Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενα καλό θηλαστρο;;


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!!:) Μολις επέστρεψα στο σπιτακι μου με το νέο μέλος της οικογένειας!!:) Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό θηλαστρο που να αδειάζει όλο το στήθος. εχω της μεντέλα το μινι ελεκτρικ αλλα δεν βγάζει όλο το γάλα. Κάνω μασάζ αλλά τίποτα..όλο το γάλα είναι στο στήθος..αντε να έβγαλα και απο τα δυο στήθη 160 μλ. Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο άλλο αλλά το θέμα είναι να κάνει δουλειά...μην είναι το ίδιο με αυτό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλε Φανη..εχω παθει σοκ..

για ποτε μπηκες..ποτε βγηκες χαμπαρι δε σε πηραμε!!!

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΑΡΟΣ..ΓΕΡΟΣ Κ ΚΑΛΟΤΥΧΟΣ!!!

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ,ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ,Ο ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΠΩΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ

ΣΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥΛΗ??? :):)

Y.Γ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΘΗΛΑΣΤΡΑ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΠΟΤΕ!

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή να σου ζήσει το μωράκι :)

Τι το θέλεις το θήλαστρο? Βάζε το μωρό στο στήθος

Εσύ δεν είσαι και πρωτάρα, θήλαζες και το πρώτο

Πάντως μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχιά κατάλληλα είναι

μόνο τα νοσοκομειακά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησει το νεο μελος!!!!

Αν και δεν θηλασα ξερω πως το καλυτερο ειναι να ενοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο της medela!!!

Eχεις ανοιξει ποστ για την γεννησει του μπομπιρα?Περιμενουμε να μας πεις λεπτομεριες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!:) Εσείς που περιμένετε με το καλό!!:)

Χρυσουλα μπες στο ΠΑΝΜΑΙΑΚΟΣ , έγραψα την ιστορια τοκετου μου εκεί. Όσο για το Δημητρακη...την πρώτη μέρα του τηνέχωσε την μπουνια!! Αλλά μετά που ήμασταν μονοι στο δωμάτιο ήταν πολύ ηρεμος. Σήμερα πάλι ήθελε να κάνει τα πάντα μαζί μου!!:) Και την ώρα που θηλαζα ήθελε να καθίσει και εκείνος πάνω μου. Προσπάθησα αλλά παραλίγο να πλακώσει το μικρό!!χεχεχεχε..τι να κάνω;; δεν ήθελα να τον κάνω να νιώσει λιγότερος..άλλωστε στην ουσία ικανοποιήθηκε η επιθυμία του απλώς όχι για πολύ κι έτσι δεν ένιωσε ότι δεν ειναι επιθυμητος. Βέβαια τα δύσκολα απο δω και πέρα είναι..νιώθω λίγο περίεργα..έξω απο τα νερά μου!! Δεν μπορώ να συνηθισω στην ιδέα των δυο παιδιών..μου φαίνεται περίεργο!!:)

Όσο για το θηλαστρο το θέλω γιατί θέλω να έχω γάλα στην κατάψυξη για στιγμές που θέλω να τον αφήσω ε καμιά γιαγιά αλλά και γιατί το πίνει και ο Δημητράκης! Ηδη ήπιε 90 μλ σήμερα από το κυπελάκι!!:) Ετσι σκέφτηκα γιατί όχι; Ειδικά τώρα που είναι φισκα το στήθος μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ να σου ζήσει το μωράκι!!!!

Το mini electrik της medela είχα στην αρχή, καλό είναι κ αδειάζει το στήθος απλά μάλλον στην φάση αυτή δεν έχεις άλλο γάλα.

Εγώ τουλάχτιστον το αισθανόμουν άδειο μετά απλά δεν είχα ποσότητα κ πήρα της medela το symfony είναι νοσοκομειακό κ διπλής άντλισης κ έκανα επαναγαλακτισμό, δηλ κατέβασα γάλα βάζοντας συχνά το θήλαστρο, κάθε 2 ώρες.

από 500gr τη μέρα βγάζω 1 l. Οπότε αν θες για συστηματική χρήση ή για επαναγαλακτιμσό ΄παρείγγειλε το νοσοκομειακό οπωσδήποτε.

Αν θες για μια φορά που θα βγεις έξω κράτα αυτό που έχεις ή πάρε το avent της phillips, που έχουν πει ότι αδειάζει το στήθος κ πολύ γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα φυσιολογικα μου ακουγονται!!

Περιεργο στην αρχη με 2 παιδια ε??θα τα δω κ εγω τον αλλο μηνα..

Ειχα κ εγω απορια αν θα αρεσε της Ελευθεριτσας το γαλα μου,οταν με το καλο θηλασω την μπεμπα..

Αφου το πινει ο Δημητρακης δεν υπαρχει καλυτερο!!

Πολυ χαρηκα με τα νεα σας..παω να δω κ την ιστορια τοκετου!!! χχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανουλα μου να σου ευχηθω κ απο δω!!!!να σου ζησει το αγορακι σου!!!

εγω στο ορωτο μου παιδακι ειχα παρει της medela κ δεν εκανε τιποτα,κ τραβαγε κ πολυ αργα.... :blink:

πηρα λοιπον της chicco,στο τζαμπο το ειχα βρει!!ηταν τελειο!!κ γρηγορα τραβαγε κ με δυναμη!!!το αδειαζε το στηθος!!!πολυ καλο!!!αλλα να σου πουν κ αλλες κοπελες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

mipos na edraiones galouxia k meta na proxorouses se antlisi?eidallos gt den thulazeis k to mitsako?kale na sou zisei ,dn eixa suniditopoieisei oti eixe perasei o kairos!!!

Έχεις γίνει εξπερ!!!!!

Είναι νωρίς να αντλεις για να εχεις απλά γάλα στην κατάψυξη. Θα δημιουργήσεις υπερπαραγωγή στο τέλος. Προσπάθησε να βγάζεις ίσα για να ηρεμείς και να μην πονάς και βάζε το μωρό στο στήθος για να σου το αδειάζει και να ρυθμίσει την ποσότητα.

Όταν περάσουν οι πρώτες εβδομάδες, τότε αντλείς όταν χρειάζεται να το αφήσεις με το θήλαστρο που ήδη εχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσάκι να σου ζήσειιιιι. Καλέ πως πέρασε ο καιρος. Την αρχή αυτη που λές φοβαμαι κ εγώ.

Λοιπον εγώ θηλασα την Ζέτα μου 15 μήνες κ ειχα δοκιμάσει διαφορα θήλαστρα γιατι ηθελα να βγάζω οπως λές κ να μπορώ να βγαινω κιολας. Το μίνι το καταργησα αμέσως κ μαλιστα το χάρισα. Πήρα της avent philips το οποιο μ εβγαλε ασπροπροσωπη. Δεν με πόναγε κ εβγαζε ολο το γάλα χωρις να μου χαλάει το στήθος. Τώρα που περιμένω τα διδυμάκια μου επειδη το ειχα βγάλει οφ το πηρα πάλι απο τώρα. Ειμαι πολύ ευχαριστημένη εβγαζα πολύυυυ γάλα μ αυτο.

Να σαι καλά κ να σου ζήσει το νέο μέλος κ ευχομαι ο Δημητράκης σου να προσαρμοστεί οσο πιο ευκολα γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω!Πω!Πώς πέρασε ο καιρός.......

Γέννησες.........

Να σου ζήσει ο μπεμπούλης σου!!!!!

Εύχομαι να καταφέρεις σύντομα και ανώδυνα να προσαρμοστείς στο

καινούργιο σας πρόγραμμα!!!

Τι ωραία..,Δύο μωράκια στο σπίτι...........

Αλήθεια έχει ηρεμήσει τώρα ο Δημητράκης σου.

Πες μας πώς χωρίζεις το χρόνο σου έτσι ώστε να μη νιώσει παραμελημένος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια..βοηθεια!! Το στήθος μου έχει γίνει κοτρόνα!! Δεν μπορώ να φοράσω ουτε σουτιέν θηλασμου...δεν αντέχω άλλο..τι να κάνω;

Μολλυ με το Δημητράκη δεν είναι τοσο δύσκολα τελικά..ευχομαι να μείνουν έτσι τα πράγματα! Οσο για το χρόνο, όση ώρα κοιμάται το μωρό κάνουμε πράγματα μαζί , αλλά ακόμη και ξύπνιο να είναι όλο για εκείνον μιλάμε..λέμε τραγουδάκια και τέτοια. Σήμερα για παράδειγμα, άφησα το μωρό στη μαμά μου και πήγαμε μαζί σουπερ μάρκετ , οι δυο μας. Αγοράσαμε λοιπόν όπως πάντα ένα αυτοκινητάκι χοτ γουιλς και σκουπι ντου γιαουρτάκια και χαρηκε πολύ!!:) Όλη την ώρα <<σαγαπώ μαμα!!>> είναι..μάλλον κάτι έχει καταλάβει και θέλει επιβεβαίωση!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

mipos na edraiones galouxia k meta na proxorouses se antlisi?eidallos gt den thulazeis k to mitsako?kale na sou zisei ,dn eixa suniditopoieisei oti eixe perasei o kairos!!!

συμφωνω!!!

επισης για το πετρωμα η μαια μου ειχε πει οτι βοηθανε οι ζεστες κομπρεσες..

καλο ομως ειναι να εδραιωθει πρωτα η γαλουχια και μετα να κανεις αντλησεις

ααα και κατι αλλο αν και δεν ειμαι γνωστης αλλα μαθαινω γιατι οταν νιωθεις το στηθος σου ετσι δεν βαζεις το μωρο στο στηθος να σε ξαλαφρωσει??

να σου ζησει φανουλα μου και να χαιρεσαι και τα 2 αγορακια σου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει και το δευτερο μωρακι σου

τι ωραια

μπραβο

κανε ζεστα ντουζακια και κανε μαλαξεις το στηθος να σε ανακουφισει λιγο

αυτο θυμαμαι εκανα εγω

προσπαθησε να το βγαζεις με το χερι με ζεστο νερο θα σε ανακουφιζει

για θηλαστρο δεν ξερω

εγω ειχα της νυκ αλλα δεν μ'αρεσε

και το εβγαζα με το χερι

το ηθελα για τις πρωτες μερες που πονουσα πολυ και ανεβαζα και πυρετο

αλλα τελικα δεν με βοηθησε

καλη δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως λεει και η αναστασια ζεστες κομπρεσες

εγω εβρεχα πανες της μικρης με ζεστο νερο της κρατουσα στο στηθος για λιγα λεπτα και μετα το πατουσα και ανακουφιζομουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι! :)

ποτε γεννησες! :ohmy:

λοιπον εγω θα σου πω οτι,ξεκινησα με chicco, κ τσαφ τσουφ κ δωστου τσαφ τσουφ! πρηστηκε τα χερι μου! :woohoo:

να σκεφτεις οτι αυτο το εκανα ισα με 7,8 φορες την ημερα!

το συγκεκριμενο λοιπον θηλαστρο μου εμεινε στα χερια την 3η μερα απο την αγορα του! :angry: στην κυριολεξια μου εμεινε το χερουλι στο χερι! :lol:

μεσα στον πανικο πηγε ο αντρας μου κ μου πηρε της NUK ,οπως του παρηγγειλα :P

κ αυτο ειχε την ιδια τυχη με το προηγουμενο,πανω στο τσαφ κ τσουφ μου εσπασε (ασε που το χερι μου ειχε σακατεφτει)

παλι μεσα στον πανικο πηρα τηλ για ενοικιαση κ μου προτειναν το swing της medela οπως με ενημερωσαν ειναι για πανω απο 6,7 αντλησεις την ημερα,ενω τα προηγουμενα χειροκινητα ειναι για περιστασιακη

τελικα για να μην τα πολυλογω ητανε πιο συμφερουσα η αγορα του ,απο την ενοικιαση του κ ετσι παλι εστειλα τον αντρα μου κ αγορασε το τελευταιο που ειχε μεινει στο καταστημα κ ακολουθουσε κ αργια την αλλη μερα!

θα γινομουν τυμπανο! :P

παντως δεν ξερω αλλα πολλες φορες δεν μου εφτανε η ισχυς του για να τραβηξει ολο το γαλα,δεν ξερω γιατι κ ετσι εκανα λιγο μασαζ κ βοηθουσε λιγο στη αντληση

λοιπον τα ανεφερα οοοολα αυτα γιατι την πατησα εν ολιγοις ,αφου δεν ηξερα τι επαιζε με τα θηλαστρα ,γι αυτο να προσεξεις να παρεις ενα κ καλο ;)

καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φοβάμαι ρε κορίτσια μην πάθω καμιά μαστίτιδα!!Για τέτοια είμαι τώρα...τέτοιο στήθος ουτε η Πάμελα μετά την επέμβαση!! Κι αν κάνω ζεστό μπανάκι , μετά τι; Να το βγάλω ή όχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανενα θηλαστρο δεν αδειαζει το στηθος οπως το μωρο γιατι ειναι και καθαρα ψυχολογικο !!! δεν καταλαβα καλα ;; εχεις ακομα ενα παιδακι που θηλαζει; πολυ ωραια βαλε το μεγαλητερο παιδι σου να σε ανακουφισει

το εκανα και εγω !! εχω το μινι ελεκτρικ και ειναι καλο αλλα καμια περιπτωση μαστητιδας αν θες να επιστρεψεις στην δουλεια σου πχ δεν κανει πρεπει να νοικιασεις το symphony κατα την δικη μου αποψη παντα !!

να σου ζησουν λοιπον και να προσεχεις με τις μαστητιδες εχω παθει ...... 4 !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

φοβάμαι ρε κορίτσια μην πάθω καμιά μαστίτιδα!!Για τέτοια είμαι τώρα...τέτοιο στήθος ουτε η Πάμελα μετά την επέμβαση!! Κι αν κάνω ζεστό μπανάκι , μετά τι; Να το βγάλω ή όχι;

προσπαθησε να το πιεσεις κ να βγαλεις λιγο λιγο το γαλα, ετσι χωρις θηλαστρο,εγω αυτο εκανα οταν πριζοτανε παραπανω ,την ωρα που εκανα μπανιο το πιεζα κ εβγαινε αρκετο γαλα ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...