Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΕΧΩ ΠΗΤ 21/8/10 ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ.ΣΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΦΟΡΑΜΕ?ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΝΝΟΩ?ΕΞΩ ΧΕΡΑΚΙΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΕΣ Η ΟΛΟΣΩΜΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΚΑΙ ΚΡΥΩΝΕΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΙΑ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΣΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚLIKOY καλο σου βραδυ, γεννησα κ εγω καλοκαιρι 30/6 κ τον μικρο για ενα μηνα ισως κ περισσοτερο του φορουσα μακρυμανικο φορμακι κ καλτσουλες απο μεσα, επισης ειχα μια φλις κουβερτουλα γιατι τα βραδυα εδω σ'εμας εχει λιγη ψυχρα, τα μπουτακια τα βγαλαμε στον καυσωνα αλλα το βραδυ παλι μακρυ μανικι....με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΝΙΝΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΟΛΟΣΩΜΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΕΞΩ.ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πρώτη μου κόρη την γέννησα 19/7 και τώρα με το καλό έχω ΠΗΤ18/08.

Να ξέρεις ότι τα νεογέννητα δεν είναι σαν και εμάς. Αν εμείς ξεστενόμαστε 1 αυτά 10 και το αντίστοιχο αν εμείς κρυώνουμε 1 αυτά 10. (μου το έχει πει η μαία μου). Η ρύθμιση της θερμοκρασίας του σώματος δεν λειτουργεί ακόμα όπως σε εμάς.

Κοντομάνικο εσωρουχάκι με έξω ποδαράκια και στην αρχή καλτσούλες τις φορούσα. Το σεντονάκι και η χασεδένια πάνα είναι ok και μια ελαφριά πικέ.

Θα καταλάβεις αν το μωράκι σου κρυώνει αν το σωματάκι του κάνει σχέδια σαν μωσαικό.

Με το καλό σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα!εγω πρωτα ο θεος γενναω 21/7 και ειναι το πρωτο μου νινακι!!

Εχω παρει μονο ενα ολοσωμο και ολα τα υπολοιπα ειναι φανελακια που κουμπωνουν απο κατω ,με εξω μπουτακια και κοντομανικα.μηπως πρεπει να αγορασω και ολοσωμα?εχω μονο ενα για ωρα αναγκης.και αν ναι,τοτε ποια να παρω ?αυτα που λενε απο 0-3 η 3-6?ειμαι λιγο ασχετη!!!απο κουβερτουλες εχουμε πολλες πικε,πλεκτη και φλις κουβερτουλες!επισης πρεπει να παρουμε και σκουφακι για το κεφαλι?θαναι κατακαλοκαιρο οταν γεννησω.μηπως ειναι υπερβολικο σκουφακι και γαντακια?εγω για την εξοδο μας απο το μαιευτηριο πηρα ενα φορεματακι καλοκαιρινο ,θα της βαλουμε και ενα φανελακι που δεν κουμπωνει απο κατω(απλο φανελακι),καλτσακια και παπουτσακια πουα κοκκινα οπως το φορεματακι μας!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: απο πανω θα την σκεπασουμε με μια πλεχτη λεπτη κουβερτουλα σουπερ!!!τι λετε?καλα ημαστε για την εξοδο?

διαφωτιστε με μανουλες!!! :kiss: :kiss: :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ειναι αργυρω μου να διαλεγεις κορμακια ειτε αμανικα ειτε με μανικακι κοντο η πιο μακρυ ξερεις που κουμπωνοθν απο κατω ειναι πιο συμμαζεμμενο το μωρο πιστευω το κραταει ..κσκουφακι μη του βαλεις και γαντακια θα σκασει το κακομοιρο νινακι παρε και απο τα 2 νουμερα γιατι σα τα αγγουρακια μεγαλωνουν καθε μερα ....εμενα πχ ηταν 15 μερων και φορουσαμε για 1.5 μηνων...καλτσακι να τησ φορασ και θαστε μια χαρα με το συνολακι σας,,αντε με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κορίτσια καλησπέρα είμαι καινούργια στο club.Εγώ έχω ΠΗΤ στις 09/07 είναι το πρώτο μωράκι μας περιμένουμε αγοράκι. και εγώ είχα ένα θέμα με τα ρουχαλάκια για το λόγο αυτό πήρα και από τα δύο μόνο που πήρα λιγότερα μακρυμάνικα. Οσο για γαντάκια και σκουφάκι τα πήρα αν και νομίζω ότι θα πάνε χαμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ!!ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΗΛΙΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ!!ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΡΑΔΥΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου γεια σου κ απο μενα κ με το καλο!!

Εγω μενω Αθηνα προς τα Βορεια κ γεννησα περσι 8 Ιουλιου!Ολο το καλοκαιρι την βγαλαμε με κοντομανικα κ αμανικα εσωρουχακια μονο(εξω χερακια-ποδαρακια δλδ)!!!Αν ειχε λιγη ψυχρα κανα βραδυ της εριχνα ενα σεντονακι,αλλιως ξεσκεπατη(δεν ειχαμε κλιματιστικο)!

Ειχα παρει βεβαια κ μερικα μακρυμανικα για παν ενδεχομενο αλλα σιγουρα πριν τον Σεπτεμβρη δε μου χρειαστηκαν!

Ενα ζακετακι καμια φορα για εξω ισως ή μια λεπτη κουβερτουλα,αναλογα τον καιρο κ αυτο ηταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little-angel έγραψε:

Κοριτσακι μου γεια σου κ απο μενα κ με το καλο!!

Εγω μενω Αθηνα προς τα Βορεια κ γεννησα περσι 8 Ιουλιου!Ολο το καλοκαιρι την βγαλαμε με κοντομανικα κ αμανικα εσωρουχακια μονο(εξω χερακια-ποδαρακια δλδ)!!!Αν ειχε λιγη ψυχρα κανα βραδυ της εριχνα ενα σεντονακι,αλλιως ξεσκεπατη(δεν ειχαμε κλιματιστικο)!

Ειχα παρει βεβαια κ μερικα μακρυμανικα για παν ενδεχομενο αλλα σιγουρα πριν τον Σεπτεμβρη δε μου χρειαστηκαν!

Ενα ζακετακι καμια φορα για εξω ισως ή μια λεπτη κουβερτουλα,αναλογα τον καιρο κ αυτο ηταν!

Καλησπέρα κ απο μένα..Γεννησα ίδια μέρα με την Στελλίτσα

(little angel) κ πίστεψέ με τα μακρυμάνικα που πήρα για νεογέννητο

τα έχω αφόρετα σε ένα συρτάρι..Κ ζούμε κ Μακεδονία!

Η γιατρός μας ήταν πολύ αυστηρή σ αυτό το θέμα..

Μπουτάκια κ μπρατσάκια έξω μέχρι κ τον Σεπτέβρη..

Άντε αν είχε ψύχρα έριχνα κανένα σεντονάκι..

Τα μωράκια ζεσταίνονται περισσότερο κ απο εμάς..Δεν είναι

κρίμα να τα πνίγουμε με μακρυμανικα κ κάλτσες??

Φιλάκια κ με το καλό το νινί σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο το θεμα με ειχε αγχωσει και μενα παρα πολυ! Εγω γενναω 9/7! Ρωτησα μαια στο μαιευτηριο που θα γεννησω (τυγχανει γνωνστη μου), ρωτησα την γυναικολογο μου και τελος την παιδιατρο μας και ολες μου ειπαν εσωρουχακι (ζιπουνακι) και φορμακι κοντο δηλαδη ποδαρακια και χερακια εξω! Οποτε αποφασισα να μην αγορασω με μακρυ μανικακι, εχω και 2 ολοσωμα φορμακια του Νικολα μου με ουδετερα χρωματα και αν χρειαστει θα χρησιμοποησω αυτα! Στη θεση σου θα αγοραζα ενα με μακρυ μανικακι ετσι για να βρισκεται! Καλα ψωνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια γεννάμε μαζί!!!!! και εγώ ΠΗΤ έχω9/7 το πρώτο σου μωράκι και σένα; εμενα είναι το πρώτο και περιμένω αγοράκι. Δεν ρώτησα για τα ρουχαλάκια αλλά πήρα μόνο 3 φορμάκια με μανίκι μακρύ. τα υπόλοιπα κοντομάνικα και μπουτάκια έξω.Να τα λέμε και με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εννοείται πολύ καλά κάνεις και απαντάς. Κι εγώ εντελώς σαν μία πληροφορία που διάβασα την ανέφερα ξεκάθαρα για το ψυχολογικό κομμάτι.  Κι εγώ έχω κάνει τεστ πριν την καθυστέρηση όπως και οι περισσότερες υποθέτω. Και ναι κάθε γυναίκα ξέρει η ίδια και μάλιστα αν ακούσουμε πραγματικά το σώμα μας το καταλαβαίνουμε και χωρίς τεστ!   Έχεις δίκιο για διαφορά σύλληψης και εμφύτευσης! 
    • Ααχ κορίτσια να σας πω και εγώ τα νέα μου! Χθες πήγαμε σε γενετιστή, με λίγα λόγια ο καρυότυπος του άντρα μου ναι είναι όπως μας είπε με τσαχπινιές, οχι προβληματικος όπως τον ανέφερα συνέχεια εγώ! Εν ολιγης μας είπε ότι από ότι στιγμή που το σπέρμα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα θα πρέπει να κάνουμε άλλες 2 εξετάσεις fish αιματος και αναλόγως με το τι θα δείξει θα κάνουμε και fish σπέρματος δε ξέρω ακριβώς τι περιμένουμε να δούμε!  Ξέρω μονάχα ότι θέλουν άλλον ένα μήνα για να βγουν.. Παράλληλα μας είπε ότι προσπαθούμε κανονικά και όταν αποφασίσουμε αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε εξωσωματική απλά με προεμφυτευτικό!  Η μόνη διαφορά μου είπε είναι αν μείνω έγκυος είτε  φυσιολογικά είτε με εξωσωματική θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση, για σίγουρα αποτελέσματα για υγιές έμβρυο!  Επίσης, μου είπε ότι ενδέχεται να είναι κληρονομικός και να το πήρε από γονείς!οι οποίοι κατάφεραν φυσιολογικά να κάνουν παιδιά! Μας είπε ότι μπορεί ένα τυχερό και γερο σπερματοζωάριο να είχε κάνει τη δουλειά 1 χρόνο τώρα και να μην είχαμε καταλήξει ποτε να κάνουμε αυτή την εξέταση και να μη το ξέραμε! Αφού το ξέρουμε όμως για να βγει ένα υγιές μωρο με όποιο τρόπο και να γίνει η συλληψη θα κάνουμε αμνιοπαρακεντηση! Αυτά, ίδωμεν 🫶🤷‍♀️
    • @peacockακι μου υπέροχο!!! Σε ευχαριστώ!! Τι κάνεις παλιά μας συμμαθήτρια? Πώς είναι τώρα η ζωή? Γεμάτη ουράνια τόξα να φανταστώ??!  Κορίτσια αυτά εδώ τα κορίτσια ήταν η αντίστοιχη "τάξη" μας την περίοδο 2016-2018 για μένα! Μόνο respect σε αυτά τα κορίτσια που μοιραστηκαμε τα εσωψυχα μας και τα καταφέραμε ΟΛΕΣ!  Τι σημαίνει αυτό?? Ότι δεν θα μείνει καμία χωρίς μωρό βρεεε! Άπαξ και μπεις εδώ ,μωρο θα αποκτήσεις θες δε θες! Χαχαχα Κορίτσια σας ευχαριστώ για την εμψύχωση 🥰🥰 εύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους! Χοριακη θα κάνω την τρίτη γιατί μου είπε ο γιατρός να περιμένω να έχω και μια μέρα καθυστέρηση...εγώ ξέρω πως κρατιέμαι!!!
    • Ααααχχχχ βρε κορίτσια πόσο σας "ζηλεύω" όσες έχετε συναντηθεί απο κοντά!!! Πάρα πολύ καλοπροαίρετα το λέω! Εγώ να ξέρετε αν ποτέ οργανώσετε καμία συνάντηση θα είμαι παρούσα με τη μπουμπού μου! Στα δικά μου γιατι ξέχασα να τα γράψω κι εδώ... Εχθές, αφού επανέλαβα τις εξετάσεις του θυρεοειδούς, επιτέλους ήρθε στα ίσια του και πέσαμε κάτω απο 3! Με ρώτησε ο ενδοκρινολόγος αν είναι όλα καλά και υπερηχογραφικά. Του είπα ναι και μου είπε ότι συνεχίζουμε με την ίδια δόση και επαναλαμβάνουμε σε 6 εβδομάδες! Μετά μίλησα και με το γυναικολόγο μου και του είπα το γιατρό που μου πρότειναν στο δημόσιο. Μου είπε τα καλύτερα και να τον πάρω άμεσα να κλείσω ραντεβού. Αυτά τα πολύ όμορφα! Τα φιλιά μου σε όλες σας παρεούλα μου!
    • Για τις κοπελες που τις φέρνουν σε δυσκολη θεση... εγω ειχα απαντησει στα ισα σε ερωτηση τυπου αντε τι περιμένετε κ δ κανετε ενα μωρο, γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ. Και τελειωσε εκει το θεμα. Το 2ο μ ηρθε στο καπακι, οποτε δ προλαβε κανεις να με ρωτησει αν εχω σκοπο για 2ο. Μετα κανενας σχεδον δεν ασχοληθηκε αν θα κανω 3ο. Καποια στιγμη που ειπα ετσι απ εξω απ εξω οτι το εχουμε στο μυαλο μου, ακουσα σχόλια τύπου τι το θες το 3ο? Πανω που ξεπαιδιασες. Και αλλα τετοια ομορφα. Οποτε και μεις οταν ξεκινησαμε προσπάθειες δεν το ειπαμε πουθενα. Ουτε τωρα που κανουμε ελευθερα το ξερει κανενας. Και εκτός απο πολυ δικα μ ατομα που το συζητησαμε για το αν θα προσπαθησουμε η οχι, κανενας ευτυχως δ με ρωτησε ασχετος.  Παρεμπιπτόντως σημερα αδιαθετησα και γω...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...