Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρώματα τοίχου..πως κάνεις τον κυμματισμό?


Recommended Posts

Καλησπέρα!!

εχω ξεκινήσει τις αρχικές προετοιμασίες για το δωμάτιο της μικρής μας που θα έρθει. Απλά έχω δει ιδέες και έχω καταλήξει στα χρώματα που θα βάψω το δωμάτιο και γενικά στο μυαλό μου έχω φτιάξει το όλο σκηνικό πως θα είναι. κοιτάζοντας για αυτοκόλλητα τοίχου είδα αυτά

http://www.funtosee.com/stickers-for-ba ... keover-kit

αλλά τελικά αποφασίσαμε με τον σύζηγο επειδή το δωμάτιο είναι μικρό και τα αυτοκόλλητα μεγάλα δεν θα δείξουν όπως πρέπει.

Ομως θέλω να κάνω το ίδιο βάψιμο στον τοίχο..τον κυμματισμό. Ψάχνω να βρώ οδηγίες πως το κάνεις δεν βρίσκω..υπάρχει κάποιος που να έχει βάλει αυτά τα αυτοκόλλητα ή να έχει βάψει έτσι τον τοίχο να μας βοηθήσει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό γίνεται εύκολα με ειδικό αυτοκόλλητο το οποίο θα βρεις στα χρωματο πωλεια. Κόβεις το χαρτί με κοπίδι αφού πρώτα το σχεδιάσεις, το κολλάς στον τοιχο για να καλλύψεις την S που δεν θελεις να βαφει, ωστε να βαψεις μόνο το μερος του τοιχου που εσύ θέλεις με το συγκεκριμενο χρωμα. Μετά καλύπτεις τον βαμένο τοίχο κ συναιχίζεις με το αβαφο μερος.

συναιπως θα πρεπει να χωρισεις το αυτοκολλητο στη μεση και μετα το βαψιμο της μιας S να καλλύψεις αυτήν με το αυτοκκολητο.

ελπιζω να μη σε μπέρδεψα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κατάλαβα τι μου λές!! Υπάρχει τόσο μεγάλο για να καλύψει τον τοίχο ή πρέπει ο κυμματισμός να γίνει σε κομμάτια? Γιατί φοβάμαι οτι έτσι δεν θα είναι ομοιόμορφο...Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα δεν είχα βρει τιποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστέω ότι θα υπάρχει! Εξηγησε στο καταστημα τι ακριβως θες να κανεις.

Διαφορετικά με καποιο μικρο πινελο μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.

ισως χρειαστεις και ενα καμπυλογραμμο (θα βρεις σε βιβλιοπωλειο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μονόχρωμη ταπετσαρία. Αυτο το κιτρινο που βλεπω στη φωτο ειναι μαλλον ταπετσαρία . Εύκολη και γρήγορη λυση, με 100% επιτυχια!

Καλη επιτυχια σε οτι κ αν κανεις! Αναμενουμε φωτο! :)

Αν ο τοιχος ειναι σπατουλαριστός, η ταπετσαρια θα εφαρμοσει τελεια!

στη θεση σου θα εβαζα ταπετσαρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'αυτό το site έχει διάφορα αυτοκόλλητα που μπορείς να τα βρείς στα χρωματοπωλεία ή μεγάλο βιβλιοπωλείο.Πήγαινε εκει που λεει decoration tips,κ εκεί μπορείς να βρείς κάποιες ιδέες για το δωμάτιο της μικρής σας!!Με το καλό να τη δεχτείτε!!

http://www.decofun.com/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

bell ειναι βαμένο δεν είναι ταπετσαρία το έχω ψάξει γιατι το πακέτο με τα αυτοκόλλητα έχει οδηγίες πως να βαψεις το δωμάτιο στο σχέδιο της εικόνας..γι' αυτό ρώτησα αν τα έχει βάλει κανείς..δεν αγοράζω 75€ για τις οδηγίες. Πήρα χαρτοταινία την πιο στενή και δοκίμασα στον τοίχο γίνεται η καμπύλη ωραία απλά θέλει υπομονή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nanina, τωρα είδα το θέμα σου.

Αγόρασα κι εγώ τέτοια αυτοκόλλητα για το παιοδικό και ήθελα να βάψω κυμματιστά το δωμάτιο.

Αγοράσαμε αυτήν την αυτοκόλλητη ταινία (κανονικά είναι για να προστατεύεις- να μασκάρεις- αντικείμενα που δεν θελεις κατα λάθος να βάψεις, σοβατεπί, γυρω-γυρω πόρτες και παράθυρα).

Βάψαμε όλο το δωμάτιο στο πρώτο πιο απαλό χρώμα και αφού το αφήσαμε να στεγνώσει καλά κολλήσαμε την ταινία κυμματιστά καιξαναβάψαμε από την ταινία και κάτω με το δεύτερο χρώμα.

Εγινε πολύ καλό!!!Καλή επιτυχία και σε εσας!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να υποθέσω οτι εννοείς την χαρτοταινία!! Αυτό κάναμε τελικά και το αποτέλεσμα τέλειο!!! Σας ευχαριστώ όλες για τις ιδέες!!

Σας βάζω και φότο είμαστε πολύ περίφανη για το δωμάτιο της μπέμπας μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...