Μετάβαση σε περιεχόμενο

γηρασμενος πλακουντας,μα γιατι??


Recommended Posts

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΘΗΝΟΥΛΑ ΜΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΒΗΣΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΑ ΑΠΟ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ !!!ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΥΣΥΧΙΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΕΡΣΙΑ ΑΝ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ALCOST OLA ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙ ΑΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!ΠΟΛΥ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΞΕΑΓΧΩΘΗΚΕΣ ΛΙΓΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΗΓΝΩΜΗ ALKOST ΜΟΥ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ, ΑΠΛΑ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΕΣΕΝΑ. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΝΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα ειδα τα μηνυματακια σας,ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια,η βαλιτσουλα μου ειναι ηδη ετοιμη!!!

τωρα απλα ξεκουραζομαι και κανω υπομονη μεχρι να ερθει η ωρα!!!

ευχαριστω πολυ και παλι και με συγχωρεις περσια για τον τροπο μου,απλα εχω επιλεξει τους τελευταιους μηνες να μην διαβαζω τα ποστ που αφορουν απωλειες γιατι δεν το αντεχω..προσπαθησα πολυ καιρο για ερθει στη ζωη μου αυτο το μωρακι,ειχα και δυο αποτυχιες και απο τοτε που ειδα θετικο τεστ,εκτος απο απεραντη χαρα και ευγνωμοσυνη,καθε μερα ενιωθα και νιωθω απεραντο αγχος..στον εκτο μηνα μαλιστα νοσηκλευτηκα για 5 μερες με συσπασεις και ειχα τον φοβο της προωροτητας..ειμαι στην τσιτα σε ολη την εγκυμοσυνη και αντεδρασα ασχημα,απλως θεωρησα οτι δεν κολλουσε στη συζητηση το μηνυμα σου και μου μπηκε λιγο στο μυαλο οτι μπορει να ειναι καποιος κακοβουλος χρηστης και να το κανει επιτηδες και γιαυτο σου ειπα οτι σου ειπα..

και παλι συγνωμη,ειναι τα νευρα μου λιγο τεντωμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξάνδρα, πολύ καλά τα νέα σου!!Είδες πάντα είναι χρήσιμη μια 2η γνώμη! :)

Ασε που τα κιλά του μπέμπ σου είναι σούπερ!!!Νομίζω δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.Ας έρθει ο μικρούλης όποτε θέλει!!

Με το καλό να έχουμε τις πρώτες καλοκαιρινές αφιξεις!!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ,κι εσυ με το καλο,δεν εχουμε και πολυ διαφορα!!

παντως μεχρι τωρα ο καιρος περασε πολυ γρηγορα και τωρα ειναι σαν να μην περναει με τιποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

καλημερα σε όλες!!

κοριτσια χρειαζομαι τα φώτα σας γιατι δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης άλλά έχω πάψει να σκεφτομαι λογικά και συγκεντρωμένα.Με το που άκουσα εχθες από τη γιατρό μου "πρόωρη γήρανση πλακούντα" πανικοβλήθηκα και ότι και αν μου ειπαν μετα δεν με καθησύχασε.

Είμαι στην 33η βδομάδα, το μωρο μου ειναι 1800γρ και ο πλακούντας είναι σε grade I .Η γιατρός μου μου είπε να μην ανησυχώ απλά θα χρειαστει να το παρακολουθούμε γιατι μπορεί να χρειαστεί να προκαλέσουμε τοκετό.

Έχει καμια παρόμοια εμπειρία?

Ευχαριστώ που με ακούσατε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, τελικά τι έγινε με την Αλκοστ????

Πότε γέννησε??? Κανονικά στην ΠΗΤ ή νωρίτερα???

gdeliμου κι εμένα στην 33 εβδομάδα που πήγα στον γιατρό, με ρώτησε εάν κάνω καταχρήσεις, εάν πίνω καπνίζω κ.α. του απάντησα όχι, γενικότερα δηλαδή όχι μόνο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Με ρωτησε διότι είδε γερασμένο τον πλακούντα αλλά τον είδα πολύ ήρεμο οπότε δεν ανησύχησα καθόλου.

Λένε ότι συνήθως γεννάς νωρίτερα όταν γεράσει ο πλακούντας,αλλά αυτό δεν είναι κανόνας,γνωρίζω κοπέλες που φτάσανε και στην ΠΗΤ με βαθμό πλακούντα 3.οπότε....stay cool πάρε παράδειγμα από εμένα!

Την Τρίτη έχω ραντεβού στον γυναικολόγο και θα έχω νέα,ελπίζω να μην μου πει ότι γεννάω :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 13 years later...

Σήμερα πήγα και εγώ στον γιατρό μου ενώ με βλέπει κάθε βδομάδα λόγο μιας έκτακτης αρρυθμίας που βρήκαμε μου είπε ότι ο πλακούντας μου είναι πολύ γερασμένος είμαι 27 και 1 και έτσι έπρεπε να τον δει 36 εβδομάδων μου είπε και έχω αγχωθεί παρά πολύ επίσης δεν μπορεί ο πλακούντας μου να γέρασε τόσο πολύ σε 1 βδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 3/4/2024 at 5:23 ΠΜ, ο/η Stath είπε:

Σήμερα πήγα και εγώ στον γιατρό μου ενώ με βλέπει κάθε βδομάδα λόγο μιας έκτακτης αρρυθμίας που βρήκαμε μου είπε ότι ο πλακούντας μου είναι πολύ γερασμένος είμαι 27 και 1 και έτσι έπρεπε να τον δει 36 εβδομάδων μου είπε και έχω αγχωθεί παρά πολύ επίσης δεν μπορεί ο πλακούντας μου να γέρασε τόσο πολύ σε 1 βδομάδα 

Πώς είσαι κορίτσι μου; Τι άλλο σου είπε ο γιατρός; Θα το παρακολουθείτε πιο συχνά το μωράκι; Έχω ακούσει ότι είναι συχνό αυτό με τον γερασμένο πλακούντα αλλά με σωστή παρακολούθηση όλα πάνε καλά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πώς είσαι κορίτσι μου; Τι άλλο σου είπε ο γιατρός; Θα το παρακολουθείτε πιο συχνά το μωράκι; Έχω ακούσει ότι είναι συχνό αυτό με τον γερασμένο πλακούντα αλλά με σωστή παρακολούθηση όλα πάνε καλά 😊

Καλά είμαι σε ευχαριστώ!! Δεν μου είπε κάτι άλλο με βλέπει κάθε βδομάδα τον ρώτησα προχθές αν το ζύγισε το μωρό να δούμε αν παίρνει βάρος κ μου είπε όχι θα το δούνε την επόμενη και ότι ο πλακούντας είναι χαλια μόνο αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Stath είπε:

Καλά είμαι σε ευχαριστώ!! Δεν μου είπε κάτι άλλο με βλέπει κάθε βδομάδα τον ρώτησα προχθές αν το ζύγισε το μωρό να δούμε αν παίρνει βάρος κ μου είπε όχι θα το δούνε την επόμενη και ότι ο πλακούντας είναι χαλια μόνο αυτά 

Μα γιατί να μην υπολογίσει το βάρος του παιδιού; 🤨 Τώρα ποια εβδομάδα είσαι; Τελευταία φορά πόσο βάρος είχε το παιδί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/4/2024 at 8:37 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Μα γιατί να μην υπολογίσει το βάρος του παιδιού; 🤨 Τώρα ποια εβδομάδα είσαι; Τελευταία φορά πόσο βάρος είχε το παιδί;

Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...