακος ειναι γεματος και οτι η χοριακη σου αυξανεται.

Ευχομαι απο την καρδια μου να πανε ολα τελεια.

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν παίζει ρόλο και το μηχάνημα του γιατρού; Αν το χει από το 1821......θα φτάσει η γυναίκα 8 μηνών για να τα ακούσει!!!!

Εγώ θα έλεγα να πάς σε έναν εξειδικευμένο για υπερήχους που θα χει και καλό μηχάνημα! Εξάλλου και πριν την ακούσουν την καρδιά νομίζω ότι την βλέπουν πάλλεται (λέω χαζομάρα;)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σηλιάνα η χοριακή σου ειναι παρα πολύ υψηλη! Με κύκλο 35 ημερων εισαι στην ενατη εβδομάδα, εκτος και αν εγινε αργοτερα η συλληψη. Δεν το συζητω μια χαρα πρεπει να ειναι η εγκυμοσυνη σου! Η Irene εχει δικιο, αν ο υπερηχος του γιατρου σου ειναι παλιος, μπορει γιαυτο να μην την ακουει την καρδια.

Irene δεν λες χοζομαρες ετσι ειναι. Τωρα σχετικα με την χοριακή, επειδη οι τιμες της παιζουν απο πολύ χαμηλες εως πολύ υψηλες συμφωνα με την δευτερη εισαι σιγουρα πανω απο 6 εβδομάδες. Ενδεικτικα δες το παρακατω πινακακι με τιμες χοριακης οι οποιες παιζουν βεβαια απο μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο.

3-4 Εβδομάδες 5-225

4-5 Εβδομάδες 30-8.500

5-6 Εβδομάδες 250-31.500

6-7 Εβδομάδες 2.700-64.000

7-8 Εβδομάδες 7.400-80.000

8-9 Εβδομάδες 15.000-100.000

9-10 Εβδομάδες 10.000-72.000

10-12 Εβδομάδες 10.000-72.000

12-13 Εβδομάδες 8.000-60.000

4ος -6ος μήνας 2.500-45.000

7ος -9ος μήνας 1.000-25.000

Ολα ειναι μια χαρα, και χαιρομαι πολύ για σενα! Με το καλο το μωρακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl μου, συμφωνα με τη χοριακη μου ειμαι 6,5 εβδομαδων, αυτο μου είπαν και στον τελευταιο υπερηχο.Στο γιατρο που πήγα είχε πολυ καλο υπερηχο, απλά θεωρω ότι ίσως ειναι νωρις για καρδιακη λειτουργια. Εχω ακουσει οτι ακουγεται κλείνοντας την 7η ακουγεται. Καθε μερα που περναει λέω δοξα τω Θεω. Δεν σου κρύβω ότι ανησυχω αρκετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι Σηλιανα μου μην αγχωνεσαι. Εγω και στις δυο εγκυμοσυνες μου την καρδια την ακουσαμε 6 εβδομαδων αλλα ο γιατρος μου εχει ενα παρα πολύ καλο υπερηχο. Μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα, ετσι οπως διαβασα το πρωτο μηνυμα σου στεναχωρηθηκα αλλα με τετοια χοριακή, ολα ειναι τελεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αν είπε στις 8 Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, κορίτσι μου. Δεν θα δείξει με έμβρυο τριών ημερών. Κάνε υπομονή έστω μέχρι το Σαββατο. Κρίμα να σου δείξει λάθος και ν απογοητευτείς. Καλή επιτυχία ευχομαι και να ειναι θετικο!!🙏❤️
    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...