Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ολιγόλεπτος θηλασμός 6ος μηνας


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Το αστέρι μου ειναι 6 μηνων και θηλάζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ μαζί με φρουτόκρεμα,λαχανόσουπα,ρυζάλευρο. Το προβλημα είναι οτι απο τον 5ο μήνα ξεκίνησε ολιγόλεπτους θηλασμους 1-2-3 λεπτα,ειναι απίστευτος κουτσομπόλης και θηλάζει λες και πίνει ποτό σε bar :woohoo: (το πιάνει για 30΄΄το αφήνει κοιτα γύρω του σκορπά χαμόγελα και συνεχίζει το ιδιο βιολί για το πολύ 5 λεπτα)Πεινασμένος δεν δείχνει γιατι δεν γκρινιάζει αλλα εγω αισθάνομαι οτι δεν αδειαζει το στήθος μου καιιδιαιτερα απο τον 6ο μηνα που αρχισαμε κρεμες ,το στήθος μου το νιώθω γεμάτο ελάχιστες φορές.το βραδυ μόνο θηλάζει 40΄ με 1 ωρα, ανέκαθεν, αλλα τις 3 τελευταιες νύχτες ,που αδιαθέτησα κιόλας,μου κάνει τα ίδια κολπα και νομίζω οτι εχει μειωθει η παραγωγή μου.Πλέον φοοβαμαι μη μου κοπει το γάλα.Τι να κάνω? :S

[link=http://lilypie.com][img noborder]http://lilypie.com/pic/2010/05/16/XQXM.jpg[img noborder]http://lb1f.lilypie.com/f8iSp3.png[/link]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Συμβουλή δεν έχω να σου δώσω, είμαστε ομοιοποπαθούσες :laugh:

Μόνο το βράδυ συγκεντρώνεται να φάει 15-20 λεπτά. Τη ημέρα κάθεται το πολύ 6-7 λεπτά ενώ παράλληλα κοιτάζει κοιτάζει γυρω γύρω μην του ξεφύγει τίποτα...

Προσπαθώ να του δίνω στήθος πριν φάει κρέμα για να είανι πιο πεινασμένος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

το παιδακι σου ειναι κοινωνικο, θελει να ενημερωνεται για τα παντα!

προσπαθησε να θηλαζει ςσε ηρεμα μερη αν γινεται.

το οτι θηλαζει σε λιφοτερο χρονο απο οτι παλια ειναι λογικο μια και πλεον ρουφα με περισοτερη δυναμη!

εμενα2 ετων θηλαζει 3-4 λεπτα*5-6 φορες

θηλαζοντας 3φορες την ημερα το γαλα σου θα μειωθει γιατι ειναι και μειωμενη η ζητηση!

η περιοδος λιγες μερες πριν και κατα την διαρκεια σε πολλες μουλες αλλαζει λιγο τη γευση απο το γαλα η πααρτηρειται μια μειωση ολα αυατ ομως ειναι παροδικα!

οτι νοιωθεις το στηθος βαρυ μηπως αντικατεστησες γρηγορα γευματα?

αλλα και αυτο προσαρμοζεται....

αβ νοιωθεςι δυσφορια βγαλε λιγο με το χερι να ανκουφιστεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα τα μωρα σ΄αυτες τις ηλικιες , ενδιαφερονται πολυ για οτι καινουργιο βλέπουν και δεν "αφοσιωνονται" στο μαμ!

Προσπάθησε οταν ειναι εφικτο , να ειστε οι δυο σας σε ενα ήσυχο δωμάτιο . Φορα ενα εντυπωσιακο κολιε στον λαιμο , χαιδεψε το μωρακι σου απαλα και θα δεις θα συνργαστει καλυτερα .

Μην αγχωνεσαι ειναι μια φαση που την περναν ολα τα μωρα . Αν προσφερεις ελευθερα το στηθος , σε τετοια ηλικια ειναι απιθανο "να σου κοπει το γαλα".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σε εμενα το ειχε κανει γυρω στον 6ο μηνα μερικες φορες μπορει να το κανει ακομα αν αποφασισει οτι δεν πειναει πολυ!!!θηλαζε καθε μια ωρα για 5 λεπτα ακριβως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλα το παιδακι ειναι χορτατο απο τα φαγητα και δεν ερχετε πλεον και τοοοοοσο για το γαλα αυτο καθ αυτο !! θα ξερεις οτι ο θηλασμος δεν ειναι μονο γαλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ευχαριστώ!

Τελικα δεν ειμαι η μόνη. Παντως ο κουτσομπόλης μου ετρωγε κατ΄αυτο τον τροπο πριν εισάγουμε την στερεά τροφη. Καλό τοκόλπο με το κολλιέ θα το κάνω. Παντως καλού κακου θα πίασω φιλίες με την Λαμπίρη για να του εξασφαλίσω το μελλον του αφου τον βλέπω να γίνεται Πανελίστας, μιλάμε δεν του ξεφέυγει τίποτα. :silly: Τωρα τον βάζω πιο συχνα στο στήθος,και αφήνει το φαγητο,θα δουμε πως θα πάει και ανάλογα θα πράξουμε.

Ευχαριστώ και παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...