Μετάβαση σε περιεχόμενο

προβληματα με θηλασμο


Recommended Posts

γεια σας

οπωσ φαινεται ειμαι νεα μαμα και νεα στο φορουμ σας

σημερα κλεινουμε ενα μηνα

το προβλημα μου ειναι ο θηλασμοσ.

το αγορακι μου γεννηθηκε και 4 μερες ειχε ικτερο και κοψαμε το θηλασμο.

την τριτη ημερα ειχα πολυ γαλα με αποτελεσμα η παιδιατρος να μυ δοσει χαπακι.

το γαλα μειωθηκε αισθητα

τισ μερεσ που δεν θηλαζα εκανα αντλησεις με ενα πολυ φθηνο θηλαστρο

οταν ηρθαμε σπιτι συνεχισα τισ αντλησεις πολυ χαλαρα και οποτε προλαβαινα.

το μωρο ετρωγε ξενο γιατι δεν επιανε το στηθοσ και με το θηλαστρο δεν εβγαζα πανω απο 50-60 μλ την φορα

εδω και μια εβδομαδα παιρνω μαγια μπυρασ 7 ανα 3 φορες και εχτεσ νοικιασα και το symphony medela για να κανω αντλησεις.

μεχρι σημερα βγαζο 25-20-10 την φορα και ειμαι πολυ απογοητευμενη.

δεν μπορω να πω οτι ειμαι αισιοδοξη κατι που γνωριζω οτι επηρεαζει αλλα δεν μπορω να παρω τα πανω μου οταν αντλω μια τοσο μικρη ποσοτητα

υπαρχει ελπιδα?

να παρω και ενα αλλο χαπι που διαβασα εδω το funigreek η δεν κανει μαζι με την μαγια

θα ρωτουσα την παιδιατρο αλλα αυτη μου φαινεται οτι και το ξενο γαλα καλο τησ φαινεται.

ευχαριστω προκαταβολικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου zetera!θα σου πω τη γνωμη μου,αλλα σιγουρα υπαρχουν κοριτσια εδω που θα σε συμβουλεψουν καλυτερα!στο πρωτο μου παιδακι ειχαν ερεθιστει οι θηλες μου,δεν ηξερα κ τιποτα κ βρηκα σαν''λυση'' το θηλαστρο!μια τον θηλαζα κ μια αντλυσα με το θηλαστρο...εναλλαξ!με τον καιρο ομως μειωνοταν αισθητα το γαλα κ τελικα με συμβουλεψε ενας καλος γυναικολογος να σταματησω το θηλαστρο!οι λογοι ειναι οι εξης:αμα το μωρο δεν τραβαει απ'το στηθος δεν γινεται παραγωγη!!αλλιως ειναι να τραβαει το μωρο με το στοματακι του κ αλλιως ενα πλαστικο εξαρτημα!!οσο περισσοτερο τραβαει το μωρο,τοσο αυξανεται η παραγωγη!

η γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις να σταματησεις τις ανλτησεις με το θηλαστρο κ να βαλεις το μωρο σου στο στηθος!!κ οχι ξενο γαλα!θα δεις που σιγα σιγα θ'αυξανεται η παραγωγη!!!

ελπιζω να βοηθησα,αλλα ακουσε κ τις συμβουλες πιο εμπειρων κοριτσιων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι σταματησες να θηλαζεις τοσο νωρις στο μαιευτηριο τοσα παιδακια παρουσιαζουν ικτερο δεν σταματουν να θηλαζουν ισα ισα τα βαζουν πιο πολλες φορεςστο στηθος ετσι καναμε και εμεις με την μικρη μου που παρουσιασε ικτερο .... τελος παντων ειναι πολυ δυσκολο για ενα μωρο που πινει απο μπουκαλι να μπει στο στηθος γιατι θα του φανει πολυ κουραστικο αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο αν πραγματικα θες να θηλασεις προσπαθησε το !! οσο για το θηλαστρο ειναι πολυ καλο δηλ ενα απο τα καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zeteras έγραψε:

γεια σας

οπωσ φαινεται ειμαι νεα μαμα και νεα στο φορουμ σας

σημερα κλεινουμε ενα μηνα

να σου ζησει το μωρακι σου!

το προβλημα μου ειναι ο θηλασμοσ.

αν εχει ςθεληση ολα θα ξεπεραστουν!

το αγορακι μου γεννηθηκε και 4 μερες ειχε ικτερο και κοψαμε το θηλασμο.

μεγα λαθος, το μητρικο γαλα δεν κανει κανο στον ικτερο, ο ικτερο πεφτει με αυθονα υγρα, δηλ.γαλα ισως με το μητρικο θηλασμο να παρειτνεται λιγο η διαρκεια.

εμεις φτασαμε 23,7 ικτερο , μπηκαμε μοναδα και ομως θηλαζαμε κια θηλαζουμε

την τριτη ημερα ειχα πολυ γαλα με αποτελεσμα η παιδιατρος να μυ δοσει χαπακι.

εγκληματικο, απαραδεκτη, γιατι να σου δωσει το χαπι?να σταματησει το γαλα?

το γαλα μειωθηκε αισθητα

λογικο να μειωθει, οχι μονο απο το χαπι αλλα και απο το οτι δεν εβαζες το μωρο στο στηθος, ο θηλασμος ειναι παραγωγη και ζητηση, οσο υπαρχει ζητηση θα εχεις και γαλα. μεγαλυτερη ζητηση περισοτερο γαλα, λιγοτερη ζητηζη λιγοτερο γαλα

τισ μερεσ που δεν θηλαζα εκανα αντλησεις με ενα πολυ φθηνο θηλαστρο

οταν ηρθαμε σπιτι συνεχισα τισ αντλησεις πολυ χαλαρα και οποτε προλαβαινα.

γιατι εκανες αντλησεις στο σπιτι?

ποιο θηλαστρο?

τα μη νοσοκομειακ θηλαστρα αυτο που μπορουν να ακνουν ειναι να αποσυμφωρισουν για λιγο το στηθος απ το γαλα, δεν βοηθουν στην παραγωγη και φυσικα να τραυτισουν τις θηλες.

χαλαρες αντλησεις...δηλαδη ποσο χαλαρες?

το μωρο ετρωγε ξενο γιατι δεν επιανε το στηθοσ και με το θηλαστρο δεν εβγαζα πανω απο 50-60 μλ την φορα

το μωρο ετρωγε ξενο γιατι η ροη απο το μπιμπερο ειναι ευκολη, δεν χρειαζεται κοπο !

το ποσο βγαζεις με το θηαλστρο δεν ειναι ενδειξη για το ποσο γαλα εχεις αλλα λογικο μου φαμεται να βγαζει τοσο απο τη στιγμη που ειχες παρει τ χαπι και δεν εβαζες το μωρο στο στηθος!

εδω και μια εβδομαδα παιρνω μαγια μπυρασ 7 ανα 3 φορες και εχτεσ νοικιασα και το symphony medela για να κανω αντλησεις.

2πλης αντληση?

η μαγια απο μονη δεν προκειται να κανει τιποτα εκτος απο ωραια μαλλια και δερμα, η δοσολογια ειναι σωστη, την παιρνεις για 2 εβδομαδες και σταματας1 , αν χρειαστει το συνεχιζεις παλι, αποτελεσματα θα δεις μετα την 4η μερα

μεχρι σημερα βγαζο 25-20-10 την φορα και ειμαι πολυ απογοητευμενη.

ποσε ςφορες κανεις αντλησεις?απο ποση ωρα?

θελεις να κανεις επαναγαλκτισμο?

αν ναι μπορεις!

αν οχι μηνμπαιρνεις και την μαγια τζαμπα.

αν θελεις να κανεις επαναγαλακτισμο μπορεις κια ς εχεις παρει το χαπι αλλα χρειαζεται να τηρησεις πτοτοκολο αντλησεων...εδω ειμαστε και για αυτο!

δεν μπορω να πω οτι ειμαι αισιοδοξη κατι που γνωριζω οτι επηρεαζει αλλα δεν μπορω να παρω τα πανω μου οταν αντλω μια τοσο μικρη ποσοτητα

υπαρχει ελπιδα?

υπαρχει ελπιδα και μεγαλη!

θεληση υπαρχει?

αν ναι εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε

να παρω και ενα αλλο χαπι που διαβασα εδω το funigreek η δεν κανει μαζι με την μαγια

οχι

θα ρωτουσα την παιδιατρο αλλα αυτη μου φαινεται οτι και το ξενο γαλα καλο τησ φαινεται.

για τους περισοτερους παιδιατρους το ξενο γαλα κανει καλο...στην τσεπη τους!

ευχαριστω προκαταβολικα

αν θες απαντησε στις παραπανω ερωτησεις μου καθως και:

εβδομαδα γεννησης

βαρος γεννησης

ΦΤη ΚΤ?

ποσο ικτερο φτασατε?

μπηκατε μοναδα?

ζηγησεις του μωρου αναλυτικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

οπωσ φαινεται ειμαι νεα μαμα και νεα στο φορουμ σας

σημερα κλεινουμε ενα μηνα

να σου ζησει το μωρακι σου!

το προβλημα μου ειναι ο θηλασμοσ.

αν εχει ςθεληση ολα θα ξεπεραστουν!

πολυ θεληση εχω για την ακριβεια ειμαι απελπισμενη

το αγορακι μου γεννηθηκε και 4 μερες ειχε ικτερο και κοψαμε το θηλασμο.

μεγα λαθος, το μητρικο γαλα δεν κανει κανο στον ικτερο, ο ικτερο πεφτει με αυθονα υγρα, δηλ.γαλα ισως με το μητρικο θηλασμο να παρειτνεται λιγο η διαρκεια.

εμεις φτασαμε 23,7 ικτερο , μπηκαμε μοναδα και ομως θηλαζαμε κια θηλαζουμε

που να το ξερω,πρωτη φορα μαμα και για αυτο πηγα σε ιδιωτικη κλινικη και τα εσκασα σαν μ....την τριτη ημερα ειχα πολυ γαλα με αποτελεσμα η παιδιατρος να μυ δοσει χαπακι.

εγκληματικο, απαραδεκτη, γιατι να σου δωσει το χαπι?να σταματησει το γαλα?

ετσι μου ειπε ετσι εκανα,που να ξερω και εγω η καιμενητο γαλα μειωθηκε αισθητα

λογικο να μειωθει, οχι μονο απο το χαπι αλλα και απο το οτι δεν εβαζες το μωρο στο στηθος, ο θηλασμος ειναι παραγωγη και ζητηση, οσο υπαρχει ζητηση θα εχεις και γαλα. μεγαλυτερη ζητηση περισοτερο γαλα, λιγοτερη ζητηζη λιγοτερο γαλα

τισ μερεσ που δεν θηλαζα εκανα αντλησεις με ενα πολυ φθηνο θηλαστρο

οταν ηρθαμε σπιτι συνεχισα τισ αντλησεις πολυ χαλαρα και οποτε προλαβαινα.

γιατι εκανες αντλησεις στο σπιτι?

αντλησεις στο σπιτι εκαναν γιατι αυτη μου ειπε για 5 ημερες να δωσω μονο ξενο να μην επανελθει ο ικτεροςποιο θηλαστρο? ενα του jumbo

τα μη νοσοκομειακ θηλαστρα αυτο που μπορουν να ακνουν ειναι να αποσυμφωρισουν για λιγο το στηθος απ το γαλα, δεν βοηθουν στην παραγωγη και φυσικα να τραυτισουν τις θηλες.

χαλαρες αντλησεις...δηλαδη ποσο χαλαρες?

καθε 5-6 ωρες και μονο οταν ενιωθα οτι θα σκασει το στηθος μουτο μωρο ετρωγε ξενο γιατι δεν επιανε το στηθοσ και με το θηλαστρο δεν εβγαζα πανω απο 50-60 μλ την φορα

το μωρο ετρωγε ξενο γιατι η ροη απο το μπιμπερο ειναι ευκολη, δεν χρειαζεται κοπο !

το ποσο βγαζεις με το θηαλστρο δεν ειναι ενδειξη για το ποσο γαλα εχεις αλλα λογικο μου φαμεται να βγαζει τοσο απο τη στιγμη που ειχες παρει τ χαπι και δεν εβαζες το μωρο στο στηθος!

εδω και μια εβδομαδα παιρνω μαγια μπυρασ 7 ανα 3 φορες και εχτεσ νοικιασα και το symphony medela για να κανω αντλησεις.

2πλης αντληση?

ναι

η μαγια απο μονη δεν προκειται να κανει τιποτα εκτος απο ωραια μαλλια και δερμα, η δοσολογια ειναι σωστη, την παιρνεις για 2 εβδομαδες και σταματας1 , αν χρειαστει το συνεχιζεις παλι, αποτελεσματα θα δεις μετα την 4η μερα

μεχρι σημερα βγαζο 25-20-10 την φορα και ειμαι πολυ απογοητευμενη.

ποσε ςφορες κανεις αντλησεις?απο ποση ωρα?

κανω καθε 3-4 ωρες απο ενα τετρτο την φοραθελεις να κανεις επαναγαλκτισμο?

αν ναι μπορεις!

ναι πολυ θελω,ειχα τοσο γαλα και τωρα να μη μπορω να ταισω το μωρακι μου,με πιανει απελπισια

αν οχι μηνμπαιρνεις και την μαγια τζαμπα.

αν θελεις να κανεις επαναγαλακτισμο μπορεις κια ς εχεις παρει το χαπι αλλα χρειαζεται να τηρησεις πτοτοκολο αντλησεων...εδω ειμαστε και για αυτο!

δεν μπορω να πω οτι ειμαι αισιοδοξη κατι που γνωριζω οτι επηρεαζει αλλα δεν μπορω να παρω τα πανω μου οταν αντλω μια τοσο μικρη ποσοτητα

υπαρχει ελπιδα?

υπαρχει ελπιδα και μεγαλη!

πολυ χαιρομαι και θε΄ληση υπαρχει και ειμαι ετοιμη για καθε θυσιαθεληση υπαρχει?

αν ναι εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε

να παρω και ενα αλλο χαπι που διαβασα εδω το funigreek η δεν κανει μαζι με την μαγια

οχι

θα ρωτουσα την παιδιατρο αλλα αυτη μου φαινεται οτι και το ξενο γαλα καλο τησ φαινεται.

για τους περισοτερους παιδιατρους το ξενο γαλα κανει καλο...στην τσεπη τους!

ευχαριστω προκαταβολικα

αν θες απαντησε στις παραπανω ερωτησεις μου καθως και:

εβδομαδα γεννησης

40η 22 απριλιουβαρος γεννησης

3150 και φυγαμε απο την κλινικη 3050

ΦΤη ΚΤ?

φυσιολογικος τοκετος

ποσο ικτερο φτασατε?

μπηκατε μοναδα?

14,5 αλλα επειδη και η αδερφη μου γεννησε πριν λιγες ημερεσ και το μικρο εφτασε 22 η παιδιατρος μου ειπε να το βαλουμε προκαταβολικα

ζηγησεις του μωρου αναλυτικα

το μωρο την παρασκευη που μας περασε ζυγιζε 3650

θα χαρω πολυ να με βοηθησεις,απλα ηθελα να σου πω οτι γενικως με το φαγητο εχω λιγο προβλημα γιατι δνε πολυ τρωω αλλα πινω πολυ νερο μιας και αυτο μου ειπαν οτι βοηθαει.τωρα το μωρακι μου πινει το ναν το σενσιτιβ και τα 20 μλ που βγαζο εγο με το θηλαστρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαιρομαι που εχεις θεληση!

τα λαθη ξεκινησαν απο την ημερα της γεννησης!

και συνεχιστηκαν στην πορεια!

αλλα ολα θα φτιαξουν!

αρχκα θα πεταξεις το θηλαστρο του τζαμπο

αυτο που εχεις νοικιασει ειναι νοσοκομεικο και 2πλης σωστα?

θα κανεις αντληση καθε 2,5- 3 ωρες , το βραδυ δεν θα αφηνεις να περνουν πανω απο 4,5-ωρες

θα πρεπει να συμπληρωνεις 100 λεπτα αντλησης απο τον καθε μαστο!

θα κενεις 8-10 αντλησει ςτην ημερα!

με το θηλαστρο 2πλης αντλησης εξοικονομεις χρονο.

χρειαζεται η επαφη με το μωρο!

θα βαζεις το μωρο στο στηθος οταν δεν θα ειναι πεινασμενο , κουρασμενο η να νυσταζει παρα πολυ, η ειναι ανυσυχο

θα προσπαθεις να εχετε δερματικη επαφη, τωρα που καλοκαιριασε κρατησε το γυμνο στην αγκαλια σου!

εχε το συχνα στην αγκαλια σου, μην φοβασαι δεν θα κακομαθει ,

για να εχεις ελευθερα τα χερια σου μπορεις να παρεις ενα σλινκ(οχι μαρσιπο)

καντε μπανιο μαζι

να εχεις υπομονη, μη φωναξεις η τα παρατησεις αν δεν πιασει την θηλη....αφησε το και πρσπαθησε το αλλη ωρα!

οταν αθ πιασει την θηλη επιβραυευσε το , μιλα του γλυκα, πες του ποσο υπεροχα και περιφανη νοιωθεις που τα καταφερε... δεν καταλαβαινει τα λογια αλλα νοιωθει οπως εσυ!

αν πιεσεις το στηθος σου και βγαλει λιγο γαλα ειναι δελεαρ η μυρωδια του!

το μωρο σου σε γνωριζει απο την μυρωδια σου, απο τους χτυπους της καρδια σου, ειναι κομματι απο εσενα!

αν τα καταφερετε να πιασει την θηλη...θα πρεπει να πισει τη θηλαια αλω..δηλ. το σκουρο μερος γυρω απο το στηθος ωστε να μην σε τραυτισει!

οτι αλλες αποριες εχεις μπορεις να της εκφρασεις!

εδω ειμαστε!

μπορεις να τα καταφερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να σου γραψω οτι η μονη ενδειξη αν ενα μωρο που θηλαζει τρεφεται σωστα ειναι οι βρεγμενες πανες θα πρεπει να εχετε 7-8 την ημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα ενω τρωει το ξενο γαλα πωσ δεν θα εχει πανες βρεγμενες/?

αν το μωρο πιασει το στηθος μου αυτο αντικαθιστα την αντλιση η ακομα και αν πιασει και θηλασει για κανα τεταρτο εγο πρεπει να κανο αμεσοσ μετα αντληση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την μονη ενδειξη στην εγραψα για θα αναρωτηθεις εσυ και οι γυρω σου αν το μωρο τρωει...οχι για την παρουσα φαση!

οχι δεν αντικαθιστα την αντληση!

η αντληση θα παραμεινει!

το προτωκολλο θα το τηρεις κανονικα!

στην πορεια θα το ξαναδουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

χαιρομαι που εχεις θεληση!

τα λαθη ξεκινησαν απο την ημερα της γεννησης!

και συνεχιστηκαν στην πορεια!

αλλα ολα θα φτιαξουν!

αρχκα θα πεταξεις το θηλαστρο του τζαμπο

αυτο που εχεις νοικιασει ειναι νοσοκομεικο και 2πλης σωστα?

θα κανεις αντληση καθε 2,5- 3 ωρες , το βραδυ δεν θα αφηνεις να περνουν πανω απο 4,5-ωρες

θα πρεπει να συμπληρωνεις 100 λεπτα αντλησης απο τον καθε μαστο!

θα κενεις 8-10 αντλησει ςτην ημερα!

με το θηλαστρο 2πλης αντλησης εξοικονομεις χρονο.

χρειαζεται η επαφη με το μωρο!

θα βαζεις το μωρο στο στηθος οταν δεν θα ειναι πεινασμενο , κουρασμενο η να νυσταζει παρα πολυ, η ειναι ανυσυχο

θα προσπαθεις να εχετε δερματικη επαφη, τωρα που καλοκαιριασε κρατησε το γυμνο στην αγκαλια σου!

εχε το συχνα στην αγκαλια σου, μην φοβασαι δεν θα κακομαθει ,

για να εχεις ελευθερα τα χερια σου μπορεις να παρεις ενα σλινκ(οχι μαρσιπο)

καντε μπανιο μαζι

να εχεις υπομονη, μη φωναξεις η τα παρατησεις αν δεν πιασει την θηλη....αφησε το και πρσπαθησε το αλλη ωρα!

οταν αθ πιασει την θηλη επιβραυευσε το , μιλα του γλυκα, πες του ποσο υπεροχα και περιφανη νοιωθεις που τα καταφερε... δεν καταλαβαινει τα λογια αλλα νοιωθει οπως εσυ!

αν πιεσεις το στηθος σου και βγαλει λιγο γαλα ειναι δελεαρ η μυρωδια του!

το μωρο σου σε γνωριζει απο την μυρωδια σου, απο τους χτυπους της καρδια σου, ειναι κομματι απο εσενα!

αν τα καταφερετε να πιασει την θηλη...θα πρεπει να πισει τη θηλαια αλω..δηλ. το σκουρο μερος γυρω απο το στηθος ωστε να μην σε τραυτισει!

οτι αλλες αποριες εχεις μπορεις να της εκφρασεις!

εδω ειμαστε!

μπορεις να τα καταφερεις!

εισαι φοβερη πραγματικα !! μπραβο σου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και παλι

απο εχτες το βραδυ οι αντλησεις εγιναν απο 20-25 μλ σε 40-45

ειμαι πολυ χαρουμενη

και αυτο μονο με 2,5 μερεσ αδλησεων με το τηιλαστρο

αυτο ειναι πολυ αισιοδοχο η απλα εγο χαζοχαρικα χωρισ λογο?

ειναι αυτο καποια ενδειξη για να μου πειτε ποσ θα παμε στην πορεια?

ευχαρστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...