Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ???


Recommended Posts

αχ πειτε μου βρε κοριτσια τη γνωμη σας γιατι δεν ξερω τι μου γινεται!! :huh:

ο μεγαλος μου ειναι 3 χρονων κ κατι κ του δινω το noulac 2+ k καμια φορα κ το nounou kid!!!

η μαρια μου που ειναι 2 χρονων,μεχρι τωρα της εδινα το noulac 1+ κ τωρα λεω να της δωσω το 2+.....

αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτα τα σωστα! :unsure: κ στον μεγαλο τι να δωσω τωρα???

πειτε μου εσεις τι γαλα τους δινετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως απο 1+ και μετα δινω φρεσκο (το μωρο βεβαια 14 μηνων το θηλαζω ακομα)θα σου προτεινα παντως να σταματησεις τα συγκεκριμενα δε εχωκαμια εμπιστοσυνη σε νουνου και νεστλε ειναι πρωτες στις λιστες μεταλλαγμενων.το καλυτερο παντως ειναιτο κατσικισιο(πιο ευπεπτο ,δεν προκαλει αλλεργιες και πιο πλουσιο σε θρεπτικα συστατικα)και απο τα αγελαδινα νομιζω οτι τα προιοντα των μικροτερων μοναδων ειναι καλυτερα.σιγουρα οχι στη δελτα και φαγε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωωωωω γλαυκη μου με αγχωσες..... :( τοσο καιρο δηλαδη εδινα μεταλλαγμενα στα παιδακια μου???πω πω παλι νιωθω ενοχες.... :unsure:

αγελαδινο μικροτερων μοναδων τι εννοεις???ουφ ειμαι τοοοσο ασχετη... :S

παραδειγμα φρεσκου γαλακτος μου λες???μια εταιρια δηλ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω θα σε λεγα να δωσεις φρεσκο..

τυπου ανβανς κ νουλακ δε τα συμπαθω..

φρεσκο γαλα

εγω θηλαζω αλλα απο 13 μηνων δινω ολυμπος..

κ της γεωργικης σχολης ειναι καλο αλλα λιγο ακριβο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

δεν νομιζω οτι σοτ νησι θα τα βρει ευκολα αυτα τα γαλατα,μην αγχωνεσαι μανουλα ,κανε δοκιμες και οποιο τους αρεσει

ουφ δεν ξερω καν πως λεγονται αυτα τα γαλατα βρε κοριτσια... :blush:

μια φορα τους ειχα παρει το ΑΒΓ φρεσκο,δεν ξερω ποιας εταιρειας ειναι?!! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula dne ksero gt na sou po tin alitheia den agorazo pote stathera mia marka g emas ,apo tin alli den dino fresko akoma sto moro,alla otan megalosei nomizo oti tha sunexiso na perno mia to en amia to allo,a re pou einai ekeino to fresko gala pou eperne i giagia mou apo ti geitonissa ,thumamai to evraze k me ekane kakao ion ,ekane k petsa miam miam

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula i apopsi mou einai oti ola guro mas einai to idio skata (me to mpardon kiolas ) mexri k o aeras pou anapeoume ,mallon den eimai k o pio aisiodoksos anthropos ,einai alitheia oti oi mikroteres farmes theorountai pio kathares,exoume to protairima na exoume edo sta voreia ton olympo k ti georgiki sxoli ,ego parakoloutho to site tis greenpeace kata kairous,rikse mia matia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανουλα εγω ειμαι υπερ του εβαπορε σε αυτες τις ηλικιες και ο λογος ειναι οτι επειδη εχουν πιο πολλα λιπαρα και ενας ακομα λογος ειναι και πιο οικονομικο κακα τα ψεματα οταν εχεις τρια παιδια το βαζεις και αυτο στο πλανο .Εγω εδεινα το noylak 1 στο Σταυρο απο 5 μηνων ηταν μια δοκιμη που εκαν μια ακι τη σκοη γαλα δνε την επεινε το δοκιμασα τοαρεσε και το συνεχισα εως το χρονομετα πιασαμε το 2 και μετα τα τρια ξεκινησαμε noynoy kid το οποιο το επεινε μεχρι και περσι και ενημερωτικα σεε ξετασεις πο καναμε τοσιδηροτου ηταν μια χαρα και απο οτιο μο ειπε επεζε ρολο ο εβαπορε .Τωρα πο ειναι 6 πινει φρεσκο δνε εχει προβημα πιο οτι βρει αρκει να ειναι γαλα ,Οσο γιατα μεταλαγμενα ναι ειχε βγαλει η greenpees μια ερευνα και τα ειχε βαλει στα μεταλαγμενα εγω πηρα τηλ . στην εταιρια την επομενη καιμου ειπε οτι αυτο ειναι ια πολιτκη της greenpees οταν οι εταιρειες αρνουνται να δωσουν πληροφοριες κατ σνα τιμωρια .Λοιπον μην τρελλενεσε αν τα παιδακια πινον το εβαπορε δωσε εβαπορε αν παλι θελεις να αλλαξεις σκεψου το ολυμπος και εγω του δινω το alpiland ειναι απο το βεροπουλο εχει 0,87 το λιτρο και ειναιμεγαλης διαρκειας .Αλλωστε σκεψου αν ηταν μεταλλαγενα και το ηξερε η greenpeas το υπουργειο υγειας και εμποριου θα το αφηνε ετσι ; μην τρελαθουμε ετσι κατι για να πανικοβαλουν το κοσμο παντω με την υπευθυνη της εταιριας που μιλησα μο ειπε οτι ολα ειναι καλα και με ευχαριστησε για την ενημερωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ με ηρεμησες τωρα βανια μου!!! :) ειχα πανικοβληθει οτι τοσο καιρο τα καημενα πινουν μεταλλαγμενα... :(

καλα ολυμπος δεν το συζητω δεν εχω δει πουθενα εδω στα σουπερ-μαρκετ κ τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν εχει παρει το ματι μου κ κανενα αλλο γαλα.... :dry: μονο nounou,noulac k nestle... :huh: μια φορα ετυχε να παρω το ΑΒΓ,ε κ ηταν η τελευταια...δεν το ξαναειδα πουθενα.. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου μανουλα

εμενα επινε φρεσκο μετα τον χρονο αλλα μετα απο μια προσφατη γαστρεντεριτιδα ξαφνικα(και δεν ξερω γιατι)τον πειραξε πολυ.

οποτε πηγα στο εβαπορε...ειχα στο σπιτι μου το βλαχας και το ιπιε πολυ ευχαριστα και χωρις καμια συνεπεια χιχι

τωρα πινει της νεστλε το 2+ και μια χαρα και αυτο.

εεε τωρα να παρει και βαρος με αυτα που θεωρειται οτι εχουν περισσοτερα λιπαρα θα ειμαι τρισευτυχισμενη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανουλιτσες καλημερα!!!σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!μαλλον λεω να συνεχισω το εβαπορε,μισο γαλα,μισο νερο,τα γνωστα!!λεω να μην αγχωνομαι γιατι κ να θελω να δωσω αλλο γαλα,πρεπει ν'αλλαξω μερος διαμονης :blink: δεν εχω επιλογες!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

καθολου κακη ιδεα αντε βουρ προς τα βορεια χαχαχαχααχαχαχα

χαχαχαχα!!!ειδικα τωρα με 3 παιδια αυτο μου λειπε...οι μετακομισεις!!!! :woohoo: :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου! και εγω απο τα δύο τους, τους εδινα νουνου κιντ . το νεσλακ δεν το ηθελαν με τιποτα. τωρα τα δυο πρωτα ειναι μεγαλα παιδια 8 και 7 και πινουν το νουνου φαμιλυ και το βλαχας . το μικρο συνεχιζει με νουνου κιντ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οτι λενε εουν περισσοτερα λιπαρα αλλα δνεειναι τυχαιο που τοσα χρονια αυτα τα γαλατα κυκλοφορουν και εχουν μεγαλωσει τοσες γενιες .Στο παιδων πεντελης ειχα περσι το Σταυρο με αφυδατωση και με εσμενο ζαχαρο του ειχε πεσει μετα απο μια γαστρεντεριτιδα ξερετε τι γαλα του εδειναν ; οχι μονο σε αυτο αλαλ σ εολα τα παιδακια εβαπορε ετοιμο διαλυμενο στο ψυγειο οσες μαμαδες ειχαν μαζι φρεσκο δε ους αγηναν να το δωσουν μαλιστα αν θελέις να μην ειναι τοσο βαρυ βαε λιγτεο γαλα και περισσοτερο νερο και ενα ακομα μυστκο σνε επριπτωση που ενα παιδι ειναι πολυ αδυνατο αντικαθισταμε το νερο με ριζονερο τι εννοω ; βραζουμε λιγο ρυζι αλλα χωρις να το πλυνουμε επειδη φευγει ολη η κολλα και χρησιμοποιουμε το νερο απο το ρυζι αυτο ειναικαι κα οταν καποιο παιδι εχειδιαρροια και δεν μπορουεμ αν κοψουμε τελειως το γαλα βαζουμε λιγο γαλα και πιο πολυ ριζονερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια αυτό με το ρυζονερο το εκανε η μαμα μου στη Δέσποινα!

Σε μισο λιτρο νερο βραζουμε 1 κουταλια ρυζι καρολινα. Το ρυζονερο που γινεται, το διατηρουμε στο ψυγειο, γιατι χαλαει ευκολα, και όχι πανω απο 3 μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όσο για τα λιπαρά, μολις ειδα το κουτι. Το νουλακ λεει οτι εχει 3,1%

όσο δηλαδη το πληρες αγελαδινο γαλα. ;) Σίγουρα το κονσερβοποιημενο δεν ειναι οοοτι καλυτερο, (αν και εχει μεγαλωσει γενεες κ γενεες) αλλά απο το να μην πιει καθολου γαλα, ας πιει εβαπορε αφού αρεσει στο παιδι. αυτη ειναι η γνωμη μου.

Της Δεσποινας της αρχισα φρεσκο απο 19 μηνων. εως τοτε επινε το νεσλακ.

Εννοειται χωρις ζαχαρη μελι η κακαο, hemo κλπ.

με το κακαο γινεται κακη απορροφηση του ασβεστιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...