Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΙΧΡΟΝΑ!!


Recommended Posts

ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ...

Τα τρομερά δίχρονα

Οι Αμερικανοί χρησιμοποιούν την έκφραση "terrible twos" για να περιγράψουν το δεύτερο χρόνο της ζωής του παιδιού. Αυτή η "τρομερή ηλικία των δύο" είναι η ηλικία της συστηματικής εξερεύνησης και των μεγάλων προκλήσεων, των αντιφάσεων και των αντιθέσεων. Το παιδάκι σας μεγαλώνει. Δεν είναι πια το μωρό που αισθάνεται αναπόσπαστο κομμάτι της μανούλας του. Δεν είναι όμως ακόμη και παιδί που καταλαβαίνει τι του λετε και έχει ευθύνη των πράξεών του. Κάπου στο μεταίχμιο μωρού και παιδιού προσπαθεί με κάθε τρόπο να διακηρύξει την ανεξαρτησία του και χρησιμοποιεί συχνά εκφράσεις όπως "Μόνο μου", "Όχι", "Ασε με". Αρπάζει το κουτάλι για να φάει μόνο του, αλλά συνήθως δεν τα καταφέρνει τόσο καλά και απογοητεύεται. Κρέμεται λοιπόν πάνω σας, σηκώνει τα χεράκια για να το πάρετε αγκαλιά και απαιτεί με ανοιχτό στόμα να το ταΐσετε. Ξέρει ότι πρέπει να γίνει ανεξάρτητη προσωπικότητα, αλλά αισθάνεται μεγαλύτερη ασφάλεια κάτω από την ομπρέλα της μαμάς του. Η ανάγκη για ανεξαρτησία συγκρούεται με τη συναισθηματική ανάγκη για αγάπη και ασφάλεια. Είναι πολύ μπερδεμένο μέσα του και σας χρειάζεται. Πρέπει λοιπόν να ανακαλύψετε τη χρυσή τομή στην ανατροφή του παιδιού σας. Να βρείτε το δρόμο που θα του επιτρέψει την εξερεύνηση και την περιπέτεια, αλλά θα του εξασφαλίσει συγχρόνως την ψυχική και σωματική ασφάλεια που τόσο πολύ χρειάζεται. Το παιδάκι σας αρχίζει να γίνεται κύριος του εαυτού του. Μια μέρα θα ωριμάσει και αυτά τα επίπονα, αλληλοσυγκρουόμενα συναισθήματα θα αρχίσουν να συνδυάζονται αρμονικά μεταξύ τους σε μια ευτυχισμένη και ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Μην του φέρεστε λοιπόν σαν να είναι μικρό. Πρέπει να διδαχτεί και να μάθει. Πρέπει νααποκτήσει εμπειρία για να αντιμετωπίσει τη ζωή με τους κινδύνους και τις προκλήσεις της. Ο ρόλος σας τώρα είναι να του υπενθυμίζετε, να υποδεικνύετε, να συμβουλεύετε, να εξηγείτε, να μιλάτε, να μιλάτε, να μιλάτε. Το παιδάκι σας δεν μπορεί να περιμένει. Τα θέλει όλα και τα θέλει τώρα. Και συνήθως οι απαιτήσεις του εναλλάσσονται ανάμεσα στο πληκτρολόγιο του κομπιούτερ ή το κινητό τηλέφωνο, την πρίζα και το κοφτερό μαχαίρι της κουζίνας. Όταν διαπιστώσει ότι δεν μπορεί να αποκτήσει το αντικείμενο του πόθου του, καταφεύγει στη μαγική συνταγή: πέφτει κάτω χτυπώντας χέρια πόδια, κλαίει γοερά και ουρλιάζει. Οι προσπάθειες για να επιβάλετε πειθαρχία στο ατίθασο διαβολάκι σας είναι βέβαια πολύ πρόωρες και καταδικασμένες να αποτύχουν. Το παιδί σας έχει μικρή μνήμη, ελλιπή κατανόηση και είναι τόσο ευαίσθητο ώστε, αν το μαλώσετε έντονα, αν του βάλετε τις φωνές ή αν το βάλετε τιμωρία μέσα στο δωμάτιο, θα αισθανθεί ότι το απορρίπτετε, θα είναι για εσάς μια πύρρειος νίκη, μέχρι να κάνει την επόμενη σκανδαλιά, μια νίκη που θα έχει όμως μεγάλες απώλειες στη συναισθηματική ισορροπία του παιδιού. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να είστε υποχωρητική στις διαολιές του. Τα παιδιά χρειάζονται όρια, γιατί δεν έχουν μάθει να ελέγχουν τις παρορμήσεις τους και τρομοκρατούνται όταν χάσουν τον έλεγχο των πράξεων τους. Όταν ετοιμάζεται να κάνει κάποια σκανδαλιά, θα προειδοποιήσετε το παιδάκι σας ότι αυτό που πάει να κάνει δεν είναι σωστό, θα του εξηγήσετε το γιατί και θα του δώσετε να καταλάβει ότι, αν το κάνει, θα τιμωρηθεί. Η τιμωρία, όποια και αν είναι, πρέπει να επιβάλλεται άμεσα. Αλλιώς το παιδάκι σας θα έχει ξεχάσει τι λάθος έκανε και θα θεωρήσει άδικη την τιμωρία του. Έχουμε συνηθίσει να δίνουμε μεγαλύτερη προσοχή στο παιδί μας, όταν είναι άτακτο και ανυπάκουο. Είναι και αυτός ένας τρόπος για να προσελκύσει το ενδιαφέρον της μαμάς. Πρέπει λοιπόν να καταλάβει ότι όταν είναι καλό και υπάκουο θα έχει την ίδια προσοχή. Το μικρό αγγελούδι σας χρειάζεται επιβράβευση για τις καλές πράξεις του και τιμωρία για τις κακές. Θα του φέρεστε σαν να είναι μεγάλο, θα είστε πάντα ευγενική, θα του εξηγείτε, δεν θα το μειώνετε ποτέ μπροστά σε άλλους, γιατί τα παιδιά νιώθουν έντονα την προσβολή, θα κρατάτε τις υποσχέσεις σας για να του εμπνέετε εμπιστοσύνη. Λάθη όμως κάνουν και οι μεγάλοι. Ο μύθος της τέλειας μαμάς καταρρίπτεται καθημερινά από εκατομμύρια μαμάδες σε όλο τον κόσμο. Η μαμά και θυμώνει και φωνάζει και χάνει την υπομονή της. Αρκεί αυτό να συμβαίνει όσο το δυνατόν πιο σπάνια και μετά να ζητά πάντα συγνώμη από το παιδάκι της. Έτσι, δίνει το καλό παράδειγμα για να μάθει και το παιδί να φέρεται σωστά.

Αχ, αυτό το παιδί μου!

Οι τρόποι με τους οποίους επικοινωνεί δεν είναι πάντα αυτοί που θα έκαναν περήφανους τη μαμά του και τον μπαμπά του. Ας δούμε έναν έναν τους πιο συνηθισμένους.

Ο Αρνητισμός

"Όχι", η πιο συνηθισμένη λέξη στο περιορισμένο λεξιλόγιο του παιδιού. Την εκστομίζει με απίστευτη συχνότητα καθημερινά και έχει πια καταντήσει η μοναδική, αυτονόητη απάντηση σε κάθε ερώτηση. Τα περισσότερα παιδάκια περνούν κάποια στιγμή στο δεύτερο χρόνο της ζωής τους μια φάση αρνητισμού. Το παιδί θέλει να διακηρύξει την ανεξαρτησία του, προσπαθεί να αποτινάξει την εξουσία των μεγάλων και να γίνει κύριος του εαυτού του. Η φάση του αρνητισμού δεν πρέπει να σας ανησυχεί. Είναι ένα υγιές, φυσιολογικό φαινόμενο. Ένα βήμα μπροστά στο δρόμο της αυτονομίας και ένας πρωτότυπος τρόπος για να κατανοήσει καλύτερα το παιδάκι τη σχέση αιτίου και αποτελέσματος μέσα από τις αντιδράσεις που προκαλεί το "όχι". Ελέγχει λοιπόν τις αντιδράσεις και απολαμβάνει τη σημασία που του δίνουν. Είναι το επίκεντρο της προσοχής και του αρέσει πολύ. Η συμπεριφορά αυτή, η οποία διαρκεί γύρω στους έξι μήνες, αρχίζει να υποχωρεί μετά τα δύο χρόνια, όταν το παιδί μαθαίνει να σκέφτεται και να αντιδρά πιο θετικά και συνεργάσιμα. Μέχρι τότε όμως ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να αντιμετωπίσετε τον αρνητισμό του παιδιού σας είναι ο δρόμος της διπλωματίας. Κάθε φορά που απευθύνεστε στο αγγελούδι σας, θα διατυπώνετε τις ερωτήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην έχει το περιθώριο να σας απαντήσει "όχι". Αντί να το ρωτάτε αν πεινάει, για να εισπράξετε τη συνηθισμένη και αναμενόμενη απάντηση, θα του πείτε: "θέλεις να φας μακαρόνια ή κοτόπουλο;" Όταν έλθει η ώρα για να ντυθεί, μην το ρωτήσετε αν θέλει να βάλει τα ρουχαλάκια του. Εκφραστείτε διαφορετικά: "Προτιμάς να φορέσεις το κόκκινο ή το μπλε παντελονάκι;" Μέσα από αυτή την ψεύτικη δύναμη της επιλογής, το παιδάκι σας θα αισθανθεί ότι ελέγχει τη ζωή του. Δοκιμάστε επίσης να περιορίσετε τα δικά σας "όχι". Το μικρούλι σάς μιμείται. Όσο πιο πολλές είναι οι απαγορεύσεις, τόσο πιο έντονος είναι ο αρνητισμός.

Εκρήξεις οργής

Ένα άλλο φαινόμενο που συχνά προβληματίζει τις μητέρες είναι οι εκρήξεις θυμού του παιδιού τους. Το παιδάκι αναζητεί απεγνωσμένα την αυτονομία του. Αισθάνεται όμως εγκλωβισμένο από τους μεγάλους, από τις περιορισμένες του ικανότητες και από το πρόβλημα της επικοινωνίας. Έχει ανάγκη να εκφράσει τα συναισθήματα και τις ανάγκες του, αλλά δεν μπορεί να το κάνει με λόγια. Μιλά λοιπόν με πράξεις. Χτυπά το κεφάλι του στο πάτωμα, κλωτσά τον τοίχο, φωνάζει, ουρλιάζει. Προσπαθεί με κάθε τρόπο να στείλει το μήνυμα: "Υπάρχω! Δώστε μου σημασία!" Αυτές οι εκρήξεις θυμού είναι ένα φαινόμενο φυσιολογικό, μια συνηθισμένη φάση στην εξέλιξη και την ανάπτυξη του παιδιού, που δεν πρέπει να σας ανησυχεί. Το μικρούλι σας αισθάνεται θυμωμένο και το δείχνει. Εξωτερικεύει και αποβάλλει έτσι το συναίσθημα του θυμού. Πώς θα το αντιμετωπίσετε; Η καλύτερη άμυνα είναι η πρόληψη. Ελέγξτε λοιπόν πότε παρατηρούνται, γιατί συμβαίνουν και πόσο διαρκούν αυτές οι εκρήξεις θυμού και προσπαθήστε να περιορίσετε τους παράγοντες που τις προκαλούν. Κάθε φορά που έρχεστε αντιμέτωπη με μια τέτοια κατάσταση, το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείτε είναι η ασφάλεια του παιδιού. Προστατεύστε το για να μη χτυπήσει. Απομακρύνετέ το σε ένα μέρος ασφαλές και μιλήστε του καθησυχαστικά για να το ηρεμήσετε. Το παιδάκι σας, που έχει ήδη χάσει τον έλεγχο, χρειάζεται την ήρεμη επιρροή και την επιβεβαίωση της αγάπης σας. Πάρτε το αγκαλίτσα και αποσπάστε την προσοχή του μεένα ωραίο βιβλίο ή με ένα εντυπωσιακό παιχνίδι. Αν αρχίσετε να φωνάζετε, εκείνο θα φωνάζει πιο δυνατά. Μια άλλη σωστή αντίδραση είναι να το αγνοήσετε. Χωρίς ακροατήριο, ο ηθοποιός δεν δίνει παράσταση. Μια παράσταση η οποία είναι πολύ πιο αποτελεσματική όταν γίνει μπροστά σε πολυπληθές ακροατήριο, ενώ συγχρόνως τα δικά σας περιθώρια αντίδρασης περιορίζονται. Τι μπορείτε να κάνετε, λοιπόν, όταν ξαφνικά το μικρούλι σας αρχίζει να χτυπιέται και να φωνάζει μπροστά σε γνωστούς και φίλους; Πάρτε προληπτικά μέτρα. Αποφύγετε να το παίρνετε μαζί σας όταν πεινά, διψά ή είναι κουρασμένο. Μετά τα πρώτα αναγνωρίσιμα συμπτώματα, δοκιμάστε να στρέψετε αλλού την προσοχή του, πάρτε το στην αγκαλιά σας και απομονώστε το σε ένα χώρο ήσυχο, όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ποτέ μην κάνετε πάντως το λάθος να υποκύψετε στις απαιτήσεις του. Αν ενδώσετε μία φορά, θα μάθει να διεκδικεί με αυτό τον τρόπο ό,τι θέλει και τις επόμενες φορές.

Επιθετικότητα

Κάθε φορά που προσκαλείτε στο σπίτι άλλα παιδάκια για να παίξουν μαζί με το δικό σας, το μετανιώνετε. Αρπάζει τα παιχνίδια μέσα από τα χέρια των άλλων παιδιών, τα σπρώχνει, τα κλωτσά, τους τραβά τα μαλλιά. Το παιδάκι σας δεν μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του. Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσει αυτό που θέλει είναι η βίαιη αρπαγή, ενώ αδιαφορεί για τα αισθήματα των άλλων και για την αναστάτωση που προκάλεσε. Επιπλέον, δείχνει να αγνοεί τις συνέπειες. Μαγική συνταγή για να καταπολεμήσετε την επιθετικότητα του παιδιού σας δεν υπάρχει. Είναι ένα μεταβατικό στάδιο που θα περάσει. Κάθε φορά που βρίσκεστε μπροστά σε μια τέτοια ανάρμοστη συμπεριφορά, φροντίστε να απομακρύνετε εγκαίρως το θύμα από το θύτη και, χωρίς να πάρετε το μέρος, κανενός εξηγήστε ήρεμα στο "φιλοπόλεμο" παιδάκι σας ότι δεν πρέπει ποτέ να χτυπά τα άλλα παιδιά.

ΠΗΓΗ:WWW.HEALTH.IN.GR

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενδιαφερον αρθρο.Σαν να βλεπω τον Γιαννη :blink: .αλλα παρηγορο το γεγονος οτι ειναι φαση που περνουν πολλα παιδια και δεν ειναι καποιο προβλημα αλλα κατι παρωδικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Γιωτάκι μου με τα ωραία σου θεματάκια!

Αν και εμέναα ακόμη ο μάγκας μου είναι μικρούλης,

θα μου χρειαστεί αυτό το άρθρο στο μέλλον.................

Εσένα ο γιος σου είναι κιόλας δυο ετών?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Είχα πέσει πάνω του παλαιότερα...

Άρχισε να μας αφορά και να μας περιγράφει στο έπακρο!

Ιφιγένεια,μη κατηγορείς το Μαράκι μου,θα σε δείρω!!!!!

:blink: :woohoo: :dry: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo:

Έλα ένα μισάωρο να ασχοληθείς μαζί της και βγάλε μετά τα συμπεράσματά σου!!! :woohoo:

Απέκτησα μια πολύ καλή φίλη εδώ στην Αλεξ/πολη (και συνάδελφο) και όταν της έλεγα το πόσο ταλιμπαν είναι το Μαράκι μου έλεγε "αποκλείεται... πόσο ζωηρό μπορεί να είναι ένα παιδάκι ούτε 2 ετών και μάλιστα κοριτσάκι.. αυτά είναι σαν πεταλούδες!"... χαχαχα!!!

Περιττό να σε πω ότι ήρθε σπίτι μου ένα βράδυ που έλειπε και ο άντρας μου και το Μαράκι υποτίθεται έπρεπε να είναι πιο υπάκουη (όταν λείπει ο μπαμπάς και η υποστήριξή του σαν να ησυχάζει λίγο), και ήρθε στα λόγια μου! Δεν πίστευε στην ενέργεια, την τσαντίλα, τα νεύρα, την απαίτηση, την άρνηση, γενικά τη συμπεριφορά της! Και στο τέλος παραδέχτηκε... "Ιφιγένεια, σαν να έχεις δίκιο!" :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 22+ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ

ΠΗΡΑ ΤΗΛ.ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ Κ ΤΟΥ ΕΙΠΑ '' ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ

ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΑΣ...ΑΧΑΧΑΧΑ..''ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΗΤΑΝ

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..ΧΑΡΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ Κ ΜΟΥ ΛΥΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΣ

ΑΠΟΡΙΕΣ...ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΛΛΑ

ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΡΟΝΑ..ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ,ΤΙ

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ..

ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yiotaki!!!! έγραψε:

ΝΑΙ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 22+ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ

ΠΗΡΑ ΤΗΛ.ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ Κ ΤΟΥ ΕΙΠΑ '' ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ

ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΑΣ...ΑΧΑΧΑΧΑ..''ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΗΤΑΝ

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..ΧΑΡΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ Κ ΜΟΥ ΛΥΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΣ

ΑΠΟΡΙΕΣ...ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΛΛΑ

ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΡΟΝΑ..ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ,ΤΙ

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ..

ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ..

παρα πολυ ωραια κινηση γιωτακι...και οπως ειπαν και οι αλλες κοπελες ειναι σαν να περιγραφουν το παιδι τους...δυσκολη περιοδος για ολους μας...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mία απ' τα ίδια... ;) :woohoo:

Εκτός από την επιθετικότητα (ακόμα? :unsure: ) γιατί η μικρή μου είναι και λίγο φοβητσιάρα κι αν κάποιος της πειράξει τα πράγματα της (ή δεν της δίνει τα δικά του, δεν έχει καμία σημασία, είναι ΟΛΑ δικά μας!!!) απλά αρχίζει... "Μαμάααααααααα!!!!!!! Μου το πήε!!!!!!! Νε μου το ζίνειειειει!!!!!!!!" Εν ολίγοις, το καρφί της παρέας!!! Ο τύπος... "Θα το πω στη μαμά μου!!!!!!! :laugh:

Πολύ χρήσιμες και οι "οδηγίες χρήσης" και αντιμετώπισης της κατάστασης!!! :) Όπως είπε και ο μπατζανάκης μου που έχει 3 παιδάκια... Υπομονή... γύρω στα 3,5 - 4 στρώνουν!!! :laugh:

Πω, πω, μεγαλώνουμε πάντως!!! Είναι τόσο ενδιαφέρον...... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαν να φωτογραφιζει τον γιοκα μου!!!

και ελεγα κι εγω μα γιατι ειναι ετσι αυτο το παιδι???? και νομιζα οτι μονο εγω τα περναω!!! χαχαχα

ελπιζω να περασει γρηγορα αυτη η φαση γιατι:

1)δεν μου εχουν μεινει πολλα μαλια ακομη διαθεσιμα.

2)κοντευω για το δαφνι!!!

3)οταν δεν θυμωνει και δεν φωναζει(πραγμα σπανιο)ειναι το πιο γλυκο παιδι του κοσμου!!!

αυτααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!Μη μου λέτε τέτοια.........

Αν και είμαι βρεφονηπιοκόμος και τα τελευταία χρόνια είχα τέτοιες ηλικίες 1-2 ετών,δε θα αντέξω να έχω και την ίδια κατάσταση στο σπίτι!!!!

Το παρηγορο είναι οτι προς το παρόν ο Γιώργος μου δείχνει πολύ καλά στοιχεία!Αν εξαιρέσουμε βέβαια το οτι είναι λίγο επίμονος σε αυτό που θέλει,αλλά όταν του πω ΟΧΙ θα τσιρίξει για λίγο και μετά το ξεχνάει!

Μαλλιά ξεκίνησε να τραβάει αλλά όσο κι αν φαίνεται παράξενο του λέω ΜΗ και τα αφήνει!

Βέβαια την Κυριακή πήγαμε για φαγητό με τρία :woohoo: παπούτσια(2

στα πόδια και 1 στο χέρι)Τανάλια το χέρι του!!!!!!!!!Δεν το άφηνε με τίποτα οπότε αναγκαστικά το πηραμε κι αυτό μαζί μας!!!!

Με τις ζημιές θα χω θέμα εγώ,γιατί είμαι λίγο ψιψιρού και όταν έρχονται

σπίτι τα ανίψια μου,προσέχω μη μου κάνουν δαχτυλιές στους τοίχους,ζημιές.....διακριτικά βέβαια,αλλά η μαμά μου με πειράζει και μου λεει:"ναι,πρόσεχέ τα και ο γιός σου θα τα κανονίσει καλά"

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολλυ μιας και δουλευεις με μικρα εχεις καμια συμβουλη ή εστω παρηγορια :silly: να μου δωσεις?ο γιος μου τσιριζει/ουρλιαζει πες το οπως θες. Απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη εχει αποκτησει αυτο το χουι,συν οτι πλησιαζει τα 2 ετη.Σημερα τα πηγαμε μια βολτα στο mall και απο την εισοδο μεχρι τον τελευταιο οροφο εσκουζε! ηθελε να παιξουμε στις κυλιομενες,ε τις ανεβοκαταιβαναμε ποση ωρα...με το που τελειωνε η σκαλα τσιριζε.Πηγαμε στο elc να του παρουμε πλαστελινες που του αρεσουν ...εκει να δειτε! βρηκαμε και ενα κοριτσακι εκει μεσα 3-4 χρονων που εσκουζε και αυτο,σε μια φαση ειχαν κατσει το ενα απεναντι στο αλλο και ουρλιαζαν ντουετο :S κοιταζομασταν με τον μπαμπα του αλλου κοριτσιου και δεν ξεραμε τι να κανουμε...

δεν τον μπορω οταν κανει ετσι,μερικες φορες θελω να τον βουτηξω! μεχρι στιγμης εφαρμοζουμε την αδιαφορια,υπαρχει μια βελτιωση αλλα σε πολλες περιπτωσεις επιμενει. Μου ειπαν οτι επειδη το κανει καιρο και εχει εδραιωθει σαν συμπεριφορα θα μας παρει λιγο χρονο μεχρι να το κοψει. Εσυ τι λες?το θεμα ειναι οτι χανω την ψυχραιμια μου καποιες φορες -κ ετσι πετυχαινει τον στοχο του-,τι να τον κανω τον γοριλα?μου τρομαζει και το μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ μανα μ!!! Τι με περιμενει παναγιτσα μου!!!! Κανα λεξοτανιλ παιδια γιατι χανομαστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

μολλυ μιας και δουλευεις με μικρα εχεις καμια συμβουλη ή εστω παρηγορια :silly: να μου δωσεις?ο γιος μου τσιριζει/ουρλιαζει πες το οπως θες. Απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη εχει αποκτησει αυτο το χουι,συν οτι πλησιαζει τα 2 ετη.Σημερα τα πηγαμε μια βολτα στο mall και απο την εισοδο μεχρι τον τελευταιο οροφο εσκουζε! ηθελε να παιξουμε στις κυλιομενες,ε τις ανεβοκαταιβαναμε ποση ωρα...με το που τελειωνε η σκαλα τσιριζε.Πηγαμε στο elc να του παρουμε πλαστελινες που του αρεσουν ...εκει να δειτε! βρηκαμε και ενα κοριτσακι εκει μεσα 3-4 χρονων που εσκουζε και αυτο,σε μια φαση ειχαν κατσει το ενα απεναντι στο αλλο και ουρλιαζαν ντουετο :S κοιταζομασταν με τον μπαμπα του αλλου κοριτσιου και δεν ξεραμε τι να κανουμε...

δεν τον μπορω οταν κανει ετσι,μερικες φορες θελω να τον βουτηξω! μεχρι στιγμης εφαρμοζουμε την αδιαφορια,υπαρχει μια βελτιωση αλλα σε πολλες περιπτωσεις επιμενει. Μου ειπαν οτι επειδη το κανει καιρο και εχει εδραιωθει σαν συμπεριφορα θα μας παρει λιγο χρονο μεχρι να το κοψει. Εσυ τι λες?το θεμα ειναι οτι χανω την ψυχραιμια μου καποιες φορες -κ ετσι πετυχαινει τον στοχο του-,τι να τον κανω τον γοριλα?μου τρομαζει και το μωρο...

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=147407

Θα βρεις πολλες απαντησεις , θα γνωρισεις τον εαυτο σου και θα καταλαβεις καλυτερα τα παιδια σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

μολλυ μιας και δουλευεις με μικρα εχεις καμια συμβουλη ή εστω παρηγορια :silly: να μου δωσεις?ο γιος μου τσιριζει/ουρλιαζει πες το οπως θες. Απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη εχει αποκτησει αυτο το χουι,συν οτι πλησιαζει τα 2 ετη.Σημερα τα πηγαμε μια βολτα στο mall και απο την εισοδο μεχρι τον τελευταιο οροφο εσκουζε! ηθελε να παιξουμε στις κυλιομενες,ε τις ανεβοκαταιβαναμε ποση ωρα...με το που τελειωνε η σκαλα τσιριζε.Πηγαμε στο elc να του παρουμε πλαστελινες που του αρεσουν ...εκει να δειτε! βρηκαμε και ενα κοριτσακι εκει μεσα 3-4 χρονων που εσκουζε και αυτο,σε μια φαση ειχαν κατσει το ενα απεναντι στο αλλο και ουρλιαζαν ντουετο :S κοιταζομασταν με τον μπαμπα του αλλου κοριτσιου και δεν ξεραμε τι να κανουμε...

δεν τον μπορω οταν κανει ετσι,μερικες φορες θελω να τον βουτηξω! μεχρι στιγμης εφαρμοζουμε την αδιαφορια,υπαρχει μια βελτιωση αλλα σε πολλες περιπτωσεις επιμενει. Μου ειπαν οτι επειδη το κανει καιρο και εχει εδραιωθει σαν συμπεριφορα θα μας παρει λιγο χρονο μεχρι να το κοψει. Εσυ τι λες?το θεμα ειναι οτι χανω την ψυχραιμια μου καποιες φορες -κ ετσι πετυχαινει τον στοχο του-,τι να τον κανω τον γοριλα?μου τρομαζει και το μωρο...

Κοίτα,στην ηλικία αυτή το παιδί καταλαβαίνει τα πάντα αλλά δε μπορεί να πει αυτό που θέλει....

Λογικό λοιπόν είναι να φανερώνουν όλα μία παραπάνω επιθετικότητα ή παραπάνω νεύρα!

Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή,άλλωστε μπορεί κάποιες φορές να είναι και μια αντίδραση,στον ερχομό της αδελφούλας του!

Φρόντισε να του εξηγείς οτι δε θα τον ξαναπάς βόλτα αν κάνει έτσι,σε καταλαβαίνει πολύ καλά!

Νομίζω οτι είναι λάθος σου να επιβραβεύεις αυτή του τη συμπεριφορά με πλαστελίνη!Το ξέρω οτι εσύ εκείνη την ώρα το έκανες,για να ηρεμήσει και να απολαύσετε τη βόλτα σας,αλλά εκείνος κατάλαβε οτι έτσι σου τραβά την προσοχή και παίρνει και επιβράβευση από πάνω!

Όταν αρχίσει να μιλάει,θα δεις πόσο καλύτερα θα είναι τα πράγματα!

Προσπάθησε να είσαι σταθερή στο χαρακτήρα σου και στην αντίδραση σου όταν έχει τέτοια συμπεριφορά και θα δεις οτι μετά από κάποιο διάστημα θα το σταματήσει!

Α!Και εννοείται δε θα τον "βουυτήξεις"!!!!!

Το ξέρω ότι έκανες πλάκα!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly δεν την εδωσα την πλαστελινη,μου κοψε και την φυλαξα :) την εδωσα σημερα που ειναι ηρεμος και παιχνιδιαρης.

Λαλα το τσεκαρω τωρα αυτο το λινκ ;)

ευχαριστω για τις συμβουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΚΑΛΕ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΕ ΤΡΙΑ ΤΟ ΕΝΑ 9 ΤΟ ΑΛΛΟ 5 ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ 2 ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΙΖΑΝΙΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΝΗΡΗΑ ΠΟΑ ΤΑ ΛΛΑ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ!!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κ ελεγα οτι ειμαι ιδιοτροπη κ στριμμενη κ με μηδεν υπομονή. Κοριτσια ουτε η δικιά μου παλευεται. Ειναι το κάτι αλλο δεν το περιμενα να κάνει ετσι φοβομουν οτι τα αγορια ειναι πιο ζωηρά. Να μπούμε σε μαγαζί? πρεπει να το πάρω αποφαση πριν μπώ. Να καθήσω για καφέ? παλι πρεπει να το σκεφτώ.

Να δει την γιαγιά της? με γραφει τελειως κ δεν ακουει καθόλου. Ειναι τόσο επιμονη που δεν το πιστευω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) :laugh: :cheer: zetoyla ΟΥΤΕ ιδιοτροπη είσαι ΟΥΤΕ περιεργη εισαι εμένα η σοφία έχει καταντήσει να κουμαντάρει τα δύο μεγάλα άκουσον άκουσον το δίχρονο κουμαντάρει ένα 10 και ένα 5 χρόνων και όχι σε μαγαζι δεν μπαίνω ούτε απέξω δεν περναω γιατι με κοιτάνε περίεργα όταν αρχίζει και φωνάζει νομίζει ο καθένας ότι το σφάζω και το ποιο καλό όταν καταφέρω και μαπώ μέσα ως διαμαγίας ότι έχει κάνει εκεινη τα ρίχνει στα άλλα δύο μέχρι που τις τρώνε τις τιμωρίες στο σπίτι καιτ α τρία και ησυχάζουν!!!!!!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο βρε κατερινα με την υπομονη σου...

εμενα εχει αρχισει κ γινεται κ ανταρτης κ υπερβολικα γαληφης..

εχει την πλακα του μπορω να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...