Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι μπερδεμένη....HELP!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας...

Ο μικρός μου έχει μπεί στον 9ο μήνα, τον θηλάζω ακόμα και του δίνω και συμπλήρωμα...

Το βράδυ στις 10 του δίνω μπιμπερό και κοιμάται κανα 4ωρο,μετά ξυπνάει και του δίνω στήθος, αν και απλά το θέλει σαν πιπίλα να νανουριστεί, με τα ματάκια κλειστά πίνει λίγο και ξανακοιμάται...

Αν δεν του δώσω και πάω απλά να τον νανουρίσω τεντώνεται και κλωτσάει και νευριάζει....δεν ξέρω τι να κάνω....

Νιώθω ότι δεν έχω πολύ γάλα...μήπως πεινάει την νύχτα και δεν χορταίνει?

Άλλες φορές κοιμάται αρκετές ώρες μέχρι τα ξημερώματα και άλλες μπορεί να ξυπνάει και να γκρινιάζει κάθε 2ώρες...

Όταν ξυπνάει του δίνω στήθος και ξανακοιμάται αλλά ως πότε αυτό?Μήπως έμαθε έτσι?

Θέλω να σας ρωτήσω να κόψω τον θηλασμό?Εσείς μέχρι πότε θηλάζατε?

Πως θα τον συνηθίσω χωρίς στήθος?Πως θα καταλάβω ότι δεν του αρκεί το γάλα και πρέπει να σταματήσω?Κόβεται απότομα το γάλα ή σιγα σιγά μειώνεται?

Επίσης έχω εδώ και 1,5χρόνο να βάψω τα μαλλιά μου...τώρα είναι και τα βαφτίσια του μικρού και θέλω να περιποιηθώ τον εαυτό μου.Κάνει η βαφή αφού θηλάζω?Μέχρι τώρα πρόσεχα πολύ,ούτε τα νύχια μου δεν έχω βάψει...Οι βαφές του ΚΟΡΡΕ τι λένε?Ξέρετε?Είναι πράγματι ακίνδυνες?

Ουφ τελείωσα.... :blush: Ευχαριστώ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koitaξε, το ποτε θα σταματησεις το θηλασμο ειναι δικο σου θεμα. Αν νομιζεις οτι δεν μπορεις αλλο, σταματα το. Εσυ θελεις;

Εγω θηλαζω 6 μηνες και προβληματιζομουν κι εγω για τα νυχτερινα, αλλα οταν συνειδητοποιησα οτι δεν μπορω να το κοψω, τοτε χαλαρωσα. Και λεω δε μπορω γιατι ειναι δυσκολη και σκληρη διαδικασια να του κοψεις το νυχτερινο πριν απο το χρονο. Και η Πατσουρου συστηνει, αν θελεις να γινει κατι τετοιο καντο μετα το χρονο. Και να σου πω και κατι... καποτε θα το σταματησει μονο του. Εμεις κοιμομαστε μαζι για να ειμαι κι εγω πιο ξεκουραστη και ολα οκ μεχρι τωρα. Τωρα βεβαια μπορει να μου τη δωσει καποια στιγμη.

Γνωμη μου, χαλαρωσε κι ασε τη φυση να σε οδηγησει. Αυτη ξερει τι κανει...

Τα φιλια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο για την περιποιηση, ε δε νομιζω οτι πειραζει μια φυτικη βαφη μια στο τοσο, ή ενα πεντικοιυρ τωρα που καλοκαιριαζει...

Προσφερεις τοσα καλα με το θηλασμο που η επιδραση της βαφης ειναι μηδαμινη πιστευω.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το οτι ξυπνα δεν ευθυνεται ο θηλασμος!

υπαρχουν πολοι λογοι που μπορει να ξυπα, θελςι να νοιωσει οτι εισαι εκει!δεν εχεις φυγει, νανοιωσει την μυρωδια σου, δοντακια, ζεστη , κρυο,ονειρα

τοτε τα παιδακι που πινουν φορμουλα θα επρεπε να κοιμουνται 12ωρα αλλα δεν....ελα στο εξπρεσ να δεις ποσα ταξιδευουν μαζι με τη μαμα τους!

δεν υπαρχει εμαθε ενα μωρο να κοιματι ετσι!

ο θηλασμος ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος τον πρωτο χρονο(και μετα)παραμενει η κυρια τροφη του μωρου!

δεν θα σου απαντησουμε εμεις αν θα κοψει το θηλασμο και ειδικα εγω που θηλαζω 2χρ+ , τι θελεις να κανεις εσυ, βασικα τι σου δειχνει το μωρο σου!αυτο πρεπει να ακους!

απο οτι μας λες δεν το βλεπω να θελει να αποθηλασει

το γαλα κοβεται σταδιακα μειονοντα γευματα!

λιγοτερη ζητηση αο το μωρο λιγοτερη παραγωγη!

τα μαλλια και τα νυχια γιατι δεν τα βαφεις?

δεν ειναιαντενδειξη για τον θηλασμο....δεν ευθυνονται γι ατιποτα!

μεταξυ μας χειροτερο ειναι το ξενο γαλα παρα το μανο η η βαφη!

να βαψεις τα μαλλια σου και τα νυχια σου, να γινει ομορφη , να σε βλεπει το μωρακι σουτ και να λεει "τι ομαρφη μανα εχω" και να σε ναμειβει με μαραθβνιους θηλασμους!

το ποσο "ακινδυνο¨ειναι ειναι σχετικο....!

αν κανεις ¨φυτικη¨νομιζω μετα δεν ειναι οτι καλυτερο να τα βαψεις με κανονικη!

περισοτερα οι κομμωτρις θηλαζουσες μαμαδες!

thouliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο ότι κατάλαβα μου λέτε να το κόψω όποτε θέλω...

Το θέμα είναι ότι ο μικρός ξύπνησε στις 5.30 τον θήλασα και κοιμηθηκε για μιση ώρα μόνο και ξύπνησε γκρινιάζοντας...τον ξαναθήλασα μήπως και δεν είχε φάει καλά,κοιμήθηκε μισή ώρα και ξαναξύπνησε...

Του έφτιαξα μπιμπερό και το ήπιε όλο και κοιμήθηκε ήσυχα μέχρι τις 9!

Άρα τι καταλαβαίνετε?

Έπίσης πολλές φορές νευριάζει όταν τον θηλάζω και ακούω ότι ρουφάει χωρίς να καταπίνει γρήγορα πια....

Δηλαδή 4φορές ρουφάει και 1 καταπίνει....

Τι λέτε? Δεν είναι σημάδι ότι δεν έχω να του δώσω άλλο γάλα?

Ο παιδίατρος θα ξέρει να μου πει τι να κάνω...ή να ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγ προσωπικα σου λεω να κενις υτο που θελει το παιδι σου!

ποσο συμπληρωμα δινεις?

να ξερεις οτι ακομα και ο μη παραγωγικος θηλασμος ειναι πολυ καλο για την παραγωγη σου!

το μωρακι σου 9 μηνες πως επινε?

αυτο ρυθνιζει ςτην παραγωγη!

ισως περνατε καποιο αλμα!

εχεις αδιαθετησει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως σιυ ανεφερε και η pebi ο θηλασμος δεν φταειγια οτι μπορει καποιες φορες να εχει ανυσηχο υπνο

θηλαζω αποκλειστικα απο την πρωτη μερα ης ζωης της χωρις να δινω συμπληρωμα και απο την αρχη μεχρι και 5 μηνων η μικρη μου το βραδυ κοιμοταν σερι ολη νυκτα χωρις να ξυπναει

απο τους 6 μηνες και μετα μου εχει αλλαξει τροπαριο μπορει να ξυπναει καποιες φορες καθε 2 ωφρες

αλλες καθε 4 και αλλες φορες οπως σημερα κοιμαται παλι ολη τη νυκτα χωρις να κλαει

οσο για την βαφη μαλιων πριν ενα μηνα τα εβαψα και εγω με φυτικη βαφηκαι ειχα να τα βαψω 17 μηνες!!!!!!κανε οτι νομιζεις καλυτερο για το μπεμπι σου απλα να ξερεις οτι ο θηλασμος δεν φταει ποθ ξυπναει τη νυκτα και πλεον ολο και καπως περισοτερο μπορεις μετα απο τοσους μηνες να περοιποιηθεις τον εαυτο σου (νυχια- μαλλια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω οτι και ο δικος μου 14 μηνων πια μπορει να ξυπνησει για στηθος απο 3 μεχρι 7-8 φορες μεσα στη νυχτα .απλα ελυσα εδω και μηνες το θεμα του υπνου με το να κοιμα μαι μαζι του.ολα καλα και ολα ωραια γιατι να του στερησω κατι που τοσο τον ευχαριστει .το να μη χορταινει το αποκλειω γιατι ακομα κι αν φαει μια πιαταρα φαγητο στις 9 το βραδυ παλι ξυπναει .προσωπικα το απολαμβανω(κι εχω και αλλα 3 παιδια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω αδιαθετήσει από τον 4ο μήνα...

Και συμπλήρωμα του δίνω μόνο πριν κοιμηθεί, 180 ml...

Και θηλάζω το πρωί μόνο όταν ξυπνάει και του δίνω και το μεσημέρι λίγο για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί...

Νιώθω ότι το παιδί μου μερικές φορές τον χρειάζεται τον θηλασμό για να ηρεμεί όταν κλαίει, να κοιμάται όταν δεν μπορεί....

Αυτό είναι που με αγχώνει...ότι θέλει κι αν δεν μπορώ να θηλάσω τι θα κάνει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσα γευματα ειναι θηλασμος ποσα ξενο?

180μλ συνολο η στο γευμα?

αν ειναι το γευμα δεν ειαι συμπληρωμα αλλα γευμα κανονικο!

αν δεν θα μπορεις να θηλασεις το μωρο μπορει να προσαρμοστει!

τα μωρα δεν ειναι χαζα...δεν τα κοροιδευεις....αν εκεινο θελει να θηλσει και εσυ του του στερεις ενω μπορεις νοιωθει αρνησ απο εσενα!

αυτο εχει αναγκη το μωρο σου!

οταν θα γινει 2 δεν θα καθεται αγκαλια να θηλασει η να πιπιλησει!

απολαυσε το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

οταν θα γινει 2 δεν θα καθεται αγκαλια να θηλασει η να πιπιλησει!

απολαυσε το!

μην τα λετε ετσι αποτομα αγχωνωμαι!!!!! :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του δίνω μόνο ένα γεύμα μπιμπερο 180ml κάθε βραδυ πριν κοιμηθεί....

και τον θηλάζω το πρωι όταν ξυπνάει και όποτε άλλοτε θελήσει...

Θα συνεχίσω το θηλασμό και θα του δίνω όποτε θέλει και το έχει ανάγκη,αν πειναει και δεν χορταλινει απο εμ΄να θα του δώσω μπιμπερό ή κάτι άλλο...σε λίγο θα τρώι τα πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...