Μετάβαση σε περιεχόμενο

εκπαίδευση σε μη αλεσμένες τροφές!


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι κιόλας 25 μηνών, έχει 16 δοντάκια αλλά πέρα απο κάποιες σπάνιες φορές, δε δείχνει διάθεση να φάει μη αλεσμένες τροφές... :(

Με έχει αγχώσει πολύ αυτό καθώς βλέπω παιδάκια κατα πολύ πιο μικρά να τρώνε κανονικά και η δική μου να μην θέλει.

Η γιατρός μας είπε οτι απλά τεμπελιάζει και θα το ζητήσει μόνη της.

Ομως τώρα που σε 3 μήνες περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου, σκέφτηκα οτι καλό θα ήτανε να το κυνηγήσω λίγο το ζήτημα για να μην μπλέξουμε αργότερα με ζήλιες απέναντι στο αλλο μωρό.

Πως όμως και μέχρι πόσο να επιμείνω???

Γενικά είναι αδύνατο παιδάκι, και δεν έχει πολλά περιθώρια.

Ποτέ δεν ζητάει να φάει ακόμα και αν είναι νηστική αρκετές ώρες.

Απο χθες που άρχισα να της δίνω μαλακές τροφές μη αλεσμένες (μακαρονάκι κοφτό, κεφτεδάκια, μπανάνα) έφαγε ελάχιστο!!!

Πίνει μόνο το γάλα της μετα βουλιμίας και το μελάτο αυγό της, και για τα υπόλοιπα όλη τη μέρα την κυνηγάμε...

Καμμιά συμβουλή??? :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαν να μιλας για την κορη μου! δοκιμασε σουπιτσες (κρεατοσουπα , κοτοσουπα) με μανεστρακι ή ρυζακι. εγω αλεθα μια πατατα και ενα καροτο απο τη σουπα και το εριχνα παλι στην κατσαρολα . δοκιμασε ψητο ψαρι. αντι για κεφταδακια προτιμησε μπιφτεκια και καθε μπουκιτσα να την βουτας στο ελαιολαδο και να την λιωνεις λιγο με τα δαχτυλα σου. η δικη μου τρωει και τα δημητριακα νεστλε τσιριος ,αυτα με τη μελισσουλα .

τωρα μαλιστα επειδη βλεπει τον ξαδερφο της το μικρο και ζηλευει εχει αρχισει και τρωει φαριν λακτε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβασα το ποστ και πραγματικα ηταν σαν να το εχω γραψει εγω!

Μια απο τα ιδια! Και η παιδιατρος μια απο τα ιδια μου ειπε!

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τρωει σε μη αλεσμενο οτι ευχαριστει εκεινον δηλαδη πατατα τηγανιτη, σουβλακι περασμενο σε ξυλακι :woohoo:, μακαρονια με κιμα και στο τσακιρ κεφι κεφτεδακι τηγανιτο, ααα! και το αυγο του μονο τηγανιτο!

Οσο για τα κιλα ειμαστε στο οριο της καμπύλης και δεν εχω πολλα περιθωρια να τον αφησω να πεινασει μπας και φαει καμια μπουκια!

Το βλεπω εγω για φανταρο θα τον ετοιμαζω και θα του βαλω μαζι και μπλεντερακι!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε γιωργια , κι εμενα κοκαλο ειναι η μικρη μου , στο οριο της καμπυλης . ο παιδιατρος προς το παρον λεει "καλυτερα αδυνατη" ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

ego pali exo to antitheto provlima ,thelo na tis taiso alesmenes k den troei,troei sterrees k ligo ligo san poulaki

Kι εγώ το ίδιο!!!!!

Παλεύω η δόλια να του δώσω το αλεσμένο,στα μισά αρχίζει να

μου δείχνει οτι θα κάνει εμετό και σταματάω!

Με βλέπει που τρώω τσιρίζει και του δίνω απ το φαγητό μου

και μια χαρά το κοπανάει!!!!!!!!

Του χω δώσει μη αλεσμένα ως τώρα μπανάνα,μήλο,αχλάδι,πορτοκάλι,

μπισκότο βρεφικό,ψωμί,κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο,γεμιστά,σπανακόρυζο.......τρώει 10-15 κουταλίτσες!!!!!

........Και έχει μόνο τα δυο κάτω μπροστινά δόντια!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αυριο θα πάρω το γιατρό να ρωτήσω αν μπορώ να του δίνω πιο στέρεα φαγητά πχ κριθαράκι,μακαρονάκι πολυ καλά κομμένο........

Πάντως ξέρω οτι για να γίνει ομαλά η μετάβαση στις στερρεες,θα πρέπει από νωρίς να ξεκινήσει η μητέρα να δίνει στο πααιδί απλά να δοκιμάζει μια μπουκίτσα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly έγραψε:

savropinguinos έγραψε:

Kι εγώ το ίδιο!!!!!

Παλεύω η δόλια να του δώσω το αλεσμένο,στα μισά αρχίζει να

μου δείχνει οτι θα κάνει εμετό και σταματάω!

Με βλέπει που τρώω τσιρίζει και του δίνω απ το φαγητό μου

και μια χαρά το κοπανάει!!!!!!!!

Του χω δώσει μη αλεσμένα ως τώρα μπανάνα,μήλο,αχλάδι,πορτοκάλι,

μπισκότο βρεφικό,ψωμί,κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο,γεμιστά,σπανακόρυζο.......τρώει 10-15 κουταλίτσες!!!!!

........Και έχει μόνο τα δυο κάτω μπροστινά δόντια!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αυριο θα πάρω το γιατρό να ρωτήσω αν μπορώ να του δίνω πιο στέρεα φαγητά πχ κριθαράκι,μακαρονάκι πολυ καλά κομμένο........

Πάντως ξέρω οτι για να γίνει ομαλά η μετάβαση στις στερρεες,θα πρέπει από νωρίς να ξεκινήσει η μητέρα να δίνει στο πααιδί απλά να δοκιμάζει μια μπουκίτσα! ;)[/quote:3rp25rv1]

εγώ όπως έγραψα και παραπάνω αυτό είναι πολύ ευχάριστο! μακάρι να μου συμβεί στο δεύτερο παιδί! δεν θα αφήσω την ευκαιρία να πάει ανεκμετάλευτη... αν δεν ξαναδώ ποτέ μιξεράκι και αλεσμένη τροφή, θαναι πολύ σύντομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δεν έφαγε ποτέ αλεσμένο. Επειδή όμως με έσκασε για να αρχίσει να τρώει, της έδινα στη αρχή ρυζογκοφρέτες. Γενικά ό,τι τροφή ήταν να φάει της την αφηνα σε ένα μπολάκι σε ορατό σημείο μέχρι να το πάρει μόνη της και να το φαει.

Σήμερα 16 μηνών τρώει τα πάντα και με το κουτάλι/ πηρούνι μόνη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera jojoka mou.

o dikos mou einai 26 minwn kai exei tosa dontakia osa kai i dikia sou!emena alesmena efage stin arxi pou itan mwraki kai meta apo 10 miwnn peripou etrwge oti exei na kanei me zumarika..kima..kotopoulo..ksereis malakes trofes!twra trwei ola ta fagita an kai polu adunatos..ektos apo frouta pou trwei mpanana!ta upoloipa tou ta alethw!den ta trwei me tipota!akoma kai ospria trwei alla frouta..mpa!elpizw twra pou tha vgoun ta kalokairina froutakia na arxisei giati..den kserw ti allo na kanw!thelei upomoni ,xrono k piesi apo ti manoula omws i oli diadikasia..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο δικος μου ειναι 22 μηνων και απο εκει που τα ετρωγε οοολα τωρα κανει διακρισεις!!!

φρουτα...τα εχει κοψει εδω και 2 μηνες δεν τα θελει ουτε μποκιες ουτε αλεσμενα

στο φαγητο ειχα μεγαλο προβλημα με το αλεσμα(τα ετρωγε αλεσμενα)και τον πιεσα να φαει αλλιως με αντιθετο αποτελεσμα.

τελικα τι εκανα??

αλεθα πιο χοντρο πλεον το φαγητο του μεχρι που σιγα σιγα το πηγα στο να το παταω με το πιρουνι και ειδα οτι ετσι το δεχτικε πολυ πιο ομαλα.

μεσα στο αλεσμενο ομως εβαζα και ρυζακι η πεπονακι(λιγο καθε φορα ετσι ωστε να το συνηθιζει γιατι βαριοταν να μασησει)

τωρα πια τρωει τα παντα απο φαγητα...αλλα πρεπει να του τα δωσω εγω γιατι αλλιως τον εχω ικανο να μεινει νηστικος ωωωωωρες ολοκληρες!!!

επισης τωρα τελευταια εχει 2 μερες που οταν τον ταιζω μου πιανει το κουταλι και λεω να του το μαθω σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

joanaki έγραψε:

pantws kai oi paidiatroi lene oti apo 11 minwn peripou prepei na trwne kanonikes trofes giati prepei na mathoun na masane gia na mporesoun kai na milisoun

:blink::blink::blink::blink:

Καλε εμας η γλωσσα μας παει ροδανι! Μπορεις να κανεις μαζι του κανονικη συζητηση! Ασε το τι ρουφιανακος εχει γινει! Οτι δει το λεει! Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η αλεσμενη τροφη με την ομιλια αλλα στην περιπτωση μας νομιζω δεν εχει καμια σχεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

joanaki έγραψε:

pantws kai oi paidiatroi lene oti apo 11 minwn peripou prepei na trwne kanonikes trofes giati prepei na mathoun na masane gia na mporesoun kai na milisoun

στην ομιλία τα πάμε πολύ καλύτερα απ'ότι στο φαγητό.

γενικά είναι πολύ προχωρημένη στην κίνηση (περπάτησε 8μηνών, κάνει ήδη ποδήλατο, κλπ) στην ομιλία είμαστε σε φάση που τα λέει όλα αλλά με τον δικό της τρόπο, μόνο στο φαί έχουμε μείνει πίσω... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

εμενα ο δικος μου ειναι 22 μηνων και απο εκει που τα ετρωγε οοολα τωρα κανει διακρισεις!!!

φρουτα...τα εχει κοψει εδω και 2 μηνες δεν τα θελει ουτε μποκιες ουτε αλεσμενα

στο φαγητο ειχα μεγαλο προβλημα με το αλεσμα(τα ετρωγε αλεσμενα)και τον πιεσα να φαει αλλιως με αντιθετο αποτελεσμα.

τελικα τι εκανα??

αλεθα πιο χοντρο πλεον το φαγητο του μεχρι που σιγα σιγα το πηγα στο να το παταω με το πιρουνι και ειδα οτι ετσι το δεχτικε πολυ πιο ομαλα.

μεσα στο αλεσμενο ομως εβαζα και ρυζακι η πεπονακι(λιγο καθε φορα ετσι ωστε να το συνηθιζει γιατι βαριοταν να μασησει)

τωρα πια τρωει τα παντα απο φαγητα...αλλα πρεπει να του τα δωσω εγω γιατι αλλιως τον εχω ικανο να μεινει νηστικος ωωωωωρες ολοκληρες!!!

επισης τωρα τελευταια εχει 2 μερες που οταν τον ταιζω μου πιανει το κουταλι και λεω να του το μαθω σιγα σιγα

αυτή τη μέθοδο είχα σκοπό να ακολουθήσω εξαρχής, και είχα ξεκινήσει καλά με τον τραχανά που τον έτρωγε χωρίς να τον αλέθω, αλλά απο ένα σημείο και μετά διαπίστωσα οτι απλά τον καταπίνει χωρίς να τον κρατάει στο στόμα της και μια μέρα που έπεσε σε λίγο πιο χοντρό κομμάτι, πνίγηκε, και απο το ζόρι της τα έβγαλε όλα, και ξανά ούτε να τον δεί τον τραχανά...

οτιδήποτε άλλο που δεν ειναι αλεσμένο τελείως (και όχι μόνο, αλλά και αρκετά ρευστό σε υφή) το φτύνει.

γιαυτό και δεν το πήρα τώρα με το μαλακό, αλλά στο ότι φάει μόνη της απο ολόκληρες τροφές.

είμαστε στην 3η μέρα, έχει φάει ελάχιστα απο κεφτεδάκια, λίγο φρυγανιά, γάλα και μελάτο αυγό και αναρρωτιέμαι πόσες μέρες θα πρέπει να επιμείνω πριν υποχωρήσω...

ανησυχώ μήπως συνηθίσει να τρώει τόσο λίγο, κλείσει το στομάχι της και μετά μου πάθει τίποτα! :unsure::dry::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na miliseis kai me ti gistro sou!pantws den pathainoun tipota kai liges meres na min trwne posotites!min anusixeis an peinaei..tha faei..

gnwmi mou einai na epimeineis ligo gia na mathei alliws tha pernaei o kairoskai...einai duskoli i metavasi den lew..thelei upomoni..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...