Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα πραγματα για το νοσοκομειο!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!! :kiss:

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις να με βοηθησετε στο τι θα χρειαστω για το νοσοκομειο οταν παω να γεννησω! Ξερω ειναι μια χιλιοαπαντημενη ερωτηση :blush: αλλα θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας. Να αρχησουμε να ετοιμαζουμε σιγα σιγα τις βαλιτσουλες μας! :woohoo:

Λοιπον γνωριζω τι πραγματακια θα χρειαστω για εμενα επειδη εχω γαναγεννησει. Το μονο παραπανω που θα χρειαστω αυτη τη φορα ειναι τα επιθεματα στηθους.

Τωρα για τη ζουζουνα μου.

Μεχρι αυτη τη στιγμη εχω:

10 λευκα κοντομανικα απο αυτα που κουμπονουν απο κατω (σταματησε το μυαλο δεν θυμαμαι πως τα λενε :blush: )

2 ζευγαρακια ρουχαλακια για την εξοδο (σε περιπτωση που το ενα λερωθει να υπαρχει ενα δευτερο)

Σαλιαριτσες

Γαζουλες

Πετσετουλα Μπανιου και μπουρνουζακι

Καλτσουλες

Γαντακια για να μη γρατζουνιεται

Και θα χρειαστω ακομα:

Καλλυντικα (αληθεια τι ακριβως πρεπει να εχουμε?)

Pampers σε περιπτωση που μου πουν οτι δεν υπαρχουν

Μπιμπερο???

Καθησματακι αυτοκινητου που θα την παρουμε απο το νοσοκομειο

Αν εχω ξεχασει κατι πειτε μου σας παρακαλω και αν νομιζετε πως κατι ειναι περιττο να μην το παρω..να μην κουβαλαω και ενα εκατομμυριο πραγματα μαζι.

Να πω κιολας πως γενναω στο Ελενας.

Ευχαριστω εκ των προτερων. B):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Σου παραθετω το λινκ απο το μαμμυ,

http://www.mammyland.com/egkymosyni/pro ... maieitirio

κ λινκ απο το λητω

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid= ... =19&subm=1

με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου,καλησπέρα!!Εμείς πάμε την Πέμπτη με το καλό,κ θα έρθει επιτέλους το μικρό μας αγγελούδι!!!Εχω την εντύπωση πως το Ελενα είναι δημόσιο νοσοκομείο,οπότε εκει πραγματικά θα χρειαστείς πράγματα.Δεν νομίζω πως σου παρέχουν τίποτα.Απόλυτως!!Θα πάμε εμείς κ η προίκα μας μαζί!!!Εκτός δηλ απο τα δικά σου πράγματα,τα εσωρουχάκια,φορμάκια, γαντάκια κτλ για το μωρό(πετσέτες,πετσετάκια,κουβερτούλα.....),να εχεις μαζί σου τα 3 μπιμπερό,θηλές,πιπίλες,πάνες,βραστήρα κ αποστειρωτή!!!Ο,τι θα χρειαστείς!!!Ρώτησε,βέβαια για να είσαι σίγουρη,απλά ειναι μια από τις διαφορές στο service ιδιωτικής-δημόσιας κλινικής!!!!Με το καλό να μας έρθουν κ να είμαστε κ εμείς γερές κ οπλισμένες με υπομονή!!!Πολλά φιλιά στις κοιλίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thimidia σε ευχαριστω πολυ! καταλαβα με βαλιτσες θα παω στο Ελενας οταν ειναι να γεννησω :laugh:

με το καλο να παρεις αγκαλιτσα το μπεμπακι σου! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ εχω αρχισει και αγχωνομαι...τοσα πολλα πραγματα που χρειαζονται..και απ'οτι βλεπω εχω τα μισα μονο...η πεθερα μου μου λεει οτι να μην παρουμε μπιμπερο και αν λεει χρειαστουμε θα παει να παρει εκεινη τη στιγμη..αλλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη..να μην ψαχνω τελευταια στιγμη για πραγματα :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thimidia έγραψε:

Κορίτσια μου,καλησπέρα!!Εμείς πάμε την Πέμπτη με το καλό,κ θα έρθει επιτέλους το μικρό μας αγγελούδι!!!Εχω την εντύπωση πως το Ελενα είναι δημόσιο νοσοκομείο,οπότε εκει πραγματικά θα χρειαστείς πράγματα.Δεν νομίζω πως σου παρέχουν τίποτα.Απόλυτως!!Θα πάμε εμείς κ η προίκα μας μαζί!!!Εκτός δηλ απο τα δικά σου πράγματα,τα εσωρουχάκια,φορμάκια, γαντάκια κτλ για το μωρό(πετσέτες,πετσετάκια,κουβερτούλα.....),να εχεις μαζί σου τα 3 μπιμπερό,θηλές,πιπίλες,πάνες,βραστήρα κ αποστειρωτή!!!Ο,τι θα χρειαστείς!!!Ρώτησε,βέβαια για να είσαι σίγουρη,απλά ειναι μια από τις διαφορές στο service ιδιωτικής-δημόσιας κλινικής!!!!Με το καλό να μας έρθουν κ να είμαστε κ εμείς γερές κ οπλισμένες με υπομονή!!!Πολλά φιλιά στις κοιλίτσες!!!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , THIMIDIA

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ , ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ. ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ , ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΓΑΛΑΤΑ ΕΧΟΥΝ.

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΗ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΕΙΣ .

ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ , ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΦΟΡΤΗΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου,τη Δευτέρα θα πάμε για το τελευταίο καρδιοτοκογράφημα κ θα ρωτήσω το γιατρό ή κάποια μαία για σιγουριά!Πάντως,αυτά περί αποστειρωτή,βραστήρα κτλ,τα έγραφαν σε μια λίστα το ίδιο το νοσοκομείο!

Ασε!!!Θα σας στείλω ξανά την δευτέρα,να ξερουμε στα σίγουρα!!!Εν τω μεταξύ,είχα ετοιμάσει τις πυτζαμούλες μου κ τις άνετες φορμούλες μου, καθότι βοδεψα!!!,κ διάβασα πως για την καισαρική,λόγω καθετήρα χρειάζεται νυχτικό κ οχι παντελόνι!!!!Αντε πάλι!Θα ρωτήσω το γιατρό,αλλά αν ξέρει καμιά σας ας μας πει!!!!φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν,κικιτσα22,συμπληρώνω πως μόλις βρήκα θέμα στο forum, "τοκετός κ μαιευτήριο",σελ 5,με τίτλο "Μαιευτήριο Ελενα"!Νομίζω πως θα σε καλύψει πλήρως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thimidia έγραψε:

Κορίτσια μου,τη Δευτέρα θα πάμε για το τελευταίο καρδιοτοκογράφημα κ θα ρωτήσω το γιατρό ή κάποια μαία για σιγουριά!Πάντως,αυτά περί αποστειρωτή,βραστήρα κτλ,τα έγραφαν σε μια λίστα το ίδιο το νοσοκομείο!

Ασε!!!Θα σας στείλω ξανά την δευτέρα,να ξερουμε στα σίγουρα!!!Εν τω μεταξύ,είχα ετοιμάσει τις πυτζαμούλες μου κ τις άνετες φορμούλες μου, καθότι βοδεψα!!!,κ διάβασα πως για την καισαρική,λόγω καθετήρα χρειάζεται νυχτικό κ οχι παντελόνι!!!!Αντε πάλι!Θα ρωτήσω το γιατρό,αλλά αν ξέρει καμιά σας ας μας πει!!!!φιλιά!

ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΝΥΧΤΙΑΚΑΚΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΥΤΖΑΜΟΥΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΤΟΜΗΣ! ΤΟ ΝΥΚΤΙΚΑΚΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ! ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΗΣ ΠΙΤΖΑΜΑΣ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΒΟΥΝΟ! ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΝΥΚΤΙΚΟ (ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ??!!!) ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΤΡΕΧΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΝΥΚΤΙΚΑΚΙΑ!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!

thimidia αν γεννησεις με καισαρικη θελεις οντως νυχτικακια ή ρομπουλες με κουμπακια μπροστα εννοειται. τον καθετηρα τον εχεις ολη την πρωτη μερα της γεννας μεχρι την δευτερη οταν δουλεψει το αντερακι σου. δηλαδη μολις κανεις 'πριτς' :lol: θα σου βγαλουν τον καθετηρα. και ρομπητσες χρειαζονται 4-5 (τουλαχιστον) γιατι περα απ'το οτι θα εχει ζεστη αλλα τις πρωτες μερες θα λερωνομαστε απο τα λοχια γιατι η ροη ειναι πολυ μεγαλη :(

επισης τα νυχτικακαι/ρομπουλες βοηθανε και μετα, γιατι φανταζεσαι να πηγαινει το λαστιχο της πυτζαμας να καθεται πανω στην τομη συνεχεια?? ασε που αν χρειαστει να μεινεις μονη σου δεν ειναι και οτι καλυτερο να σκυβεις ή να προσπαθεις να σηκωσεις τα ποδια σου να βαλεις παντελονι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου,ευχαριστώ!!Δεν λες,πάλι καλά που έστω κ τώρα μου "έκοψε" κ το κοίταξα!!!Θα τους έτρεχα εκείνη την ώρα κ δεν θα είχα κ τίποτα να βάλω!!!Α,όλα κ όλα,ενα σατέν,μωβάκι,μακρύ το είχα βάλει στην βαλίτσα!!!Για τον μπαμπά μας,είμαστε κ κυρίες,μην ξεχνιόμαστε!!! Τρομάρα μου!!!Γέλια!!!!Πάλι καλά!!!Προγραμματισμένη καισαρική,δυστυχώς,γιατί ο κύριος μας,ως ανεξάρτητη προσωπικότητα, γέλια,είναι με το κεφαλάκι πάνω ακόμη!!!Αχ,αντε πάλι αύριο για εύρεση νυχτικού!!!Καλά με βλέπω επίσκεψη σε κινεζούλιδες να παρω 3-4 για τις μέρες στο νοσοκομείο!!!Αχ,για τον υιο!!!Κ πήρα κάτι ωραία,μαλακά φανελάκια,με κουμπάκια μπροστά...!!!Εν τω μεταξύ,οι αυπνίες με έχουν ριμάξει!!!Σας φιλώ!!(Κικίτσα22,εντάξει με το θέμα?το βρήκες?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα τον καθετηρα στον βγαζουν οταν κανεις πριτς????

Σε μενα τον εβγαλαν πριν με σηκωσουν για να περπατησω!!!

Γεννησα στις 10 το βραδυ και τον εβγαλαν την αλλη μερα το πρωι στις 10 που με σηκωσαν!

thimidia τα νυχτικακια να τα παρεις φαρδουλα μην σκεφτεις οτι θα ξεφουσκωσεις και θα σου ειναι τεραστια! Καλυτερα λιγο πιο φαρδια και ανετα παρα τσιτα και να σε καταπιεζουν!

Αντε με το καλο να ρθει το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Κι εγώ στο Έλενα θα γεννήσω αλλά δεν έχω ρωτήσει στο νοσοκομείο τι χρειάζεται.

Έχω σχεδόν φτιάξει τη βαλίτσα αλλά για το μωρό έβαλα λίγα πράγματα (ρούχα εξόδου, 2-3 φανελάκια που κουμπώνουν κάτω, δείγματα από μωρομάντηλα και κρέμα συγκάματος, μία πετσέτα μπάνιου) γιατί διάβασα τα μηνύματα από κοπέλες που γέννησαν πρόσφατα στο Έλενα και είπαν ότι δεν χρειαζόμαστε τίποτα. Μας παρέχουν τα πάντα για το μωρό.

Για δείτε το παρακάτω θέμα που είχε ανοιχτεί λίγο καιρό πριν:

http://mammyland.com/index.php?option=c ... itstart=10

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!!

thimidia μου το βρηκα το θεματακι που ειπες σ'ευχαριστω πολυ! :kiss: (απο οτι βλεπω ειχα απαντησει κιολας αλλα δεν το θυμομουν καθολου :silly: )

γιωργια μου ναι οταν κανει πριτς..εμενα ερχοταν ο γιατρος απο το πρωι (της επομενης μερας απο την καισαρικη) και μου ελεγε αεριστηκες? στο τελος του λεω και εγω..ναι εκλασα επιτελους :laugh: :laugh: :laugh: μου βγηκε τελειως αφθορμητα και καταντραπηκα μετα :blush: :laugh: :laugh:

εγω ειχα κανει καισαρικη 9 το πρωι..και ηρθαν το βραδακι και με σηκωσαν οι νοσοκομες για να κατεβουν τα λοχια και να ξεκινησει να δουλευει το εντερακι μου σιγα σιγα...

παντως εγω κοριτσια σερβιετες δεν ειχα παρει καθολου μαζι μου..μου εδωσαν στο Ελενας. δηλαδη ερχοτανε την πρωτη μερα και με αλλαζαν οι νοσοκομες που δεν μπορουσα να σηκωθω..και τις επομενες ημερες πηγαινε η πεθερα μου και τους ελεγε χρειαζομαστε σερβιετες για να εχω και καβατζα :lol::lol: ..αλλα ουσιαστικα τις πρωτες 2-3 μερες ειναι η μεγαλη ροη..μετα τη βγαζεις και με κανονικες σερβιετες...εγω ειχα φερει δικα μου βρακακια..δεν ειχα αγορασει ειδικα..και με βολεψαν μια χαρα..απλως να ειναι λιγο μεγαλα (βρακες που λεμε :laugh: ) γιατι η σερβιετες ειναι τεραστιες..σου βαζουν 2 και ξεκιναει απο μπροστα μπροστα και φτανει μεχρι πισω...ειναι σα να φορας μπεμπιλινο :lol: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo το ειδα αυτα που γραφουν οι κοπελες οτι δεν χρειαζομαστε τιποτα..αλλα αμα παμε εκει με αδεια χερια και μας πουν "μας εχουν κανει περικοπες λογο οικονομικης κρισης"???? :unsure::unsure:

εγω θα παρω τουλαχιστον ρουχακια και παμπερς για το μωρο και κανα μπιμπερο, και πετσετουλες μην τυχον βγαζει γουλιτσες μετα το θηλασμο...γιατι αντε να τρεχεις να τα βρισκεις μετα...

παντως εγω οταν γεννησα πριν εναμιση χρονο ημουν σε δυκλινο και της κοπελας επειδη της εκλεγε το μωρο ολο το βραδυ της εδωσαν οι νοσοκομες ξενο γαλα γιατι δεν ειχε κατεβασει αρκετο η ιδια ακομα..τωρα δνε θυμαμαι αν το μπιμπερο ηταν δικο της...μετα δεν ξερω τι εγινε γιατι πηγα και εγω σε μονοκλινο και η αλλη η κοπελα :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; εγώ ακόμα λοχία έχω κράτησαν πολύ αυτήν την φορά 🤷‍♀️ @nanouko εγώ από διάθεση μια έτσι και μια αλλιώς είμαι λίγο κυκλοθυμική 😂 αν είναι η περίοδος θέλει να προσέχετε λίγο με τον σύζυγό, σου είπαν μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανά μείνεις έγκυος από την καισαρική ;(νομίζω στο ξανά ρώτησα αλλά δεν θυμάμαι τι μου είχες πει 😅) υποτίθεται εμείς που θηλάζουμε δεν μένουμε πολύ εύκολα έγκυος αλλά εγώ είχα μείνει έγκυος ενώ θήλαζα άσχετα που δεν προχώρησε.. μετά που έμεινα στην μπέμπα το είχα κόψει  Μια άσπρη  πιπιλα που μου έδωσαν εμένα με καρδούλες πάνω από το μαιευτήριο είναι της nuk  εμένα κορίτσια η μεγάλη έχει πολύ γκρίνια αυτές τις μέρες έκανε και πυρετό  μάλλον φταίει το εμβόλιο.. το μωρό μπροστά της αγγελούδι πιο πολύ κλαίει η μεγάλη από το μωρό 😅  
    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...