Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

κοριτσια πριν 3 μερες σας εγραφα ποσο χαρουμενη ειμαι που ειχα παει στο γιατρο και ειδε το παιδακι μου οτι ηταν μια χαρα... και εχθες...πανε και τα χαμογελα πανε και ολα.... εχθες το μεσημερι ειδα αιμα(οχι πολυ πυκτο,ροζ ηταν). και φυσικα μου κοπηκαν τα ποδια..ακομη κομμενα ειναι δηλαδη..αμεσως πηρα το γιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω,να μεινω ξαπλωμενη,να παρω utrogestan και σημερα; στισ 7.30 να παω στο ιατρειο του...περιμενω πως και πως να περασουν οι ωρες να παω...

ειχε καμια στην εγκυμοσυνη της αιμα?? τι ηταν τελικα?? βοηθηστε με παω να τρελαθω.. :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κοριτσάκι μου !!!!!!!!!!!!

Λοιπόν, εγώ γέννησα τον Ιανουάριο ένα υγιέστατο αγοράκι και μάλιστα "πήρα" και όλο τον 9ο μήνα ! Γιατί στα λέω όλα αυτά εε? Στα λέω γιατί απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου μέχρι που γέννησα είχα αίμα ! Ετσι σαν και εσένα .. ροζ ! Και μάλιστα όταν μπήκα στον 7ο μήνα το αίμα ήταν κόκκινο όχι μόνο ροζ !

Κάθε φορά που έβλεπα αίμα (κάθε βδομάδα δηλαδή ... ) έπαιρνα τηλέφωνο το γιατρό μου και μου έγινε οδηγίες ! πήρα και εγώ τα utrogestan και μετά τα ytopar!!

Eγώ, μιας και έχω περάσει τα ίδια , θα σε συμβουλέψω τα εξής :

- Να μην ανησυχείς αλλά να έχεις και το νου σου ...

- Να ειδοποιείς το γιατρό σου

- Να ξεκουράζεσαι και να μη σηκώνεις βάρη.

ΑΑ! ξέχασα να σου πω , ότι τελικά αυτό το αιμα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ! Απλά έτσι ήταν η εγκυμοσύνη μου ! Το μωράκι μου ήταν πολύ δραστήριο μέσα στη κοιλίτσα μου (ολο σβούρες έκανε) και με "ψιλοχτύπαγε" γι'αυτό έβλεπα αυτό το αίμα!

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να μη φοβάσαι ! ολα θα πάνε καλά ..

Φιλάκια πολλά και σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos den kserw na sou pw ep'autou polla.to mono pou mporw na sou pw gia na hremhseis einai oti h aderfh mou ekane 3 paidakia me tetoia sumptwmata..mhn anhsuxeis!uparxoun polles kopeles pou exoun dei aimataki kata th diarkeia ths egkumosunhs.isws kourasthkes,stenaxwrh8hkes.prospa8hse na ksekourazesai kai na eisai hremh!euxomai na sou fugei oso ginetai grhgora to agxos kai na sou pane ola teleia!to sporaki sou niw8ei thn agwnia sou..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποπο σοφακι μου να σαι καλα κουκλα μου με εκανες να χαμογελασω λιγο....δεν ξερεις ποσο κουραγιο μου εδωσες... ειμαι ξαπλα απο χτες,μονο τωρα εκατσα λιγο στη καρεκλα για να σας γραψω... το καλο ειναι οτι θα μου φτιαξει η μαμα μου στραπατσαδα με πατατες τηγανιτες και φετουλα που τρελενομαι!! χααχαα δηλαδη θετικα να τα βλεπω ολα ε???...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου ευχομαι ολα να πανε καλα και μην ανησυχεις απ οσα εχω ακουσει συμβαινει...να ξεκουραζεσαι ομως!!! :):):)

με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ μην ανησυχείς καθόλου..ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά.

Εγώ είχα αιμορραγία μεγάλη και έμεινα στο κρεβάτι αλλά πήγαν όλα καλά.. μια χαρά είναι το μωράκι μας.

Εγώ είχα αποκόλληση, αλλά με τόσο λίγο που περιγράφεις μπορεί να μην είναι τπτ.. Όλα καλά θα πάνε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..ΕΙΜΑΙ 29ΒΔΟΜ.ΕΓΚΥΟΣ Κ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ Κ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ Κ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΑΙΜΑ..Κ ΜΑΛΙΣΤΑ

ΝΑΥΡΟ ΑΙΜΑ...ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΟΠΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ Κ ΕΚΛΑΙΓΑ ΜΕ ΛΙΓΜΟΥΣ...ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ Κ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΑΙΜΑ..ΕΙΜΟΥΝΑ ΟΜΩΣ ΞΑΠΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΟΥ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝΑ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ Κ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..ΥΠΟΜΟΝΗ,ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ..ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελπιζω ολα να ειναι καλα. μη κουραζεσαι.μηπως αλλαζες μηνα?εχω διαβασει εδω πολλες κοπελες που ελεγαν οτι οταν αλλαζαν μηνα ειχαν λιγο ροζ-κοκκινο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΓΧΕΣΑΙ!!!

Και εγώ το ίδιο είχα πάθει (και μάλιστα το 2ο μήνα) και τελικά δεν ήταν τίποτα... έμεινα όλη την ημέρα ξαπλωμένη και από την επόμενη δεν ξαναείδα αίμα. Και ο γιατρός μου δεν είχε ανησυχήσει καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΟΥ......ΞΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ .....

ΜΑΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΠΟΤΑ ...ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ....ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ φιληναδιτσες μου σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,μου ανοιξατε τα ματια γιατι δεν ηξερα τιποτα... αυτο που λετε για την αλλαγη μηνα μου το ειπε μια θεια μου.. ξερω και εγω μωρε,κοντεψα να τρελαθω μολις το ειδα το αιμα..ευτυχως απο χτες δεν εχω ξαναδει! μια φορα και τερμα! ευτυχως παναγιτσα μου... σημερα 7.30 η ωρα θα παω στο γιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον Σταυρο τον εχεις γνωρισει εχεις δει πως ειναι ; Λοιπον ειχα αιμα σχεδον καθε φορα πυ αλλαζα μηνα βεβαι οι συχρονοι γιατροι αυτο δνε το δεχονται αλλα ας πομε οτι ηταν συπτωση ειχα ια αιμοραγια την 20 βδομαδα και αλλη μια τον 6 μηνα κα της δυο ηταν μερικη αποκολληση του πλακουντα εκατσα στο κρεβατι απο μια εβδομαδα και ολα μια χαρα .Επισης θα συμφωνησω με τη κοπλα που ειπε οτι το μωρο της ηταν υπερκινητικο ξερεις δνε πρπεπει να τρελλενεσε απλα να ξεκουραζεσε και να χαλαρωνεις και μην ξεχνας το καλυτερο φαρμακο ειναι η θετικη σκεψη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mικρουλα μου ισως να μην ειναι τιποτα ανυσηχιτικο αλλα καλου κακου να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις!

Κι εγω ειδα αιμα στον τριτο μηνα! Στην αρχη ηταν ροζ αλλα μετα εγινε κοκκινο και τελικα ειχα αποκολληση του πλακουντα! Εκατσα στο κρεεβατι περιπου 1 1/2 μηνα και τελικα ολα πηγαν καλα! Κατα διαστηματα αν κουραστω βλεπω ενα αχνο ροζ αλλα πλεον το εχω συνηθισει!

Παντως η καλη ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο!

Να σκεφτεσαι θετικα και ολα θα πανε καλα! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακι μου λεω και εγω πωπωωωωωωω τι εγινε? αιμαααα? ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕ ΕΦΟΣΟΝ Α)δεν σηκωνεις βαρη, β)παιρνεις τα ουτροτζεσταν σου και δεν ερθεις σε επαφη για καμια 5-7 μερες....ουφ μας ανησυχησες αδικα...και εγω το ιδιο ειχα απο τον εναμιση μηνα εκει που περιμενουμε να αδιαθετησουμε και δεεενννννννν...και σε καθε αλλαγη μηνα μεχρι και τον τριτο....και εγω τα ουτροτζεσταν πηρα και για δυο ημερες τιποτα ξαααααααπλλλλλαααααααα....λοιπον ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου...φιλακια στην κοιλουμπιτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εεεεεε μικρουλααααα να πω κι εγω το ιδιο με την φιλη βανια????????

ΤΟΝ ΣΠΥΡΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ Ε???? ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ????ΧΙΧΙΧΙ

κι εγω στον 3ο μηνα ειχα δει αιμα...αρκετο κιολας και μου ειχε παει νααααααα

καθαρο κοκκινο ηταν,πηρα τον γιατρο και με το που φτασαμε στο νοσοκομειο το αιμα ειχε σταματησει,δεν το ξαναειδαμε.

εγω βεβαια ειχα μια μικρη αποκοληση τραχηλου αλλα με εβαλε ξαπλα 2 βδομαδες και ολα πηγαν μια χαρα...αποδειξη?? ο παιδαρος χαχαχα

να μην κουραζεσαι κουκλα μου ναι????

να σκευτεσαι ομορφα πραγματα και να χαιδευεις την τσουπρα σου να μην ταλαιπωρει την μανουλα απο τωρα!!!

πολλα πολλα φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσαρες μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! με διαφωτισατε διοτι ημουνα και ασχετη!!! πηγαμε εχθες στο γιατρο και μας ειπε οτι ο πλακουντας ειναι χαμηλα και πιεζει τον τραχηλο και γιαυτο ειχα λιγο αιματακι. και να περνω τα utrogestan για 3 εβδομαδες,που θα ξαναπαω για την β επιπεδου. α αυτο που ειπε για τον χαμηλο πλακουντα,ειπε οτι αν δεν ανεβει το παιδι, θα κανουμε καισαρικη,αλλα δεν ειναι σιγουρο ακομη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μικρούλα μου μην αγχώνεσαι...πολλές κοπέλες έχουν αίμα στις εγκυμοσύνες τους, όπως είδες και από τις απαντήσεις...ξεκουράσου, πάρε τα χαπάκια σου και το απόγευμα θα πας να σε δεί ο γιατρός σου και θα σου φύγει το άγχος!!!

πάνω απ'όλα να έχεις θετική σκέψη κοπέλα μου!!!

τα φιλιά μου!!!θα περιμένουμε νεά σου όταν επιστρέψεις από το γιατρό!~!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδες που δεν ήταν τίποτα τελικά !!

Αντε με το καλό να δεις το μπεμπάκι σου !!! :)

Οσο για τη καισαρική, δεν πειράζει τί να κάνουμε? και εγώ με καισαρική γέννησα και ήταν φοβερή η εμπειρία μου .... ο γιατρός μου κατέβασε το παραβάν και είδα το γιόκα μου να βγαίνει απο τη κοιλίτσα μου (μη φανταστείς αίματα και τέτοια ... )!!!!

Φαντάζεσαι πως ένοιωσα εκείνη τη στιγμή ? απίστευτο συναίσθημα .. ! και μετά δεν πόναγα σχεδόν καθόλου !

Μη φοβάσαι όλα θα πάνε καλά ....

Φιλάκια .... !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά λοιπόν μικρούλα! :cheer:

Στην εγκυμοσυνη μου δεν είχα σταγόνα αίμα, η κολλητη μου είχε μέχρι τέλους, 1 φορά το μήνα τουλάχιστον! Κάθε φορά που άλλαζε μήνα. Τυχαίο? Δεν ξέρω.. Γεννήσαμε και οι 2 υγιεστατα κοριτσάκια! Όπως ακριβώς θα είναι και το δικό σου! ;)

Φιλιά πολλά! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos επειδη κι εμενα ο πλακουντας ειναι χαμηλα μου εχει πει προσοχη στις επαφες, μηπως κι εσενα ετσι? Ολα καλα θα πανε πάντως μην φοβασαι, ειναι κατι πολυ συνηθισμενο!!Να προσεχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki mou min anxonese den einai tipota emena mou irthe aima megalo savvato vradi ekei na deis klamata amesws me xekinise o giatros utrogestan kai fisika emeina gia mia vdomada akinitopoiimeni sto krevati mono gia toualeta sikonwmoun,to aima itan kokkino eytixws omws den petrwse i koilia mou...siga siga to aima efige..o giatros eipe oti kati vari sikwsa i koyrastika poly kai ontws etsi itan..apo tote ola gramena ta exw...na prosexeis polu ton eafto sou na eisai xapla kai grapse oles tis doulies...egw auto ekana kai twra perimenw tin mpou mpou mou se 3 mines.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

κοριτσια πριν 3 μερες σας εγραφα ποσο χαρουμενη ειμαι που ειχα παει στο γιατρο και ειδε το παιδακι μου οτι ηταν μια χαρα... και εχθες...πανε και τα χαμογελα πανε και ολα.... εχθες το μεσημερι ειδα αιμα(οχι πολυ πυκτο,ροζ ηταν). και φυσικα μου κοπηκαν τα ποδια..ακομη κομμενα ειναι δηλαδη..αμεσως πηρα το γιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω,να μεινω ξαπλωμενη,να παρω utrogestan και σημερα; στισ 7.30 να παω στο ιατρειο του...περιμενω πως και πως να περασουν οι ωρες να παω...

ειχε καμια στην εγκυμοσυνη της αιμα?? τι ηταν τελικα?? βοηθηστε με παω να τρελαθω.. :(:(

ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι κατι ανησυχιτικο μικρουλα μου!Ολα θα πανε καλα..παρε τα χαπια σου και ξεκουρασου..ξαπλα οκ?Περιμενουμε νεακια ευχαριστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κατρινα μηπψς αγχωθηκες η στεναχωρεθηκες απο κατι η κουραστηκες κοριτσι μου.παρε αδεια κ ξαπλωσε.ειδατε το φυλλο του/ειναι αγορακι/καλα αποτελεσματα κ οχι αγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...